Šta je novo?

HDD WD ogroman start stop count u Win10

FAMAS

Cenjen
Učlanjen(a)
11.07.2009
Poruke
80
Poena
160
Pozdrav ljudi, početkom godine kupio sam novi laptop, acer a315-53g, koji ima WDC WD10spzx-21z10t0 hdd od 1tb, instaliran je win10pro x64, e sad, juče mi došlo da proverim sa hdd sentinel koliko je do sada radio, i vidim ogroman broj start stop i to 1897 za 15 dana i 19 sati rada, što ispadne po jednom na svakih desetak minuta od kad je u radu. 95% vremena je na punjaču. Juče sam čačkao power management I podesio na max performance, a sleep je na never kad je na punjaču, i opet je u toku noći napravio 70ak start stopova.

Mislim da će mi ovo ubiti hdd ako to ne smanjim, stari hdd u drugom lapu nije imao toliko start stopa za 200 dana rada..

Imate li kakav savet?

Unapred hvala. :)
c5542dd1e41dca153b512ca5e9b6991e.jpg


Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Kad vec koristis sentinel, idi u njemu na disk power management i povecaj na max i stavi da se automatski postavlja nakon restarta. Alternativa je lagani programcic quiethdd koji isto to radi.

wdidle3 je programcic koji trajno iskljucuje ili menja idle tajmere na WD diskovima, ali radi samo iz DOS-a i upitno je da li radi na novijim WD diskovima posto odavno nije podrzan
 
U Power Options trebaš ugasiti gašenje hard diska nakon perioda neaktivnosti. U polje gdje se unose minute samo unesi nulu.
 
Hvala na odgovorima momci, pomogli ste mi. Nisam odmah stigao ispitam predloge, pa sad odgovaram. Sentinel mi je free trial pa ne radi taj deo sa menadžmentom hdd.. Našao sam quietHDD, i radi posao. Sad je start stop normalan. Jedino što taj program mora da se pokrene svaki put kad se komp pali, ali radi posao. Šta sad, ove novotarije nekad baš nerviraju.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Ako me sećanje dobro služi, 300.000 ili 600.000 je broj start/stop ciklusa za većinu diskova, koji bi trebalo da izdrže.
 
До 600.000 је колико сам видео по спецификацијама. Међутим није то баш безболно по хард, то је стално цимање моторића и лежаја, а на енергетској уштеди не добијам много. Колико сам читао највећи број кварова на хдд и настаје при таквим стартовањима, тј.закују.

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno