Šta je novo?

Email opomena od poreske uprave vezano za legalnost softvera

djape08

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
1,745
Poena
245
Upravo dobih email od poreske uprave vezanoi za legalnost softvera,ima li ovo veze sto sam se nedavno nakacio na netflix i ostavio email adresu ili su nesto poceli da salju vezano za torrente,fizicko lice sam ni govora o pravnom.
 
Poslednja izmena:
Poreska se obično ne bakće sa piraterijom fizičkih lica. Njima su pravna lica cilj i to posebno kontrola Microsoft, Adobe, CAD, AntiVirus... softvera (jer te kompanije imaju zastupnike kod nas).
 
Bio sam pravno pre 2 meseca :) mozda im ostala adresa pa sad salju ne znam.ali realno sto se tice skinutog materijala zadnjih godina prilicna je ne znam dal ima veze registracija sa netflixom hm da nabacim vpn express ili da iskuliram email?
 
Koliko sam cuo poceli su taj mail da salju svim firmama, pausalcima i onima koji su u pdv-u.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk
 
Da verovatno im jos nije doslo do baze da sam dao ostavku pa im ostao email hah
 
A jel idu stvarno po firmama i kontrolisu softver?
 
Mass e-mail je, na svim adresama koje imaju u sistemu. To primarno znaci adrese koje su registrovane u APR-u na firme, ko ima e-mail nalog, i e-mailove koje je ostavio kada je proveravao stanje preko ePorezi.

Ne znam sta je u pitanju, tj. cime je izazvano.
 
Poslednja izmena:
+1, za obicne firme, dakle firme kojima ne treba specijalizovan softver (programiranje/CAD/design...), mogu, i trebaju, skroz preci na free resenja.
 
^

Hmm, ako su specijalne jedinice Komunalne policije Zardinjerija, kako se onda ovi zovu?! :d
 
Mekušci?
 
+1, za obicne firme, dakle firme kojima ne treba specijalizovan softver (programiranje/CAD/design...), mogu, i trebaju, skroz preci na free resenja.
Znaci treba instalirati neki Linux os na nekom laptopu i to poturiti kada dođu :)
Pretpostavljam da će gledati legalnost Microsoft OS i MS office paketa itd...

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Pa ne možeš ti da biraš šta će da gledaju. Ne brini se, traže ti prvo popisni listu, nisu oni baš tako blesavi. ;)

Svi koji su dobili email imaju linkove ka tome šta i kako.
 
Poslednja izmena:
Jel to vazi i za windows 95 sa dos-om ?
 
Naravno da važi.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pitaš mene? Tebi treba, snalazi se...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Sve u drzavi funkcioniše savršeno, ajde još samo neka srede ovu sferu oko legalnog softvera pa da nam svima krene.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Nije problem u legalnosti softwera, koliko u tumačenju istog. Postoji na primer problem, da legalno kupljen brend računar sa Win. i nalepnicama u inostranstvu, ne prolazi kod nas, jer mora da se ima domaći fiskalni račun. Naravno kod MS je sve o.k. Tako sam bio prinuđen da pregazim par legalnih Win. Linux om, instaliram free Office i propratne progame za dve advokatske firme, jer principialno nisu hteli da pristanu na politiku Poreske uprave.
 
Nije njima toliko da li ti je legalan softver ili ne, nego sto nisi platio porez na njega, pa utaja poreza, pa kazne...
Prolazi iz inostranstva ako je sve uredno uzeto, pa pri uvozu placena carina, pdv, ppo...
Pitajte sta imate, ovo mu dodje moja svera sa tim licencama...
 
Niko ne plati sve poreze kada uveze racunar. Ne u smislu da utaji, nego ne postoji ni nacin da carini platis porez po odbitku, koji po nasem matorom zakonu i dalje se placa na uvoz softvera!
Tj. svaki primerak softvera se tretira kao autorski pravo (veci katolik od pape).

U sustini nemas ni kako da ga platis i sam - ne postoji iznos cene licence, jer samo na nju ide porez po odbitku, ne na hardver.


Kao i sve kod nas, ovo je verovatno tu da ako nekome smetas, "nadje se nacin".
 
Te najavljene kontrole su samo da izgleda da se nesto radi ;)
Kako li kontrolisu pausalce, koji ionako ne pravdaju racune :)
 
Nema tu sta ,vreme piratskog softvera je iza nas,pitanje je kada ce poceti i u ostalim sferama da kaznjavaju (filmovi,muzika i sl.. ) Jel ovo opet vezano za neko poglavlje EU ?!
 
Ma kakav eu. Nema od toga nista u ovoj drzavi. Zar se to jos uvek negde pominje?

Ovde se takve kontrole rade samo ako pune lokalni dzep. Nečiji.
 
Cuo sam i ja da smo 20 godina ispred Evrope u tehnoloskom smislu, ali to je samo na domenu price, kao i ta piraterija :)
U osnovi desava se kada neko to spomene, sprovodi se neka akcija, neko nagrabusi, a u medjuvremenu, nikom nista sto se tice privatnih korisnika.
 
Nazad
Vrh Dno