Šta je novo?

Računar se pali i gasi sam od sebe

Mikec

Slavan
Učlanjen(a)
08.11.2012
Poruke
1,850
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 7500F | Arctic Freezer 34
Matična ploča
Asrock B650M-HDV/M.2
RAM
2x16GB G.SKILL Flare X5 6000MHz CL32 (AMD EXPO)
GPU
XFX RX 5700 XT Thicc III Ultra
Storage
PNY XLR8 CS3030 1TB NVME
Zvuk
Kingston HyperX Cloud II
PSU
Corsair 750W
Kućište
MS Industrial
Monitor
Xiaomi 34” UW
Miš & tastatura
Razer Basilisk X Hyperspeed | Kingston Alloy Origins Core
Laptop
Macbook M2 Pro 16"
Mobilni telefon
Apple iPhone 15 Pro
Pametni uređaji
Apple Watch Series 7 45mm
Pristup internetu
  1. Optički internet
Dakle već neko vreme imam određeni problem sa računarom. Naime on se s vremena na vreme uključi odnosno isključi sam od sebe. Ponaša se identično kao kad bi neko pritisnuo dugme na kućištu i pogasi uredno programe, ispise shut down i isključi se, odnosno u sred noći ili dana iz čista mira se uključi. Proveravane temperature i opterećenje, nema nikakve veze sa tim.
Koristeći jednu alatku uspeo sam uhvatiti i uključivanje i isključivanje računara zajedno sa tačnim vremenom kad nisam ni bio kući, a ukućani su mi samo rekli da je računar bio upaljen jedno vreme, konkretno na slici od večeras..
Screenshot_1.png

Prvobitna konfiguracija:

AMD Ryzen 5 1600
Asrock AB350 Pro4
3x4GB Patriot Viper DDR4 3000MHz
Gainward GTX1080 Phoenix GS
Samsung 960 Evo 250GB m.2 nvme
Seagate Barracuda 2TB
Corsair CX750M
Coolermaster Storm Stryker

Ono što sam pokušao da uradim je sledeće:
- Poisključivao sve nepotrebne uređaje na USB, ostali samo miš, tastatura i slušalice
- Uradio svežu instalaciju Windowsa
- Stavio 2x4GB memoriju, a potom i samo jedan stik od 4GB
- Promenio ploča u MSI B450M Mortar (svakako bila u planu zbog upgrade na novi ryzen)
- Promenio napajanje za potpuno novo od 750W

Šta mi još preostaje da probam?

Pretpostavljam da CPU, SSD, HDD, GPU ne mogu da prave problem pa da uključuju računar sami od sebe i isključuju, pogotovo ne na taj način da mu šalju signal za shutdown.
Poslednje što mi je palo na pamet je da proverim dugme za paljenje na kućištu s obzirom da je na ovom kućištu specifično to da ne poseduje konektore za Power LED pa reko' da nije neka elektronika od kućišta, ako je uopšte ima..
 
U BIOSu stavi ErP na enabled, mada bi to trebalo da utiče samo na uključivanje. Svakako sa ploče otkači power sw žice, pa uključi računar ručno, kratkospajanjem power sw pinova, pa vidi kako se ponaša.
 
Dakle već neko vreme imam određeni problem sa računarom. Naime on se s vremena na vreme uključi odnosno isključi sam od sebe. Ponaša se identično kao kad bi neko pritisnuo dugme na kućištu i pogasi uredno programe, ispise shut down i isključi se, odnosno u sred noći ili dana iz čista mira se uključi. Proveravane temperature i opterećenje, nema nikakve veze sa tim.
Koristeći jednu alatku uspeo sam uhvatiti i uključivanje i isključivanje računara zajedno sa tačnim vremenom kad nisam ni bio kući, a ukućani su mi samo rekli da je računar bio upaljen jedno vreme, konkretno na slici od večeras..
Pogledajte prilog 269698

Prvobitna konfiguracija:

AMD Ryzen 5 1600
Asrock AB350 Pro4
3x4GB Patriot Viper DDR4 3000MHz
Gainward GTX1080 Phoenix GS
Samsung 960 Evo 250GB m.2 nvme
Seagate Barracuda 2TB
Corsair CX750M
Coolermaster Storm Stryker

Ono što sam pokušao da uradim je sledeće:
- Poisključivao sve nepotrebne uređaje na USB, ostali samo miš, tastatura i slušalice
- Uradio svežu instalaciju Windowsa
- Stavio 2x4GB memoriju, a potom i samo jedan stik od 4GB
- Promenio ploča u MSI B450M Mortar (svakako bila u planu zbog upgrade na novi ryzen)
- Promenio napajanje za potpuno novo od 750W

Šta mi još preostaje da probam?

Pretpostavljam da CPU, SSD, HDD, GPU ne mogu da prave problem pa da uključuju računar sami od sebe i isključuju, pogotovo ne na taj način da mu šalju signal za shutdown.
Poslednje što mi je palo na pamet je da proverim dugme za paljenje na kućištu s obzirom da je na ovom kućištu specifično to da ne poseduje konektore za Power LED pa reko' da nije neka elektronika od kućišta, ako je uopšte ima..
Imao sam isti problem , proveri pinove na ploci gde kacis dugme za paljenje mozda nje ukopcano do kraja. Nadam se da je i kod tebe isti problem jer je popravka jeftina .

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Napisao si da si zamenio plocu i problem i dalje postoji. Rekao bih da te zeza prekidac na kucistu. Jednostavno resenje da utvrdis da li je on problem je da ga raskacis, ukljuci kompjuter tako sto ces rucno da spojis 2 pina. Ako prestane da se gasi i pali, znaces sta pravi problem.

Sent from my M5 Note using Tapatalk
 
Isprobam to svakako, bas sinoc dok sam kacio post mi pade na pamet. Ranije mi se cak desavalo da kad se ugasi ne mogu ni da ga upalim, dugme uopste ne reaguje, kao da ga drzi kratko spojenog, tako da i to aludira na power button..
Mada me buni ovo System Failure u logovima sto stoji kad se on sam iskljuci, al nista me ne kosta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Isprobam to svakako, bas sinoc dok sam kacio post mi pade na pamet. Ranije mi se cak desavalo da kad se ugasi ne mogu ni da ga upalim, dugme uopste ne reaguje, kao da ga drzi kratko spojenog, tako da i to aludira na power button..
Mada me buni ovo System Failure u logovima sto stoji kad se on sam iskljuci, al nista me ne kosta.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa to ili da probas psu ako imas od koga da pozajmis. Ja sam probao sa drugom plocom , psu i gpu dok mi neko na forumu nije predlozio da proverim pinove. Izgubio sam dosta vremena na glupost.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zamenio sam i napajanje, napisao sam u prvom postu. A cak i GPU sam imao drugu jedno vreme i isto se ponasao sistem. Za sad sam stavio da mi reset funkcionise kao power switch pa cemo videti.. hvala svima na sugestijama


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zamenio sam i napajanje, napisao sam u prvom postu. A cak i GPU sam imao drugu jedno vreme i isto se ponasao sistem. Za sad sam stavio da mi reset funkcionise kao power switch pa cemo videti.. hvala svima na sugestijama


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jesi li resio problem?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Evo vec par dana ukljucujem racunar preko dugmeta za restart bez problema, do sada nije pokazivao da nesto nije u redu, nastavljam da pratim ali najverovatnije je problem resen. Vracam moje staro napajanje, a novo nazad u radnju posto je naruceno online. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno