Šta je novo?

Napokon zasebna tema o ssd problemu sa starijom plocom

poparakrava

Poštovan
Učlanjen(a)
22.06.2017
Poruke
310
Poena
70
Vec tri dana ako ne vise imam nerijesiv problem sa 2 ssd-a.Stara je masina u pitanju starci je koriste za internet.Zalili se na sporost pa reko da im ubacim ssd.
CPU:intel dual core e5200 2.5 ghz
Maticna:Gigabyte ga-p31-es3g
Ram:mushkin 4gb(2x2gb) ddr2 800 mhz
HDD:Samsung HD320JH 320 gb 7200 rpm 16 mb kes sata 2
Grafa:Asus HD6770 2gb gddr3
Napajanje:kung fu.
Odmah sam narucio kingston a400 stavio ga solo pokrenuo instalaciju 7 trajalo 50 minuta.Odjednom error da ne moze nastaviti i da treba restart. Rijesim to i sistem se podigne ali kad god se vrsi citanje sistemskih fajlova ili kopiranje fajla veceg od 1gb pc usteka na smrt moram restart.Sumnjao sam na fitmware bug sdd ali kingstonov alat pokazuje da nema update.Zatim nakon par restarta ni kingstonov alat ga ne prepoznaje crystal disk info ga prepoznaje ali ne ocitava temperaturu.Posaljem na reklamaciju dobijem zamjenski goodram cl100 240gb stavim ga u racunar krene instalacija zakuca pri pravljenju particije.Opet je pokrenem dobijem gresku da se ne moze instalirati na disk.Opet restartujem i win7 instalacija vise ne prepiznaje ssd.Ni ubuntu instalacija ga ne prepoznaje.Oba ssda kingston i goodram bios prepoznaje.Nema logike da je i zamjenski neispravam.Moja teorija je da je maticna jednostavno prestara za ssd.Kada su se problemi i sporost pojavili hdd led je bila upaljena kao rasvjeta ulicna lol.
 
Bios noviji od trenutnog ako ima možeš probati i probati drugi sata kabel i sata portove na matičnoj, van toga slabo šta se može uraditi.

Sata kabel je ispravan kao i portovi posto radi hdd bez problema.Vjerovatno zastario sata kontroler koji radi u ide modu.
 
Instalirao sam na par ploca iz tog vremena sa istim cipsetom pa i na starijim i svuda mi je A400 radio.
Slucaj od pre neki dan, Packard Bell neki All In One, ima desktop plocu u sebi. Pre 40 dana ubacen Silicon Power 120GB i radio super dok nije pao sistem. Dosao na servis, dijagnostika, SATA portovi umiru, samo nestane sve sa SATA grana (SSD, DVD). Resio tako sto sam ubacio SSD u fioku i sad sistem radi sa nje. Koristio WinToUSB program da ubacim sistem.
Moze da se desi da ti SATA portovi nisu ok mada opet, radi HDD. Probaj drugu instalaciju, Win10 mozda.
 
I na starijim mašinama je radio SSD bez problema. Konkretno na ich6. Ova ploča ima ich7, običan, bez ahci moda. I na takvim je radilo, uz "male" probleme. Bez ahci kingston mngr nije mogao da pročita i da ažurira firmware. Osim toga je radilo bez problema, u granicama sata2, ide mod itd.
 
Sata kabel je ispravan kao i portovi posto radi hdd bez problema.Vjerovatno zastario sata kontroler koji radi u ide modu.

Te stavke nisi spominjao zato sam ih napomenuo za svaki slučaj. Onda imaš jasnu situaciju, ne naročito povoljnu ali makar je jasna :)

Postoji mogucnost da kupis ssd i sa ide portom ali se postavlja pitanje da li bi ti to zadovoljilo?!
Kao jos veci problem, da li bi bio u mogucnosti da kupis? Posto samo po sebi predstavlja egzotiku!!!

Jedan tip sa drugog I.T. foruma u srbiji je kupio takav-ako pamcenje dobro sluzi.
 
Poslednja izmena:
Stavi s-ata mod na enhanced.
 
Instalirao sam na par ploca iz tog vremena sa istim cipsetom pa i na starijim i svuda mi je A400 radio.
Slucaj od pre neki dan, Packard Bell neki All In One, ima desktop plocu u sebi. Pre 40 dana ubacen Silicon Power 120GB i radio super dok nije pao sistem. Dosao na servis, dijagnostika, SATA portovi umiru, samo nestane sve sa SATA grana (SSD, DVD). Resio tako sto sam ubacio SSD u fioku i sad sistem radi sa nje. Koristio WinToUSB program da ubacim sistem.
Moze da se desi da ti SATA portovi nisu ok mada opet, radi HDD. Probaj drugu instalaciju, Win10 mozda.

Probao sam i ubuntu instalaciju ne prepoznaje disk uopste instalacija.
 
Jesi probao instalaciju bez HDD-a? U jednoj temi si pitao zašto ti je spor, pokazao SMART vrednosti, ali nisi skenirao površinu nekim programom. Možda te on svo vreme zeza?
 
Jesam zato sam i napisao solo sto znaci ssd sam.Ni enhanched mode nije pomogao u biosu.
 
Nazad
Vrh Dno