Šta je novo?

Dxomark verovati ili ne

batakole

Slavan
Učlanjen(a)
22.11.2004
Poruke
271
Poena
319
Gledam poslednjih dana neke fotoaparate tacnije canon 77d, m50, m100, 80d svi imaju isti senzor ali se u mnogo cemu razlikuju. Slucajno sam proverio na Dxomark skor za canon m100 i video da je low-light iso skor 1272 a za canon 77d skor je 971 sto je za skoro celu stopu bolje a onda sam video za 200d skor 1041 za canon 80d skor je 1185. Po njima najbolji low light skor ima mali m100 sto mi je bas cudno koliko treba verovati tim rezultatima. Doduse do skoro sam imao sony a6000 ciji skor je 1475 i stvarno je mnogo bolji od canon 77d koji sada koristim u low light uslovima sigurno za jednu stopu a mozda i vise i to je tacan rezultat iz moje prakse. Da li mozda postoji neko objasnjenje zasto isti senzor ima bolji rezultat u kameri bez ogledala cak i u odnosu na canon 80d ili dxomark ima neke cudne kriterijume s obzirom da je u svima u osnovi isti senzor
 
Dxo bilo koji ozbiljan fotograf uopste ne uzima u obzir.

Uglavnom da bi video neke drasticne razlike moras da radis pixel peeping i neke druge testove.
 
Gledam poslednjih dana neke fotoaparate tacnije canon 77d, m50, m100, 80d svi imaju isti senzor ali se u mnogo cemu razlikuju. Slucajno sam proverio na Dxomark skor za canon m100 i video da je low-light iso skor 1272 a za canon 77d skor je 971 sto je za skoro celu stopu bolje a onda sam video za 200d skor 1041 za canon 80d skor je 1185. Po njima najbolji low light skor ima mali m100 sto mi je bas cudno koliko treba verovati tim rezultatima. Doduse do skoro sam imao sony a6000 ciji skor je 1475 i stvarno je mnogo bolji od canon 77d koji sada koristim u low light uslovima sigurno za jednu stopu a mozda i vise i to je tacan rezultat iz moje prakse. Da li mozda postoji neko objasnjenje zasto isti senzor ima bolji rezultat u kameri bez ogledala cak i u odnosu na canon 80d ili dxomark ima neke cudne kriterijume s obzirom da je u svima u osnovi isti senzor

"Isti senzor" ne znači da su isti kolor filteri na pikselima senzora, da su ista mikorosočiva na pikselima, ne znači ni da je isti anti-aliasing filter, ne mora biti ista elektronika koja čita podatke sa senzora, a ni procesor koji obrađuje te podatke. A sve to utiče na konačni rezultat i izlazni fajl.

Doduše, tačno je i da je Dxomark odavno izgubio reputaciju. :(
 
Poslednja izmena:
Malo je nelogicno da canon na najjeftinijem aparatu najbolje podesi senzor za najbolje rezultate a posle sam i dpreview forumu nasao postove gde tvrde da m100 daje najbolje fotke u istim uslovima. Dokoni Amerikanci kupe sve te aparate uporedjuju pa u roku od 30 dana vrate one koji im se ne svidjaju ,
 
Nazad
Vrh Dno