Šta je novo?

USB WiFI adapter za linux masinu

WebWolf

Slavan
Učlanjen(a)
18.09.2004
Poruke
3,806
Poena
435
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5600 & Scythe Mugen
Matična ploča
MSI X470 Gaming Pro Carbon
RAM
Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz
GPU
GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING OC PRO 8G
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB & Samsung 970 Evo Plus 500GB
PSU
Corsair RM650x
Kućište
NZXT H500
Miš & tastatura
Cooler Master MK730 & Razer Basilisk v3
Mobilni telefon
Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Xiaomi Roborock 6
Xiaomi Air Purifier 3H
Pristup internetu
  1. Optički internet
Razmisljao sam gde da ubacim ovu temu, racunam ovde ima najvise Linux entuzijasta.

Mozete li preporuciti neki USB WiFi adapter koji provereno radi na Linuxu, Ubuntu pre svega? Voleo bih bar neki AC1200, mada bi mogao bilo koji.


Hvala unapred.
 

Hvala druze, lepo si mi odgovorio. Samo mi kazi, gde da kupim Pandu PAU008 ili Alfa AWUS036ACH ili tako nesto sto uglavnom izlazi kada Googlam. Mogao sam i na stackexchange da odem i dobijem linkove do Amazona. Racunam da cu na srpskom forumu dobiti proverene odgovore za uredjaje koji se mogu nabaviti na srpskom, ili makar EU trzistu jer WiFi oprema nije identicna za USA i EU uvek. Jasno mi je da vecina njih deli neke chipsete, ali ocigledno da ne moze bas svaki da proradi na Linuxu iako korsiti neki isti chipset jer USB ID ne postoji u driveru. Da ne ulazim u HW revizije adaptera koje mogu biti razlicite od trzista do trzista, ili su neimenovane. Mislio sam, ovo je neki regionalni community, ali i mentalitet je ocito regionalan.
 
@WebWolf,

Tako sam ja kupio neku antenicu a ono se ispostavilo da ne pasuje na linux, pasovala je serija1 a onda su izmenli chipset i ja sam kupio sa tim novim chipsetom neznajuci da ne pasuje (radi na win iz cuga), kad sam je prikopcao bilo je cvrc. Pogledaj gore diskusije gde je hardwer, mozda ima tema ili u sklopu neke teme o hardweru pitaj za preporuku. Sta mozes ljudi bogati, imaju devizne kartice pa pazare po inostranstvu, ako ne pasuje bace ili su gurui pa napisu drajvere. Alfe ima kod nas ali laznjaka na oglas. Trgovce da pitas oni veze nemaju dal pasuje ili ne.
 
Hvala druze, lepo si mi odgovorio. Samo mi kazi, gde da kupim Pandu PAU008 ili Alfa AWUS036ACH ili tako nesto sto uglavnom izlazi kada Googlam. Mogao sam i na stackexchange da odem i dobijem linkove do Amazona. Racunam da cu na srpskom forumu dobiti proverene odgovore za uredjaje koji se mogu nabaviti na srpskom, ili makar EU trzistu jer WiFi oprema nije identicna za USA i EU uvek. Jasno mi je da vecina njih deli neke chipsete, ali ocigledno da ne moze bas svaki da proradi na Linuxu iako korsiti neki isti chipset jer USB ID ne postoji u driveru. Da ne ulazim u HW revizije adaptera koje mogu biti razlicite od trzista do trzista, ili su neimenovane. Mislio sam, ovo je neki regionalni community, ali i mentalitet je ocito regionalan.

Pa nisu to loši predlozi tamo...

Konkretno, ne znam može li se nabaviti(star model), 7-8 godina imam TP-LINK TL-WN422G (a TP-LINK je agnostičan što se Linuxa tiče, uvek bio) koji i dalje radi i to dobro sa antenom od 8dB, doduše više mi ne služi i samo kupi prašinu... Preporuku sam našao na netu i to baš u Amazon komentarima Linux korisnika.

Uostalom, ako bi baš i naleteo na neki sa revizijom koja ne radi, odeš, vratiš, uzmeš drugi adapter...Da se ne shvati kao reklama, oni u Sky-u (prevedi na srpski) su korektni po tom pitanju a možda su i drugi.
:wave:
 
Pogledaj ovaj video pa ce ti biti jasnije zasto nece niko da ti preporuci pa sa posle bude pljuvacina.
https://www.youtube.com/watch?v=HwdSHlEV08A
Uvek ista prica, bilo je tako i za modeme, pa za TV kartice, TP-LInk koju lik preporucuje nazalost samo prvi chipset serija 1 pasuje na linux, serija 2 i serija 3 imaju sasvim drugi chipset i moraju da se ubodu i kompajliraju drajveri. Svaki puta kad se pojavi novi kernel mora rekompajliranje. Sam lik ako sam ja razumeo rekao je da win ima u sebi sve drajvere ili ih dobijes sa proizvodom koji kupis. Linux kernel je sasvim drugacije koncipiran i nema u sebi sve moguce drajvere a i tolika produkcija linux distribucija pa ko bi realno zna sta da stavi u kernel. Plus jedni koriste jedan kernel, drugi distro drugi, neki koriste kernele koje budze jer na kernel.org pise da je kernel EOL ili ga i nema vise na zvanicnom spisku. Kad se sve to sabere i oduzme dobije se ova situacija. Proizvodjac da sedi i pise drajvere za svaku novi
novi kernel tobi bilo suludo. Retki su prodavci gde mozes da vratis proizvod, ja sam samo iskusio da mi se proda pokvaren proizvod i da cekam preko mesec dana da dobijem novi, iskusio sam kad je tek doneses Zakon o zastiti potrosaca da 4 meseca jurim moj UPS da se zamene baterije i da bukvalno se ne zna gde se nalazi a navodno postoje centri koji to prate i obavestavaju, sarena laza...
 
Ajde i ja malo da kukam, plačem, i pišem esej...

Ako je kompajliranje kernela toliki problem, onda batali GNU/Linux i vrati se na Windows. Većina vas se ovde ponaša kao tipični Windows korisnici, a u GNU/Linux vodama su mnogo duže od mene. Neki sebe čak smatraju ekspertima iz oblasti, da bi sledeći dan postavili neko pitanje koje je u najmanju ruku smešno. Očekuju da sve radi uvek i bez izuzetaka. Niko nije spreman da malo upregne sive ćelije i nešto istraži, nauči. Niko neće da kuca komande u terminalu jer je to primitivan način, komplikovano, nepotrebnio, i moj omiljeni izgovor, NEMAM JA VREMENA ZA TO. Tuga. Samo GUI i next next finish. Nedaj bože da nešto treba da se kompajlira. Pa to je kraj sveta. Odmah na bench forum, odma otvaraj novu temu, ne radi mi ovo, ne radi mi ono. Ovamo radi, a onamo ne radi. Radilo je do juče, danas ne radi. J***ni update mi sve pokvario. Developeri su *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i, drvlje, kamenje, pljuvanje, kukanje...itd. Oh the irony...Ovo sam rekao 1000 puta i reći ću opet. Niko od developera vama ništa ne duguje. Niti je njihova obaveza da naprave da to radi. Ne sviđa ti se taj approach, GTFO. Ako smatraš da ti nešto treba, budi baja pa napravi da radi ili pređi na Windows. Svi hoće GUI, i da im sve bude na tacni. To nije poenta GNU/Linux-a. Kad neko napiše program X mi radi na Manjaro, a ne radi mi na Linux Mint, odmah znam koliko je sati. Nema razlike između Ubuntu-a, Arch-a, Manjara, Fedore...itd. Kad budete to ukapirali, onda sebe možete nazvati GNU/Linux korisnikom. Ljudi se pitaju zašto je GNU/Linux zajednica toliko toksična prema novim korisnicima?! Dovoljno je baciti pogled na nekoliko tema na ovom forumu i sve je jasno.

Im out...
 
@alex303,
Dal sam trazio od tebe savet, mani me se tvojeg mazohizma, ja sam radio napisao stotine hiljada linija koda, vodio velik racunski centar itd. I meni je dosta tog kukanja jos od modema koje sam dobijao iz USA i placao paprenu carinu,
Evo USB sad radi, koliko je moralo da prodje godina da taj wi-fi usb proradi. Dosadilo mi je ta vecna kuknjava na proizvodjace, necu da kompajliram to sto se tebi mili, kompajliraj do mile volje i pravi podloge ako ti je to svrha zivota.
Hebo te windows, meni je taj windows sluzio samo da digne PC a posle je PC bio glupi terminal. Radim u libre Office i fajl koji nosim specijalisti lekaru moram da konvertujem u MS Office format da bi ga on citao na PC. Glukomer PC cita direktno rezultate ali opet na windowsu, nema na linuxu trazio sam cak iod proizvodjaca.:wave: Kompajliram ono sto ja hocu i programe koje nema u redovnom repozitorijumu nego u AUR-u. Evo sad imam dva USB wi-fi u fumkciji, jedan je sporiji a ovaj sto konacno radi je brzi 150Mbs. Koliko je staro da sad moram da kupujem produzni USB koji je isao uz njega jer ne mogu da najdem originalni. Ne zelim da cuvam dirove na kojima sam kompajlirao pa posle da jurim dal mi vise treba ili ne treba i dal mi treba za unistall. Ne instaliram linux svaki cas....:wave:
 
@alex303,
Evo sad imam dva USB wi-fi u fumkciji, jedan je sporiji a ovaj sto konacno radi je brzi 150Mbs.

Pa mogao si napisati o kojim modelima se konkretno radi. OP se nadao takvoj nekoj preporuci.

Ja rekoh već za ovu moju starudiju na 54Mbps i sa ovom antenicom, šerov'o sam, fajlove ko ništa, sa komšijom u 50m udaljenoj zgradi... Ali bojim se da ga neće nigde naći pa mi nije bilo za preporuku nego navedoh samo kao komentar na konstataciju da web preporuke ne drže vodu.

Ne bih se složio sa
Racunam da cu na srpskom forumu dobiti proverene odgovore za uredjaje koji se mogu nabaviti na srpskom, ili makar EU trzistu jer WiFi oprema nije identicna za USA i EU uvek.
jer to bi značilo da ono što nekom ameru ili filipincu na Ubuntu radi, neće raditi u EU ili ovde, što bi opet značilo da je i ISO za njih neki drugačiji, a znamo da nije...

Es la misma mierda por todos amigos.:D:wave:
 
Poslednja izmena:
1.TP-Link TL-WN722N v2 -> 150Mbs -> 2.4GHz
2.Ovislink Corp. AirLive WL-1600USB 802.11g Adapter [Realtek RTL8187L] -> 2.4GHz -> podrzava monitor mod
:D
 
@alex303,
Bas zbog tog pristupa besplatno je i sto mora da radi i svako se vata da programira INFORMATIKA je degradirana, svi drze svoju profesiju, uzdizu, neki su kao kaste, samo svako naso da bude programer-developer. Kakva koncepcija, to je filosofiranje da bi se filosofiralo, izucite skole, naucite osnove programiranja, krenite od asemblera, pisanje programa koji nicemu ne sluze i ne rade, bespotrebno tracenje vremena. Ja dok sam pisao pisao sam, poceo sam od programera, to je najnize u lestvici, ako ne znas jos 1999 Bull-9000 imao je generator programa za Cobol-SQL, na zalost konzola mu je bila PC pod windowsom. Teraj ti svoju pricu i nastoj da ne oteras ljude sa ove diskusije, koliko malo je ostalo to se vidi iz aviona. Pise u podnaslovu za Linux "Za prave muskarce", koliko vidim kad gledam benchmark svi tesktovi svega novoga na windowsu. :d
 
TP-Link TL-WN722N v1.10

Na Arch grani radi perfektno (tu spada i Manjaro)
Na Ubuntu radi, ali se mora(la) isključiti randomizacija MAC adresa
Na Debian radi, ali se mora instalirati Atheros driver
Na Mintu radi, ali povremeno gubi konekciju, pa mora
Kod:
sudo service network-manager restart
Na Fedori radi, ali povremeno zamrzne, mora se fizički izvući iz usb porta, pa vratiti.
Na Solusu radi
Ostale distroe sam zaboravio kako radi...

Kad nešto instaliram, hoću da radi. Developeri nam ništa ne duguju, ali ni mi njima. Dok Linux ne počne da radi OOTB, ostaće na share od 1% na desktopu. Da li je to dobro? Ne verujem.
 
koliko malo je ostalo to se vidi iz aviona.

Ne znam koliko je bilo a ni koliko je realno ostalo... Vidim samo broj svojih postova, uglavnom na ovom podforumu i... Pa, trebalo bi me trajno banovati, da i neko drugi dođe do izražaja.:d

Izvinjavam se za sav OT, pa i ovaj, odoh lepo sam u pomrčinu...:D:wave:
 
TP-Link TL-WN722N v1.10

Na Arch grani radi perfektno (tu spada i Manjaro)
Na Ubuntu radi, ali se mora(la) isključiti randomizacija MAC adresa
Na Debian radi, ali se mora instalirati Atheros driver
Na Mintu radi, ali povremeno gubi konekciju, pa mora
Kod:
sudo service network-manager restart
Na Fedori radi, ali povremeno zamrzne, mora se fizički izvući iz usb porta, pa vratiti.
Na Solusu radi
Ostale distroe sam zaboravio kako radi...

Kad nešto instaliram, hoću da radi. Developeri nam ništa ne duguju, ali ni mi njima. Dok Linux ne počne da radi OOTB, ostaće na share od 1% na desktopu. Da li je to dobro? Ne verujem.

To je to, hvala, ovo je kvalitetan odgovor! Taj uredjaj, radi tako i tacka. Lepo receno. Slicno je i lega99 odgovorio, hvala. Imamo vec tri uredjaja u kombinaciji.

Nista vise od odgovora nisam ni ocekivao, znam sta je kernel i kompajliranje i za to mi objasnjenje treba. Prolazio sam kroz sve to jos sa drajverima za Sagem USB modem na Ubuntu 5-6, ili nesto te generacije.

Da se razumemo nesto, jeste mi malo trosenje vremana da dohvatim prvi adapter iz kutije i izgubim mesec dana da bih shvatio da nije moguce. Da, to je produhovljujuce iskustvo i radim takve stvari svaki dan, jer takve stvari moram da radim. Nedelje nekada prodju na "this cannot be done" stvari. Zaradjujem od toga, na kraju krajeva. Ali meni zaista treba da povezem neku kutiju bezicno na mrezu i to mi je cilj. Ovaj put za licne potrebe, ali nije daleko od posla. Drago bi mi bilo da naucim nesto usput, ali zaista moram da povezem kutiju na mrezu :) . Pozeljno mi je da uzmem adapter/chip kojim zaista mogu da dodjem do nekog finite state-a, plug & pray nije neophodan. Pogotovo sto bih morao da kupim uredjaj da bih isprobao i fail-ovao.

Svakodnevno imam radim sa stotinama masina, znacajan broj je Linux. Svakodnevno pisem softver koji se vrti na Linuxu. Tako da mi o istrazivanju i lemanju glave o sto ne treba pricati, hvala na pitanju. Zivim od toga, a kada stignem, radim i besplatno za community. Voleo bih vise, ali kada mogu, radim.

Nadam se da je jasno da se ljudi ne bave Linuxom samo radi Linuxa vec nesto korisno radimo sa njim. Vrtimo neki softver, hipervizore, NAS-eve, web servise, containere, djavole i bogove... ispravan i operativan WiFi adapter mi je samo kap u moru stvari koje bih morao da odradim nakon sto on proradi :) . Tehnicki ne moram tim redosledom, ali you get the point. Ne podcenjujem ako se neko bavi time, super, ali ono... ne moraju svi sve da poznaju u morske dubine.

Ne bih se složio sa jer to bi značilo da ono što nekom ameru ili filipincu na Ubuntu radi, neće raditi u EU ili ovde, što bi opet značilo da je i ISO za njih neki drugačiji, a znamo da nije...

Mrezna oprema nije uvek ista za sva trzista. Ponegde je razlika samo u firmware da bi se uskladila sa zakonskim regulativama, negde je razlika sustinskija. Negde isti ruter moze imati oznaku xyz, negde abc.v2 a da se radi o istom uredjaju. Nije uvek tako, ali ume da bude. Prosto je tako. I to nema veze sa Linuxom, o hardveru se radi, uglavno mreznom opremom.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
WebWolf
1.TP-Link TL-WN722N v2 -> 150Mbs -> 2.4GHz
2.Ovislink Corp. AirLive WL-1600USB 802.11g Adapter [Realtek RTL8187L] -> 2.4GHz -> podrzava monitor mod
3.TP-Link TL-WN722N v1 -> 150Mbs -> 2.4GHz -> podrzava monitor mod -> drugi chipset Atheros AR9271 u odnosu na V2 i V3 -> bilo da se kupi u jednoj radnji (N*t*iks), sad samo na oglasima

Ovo je preporuka za neta https://kennyvn.com/best-wireless-adapters-kali-linux/ ali kupovina iz inostranstva.

Za 5Ghz nema savet jer nemam antenu iako imam na ruteru i cerka se kaci sa svojim mobilnim na 5Ghz, taj frekventni opseg nije pretpan ali je pitanje da li i ko daje rutere sa 2.4 i 5, ja sam od SBB dobio takav ali
je zato unifi saren laza koja ne postoji na ti ruterima
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne znam koliko je bilo a ni koliko je realno ostalo... Vidim samo broj svojih postova, uglavnom na ovom podforumu i... Pa, trebalo bi me trajno banovati, da i neko drugi dođe do izražaja.:d

Izvinjavam se za sav OT, pa i ovaj, odoh lepo sam u pomrčinu...:D:wave:

Niko te nije prozvao, ne znam sto si se nasoa pogodjen? Tako kad sam napisao nesto za win digaosi frku kao da treba da ratujem sa ljudima koji koriste windows. Reagovao sam ovde kad je umesto odgovora stavljen link da trazi na goole. To je vec toliko nekulturno da prelazi sve granice.
 
Razmisljao sam gde da ubacim ovu temu, racunam ovde ima najvise Linux entuzijasta.

Mozete li preporuciti neki USB WiFi adapter koji provereno radi na Linuxu, Ubuntu pre svega? Voleo bih bar neki AC1200, mada bi mogao bilo koji.


Hvala unapred.
Reci mi na kojim distroima bi ih koristio, imam ih par po fijokama, isprobacu pa ako rade, saljem ti

TuturuTu on 6X
 
Ja sam probao na linuxu i radi bez ikakvih intervencija:
TL-WN7200ND
TL-WN722N V1
ALFA awus036h
ALFA awus036nh
ALFA awus036nha

Alfe sam stavio jer se mogu uzeti na kp.

Inace sledeci chipseti bez intervencija rade:
RT3070
RT3572
Realtek 8187
RT5370
AR9271
Ima ih jos ali me mrzi da pisem.

Ako hoces da malo kompajliras sto je 5 min posla i ove mogu da se nameste da rade(monitor i injection).
RTL8812AU/8814 5ghz
RTL8188
MT7601
Kartice sa 8188 i 7601 chipsetima se mogu uzeti na aliju za 200 dinara.
 
Poslednja izmena:
@DukeLander

Ubuntu, ali ne muci se previse.

@vanbasten

Hvala, takodje lep odgovor :) .
 
H

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
Bas sam malo probavao adaptere na linuxu u zadnje vreme i MT7601U radi bez problema (injection i monitor mode) bez instaliranja ikakvih drajvera.
 
@WebWolf, ne znam da li si uspeo na kraju, nisam stigao da ispratim sve postove (nadam se da jesi), ali u prvom linku, da si procitao do kraja (posle Alfa i Pande), video bi odmah da je naveden Tplink WN-722N i Archer T4U, trebalo bi da sve ima u Netiksu. E sad, da li bi to pomoglo, ne znam, ali ne znam ni koja je distribucija u pitanju tacno.
Uostalom, ne mora da znaci da nuzno treba na svakoj distribuciji instalirati drajver, cesto kernel i sam prepozna uredjaj, to mozes da proveris sa jednom komandom u terminalu. Kod mene je tako bilo sa CentOS-om i Slackware-om na 2 laptopa. Pored toga, niz uredjaja su prepoznati, ponekad mora samo da se podesi par stvarcica u sistemu, kako ne bi bilo problema.

Pogledao sam na Tenda i TP-link sajtu i video da (ne svi adapteri) imaju drajver za Linux kernel 2.6xx.xx. To naravno nije garancija da ce sve raditi kao podmazano, ali treba se malo poigrati, bez toga nema zabave :) usput, moze i da se nauci niz stvari.

OFF
@Lega99, jedno pitanje(bez namere za sprdnju), zasto samo ETF/PMF imaju "racunski centar", a svi ostali "racunarski"...? Navodi me na to da se zapitam, sta je od ta dva naziva pravilnije. Primetio sam i da tako kazu ljudi starijeg kova, mozda gresim.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu, a vezano je za bežično povezivanje. Da li ima neko preporuku za USB bluetooth adapter koji provereno radi na Linux Mintu, Ubuntu... Pogledao sam Orico, ugreen deluju kvalitetno ali niko ne spominje da li rade na linuxu. Ako je neko naručivao skoro, hvala?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Pa evo ti cela tema crno na belo, gde se diskutuje samo o tome :)
 
Imam problem, danas sam instalirao na jednom desktopuu Mint 19.2 Mate sve je proteklo brzo i glatko ali imam problem sa internetom. Koristim TL-WN722N (ne znam koja je verzija) za wireles povezivanje sa ruterom. OS vidi mreže koje su dostupne kao i jačinu signala ali ne mogu da ukucam šifru za wireles konekciju, Conect dugme je bledo sivo što će reči da nije u funkciji tj. da nešto nije OK, pokušavao sam da rešim problem ali nisam uspeo. Do sada se na toj mašini koristio Win7 i sve je radilo super. Ovo mi je prvi kontakt sa Linuxom tako da nemam pojma šta da uradim kako bi rešio ovaj problem, pomagajte ljudi.
 
Nazad
Vrh Dno