Šta je novo?

Konfiguracija do 1200e

lanmi86

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
1,640
Poena
395
OK, sklapam sebi mašinu, po ko zna koji put, samo ovog puta malo veći budžet, deo u kešu kod Madjaronija, deo na rate u domaćim prodavnicama :)

Namena mašine: primarno VM Lab aka gomila virtualnih mašina, čak možda i ESX host u nekom trenutku, i sekundarna namena, povremeni gaming, ništa spektakularno, ne ložim se na 4k u 120fps, daj da to šljaka u FHD u 60fps i to je to.

Dakle, ono kako sam ja to zamislio je sledeće:

Kod madjara bih uzeo:

CPU: Ryzen 7 1700 (prosto zbog količine jezgara odnosno ukupnog broja thread-ova, zbog virtualnih mašina, znam da je intel bolji za gaming ali to ovde nije cilj) 150e
RAM: početno CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz (kasnije još 32GB) 165e
PSU: Seasonic Focus 750 titanium (u nekom trenutku možda grunem još jednu 1070 za SLI, pa je uzeto jače napajanje) 130e
SSD: m.2 SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus M.2 110e

U domaćim radnjama bih uzeo sledeće:

Case: MasterCase Pro 6 - ovo sam uzeo čisto jer je na oko simpa kućište, ako ima neko predlog za neko performantnije, nek predloži. 120e
Cooler: Noctua NH-D15 (glavni razlog zašto ne idem na vodeno je tišina i pouzdanost, čuo sam dosta neprijatnih situacija sa crkavanjem pumpi) 105e
MB: MSI B450 Tomahawk - dobre kritike za ovu ploču 130e

Na oglasima bih polovno:
GPU: MSI 1070 8GB - dobre kritike, pitanje za ekipu, isplati li se rizik uzeti polovnu? Takodje u nekom trenutku bih kasnije grunuo još jednu za SLI, čini mi se da je to najbolja varijanta trenutno, za 450e mnogo bolje performanse od 1080 npr

Sve mu to dodje ukupno oko 1150e

E sad, ne znam jesam li nešto propustio, ako neko vidi negde nešto gde bi moglo da se popravi, slobodno nek napiše pa da prodiskutujemo, možda sam nešto propustio...
 
U planu je narednog meseca ili 16:9 4k monitor ili ultrawide 1440p pa se razmišlja i u tom smeru. kako rade skaliranje ovi 4k monitori? da li se to nešto primeti ako na 4k monitoru peglam u 1080? Iskreno nije mi nešto bitno da teram igre u 4k, samo hoću da za svoju lovu uzmem najbolje što mogu u tom trenutku. Kapiram da je rizik kupovati polovnu, pogotovo koja je majnovala, nisam pametan, baš se lomim.

Što se tiče 1660TI, ona je negde izmedju 1070 i 1070TI ali mislim da nema šanse da ikad dostigne 1080... Ne vidim nešto da je ima u domaćim radnjama za 300e, tako da bi i to moralo kod madjaronija.
 
Ako ne gledaš 4K filmove ili ne radiš nešto seriozno u toj rezoluciji, uzmi 1440p. I igraj u 1440p. Za 1440p u 60fps ti je dovoljna 1070 ili 1660Ti. Za ultrawide 1440p već treba nešto jače, osim ako igraš nezahtevne igre...
 
Poslednja izmena:
Na mađare sam mislio kad sam rekao od 270e,ovi naši deru još skoro pa 10k din preko...
 
Artic je extra kuler imam ga vec dva meseca na ryzen 5 2600 na 4.0Ghzu idle temp je 28-30 stepeni inace u stanu je temp 24-25 pri opterecenu OCCT temp max 62 posle sat vremena.
Ja jedino nemogu da prezalim sto nije mogla da se nabavi ta ploca sto si uzeo kada sam ja kupovao. Ali radi posao i Tomahawk samo sam dodao wifi usb koji sljaka super.



Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
d08fb01aa1b80fb017b8696ceef7a5d8.jpg
 
Poslednja izmena:
Stiglo sve ranije, evo malo slika :)
20190510_110639.jpg
20190510_143005.jpg
20190510_143017.jpg
20190510_135009.jpg
20190510_151819.jpg

U idle je gotovo besuman, samo se cpu ventovi vrte tipa na 600rpm, mozda i manje, ali cim zatvorim kuciste, temperature se dizu na oko 50c u idle, tako da moram dodatne ventove da ubacim, trenutno nema nijedan u kucistu, samo na cpu i grafickoj. Ali u sustini prezadovoljan, za 1100e preozbiljna masina. :)
 
Poslednja izmena:
Ljubomoran sam na ovaj fractal. Nisam ga video pre tebe na kp. [emoji16] Ima sada beli ali ovaj crni mi je mnogo lepši. Neka te lepo služi mašina.

Naruči ARCTIC COOLING P12 PWM PST 5pack Value Pack. Oko 24e, odlična kupovina.
 
Poslednja izmena:
E kuciste je fenomenalno, do kojih detalja su oni isli, npr, cable management sa zadnje strane je smesno jednostavan, cak su napravili otvore za vezice da se to lepo pritegne... zavrsna obrada, magnetni filteri, zatamnjeno kaljeno staklo, vrlo provetreno kuciste, moze da se montira cetiri 14cm venta i jedan od 12cm. Jedina mana je sto prednji usb portovi nisu 3.1 nego 3.0 :)

evo jos jedna:

20190510_173417.jpg
 
Naruči ventilatore koje ti je preporučio Joca, stavi 2 napred i jedan pozadi, i uživaj. Mada, čudi me da uz kućište nisu došli ventilatori, Meshify ide uz 2 komada, koliko znam...

Inače, ako USB 3.1 portovi nisu Gen.2 (10 Mb/s), ništa ne gubiš sa 3.0.
 
Poslednja izmena:
Gde ima da se naruce ti ventovi? Uz Meshify idu dva komada, al ja sam uzeo polovno kuciste, lik od koga sam uzeo, ih je verovatno zadrzao za sebe.

Mislim da jesu na ploci 3.1 gen 2, zato sam i rekao ali provericu jos jednom.
 
Gde ima da se naruce ti ventovi? Uz Meshify idu dva komada, al ja sam uzeo polovno kuciste, lik od koga sam uzeo, ih je verovatno zadrzao za sebe.

Mislim da jesu na ploci 3.1 gen 2, zato sam i rekao ali provericu jos jednom.

Naruči ih od Fante na KP. Ionako su bolji od onih koji idu uz kućište.

Interni USB3 konektor na ploči je Gen.1, tako da nije bitno kakvi su portovi na kućištu...
 
Poručeni venilatori. e sad to je onaj rizik sa grafičkama što sam pričao, 1080 radi odlično, ventilatori su tihi kada rade, ali ima onaj fan stop mod, gde se ventovi pale na odredjenoj temperaturi, i tu postoji neko krckanje, jako sličan zvuk kao npr kad radi klasičan hard disk, tačnije on pali na odredjenoj temperaturi ventovei samo pri paljenju se čuje to krckanje, i tu nastaje problem jer on bukvalno drži temperaturu na tipa 50c i nonstop pali i gasi i to krckanje smara. Rešenje jednostavno, MSI Afterburner, postavljeno da ventovi nonstop rade na 25%, sve dok temperatura ne dodje do 60c, tad se pojačavaju.
 
Ma to me buni što je izuzetno tiha, ventovi se ne čuju kad rade, samo to startovanje ima krckanje. Nije majnovala, lično je izvadio iz računara jednog klinca. 285e, u garanciji je još godinu i po kod Madjara, al me mrzi da šaljem trenutno, pustiću da vidim kako će se ponašati narednih dana.
 
Poslednja izmena:
Ma to što je izvadio iz računara klinca ne znači da nije majnovala. [emoji16]
Ajde sada da lupim neku cifru, ali 70-80% grafika na kp je majnovalo. I oni koji trvde da nisu, te su 99% majnovale. No, nije to ništa strašno, zavisi kako su i u kojim uslovima radile. [emoji846]
 
Ma i da jeste majnovala, boli me uvo, ne kajem se, garancija po serijskom broju još godinu i po, a i original ventovi 15usd na Aliju. Ništa joj ne fali :)
 
Mahom svi stave neku krivu u Afterburneru, i mene je nerviralo konstantno paljenje i gašenje na 50 pa sad radi stalno. A to što krcka, proveri da ne zakacinje neki kablić? Ako ne onda je vrv neki lager na izdisaju, ništa što Ali ne rešava :)
 
Proveriću, možda je stvarno neki kablić, mada Ali rešava sve :) Sledeća stavka, da Mixer reši naponske kablove, još 32GB RAM-a i 4k monitor :)

Btw, hvala svima koji su dobrim savetima u ovoj temi doprineli da se ovo sklopi :)
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu, jedan prijatelj hoce da kupi sinu studentu konfiguraciju, koliko sam shvatio glavna namena je gaming.
Njegov predlog je Ryzen 5 2600, GTX 1060 ili 1660, MSI 360 gaming plus, 16GB memorije, 250GB SSD, 1TB hard, napajanje, kuciste...

Odavno ne pratim, ali deluje mi da moze puno pametnije da se kupi za ove pare. Budzet ocito negde oko 1000-1200E, monitor i periferije ima. Ima li neko predlog?
 
Oko 1200e ...

Ryzen 5 2600, 18.000 din radnja na Emm...

Msi B450 Tomahawk 13.850 din Exce..

Seasonic SS-620GM2 9.700 din VipH...e

Kingston HyperX Fury Black DDR4 8GB 3200MHz CL17 6.200 X 2 = 12.400

Gainward GEFORCE RTX 2070 PHOENIX 65.000

Intel 512GB 545s 550/500 MB/s 10.000 dinara

Fractal Design FD-CA-MESH-C-BKO-TGL 12.000
 
Ja bih ipak isao na neki intel cpu +mb dokazano u gomili igara daje vise fps-a, eventualno jeftinije kuciste i vise rama.
 
Intel ako uzme, trebace mu još 200e preko budžeta da dobije konfiguraciju koja ima više fps na nivou statističke greške. A da ne pričamo o daljem apgrejdu, moraće sve da menja, dok će sa AMD samo da bocne novi proc.
 
Kapiram da čim uzimaju u radnji a ne kod Madjara, verovatno nisu za te G6H8 akcije, ko mi ostali :) Nego tipa daj mi mašinu da je ne pipnem sledećih par godina, ali slažem da, za kasniji upgrade je bolji AMD, i u startu jeftiniji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno