Šta je novo?

Konfiguracija do 1200e

lanmi86

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
1,640
Poena
395
OK, sklapam sebi mašinu, po ko zna koji put, samo ovog puta malo veći budžet, deo u kešu kod Madjaronija, deo na rate u domaćim prodavnicama :)

Namena mašine: primarno VM Lab aka gomila virtualnih mašina, čak možda i ESX host u nekom trenutku, i sekundarna namena, povremeni gaming, ništa spektakularno, ne ložim se na 4k u 120fps, daj da to šljaka u FHD u 60fps i to je to.

Dakle, ono kako sam ja to zamislio je sledeće:

Kod madjara bih uzeo:

CPU: Ryzen 7 1700 (prosto zbog količine jezgara odnosno ukupnog broja thread-ova, zbog virtualnih mašina, znam da je intel bolji za gaming ali to ovde nije cilj) 150e
RAM: početno CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz (kasnije još 32GB) 165e
PSU: Seasonic Focus 750 titanium (u nekom trenutku možda grunem još jednu 1070 za SLI, pa je uzeto jače napajanje) 130e
SSD: m.2 SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus M.2 110e

U domaćim radnjama bih uzeo sledeće:

Case: MasterCase Pro 6 - ovo sam uzeo čisto jer je na oko simpa kućište, ako ima neko predlog za neko performantnije, nek predloži. 120e
Cooler: Noctua NH-D15 (glavni razlog zašto ne idem na vodeno je tišina i pouzdanost, čuo sam dosta neprijatnih situacija sa crkavanjem pumpi) 105e
MB: MSI B450 Tomahawk - dobre kritike za ovu ploču 130e

Na oglasima bih polovno:
GPU: MSI 1070 8GB - dobre kritike, pitanje za ekipu, isplati li se rizik uzeti polovnu? Takodje u nekom trenutku bih kasnije grunuo još jednu za SLI, čini mi se da je to najbolja varijanta trenutno, za 450e mnogo bolje performanse od 1080 npr

Sve mu to dodje ukupno oko 1150e

E sad, ne znam jesam li nešto propustio, ako neko vidi negde nešto gde bi moglo da se popravi, slobodno nek napiše pa da prodiskutujemo, možda sam nešto propustio...
 
Pa, mozda sam to samo ja, ali 120e za kuciste? Meni je to nebitna stavka npr,ne bih ni 50e dao a kamoli tolike novce... Ali svako ima svoje pa necu mnogo da ulazim u tu pricu, ipak preporuka za neko do 50-60e a resto novac ulozi u R5 2700 jer je masina prevashodno za posao. Posto vec kupujes na KP, razmotri i plocu tamo, Tomahawk b450 ide vec od 100e, eto ustede 30e i tu. I za grafu te iskreno nisam najbolje razumeo, da li dajes 450e za 1070? One se krecu (polovne,rudnik, garancija donekle) od 250e, od 300e vec imas 1070Ti... Za tvoj povremeni gaming na 1080p super izbor ali razmotri i 1660Ti, ipak je novo a otprilike slicne performanse u istom cenovnom rangu. Ostalo ti je ok sto si naveo...
 
+1

Eventualno RTX 2060 kod madjara. I ja se slazem za kuciste ali dobro, svako ima neko svoje vidjenje i zelje. Meni licno pored MS kuciste od 50-60e apsolutno ne treba nista vise.
 
Obrati pažnju na jednu stvar. Da kućište nije na neki način ograničeno što se tiče dužine GPU koji može da se ugradi. Takođe, nije dovoljno samo da je knap, tj. da bude ista dužina GPU i prostora za ugradnju, jer uvek treba bar santimetar za manevrisanje.

Koliko vidim sa slika modularni su delovi na koje se ugrađuje HDD i SDD, ovo su slike sa sajta pitanje je kako je u realnosti.
 
Pa, mozda sam to samo ja, ali 120e za kuciste? Meni je to nebitna stavka npr,ne bih ni 50e dao a kamoli tolike novce... Ali svako ima svoje pa necu mnogo da ulazim u tu pricu, ipak preporuka za neko do 50-60e a resto novac ulozi u R5 2700 jer je masina prevashodno za posao. Posto vec kupujes na KP, razmotri i plocu tamo, Tomahawk b450 ide vec od 100e, eto ustede 30e i tu. I za grafu te iskreno nisam najbolje razumeo, da li dajes 450e za 1070? One se krecu (polovne,rudnik, garancija donekle) od 250e, od 300e vec imas 1070Ti... Za tvoj povremeni gaming na 1080p super izbor ali razmotri i 1660Ti, ipak je novo a otprilike slicne performanse u istom cenovnom rangu. Ostalo ti je ok sto si naveo...

Hvala svima na odgovorima, nećkao sam se da li da otvaram temu, al ipak je dobro što sam otvorio, više očiju bolje vide :)

Iskreno, nisam nešto ulazio u poredjenja kućišta, ali da, definitivno bih mogao da nadjem jeftinije... E sad, što se tiče ploče znam da je 30e jeftinija na oglasima ali nemam u kešu celu cifru već pola, ostalo ću na kreditnu na rate bez kamate, zbog toga je ta priča.

Što se tiče grafe, nisam mislio da uzmem novu 1070 već polovnu, ima npr za 230e već... U nekom trenutku sam kasnije mislio da grunem još jednu 1070 u SLI, to je ukupno 460e a dobijem performanse koje šiju i RTX 2080, ruku na srce, samo u odredjenim naslovima koji umeju da iskoriste SLI. Iskreno, RTX 2060 izlazi iz mog budžeta, ali bih 1660 već mogao da uklopim iako je malo slabija od 1070, ali novo je novo.

Nije loša priča uložiti u CPU malo više para, razmisliću o tome.

Elem, iskustva sa ovima što donose iz Madjarske, oko ostvarivanja garancije u slučaju nekog crkavanja?
 
Za SLI priču ti treba SLI matična. Ova koju si izabrao mislim da ne podržava SLI jer bi u suprotnom to bilo jasno istaknuto na njoj. Osim toga, multi GPU je odavno već bez ozbiljne podrške.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
SLI mogu da iskoriste nekoliko igara samo (na prste da ih nabrojiš) kako valja i plus veća potrošnja, plus imaš 2 furune u kućištu, nema šanse da šiju rtx2080, ma beži od toga. A i na b450 Tomahawk ne može SLI,morao bi da ideš na x470. Ispravka na moj post, mislio sam na R7 2700 a ne R5 2700 kako sam napisao (koji ne postoji btw)...
 
Da, u pravu ste za ovu priču, ne može na Tomahawk SLI, dobro, u svakom slučaju, jedna je dovoljna za FHD za većinu igara. E sad što se tiče testova 1070 SLI vs RTX 2080, ako lažem ja, lažu i testovi, u igrama gde je podržan SLI, više fps daju od 2080.

Malo sam čitao o R7 1700 vs 2700, performanse su jako slične, pogotovo kad se OC na ~4GHZ, a dosta je skuplji 2700, tako da ću tu ipak ostati pri 1700 jer ne radim neki video rendering pa da mi znači svaka uštedjena sekunda, meni je samo bitan broj core-ova.

KUćište ću definitivno promeniti, uzeću jeftinije, ima do 50e dobrih.
 
Da,nije bas isplativa razlika od skoro 100e za r7 2700... Razmisli i o r5 2600(X)... Ja jos nisam naisao na probleme sa rx580 na 1080p, tako da ne verujem da ces i ti sa gtx1070. To je dobra karta cak i za 1440p.
 
Ne odgovara mi R5 2600x zbog broja core-ova odnosno thread-ova, najjeftinija varijanta je sa 16 thread-ova je ryzen 1700, zbog toga je pao izbor na njega, OC nije bitan, već tišina i stabilnost.

Sad nešto razmišljam, obzirom da je SLI ispao iz priče, mogao bih da uzmem malo slabije i jeftinije napajanje, Tipa Seasonic Focus Gold 650w.

Lomim se oko ploče, znam da Tomahawk ima najbolji VRM ali nema neke druge stvari poput WIFi i optičkog izlaza za audio, sad gledam šta se nudi ali sve su Mini-atx format, što znači da bih bio ograničen sa max 32GB, neki predlog?

BTW Kućište uzeto Fractal Design Meshify C, na oglasima za 60e, and so it begins... :)
 
MSI B450/X470 Gaming Pro Carbon AC...ako ih nađeš. Dobre ploče sa WiFi/BT. Malo skuplje od ostalih, doduše. Vidi da imaju AC u nazivu, non-AC verzije nemaju WiFi/BT.

Razmisli o 1700X umesto 1700 ako ne planiraš OC, malo veća frekvencija. Ili 2700. Na 1700(X) očekuj 3.8-3.9 GHz nakon OC, 2700 može na nekih 4.1-4.2 (zavisi od čipa i drugih stvari).

Možeš slobodno da uzmeš jeftiniji kuler, nešto poput Scythe Mugen 5 Rev.B ili Noctua D14, ako ih nađeš...D15 je odličan ali veoma skup i glomazan, i oni jeftiniji i manji će odraditi posao. Samo vidi da imaju AM4 mount.

Batali SLI, uzmi jednu jaku kartu. Mada, pošto si napisao da ti je gaming sekundaran i povremen, ne znam šta će ti toliko jaka grafika...za 1080p @60fps ti je RTX 2060 (ekvivalent 1070Ti) puna kapa, čak bi i 1660Ti (ekvivalent 1070) radio posao sasvim ok.

Seasonic Focus Plus Gold 650 je odličan izbor.
 
Poslednja izmena:
Uh, MSI B450 Gaming Pro Carbon AC ima sve što mi treba, samo još da je nadjem.

Procesor je definitivno odabran, 1700, uskoro se bliži 3rd gen ryzen serija, pa ću sačekati to, ako uzmem ovu MSI b450 ploču, ona dobija update za 3000 seriju, tako da ako rešim, biće upgrade na treću generaciju.

E da, hladjenje, dobro pitanje, da li mi je zaista potreban D15, više sam ga zbog tišine stavio jer ima ultra tihe ventove, moram da se pozabavim malo detaljnije testovima, u ovom slučaju performanse mi nisu kritične, tipa ako ode gore 10c više, bitna je tišina odnosno buka.

SLI ispada iz priče, još nisam odlučio za grafičku, 1070 je ok, ako nadjem polovnu MSI da nije rudarila. RTX 2060 nema polovnih jer je sveža, a nova se ne uklapa u budžet. Definitivno razmišljam i o 1660TI, probaću da je uklopim u budžet.

Napajanje ide slabije, Seasonic ostaje kao izbor, pa šta budem našao u klasi 650w.
 
E sad, pitanje je da li je NH-u14S nova verzija 2019 ili stara u prodaji, ako je stara, mora da se dokupi mount za AM4, to je još jedna crvena na 9200, znači 10200din...
 
To ćeš morati da pitaš tamo gde kupuješ, novije verzije iz 2019. imaju AM4 mount, starije serije ne a niko ne zna koju će imati na zalihama. Takođe, U14S je visok 165mm, proveri da li staje u kućište...a i skup je. Ja bih tražio nešto jeftinije, 1700 nije toliko vreo, ne treba ti aždaja od kulera...Arctic Freezer 34 eSports Duo je dobar kuler, dostupan je i nije skup, recimo.
 
Znam, mora zaliha da se proveri od kad je, da li je nova serija ili stara...

Uze mi reč iz usta za Arctic Freezer 34, baš sam hteo njega da spomenem, da vidim ima li utisaka, po netu kažu da je solidan, bolji nego npr CM 212 a jeftiniji... Generalno, ako već budem davao toliko love kolko košta U14S(staje u kućište, našao sliku) dodaću koju hiljadarku za NH-D15S, al mislim da ću ići na neko jeftinije.

Takodje može da bude problem RAM clearance, npr Dark Rock 4 ima problema sa tim, obzirom da ću vrlo brzo sva četiri RAM slota da popunim, moram da uračunam i tu varijablu.
 
Ako popunjavaš sve RAM slotove, definitivno ćeš morati da obratiš pažnju na prostor za RAM. Scythe Mugen 5 ili Noctua U12S su bezbedan izbor, taj Arctic takođe...zaista ti ne treba mrcina od kulera poput masivnih Noctua za Ryzen 1700, bolje štekaj pare za storage ili grafiku.

Kad smo kod storagea, imaš jeftiniju i dobru alternativu za taj Samsung 970 Evo, AData XPG SX8200 Pro. Dobar NVME drajv, kod nas je čitavih 60€ jeftiniji od Samsunga za 1TB. Nisam čak siguran ni koliko bi dobio sa NVME umesto klasičnog SSD-a, ali ok...
 
Poslednja izmena:
A nije mi samo jasno ako si naveo da OC nije bitan, zašto uzimaš custom kuler, ovaj koji dolazi sa 1700 je sasvim ok za stok vrednosti pa čak i blaži OC? Jedino ako ideš na 1700X onda moraš da kupiš kuler jer ne dolazi sa njim (bar je ranije tako bilo).
 
@jurodivi,

Što se tiče hladjenja, u igri su Arctic, Scythe Mugen i možda Noctua U12S
U ovom trenutku mi ne treba 1TB, jeste AData jeftiniji ali samo u kategoriji od 1TB, za diskove od 512GB razlika je smešna, 5e.

@weedman984,

Custom kuler se uzima zbog ti tišine najviše i držanja temperature u load-u pod kontrolom, taj procesor neće biti OC(možda nešto malo) ali će svakako biti upregnut dobrano. Znamo da i jeftiniji custom cooleri imaju bar 20c nižu temperaturu u Load-u.
Prevenstveno sam hteo NH-D15 jer ima dve 14-ice koje su baš tihe, ali videćemo, ako neko negde ima opsežan test hladjenja, tipa da su u testu svi pobrojani, Scythe Mugen 5, Dark Rock 4, Arctic freezer 34, Noctua NH-D14S, Noctua U12S, da ne jurim sad za svaki pojedinačno.
 
Ako ne overklokuješ, uzmi lepo 1700X zbog viših stock frekvencija i Arctic Freezer 34, biće sasvim dovoljno i tiho. Biće i ako overklokuješ...
 
Poslednja izmena:
Da, to mi već ima smisla a nije mnogo više para, samo 25e više. Čekam da mi ovi što donose iz Madjarske potvrde da ima komponenti kod Madjara pa ću na osnovu toga i da naručujem polako.
 
Naručeno kod Fante:
HyperX 32GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K2/32 -
CPU: AMD Ryzen 7 1700 3.00GHz AM4 BOX Wraith Spire LED
MSI B450 GAMING PRO CARBON AC
SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7S500BW
SEASONIC Focus Plus 750 Gold 750W
ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO

Ukupno 741e

Ram je morao da ide drugi, jer se za Corsair čeka 20 dana. Napajanje uzeto malo jače, razlika par eura u odnosu na 650w.

Ostaje da se vidi grafička do subote još, da izvećamo šta činiti :)
 
HyperX 32GB Predator DDR4 3000MHz CL15 KIT HX430C15PB3K2/32 - 196 eur
CPU: AMD Ryzen 7 1700 3.00GHz AM4 BOX Wraith Spire LED 147e
MSI B450 GAMING PRO CARBON AC 135e
SAMSUNG 500GB 970 EVO Plus M.2 PCIe M.2 2280 MZ-V7S500BW 121e
SEASONIC Focus Plus 750 Gold 750W 106e
ARCTIC COOLING Freezer 34 eSports DUO 36e

Da li uz AMD dolazi pasta ili da uzmem odvojeno?
 
Ne dolazi posebno ako na to misliš, imas na wraith kuleru već nanešenu pastu. Moraćeš da kupiš neku, čujem da ovih dana hvale mx-4...
 
Videću, možda uz Arctic Cooling dodje nešto, pošto je npr uz CM hladnjake dolazila neka.

Edit: sad sam proverio, uz Arctic Cooling Freezer 34 Duo dolazi i mx-4 pasta uključena :)
 
Poslednja izmena:
Taj kuler je zaista fantastičan. Ne samo da dobro hladi za male pare već za manje od 40€ uključuje 2 ventilatora koji su bar 12€ po komadu i odličnu pastu koja je nekih 10-ak evra. Apsolutni best buy, po meni...
 
Poslednja izmena:
Da, nadam se da nisam pogrešio, jedino mi je krivo što ga nemaju u skroz crnoj varijanti, nego su svi šareni.

Elem, grafička? max 300e - dodje mi da na rizik uzmem 1080 koja je majnovala, naravno uz prethodno testiranje i sve.
 
Pa ako stvarno ne planiras u 1440p da igras to je overkil i nesigurna kupovina jer za 300e ne verujem da imas sa garancijom, mozda 1070Ti. Mada je nova 1660Ti slicnih karakteristika kao 1070Ti (i daljom driver podrskom verujem da ce uskoro dostici i 1080) tako da je to po meni sigurnija kupovina, plus sto krece vec od 270e nova...
 
Nazad
Vrh Dno