Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

@gile pre par sedmica je pocela prodaja P53 ovde, a prosle cini mi se i P73. Za isti hardver unutra razlika je tako oko 150e. Evo cene iz online prodavnice WeChat Image_20190820093502.jpgWeChat Image_20190820093508.jpg
 
X1 extreme izbegni u sirokom luku (bar dok se ne potvrdi da su sredili pregrevanje) ako ga ikad i srede bios updejtovima notebook je rerna pokretna,xps ako ides na i9 takodje thermal moze biti problem iz mog iskustva kako ti zapadne,drzi se i7 hexa varijante ali budi spreman na kompromis jer xps tastatura je dve klase ispod Thinkpada,drzi se P serije lenova
 
Poslednja izmena:
Jedino sto zameram ThinkPad laptopovima jeste pozicija Fn, PgUp i PgDn tastera. Takodje, postupak za aktiviranje (F1,F2,F3....) tastera kombinacijom fn +f1, f2, f3... je po meni glupost. Zar nisu mogli ostaviti standardni postupak aktiviranja dodatnih funkcija koje se nalaze na f1, f2....pozicijama.
 
6 core CPU?
Ako firma placa, X1 Carbon ili P1 napakovan do kraja.
Nisam vidjao 6-core na P52 pa sam zaboravio, ali nije neki napredak (takt je dosta manji).
4-core na 3GHhz vs. 6core na 2.2. a IPC improvement je nepostojeci za tipican programming softver.

@Vegeta, na sta mislis? One dodatne funkcije tipa Brightness sto treba da se koristi Fn taster?


kad ce OLED varijanta, BTW??
 
Poslednja izmena:
Nemojte uzimati Hex-core, samo da bi imali hex-core..
Ako ne znate da ono sto konkretno koristite moze da iskoristi svih 6 jezgara, bolje je ici na quadcore sa vecim taktom (sve dok konkretan primerak quadcore-a nema neki throttling issue, koji hexa nema i sl.)
 
Ajde na sve to covek moze da se navikne prilicno brzo. I ja kad sam uzeo prvi lenovo laptop pre skoro 10 godina sam imao period navikavanja na pozicije ctrl/fn dugmica. Posle kad sam se vratio na desktop opet vracaj mozak na staro. Ono sto mene nervira je sto je lenovo od pre par generacija poceo da fura apple fazon: npr. samo uz najjaci procesor mozes da dobijes najjacu graficku. Nema vise konfigurisanja racunara potpuno prema svojim potrebama. Eto recimo, ja bih hteo 8core i rtx 5000 ali ne moze. Ako hoces 8core najbolja graficka je rtx 4000, a ako hoces rtx 5000 najbolji cpu je 6core. Ostale gluposti bih i mogao da oprostim. S obzirom na situaciju na trzistu mislim da cu ipak zavrsiti sa p53 krajem godine.
 
Fn i Ctrl mogu da se okrenu, ja to obavezno radim. U sustini, ja imam 3 razlicite tastature trenutno na 3 laptopa, nijednu ne gledam osim prvih 10 sekundi da vidim gde su Enter, Delete i Backspace tacno.

Po ovome sto si napisao ispada da je RTX4000 jaca od RTX5000, pretpostavljam da si okrenuo ili nesto pogresno napisao? (ne pratim grafiku... da imam izbora, uzeo bi 8-core bez dGPUa, i to mi najvise smeta kod Lenovo-a).
 
Ajde tu poziciju i funkciju Fn mogu nekako i da im oprostim, ali poziciju PgUP/PgDn pored strelica nikako.
 
Capture3.JPG

Kamo srece da sam pomesao stvari. Ovo je ta lenovo logika.
 
Aa, 6core je skuplji, pa u tom smislu jaci..
Mislim da je ovaj i9 8core brzi inace. Ali me znam napamet turbo taktove.
 
Jedino sto zameram ThinkPad laptopovima jeste pozicija Fn, PgUp i PgDn tastera. Takodje, postupak za aktiviranje (F1,F2,F3....) tastera kombinacijom fn +f1, f2, f3... je po meni glupost. Zar nisu mogli ostaviti standardni postupak aktiviranja dodatnih funkcija koje se nalaze na f1, f2....pozicijama.

Ajde tu poziciju i funkciju Fn mogu nekako i da im oprostim, ali poziciju PgUP/PgDn pored strelica nikako.

Fn funkcija se menja u biosu. Može da bude podrazumevan fn za F tastere, a može da bude i normalno. Ja sam prebacio na normalno, tj da svi tasteri imaju svoju osnovnu funkciju, a fn pritisnem po potrebi.

PgUp/Dn mi baš odgovara tu gde jeste, posle samo par dana navikavanja.
 
Ajde tu poziciju i funkciju Fn mogu nekako i da im oprostim, ali poziciju PgUP/PgDn pored strelica nikako.

Meni je položaj ta dva dugmeta baš najbolja stvar na svetu, odmah iz zamenim sa Home i End i imam pored strelica Home i End bez kojih ne mogu. Sva selektovanja radim strelicama, shift ili ctrl i home i end, i sve mi je na dohvat ruke.

Meni je baš pogrešno kada mi neko stavi home i end pored delete, kao da igram ruski rulet, pa pored toga što ih pritisnem 500 puta dnevno, super mi se povećava šansa da nešto i obrišem.

Ovako nema bojazni od toga.
 
@zholinho

Hajde ovako:

• Ako ti ostaje P50, kao work masina, a dobijas jos jedan laptop onda idi na nesto light, tipa X1 Carbon ili P1.
• Ako P50 menjas za neki drugi laptop, onda idi na P53. Idi na i7-9850H jer ima najveci single core boost, 6 core je, a sto se tice grafike, mislim da ti nista jace od T2000 ne treba. Pre ili kasnije ces pokrenuti neku igru pa ce ti T1000 biti preslaba, ovo ti pricam iz iskustva jer sam otisao na K1100M umesto K2100M, a razlika je bila reda ~100-200 evra. Ovo ostalo verujem da mozes da customizujes po potrebi, RAM, NVME diskove, OLED displej itd.

Ukoliko neki srpski reseller ne moze da ti napakuje Custom konfiguraciju (a verujem da moze, samo mora da se ceka), onda idi na masinu koja kosta $3,349.00, jer je mnogo kompletnija u pogledu RAM-a, diskova, displeja itd. Placa se mali premium za 8 core procesor i RTX Quadro grafiku koji ce u kombinaciji sigurno throttle-ovati.

https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/P53/p/22WS2WPWP53

Evo ga P53 review:
https://www.develop3d.com/workstations/review-lenovo-thinkpad-p53-vr-viz-vray-rendering

Verovatno ce uskoro i Notebookcheck.


@alfa

Samo i5 su ostali Quad Core, sve ostalo je hexa core. Btw. TDP npr. i7-9850H, i7 9880h i i74700MQ je isti:

https://ark.intel.com/content/www/u...9850h-processor-12m-cache-up-to-4-60-ghz.html
https://ark.intel.com/content/www/u...4700mq-processor-6m-cache-up-to-3-40-ghz.html
https://ark.intel.com/content/www/u...9880h-processor-16m-cache-up-to-4-80-ghz.html

Opet, verujem da je TDP mnogo mnogo veci kada se sva ova jezgra opterete :). Btw. na laptopu ces uvek imati losije performanse, primera radi RTX Quadro 4000 na laptopu je jaci od Desktop verzije, vise CUDA core-ova, "jedino" su klokovi manji, RTX Quadro 5000 na laptopu je tek jaci na papiru od RTX Quadro 4000 desktop verzije, ali kada se sve to optereti Desktop RTX Quadro 4000 je brzi od RTX Quadro 5000 mobile za ~17% sto je bas puno.

Btw. kolegi crkao ventilator na grafici na P51, ovaj od procesora se cuo kao kosilica jer je hladio za oba, srecom sve je zamenjeno za ~7 dana...


@imbaqq

Btw. sad vidim i na USA sajtu, stvarno 150 USD razlike, pre je koliko se secam razlika bila mnogo mnogo veca.

https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/ThinkPad-P73/p/22WS2WPWP73
https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-p/P53/p/22WS2WPWP53

Hvala na ispravci i info-u i oprosti na mojoj neinformisanosti :).
 
Da li mogu oni dugmici iznad numpada da se remapiraju i cime?
 
@gile brige bez :d ovaj review je preproduction unit, tako da ostaje jos uvek da se vidi da li su napravili kakva poboljsanja od tad po pitanju temperatura, klokova, bilo cega. Ovo je u osnovi masina koja ima tako veliki potencijal, samo da se iskoristi na pravi nacin adekvatnim hladjenjem (uostalom, kao i mnoge druge masine).
 
^imam ga za Dotu 1, ali ne znam da li mogu ti posebni dugmici da se remapiraju.
I jos bolje pitanje, da li mogu nekako u Media/Monitor off dugmice da se mapiraju? To mi je neverovatni plus bio kod VAIO F1. Fizicki Monitor Off (i samo tastatura moze da ga vrati u On, externi mis ne moze).
 
Ja sam probao i mogu, rade bez problema. Umesto PgUp/PgDn sam stavio Home/End i obratno.
 
Nisam na njih mislio, ima ona 4 posebna sto su iznad numpada. Ne secam se sta su a nije mi tu TP da pogledam :)
 
Pozdrav ljudi, imam par pitanja na temu thinkpad-a. Naime rešio sam da kupim polovnu mašinu pošto za taj novac koji sam predvideo ispada da je to najbolja opcija a sadašnja mašina koju imam stvarno više ne može da zadovolji neke potrebe. Uglavnom.

1. Šta znači da ima licencu za win 10 u biosu? Jel to znači da je bios zaključan pa ne može više da se instalira drugi os?
2. Taj model što gledam da uzmem ima i internacionalnu garanciju, da li ona važi iako nisam originalni vlasnik odnosno da li generalno važi samo za uređaj?
3. Vidim da čak i za taj polovan model stoji da baterija traje dobrih 7-8 sati, jel to znači da je dosta očuvan model u smislu malo korišćen ili to što ti procesori imaju niski radni takt (1.8gz) stvarno pravi toliku razliku (baterija je od tog uređaja nije nova)?

Hvala unapred na odgovorima.
 
1. Znaci da je licenca vezana za serijski broj laptopa i to ide preko BIOS-a. Sistem moze da se menja.
2. Nisam siguran ali mislim da vazi za uredjaj a da li je potrebno nesto napismeno moras da proveris sa ovlascenim servisom kod nas.
3. Zavisi koji procesor je u pitanju, oni sa U u imenu su stedljiviji ali imaju i losije performanse i obicno ih izbegavamo.
 
Ne treba nikakav papir za thinkpade P,X,T,ni za elitebookove 800,zbook itd ni za Dell Latitude,precision tj sve bussines serije,ako je aktivna na hp,dell,lenovo sajtu to je to pricam iz iskustva za sve navedene modele,ako nekog zanima gde se ostvaruje PM,druga stvar ne trebaju svima H procesori rtx grafike i 32/64 gb rama 80 posto korisnika je i5 8th gen sa 4 cores ili 8gb ili 16gb rama plus ssd i vise nego dovoljno snage.
 
Poslednja izmena:
Zato sto mu je kuciste suvise tanko,kad ce shvatiti...
 
Znaci suma sumarum, je da se ja drzim P serije. Ovaj p50 je svakako moj privatni, a ovaj sto dobijem na njemu cu raditi. E sad on ce najcesce biti nakacen na monitor i tastaturu, ali bi svakako bilo zgodnije da laksi da mogu da ga ponesem kuci. Ali svestan sam da sto je tanji, da je veci problem sa hladjenjem.
Mozda sacekam da vidim kakav ce biti p53. Ali onda svakako da racunam da uzmem p52, malo nabudzeniji.
Inace malo mi je cudno, kad sam guglao tipa, best laptopts for... nigde ne ubroje thinkpad p seriju. A po meni je to zver.
 
Lenovo ne placa reklamu, zato ga ne hvale - ali ima respect, poznat dovoljnom broju ljudi :) ONi ionako ne mogu da postignu izgleda da naprave dovoljan broj jedinica. Jos uvek nema OLED varijante, preko 2 meseca od kako su ostali vec shippovali OLED varijante otprilike.
 
Dodacu da ako budes ogranicen budzetom pogledas i full HD. Alfa ga ne preporucuje, ali meni je sasvim ok, nemam zamerki. 4k bi mi bio cist overkill posto je laptop 90% vremena na monitoru. Ovde pricam o upotrebi za isti posao kao sto tebi treba, programiranje. Verujem da je ekran bolji, samo proceni da li ti treba.
Imas malo ranije u temi moje utiske za p52 za slicnu namenu koja tebi treba pa pogledaj.
 
Na p52? Iskremo kao 20god mator Geticom..
 
Nazad
Vrh Dno