Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

Imao je po koji Transcend, ali su cene za njih ionako sulude. A 512GB je bio najveci koji se nudi plus (ne samo kod nas, mislim i inace).
Ne može taj SATA Transcend u T480s, ssd mora da bude NVMe zato što taj slot nije povezan sa SATA kontrolerom. 2242 mora zbog dimenzija.

Postoji par diskusija na reddit-u, ljudi su kupovali i Toshiba RC100 ali on sporo radi a i nisam uspeo da ga pronađem u Evropi.

@roadracer, pročitaj i pogledaj prvo testove tih KingSpec, izgleda da nisu konzistentni u proizvodnji pa neki rade odlično, a neki ne.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Krajem meseca cu menjati laptop jer je za trenutne (i buduce) potrebe i5 5200u bajat.

Posto mi je Thinkpad serija estetski vrh, a vidim da pisete da su kvalitetetni, da li za oko 600e postoji nesto sto zadovoljava sledece:

-4/8 procesor seste generacije i noviji, minimum 8250U ali pozeljno neki Q, nek bude i 4 generacije
-16GB ram
-512/1TB ssd
-1080p IPS ekran (nije toliko bitno jer se radi na monitoru uvek, tako da moze i šitina)

Graficka je manje bitna, pozeljno je da ima i da bude sto jaca, nije neophodno. Memoriju mogu sam da nadogradim, bilo to zamena SSD-a ili ram-a, ako je fizicki moguce na laptopu.

Drugi izbor bi mi bio laptop sa odlicnim R5 3500U koji bih u startu nadogradio na 16GB memorije i 1TB ssd, to bi me izaslo oko 600e za neki Asus Vivobook ili ekvivalentan model, nov naravno.

Vucem ka thinkpadu zbog kvaliteta, ali realno meni ce u 90% slucajeva laptop biti zaklopljen i na stolu sa ubodenim monitorom, misom, tastaturom i slusalicama.
Za 600€ ne može da se kupi novi Thinkpad kod nas, koliko ja znam.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Ne novi, mislio sam na polovan na KP.

Novi od 80k su kante sa 768p ekranom i dual core procesorima, a za Android Studio u kome radim je preporucljivo hexa core, 16GB rama, cak i jaka graficka za potrebe emulacije..
 
Poslednja izmena:
Imas p52 cini mi se vec za tu cifru?
W54x sigurno.
 
@roadracer, pročitaj i pogledaj prvo testove tih KingSpec, izgleda da nisu konzistentni u proizvodnji pa neki rade odlično, a neki ne.

Znam, video sam. Više me brine to što pišu da se prilično greju. Meni taj disk treba za storidž, tako mi brzina nije previše značajna.

Baš se dvoumim iako nije neka cena, ali pošto praktično izbor ne postoji verovatno ću morati da probam...
 
^m2 2242 uzimas za storage? Mozes i flesku onda, ili bolje pravi externi HDD.
Ili one mini-SSDove externe, bas KingSpec/KingDian, jedva veci od fleske, a mnogo isplativije i posle mozes i za druge potrebe da ih koristis.

Gledah malo po KP, hexacore laptopovi i dalje nisu nimalo jeftini. Licno bi radije isao na quadcore, ipak multithreaded nije previse brzi, jer quadcore ima dosta veci takt.
 
Razmišljao sam i o tome, ali neću ništa da vučem sa kompjuterom. M2 se ugradi unutra i ćao. Fleška mi je isto bila opcija, ali štrči van gabarita kompjutera pa mi zato i ne odgovara. Ovo je najeleganci rešenje, a nije toliko skuplje. Videću još...
 
Krajem meseca cu menjati laptop jer je za trenutne (i buduce) potrebe i5 5200u bajat.

Posto mi je Thinkpad serija estetski vrh, a vidim da pisete da su kvalitetetni, da li za oko 600e postoji nesto sto zadovoljava sledece:

-4/8 procesor seste generacije i noviji, minimum 8250U ali pozeljno neki Q, nek bude i 4 generacije
-16GB ram
-512/1TB ssd
-1080p IPS ekran (nije toliko bitno jer se radi na monitoru uvek, tako da moze i šitina)

Graficka je manje bitna, pozeljno je da ima i da bude sto jaca, nije neophodno. Memoriju mogu sam da nadogradim, bilo to zamena SSD-a ili ram-a, ako je fizicki moguce na laptopu.

Drugi izbor bi mi bio laptop sa odlicnim R5 3500U koji bih u startu nadogradio na 16GB memorije i 1TB ssd, to bi me izaslo oko 600e za neki Asus Vivobook ili ekvivalentan model, nov naravno.

Vucem ka thinkpadu zbog kvaliteta, ali realno meni ce u 90% slucajeva laptop biti zaklopljen i na stolu sa ubodenim monitorom, misom, tastaturom i slusalicama.

Postoji ThinkPad sa Ryzen-om R5 3500U:
https://www.lenovo.com/gb/en/laptops/thinkpad/edge-series/E495/p/22TP2TEE495

Evo ga review, jednog malog matorijeg:
https://www.notebookcheck.net/Lenovo-ThinkPad-E485-Ryzen-5-Vega-8-Laptop-Review.415811.0.html

Alternativa ti je da juris polovnu W ili cak P seriju, ali tu ocekuj da ces morati bateriju da zamenis. Ako laptop mnogo ne iznosis van office-a, mozda mozes i proci jeftinije sa nekim alternativnim resenjem.
 
Poslednja izmena:
Nisam znao da ima Ryzen modela, pogotovo ne po toj ceni.

Gledam da uzmem sa hexa-core procesorom, ali na rate, tu vec Thinkpad otpada jer u cenovnom rangu koji gledam kod nas krecu budzet gaming laptopovi sa hexa-core procesorom, thinkpad je ipak klasa, ili dve, iznad.

Tacnije, vec sam porucio jedan model u radnji (9750H, 16GB, 1650, 1080p IPS ekran), pa dok se cekalo odobrenje za kredit (koje jos nije stiglo), nema vise da se poruci, pa onda ipak ima u nekoj radnji zaostao i treba da stigne u utorak, a odobrenje u ponedeljak, sve u svemu show program. Ako se ispostavi, a vrlo verovatno hoce, da mogu njega da uzmem, hexa-core ce biti presudna stvar, Android Studio ubija procesor.

Uglavnom, Thinkpad sa R5/R7 procesorom je jedna od vrlo validnih opcija, hvala na savetu, nisam znao da ih ima uopste.
 
Poslednja izmena:
Nisam znao da ima Ryzen modela, pogotovo ne po toj ceni.

Gledam da uzmem sa hexa-core procesorom, ali na rate, tu vec Thinkpad otpada jer u cenovnom rangu koji gledam kod nas krecu budzet gaming laptopovi sa hexa-core procesorom, thinkpad je ipak klasa, ili dve, iznad.

Tacnije, vec sam porucio jedan model u radnji (9750H, 16GB, 1650, 1080p IPS ekran), pa dok se cekalo odobrenje za kredit (koje jos nije stiglo), nema vise da se poruci, pa onda ipak ima u nekoj radnji zaostao i treba da stigne u utorak, a odobrenje u ponedeljak, sve u svemu show program. Ako se ispostavi, a vrlo verovatno hoce, da mogu njega da uzmem, hexa-core ce biti presudna stvar, Android Studio ubija procesor.

Uglavnom, Thinkpad sa R5/R7 procesorom je jedna od vrlo validnih opcija, hvala na savetu, nisam znao da ih ima uopste.

Nadam se da ces uspeti da kupis tu i vise nego korektnu masinu koja ce objektivno gledano zadovoljiti sve tvoje potrebe za mnogo manje novca.

Nema na cemu i drugi put :).
 
Da li T440s podržava wi-fi na 5 ghz i kako da proverim?
 
Nadam se da ces uspeti da kupis tu i vise nego korektnu masinu koja ce objektivno gledano zadovoljiti sve tvoje potrebe za mnogo manje novca.

Nema na cemu i drugi put :).
Nisam uspeo, ali sam uzeo Vivobook Pro, 8750H, 16GB memorije, 1050 4GB, 256SSD+1TBHDD, IPS ekran, odlicni zvucnici, 113K je izasao kad se uracuna vaucer i nadogradnja memorije. Za taj novac nazalost nije bilo adekvatnih thinkpad-ova, a program u kome radim bez problema iskoristi 8750H na 100% (i to undervoltovan, tako da radi na preko 3GHz na svim jezgrima) i zauzece memorije bude ~12GB.

Naredna kupovina, za par godina, je gotovo sigurno neki high-end Thinkpad :)
 
Da li T440s podržava wi-fi na 5 ghz i kako da proverim?

Pa moj T430 ima koji je stariji, onda sigurno ima i tvoj. Treba da imas mrezu na 5GHz i ona se pojavi u listi ili pogledaj po specifikaciji.
Edit:
po specifikaciji ove varijante se ugradjuju:
Intel® 7260 AC (ima 5GHz)
Intel® 7260 BGN
Intel® 7260 AGN (ima 5GHz)
ThinkPad® BGN
 
Poslednja izmena:
Nisam uspeo, ali sam uzeo Vivobook Pro, 8750H, 16GB memorije, 1050 4GB, 256SSD+1TBHDD, IPS ekran, odlicni zvucnici, 113K je izasao kad se uracuna vaucer i nadogradnja memorije. Za taj novac nazalost nije bilo adekvatnih thinkpad-ova, a program u kome radim bez problema iskoristi 8750H na 100% (i to undervoltovan, tako da radi na preko 3GHz na svim jezgrima) i zauzece memorije bude ~12GB.

Naredna kupovina, za par godina, je gotovo sigurno neki high-end Thinkpad :)

To je korektan novac za tu masinu. Ako hocemo iskreno, ako ti je iskljucivo potrebna procesorska snaga, a racunar ti vecinu vremena provodi u kancelariji, mozda bi za ThinkPad dodatno placao brend, a performanse bi ti bile iste. Na ovaj nacin si ustedeo ~700-1000 evra :).

Neka te lepo i dugo sluzi taj Asus :)!!!
 
Da, ovo danas ako imas 3 USB porta ti si srecan, jos ako su dva 3.0 standard slavis :D
Meni je na T430 ok, 4 USB porta, jedino sto mi fali je HDMI, ima Mini DP port pa mora neki adapter da nadjem.
 
E ljudi, treba mi vase misljenje. Vec sam pisao da imam thinkpad p50, koji koristim i na poslu. E sad se otvorila prilika da kupe na poslu racunare za nas (par programera), pa su mi rekli da im posaljem sta bih zeleo, pa ce videtl jel mogu da kupe to. U firmi skoro svi furaju mac-ove, uglavnom ove manje, mislim da su 13", ljudi koji nisu programeri.
Mene sad zanima sta bi bilo najbolje da trazim? Da li da ostajem na thinkpadu, ali da probam da trazim nesto novije tipa p52/53 ili mozda onaj p1. Ili da probam neki macbook pro, xps15, neki asus zenbook?
Bitno mi je da ima 512 ssd i 16 giga rama, idealno 32.

edit: generalno, ne mogu da pohvatam razliku izmedju T i P serije. I razliku izmedju p5x i p1?
 
Poslednja izmena:
X1 je odlicna serija. U stvari u vecini je slicna, da ne kazem identicna, sa P serijom.
Ali nemaju numpad! Meni kao programeru je to jedan od manjih deal breakera. TJ. stvarno treba alternativa da ima nesto mnogo bitnije, sto numpad varijanta nema, pa tek onda bi je (non-numpad) uzeo u obzir.

Van toga, serija je odlicna. P53 - uskoro ce imati OLED varijantu! Cak i slabiji OLED su, meni barem, itekako laksi za oci.

MacBook Pro sam imao prilike da koristim, jer mi je jedan od klijenata dao... ono je uzas. I technicki i subjektivno, i programerski.
Tehnicki je uzas, jer se greje i Idle-u, zbog nekog GPU problema izgleda, sto je neprihvatljivo.
Nema Break, Delete (Shift+BkSpc se ne racuna, za programiranje mi oba ova kljuca itekako trebaju kao single key). F11/F12 je malo teze namsestiti, i rade samo kroz TouchBar, koji cesto ne reaguje!

I najzad, baciti pare na Mac da bi se radilo na Windowsu je suludo :)

Jedina pozitivna stvar, ali stvarno pozitivna, je sto iskreno ne osecam uopste statiku ili prljavstinu na njemu. Sve druge laptopove moram da cistim relativno cesto. Moram da gledam da ne stavim ruke pored izduva (peku me od alergije ili cega vec...).. kod MBP-a nista od tih stvari nisam primetio. Cak i kada vidim da ima prasinu, nekako ne smeta.


Za ThinkPad, OBAVEZNO 3K/4K ekran, tj. koji god je najjace rezolucije, cekao OLED ili ne. FullHD ekrani su im nesto najgore sto ces videti na laptopovima, i ne bi smelo da bude uopste u ponudi :(
Razmisli i o P52S ili ako ima P53S kada se odlucis. P52S ima samo sa dual-core CPUom, ako ti je to dovoljno, dok bi P53S verovatno isao i sa 4core. Ali primetno je laganiji i tanji i to stvarno znaci.
 
ThinkPad P53, 9850h, 32GB RAM, 512GB SSD, obavezno HDR ekran. P73 u istoj konfiguraciji bi trebalo da je malo skuplji, ne preko 150e. sve preko toga je kradja od strane prodavca.
 
E ljudi, treba mi vase misljenje. Vec sam pisao da imam thinkpad p50, koji koristim i na poslu. E sad se otvorila prilika da kupe na poslu racunare za nas (par programera), pa su mi rekli da im posaljem sta bih zeleo, pa ce videtl jel mogu da kupe to. U firmi skoro svi furaju mac-ove, uglavnom ove manje, mislim da su 13", ljudi koji nisu programeri.
Mene sad zanima sta bi bilo najbolje da trazim? Da li da ostajem na thinkpadu, ali da probam da trazim nesto novije tipa p52/53 ili mozda onaj p1. Ili da probam neki macbook pro, xps15, neki asus zenbook?
Bitno mi je da ima 512 ssd i 16 giga rama, idealno 32.

edit: generalno, ne mogu da pohvatam razliku izmedju T i P serije. I razliku izmedju p5x i p1?

P serija poseduje integrisanu Quadro grafiku, dok ti T serija poseduje nVidia MX grafike, kuciste mislim da je isto, ali proveri za svaki slucaj. ThinkPad P1 sam fizicki video i izuzetno je lep i lagan laptop, ali opet poseduje neku Quadro grafiku koja tebi opet ne treba :). X1 Carbon je lep business laptop, ali ako planiras nesto ozbiljnije na njemu da radis, CPU mu je sporiji, a verujem da ce vrlo brzo doci do pregrevanja. Takodje, X1 Carbon ne mozes naknadno da modifikujes (dodas hard ili RAM), pri cemu mislim da P1 poseduje ista ogranicenja. Sa druge strane na P i T seriju bi trebalo da mozes bez problema da dodajes hard i RAM memoriju (doduse moglo je na P52).

Imaj na umu da ti P53 dolazi sa non-removable baterijom, sto nekima moze biti Deal Breaker.

PS. Samsung Oled panel u ThinkPad-u je isti onaj koji stavljaju u ostale laptopove (Razer, Asus itd.), za sta vec imas brdo review-ova na internetu.

@imbaqq Manje se proda tih P7x u odnosu na P5x pa ih delovi verovatno kostaju vise, displej je veci, kuciste je vece i drugacije, ploca je drugacija, tako da cena od ~500 evra jeste malo veci premium, ali opet razlika od 150 evra bi bila nerealno niska...
 
Koliko vidim p53 jos nije u aktivnoj prodaji.
Meni treba jaka masina, trenutno ovaj p50 sto imam je odlican, ima 3 slota za ssd, 4 slota za ram. 4k mat ekran, i u opste se ne cuje ni kad radim build koda, a procesor bude na 100%.
P1 mi se svidja, laksi je, ali koliko sam video nema mat ekran, a to mi ne dolazi u obzir.

Edit: mozda p52 ne bi bio los izbor. Kontam da ce biti jeftiniji, a radice mi posao, kad mi p50 vec radi.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
P50 nema 3 slota za SSD jer samo jedan od dva slobodna mogu da se koriste u isto vreme.
Ako ti je matt ekran obsvezan, preskoci skroz Mac i XPS cini mi se, kao i sve Touch varijante.

P52 nije neki napredak naspram p50 za programiranje.
 
Ono, što je alfa rekao, nije neki upgrade, ja bih uzeo isto neki MacBook, neki Dell XPS čisto zbog raznode i tih razloga.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Ta dva su thernal bombies :)
 
Pa znam, ali ionako mu nece biti main a i firma placa :smash:
 
P50 nema 3 slota za SSD jer samo jedan od dva slobodna mogu da se koriste u isto vreme.
Ako ti je matt ekran obsvezan, preskoci skroz Mac i XPS cini mi se, kao i sve Touch varijante.

P52 nije neki napredak naspram p50 za programiranje.

6 core CPU?

Ako firma placa, X1 Carbon ili P1 napakovan do kraja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno