Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

^potpuno se slazem, ja bi DOPLATIO da mi izbace dGPU!
t serija je ipak primetno tanja od W/P, a koriste verovatno isti cipset, i eto isti CPU. Mora to da bude malo bucno kada se bas koristi CPU :(
 
Konacno da napisem koju i za P52 :) Koristim ga oko 15ak dana. i7-8850h, 2x16gb ram, 1tb m.2 ssd, p1000, full hd ekran. Na spec sheet-u je pisalo da nema WWAN, ali ispod baterije imam slot za sim karticu koji nije blank, znaci iza stoji neka elektronika - nisam probao jos sta je - u device manageru ne vidim nista sto bi me podsecalo na ovakav uredjaj.

Za pocetak, komp leti. Mislim da na to najvise utice kombinacija ram-a i ssda, mada ni procesor nije los, za suve procesorske taskove je primetno brzi od i7-4720HQ iz prethodnog laptopa. Ono sto je zapravo najvise primetno su svakodnevne stvari, multitasking, koliko god da popalim radnih okruzenja, pa cak i sa par VM u pozadini - sve je glatko i nema laga. Sto je i najbitnije, nema frustracije i cekanja :) Pritom vrlo retko cujem ventilatore, i kad se zalete to traje kratko, mada ne koristim laptop za neki konstantan render i slicno, kapiram da bi tad bio bucan :)

Sam laptop je prilicno kvalitetne izrade, tu nemam zamerki. Ono sto nisam siguran koliko ce trajati su sarke, mozda mi se cini ali su i fabricki podesene labavo. Mozda bi prijalo da je gornji deo laptopa od metala, ali to je navika koju imam od prethodnog, bitno je da je povrsina hladna prilikom rada. Medjutim donji deo laptopa nije nimalo hladan kad se drzi u krilu, pogotovo ako je na punjacu. Na punjacu je i na malom opterecenju vruc odozdo, pod load-om postaje neprijatan za drzanje u krilu. Na bateriji i malom load-u je ok, sto je u principu dovoljno, jer u krilu se drzi samo ako je neki neobavezan surf/multimedia u pitanju, svakako ne radim tako.
Tastatura je u standardnom ThinkPad maniru odlicna. U odnosu na proslogodisnje recenzije su izmenili malo tastaturu posto sada [];' tasteri (US layout) nisu manji od ostalih, vec iste velicine. Numericki deo je odlican, enter bih voleo da je u dva reda ali to je postala retkost. Svidja mi se sto svi standardni tasteri su dostupni iz prve, ne mora da se koristi Fn za pristup njima (pgup, pgdn, home, insert, end, prinscr). Ono sto fali je context menu dugme, moracu da se naviknem. Voleo bih da je Fn dugme malo vece, posto sam ih invertovao (ctrl i fn). Nedostaje mi osvetljenje kao sto sam imao na T530, tj diodica koja stoji kod webcam-a i osvetljava celu tastaturu odjednom. Ovo je ok jer se svaki taster vidi, ali ne i ako hocu nesto drugo da vidim u mraku pored tastature :)
Touchpad je ono sto me negativno iznenadilo. Nije los, ali daleko je od najboljeg, pogotovo tasteri. Srecom, vrlo retko ga koristim, pa mi ni to nije bitno.
Fingerprint reader pored njega je mali i za moj ukus nepraktican, morao sam u Windowsu da dodam isti prst 3-4 puta da bih u proseku iz drugog ubo, dok sam ga dodao samo jednom to je bila lutrija dal cu iz tri puta ubosti da mi prepozna prst. Mozda je i do mog prsta :)
Ekran je za moje pojmove i potrebe odlican, nemam zamerki. Nisam preterano zahtevan, ali osvetljenje i boje su mi sasvim ok. Cak i filmovi mi izgledaju lepo, iako mi to nije bitno za ekran laptopa.
Zvucnici su sasvim dovoljno glasni i kvalitetni za jedan laptop. Sve recenzije ih pljuju. Iako jesu losiji od B&O koje sam imao na proslom kompu, sasvim su upotrebljivi, pogotovo za namene koje meni trebaju, a to svakako nije slusanje muzike i gledanje filmova preko istih. A tih par puta kad budem morao da ih koristim za to ce zavrsiti posao jer mi je tad bitno da su dovoljno glasni i da nemaju distorziju, a tu su po oba pitanja sasvim ok. Mikrofon je isto sasvim ok, kameru nisam probao jos i nebitna mi je.
Graficka - da, ima je. Toliko o mojoj potrebi za diskretnom grafikom, sto kaze alfa da moze doplatio bih da je ne stavljaju :)
Smart card reader ima ali ga nisam jos uposlio - jel probao neko da ga koristi za aplikacije nase drzavne administracije u kombinaciji sa win10, najvise ce mi trebati za eUpravu? Prepoznaje ga kao Alcor microUSB smart card reader.

Koristim ga sa ThinkPad workstation dock-om, tu nemam zamerki, izgleda da su sredili decije bolesti koje su bile prosle godine sa istim, posto je u pitanju novi dock za P52/P72. Sam konektor i kacenje nije lepo niti preterano prakticno, ali sta je tu je. I dalje je to bolje nego kacenje 10 kablova svaki put.
Sledeca nabaka je neki cooling pad. Tiho radi, ali se zato greje donji deo vise nego sto mi se svidja, pa da to resim.

Sve u svemu odlican racunar za posao, iako deluje skup, isplati se. Neke od svakodnevnih stvari mi je ubrzao vise od 50% u odnosu na prethodnu konfu koja isto nije bila slaba. Takve stvari za mene nemaju cenu :)
 
Poslednja izmena:
Na poslu koristim L580 (i7-8550u) i ne mogu reci da sam preterano zadovoljan. Laptop je jak, ali je hladjenje lose reseno.
Default klok je 1.8ghz, ali cim se radi nesto ozbiljnije, klok skace na 3.8ghz. Profil je ocigledno lose podesen, jer skoro da ne postoji trenutak kada je klok izmedju 1.8 i 3.5. Da bih to postigao, moram sam da ogranicavam cpu max speed u Windowsu.
Ako je zauzece procesora vece, buka je ometajuca, jer kuler nije u stanju da ohladi procesor.

Instalirao sam TPFanControl i kontrola fanova jeste nesto bolja, ali i dalje je to lose.
Ostalo je da probam da stavim poslednji bios i da instaliram neke Lenovo aplikacije, ali zaista sumnjam da ce to pomoci.
 
Zbog toga sam ja odustao od P52s, sto je vrlo slicno kuciste tom L580 (ako ne i isto). Prezivecu i 2cm deblji laptop samo da radi kako treba :)
 
Na spec sheet-u je pisalo da nema WWAN, ali ispod baterije imam slot za sim karticu koji nije blank, znaci iza stoji neka elektronika - nisam probao jos sta je - u device manageru ne vidim nista sto bi me podsecalo na ovakav uredjaj.

To je samo slot za karticu koji je povezan na prazan wwan slot u koji dodje WWAN kartica. Znaci, samo "priprema" za WWAN karticu.

Ni ja nisam preterano zadovoljan hladjenjem na T480 i7 8550. Posle celog dana office rada je primetno topao, na granici da smeta rukama.
 
Ja imam P51 i za kontrolu procesora koristim ThrottleStop program. Ima brdo podešavanja (undervolt, PL itd.). Napravio sam 4 različita profila i menjam ih shodno potrebi. (Npr. Kad igram igre prebacim na profil gde sam isključio turbo jer se tada najviše greje.)
Kolega ima T580 kad radi nešto malo zahtevnije dosta se greje. Pomoću ovog programa smo ga malo undervolt-ovali, ograničili snagu u turbo modu i dosta je bolje.
Od mene ne preporuka za ThrottleStop ako niste već probali.
 
Interesuje me da li je moguce iskljuciti grafiku na p50, m1000m?
Ako jeste, kako, da li time nesto dobijam/gubim?


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Potvrdjujem da su i najnoviji thinkpad racunari robusni kao i ranije generacije. Kolega se nesto razmahao u diskusiji i zakaci mi p52, koji je stajao nestabilno izdignut na kartonskim kutijama, jos nisam odlucio koji nosac da uzmem... Pao je na tanak itison sa odprilike metar visine izmedju stolova (sto naspram mog je zatvorio ekran u padu), otkacio sa sobom kabl sa dock-a... Posto se zatvorio i otisao u sleep, samo sam da morao da ga zakacim za dock i otkljucam. Sve ostalo na svom mestu, nigde nijedna ogrebotina niti je bilo sta popustilo. Iskreno nisam ocekivao da se bas nista nece poznavati, ali sam momentalno nastavio sa poslom kao da se nista nije desilo. Da sam imao hdd umesto m.2, prica vrv ne bi bila tako bajna :)
Naravoucenije, ne izdizite laptop na kutiju koja je manja od donje povrsine laptopa :)

Usput pitanje za vlasnike p52/p72 i win10. Jel imate problema sa zvukom preko hdmi? Nisam uspeo da ga namestim na lg tv-u, na netu vidim da je navodno problem sa novijim verzijama nVidia drajvera, nista jos nisam dirao sto se toga tice od kako sam uzeo komp.
 
Poslednja izmena:
Interesuje me da li je moguce iskljuciti grafiku na p50, m1000m?
Ako jeste, kako, da li time nesto dobijam/gubim?
Ne :( I ja sam hteo to, jer mi dGPU bukvalni NI ZA STA ne treba (cak i igranje mi je bolje na integrusi, jer nema jak bloom), i dobio bi manju potrosnju i grejanje 100%... ali ne moze :(
 
Jel radi nekome integrisani smart card reader sa nasim LK? P52 je u pitanju ali me zanima generalno dal vam radi na ThinkPad-ima. Instalirao sam sve sa mup i ePorezi sto sam i na drugom racunaru gde koristim externi citac, ali nista se ne desava kad ubacim karticu, nebitno kako sam je okrenuo. Token Manager je upaljen, ali ne detektuje nista. Device manager uredno prepoznaje uredjaj, kao i token manager. Mozda mi se cini, ali kad ubacim licnu kartu u citac, mnogo labavo stoji.
 
Što se tiče grafičke, imate opciju u nvidia control panelu da odaberete koju grafičku prefirate (globalno i pojedinačno po programima). Barem je tako kod mene na P51.
nvcplui_2019-07-11_08-09-36.png

Lična karta u čitaču nije nimalo labava, radi sve bez problema.
 
To ne isključuje dGPU.
 
Raspravljam o 4k i 1080p ekranima. Odlučujući faktor je pokrivenost boja. O tome sam dobijao različite odgovore. Kakvo je vaše mišljenje o tome da li je vredno 4k primati pre svega za 100% Adobe RGB pokrivenost (ja sam freelance dizajner za APKNite tako da moram da pojasnim)? Ostale specifikacije bi bile I78850H P3200 6 GB 16 GB ne-ecc 512 GB PCIe NVME SSD (dodan aftermarket) 512 HDD (preselio se sa boot diska na sekundarni disk nakon dodavanja SSD-a. 4k ili 1080p se ne može odlučiti bez dodatnih informacija
 
Ne koristi je, isključena je ili je to neka vrsta stand by kako god. AKo ti je bitna potrošnja, trajanje baterije to je to. Koristiće se samo integrisana grafika. Hibridna grafika tako i radi, koristi se samo integrisana grafička dok ne zatreba i diskretna za nešto zahtevnije.
 
Poslednja izmena:
Ne, dGPU trosi ipak koji watt i kada se uopste ne koristi :( ne može skroz da se isključi.
 
@Marko207
Za smart reader si koristio sve standardne aplikacije sa mupovog sajta i eUprave? Konkretno mi treba za ePorezi. Na drugom racunaru sa drugim citacem na win7 mi odmah prepozna karticu ePorezi aplikacija, ovde se nista ne desava kako god ubodem. Drajveri su mi fabricki dosli sa laptopom uz win10. Jedino ako je model citaca drugi pa zato imam problem, kod mene je Alcor Micro USB Smart Card Reader.
 
Na kraju sam morao postojeci gemalto citac da zakacim na usb i tako zavrsio sta mi je trebalo, sa internim nikako nisam uspevao, nista onaj token manager nije prepoznavao...

Jel neko primetio sporadicno pucketanje, seckanje zvuka nakon duzeg (dan ili vise) ne restartovanja racunara na P52/72? Prvo sam mislio da je problem do bluetooth slusalica koje sam skoro uzeo, gde bih privremeno resio problem tako sto slusalice ugasim i upalim, medjutim i preko 3.5mm na docku je isto. Kao da neki driveri zezaju, kad se restartuje win sve radi ok. Probao s vise razlicitih programa i isto je, tako da sam to iskljucio kao problem.
 
Ovaj Lenovo je neverovatan.... zadnji ce da izbace u komercijalnu prodaju OLED ekrane :(
 
@Marko207
Za smart reader si koristio sve standardne aplikacije sa mupovog sajta i eUprave? Konkretno mi treba za ePorezi. Na drugom racunaru sa drugim citacem na win7 mi odmah prepozna karticu ePorezi aplikacija, ovde se nista ne desava kako god ubodem. Drajveri su mi fabricki dosli sa laptopom uz win10. Jedino ako je model citaca drugi pa zato imam problem, kod mene je Alcor Micro USB Smart Card Reader.
Da ali sam danas po prvi put probao da se logujem na eUpravu i nisam uspeo. Mrzelo me da gledam zbog čega. Očitavanje LK radi najnormalnije. Imamo isti čitač na laptopu.
 
Pa Coming Soon, hp i Dell vec shippuju
 
Da se i ja upišem, da lakše pratim ako bude nešto zanimljivo... Davno sam imao ThinkPad (mislim T22) i nikad nisam prežalio što sam ga zamenio FSC laptopom. Skoro sam nabavio T480, i5-8350U, 8GB RAM, 256SSD, FHD touchscreen displej, fingerprint... U skorijoj budućnosti mi je plan da nabavim neki NVMe M.2 SSD za WWAN slot za storidž i eventualno da švajcarsku svetleću tastaturu zamenim "domaćom".

Za sada sam prezadovoljan, kompjuter radi savršeno stabilno, tiho i pouzdano, a dve baterije drže satima. U normalnom radu sa surfom preko wi-fi sastavi 5-6h bez ikakvih problema, na 80% osvetljenja. Realno, osvetljenost ekrana mu vidim kao jedinu manu, s tim što ga ne koristim napolju pa mi to i nije mnogo bitno.
 
... U skorijoj budućnosti mi je plan da nabavim neki NVMe M.2 SSD za WWAN slot za storidž ...

Srećno sa time. Ja nisam uspeo da nađem kod domaćih prodavaca. Na kraju sam poručio iz Nemačke (na ime firme), platili sve dažbine i ispalo je da su u kutijama umesto 512GB moduli od 256GB (WD/SanDisk SN520). Trenutno se ganjam sa prodavcem oko toga. Sa pozitivne strane, taj ssd baš brzo radi. Kopiranje sa primarnog diska u T480s na taj u wwan-u je brzine oko 1000-1200 MB/s (megabajta, ne megabita :)). Modul od 512GB bi trebalo da bude još brži.

Sent from my MI 6 using Tapatalk
 
Sta je tu tesko, sto mora biti 2242?
 
Imao je po koji Transcend, ali su cene za njih ionako sulude. A 512GB je bio najveci koji se nudi plus (ne samo kod nas, mislim i inace).
 
Jeste, 512 je najveći a realno mi je i dovoljan. Ovaj laptop mi nije jedini kompjuter i neću na njemu držati i čuvati nepotrebne gluposti.
 
Krajem meseca cu menjati laptop jer je za trenutne (i buduce) potrebe i5 5200u bajat.

Posto mi je Thinkpad serija estetski vrh, a vidim da pisete da su kvalitetetni, da li za oko 600e postoji nesto sto zadovoljava sledece:

-4/8 procesor seste generacije i noviji, minimum 8250U ali pozeljno neki Q, nek bude i 4 generacije
-16GB ram
-512/1TB ssd
-1080p IPS ekran (nije toliko bitno jer se radi na monitoru uvek, tako da moze i šitina)

Graficka je manje bitna, pozeljno je da ima i da bude sto jaca, nije neophodno. Memoriju mogu sam da nadogradim, bilo to zamena SSD-a ili ram-a, ako je fizicki moguce na laptopu.

Drugi izbor bi mi bio laptop sa odlicnim R5 3500U koji bih u startu nadogradio na 16GB memorije i 1TB ssd, to bi me izaslo oko 600e za neki Asus Vivobook ili ekvivalentan model, nov naravno.

Vucem ka thinkpadu zbog kvaliteta, ali realno meni ce u 90% slucajeva laptop biti zaklopljen i na stolu sa ubodenim monitorom, misom, tastaturom i slusalicama.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno