Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

Ja sam 2018 pazario nov T480,realno najbolja investcija koju sam napravio jos od 2016-te :)
Za moje potrebe idealan laptop,jedino sto sam stavio na njega Ubuntu 22.04 (bila je do skora 18.04),iako kuci koristim win.
Od 2021 je bukavlno saki dan sa mnom na poslu portabilnost je odlicna,naravno nije ko X1 ali nije mu to i namena. Imam neki HUB koji koristim da spojim monitor prkeo HDMI-a,R45,mis i ubodem usb c da ga puni,sve radi kao podmazano. Jedina mana a koju mi je iskreno mrsko da resim je to sto mi je stradala 2 baterija ona interna i trebalo bi da je zamenim,ali mi je lap 90% vremena na punjacu tako da nemam neku potrebu
Kome treba pouzdan laptop sa kvalitetnom izradom slobodno nek razmislja o T480. Doduse kod mene je "basic" varijanata i3 8-generacije 8gb rama i 256SSD,nemam pozadinjsko osvetlenje na tatsuri nemam fingerprint,dok kolega sve to ima,nekad mu zavidim na tim stvarima ali generalno ja sam prezadovoljan :D
 
Pogledajte T25 Frankenpad u meniju sa leve strane:

Vrhunska prica. :D
 
Pitanje vezano za Thinkpad T495 koji sam uzeo relativno skoro (Amd Ryzen 5 PRO 3500U):

Koje su mi opcije da mu kažem da mu se ventilacija, tj. fan-ovi više i ranije pokreću?

Laptop je u standardnoj software dev upotrebi za par stepeni celzijusa topliji nego što bih želeo i nego što mi prija, a inače je izuzetno tih.

Istražnih bios opcije, tamo u power delu obeležio maximum performance nadajući se da će onda ranije/češće/jače da se rade fan-ovi, ali nije mnogo pomoglo.

Od OS-ova na njemu se vrte Ubuntu 22.04 i windows 11 u dual boot režimu. I konzistentno je iskustvo na oba sistema, laptop naravno nema problema da održi konstantnu temp šta god da mu bacim da odradi, jedino je ta defaultna konst temp koju on održava nešto viša od onog što prija mojim prstima.

Na netu nađoh neke thirdparty programe mahom za windows sa manual fan control podešavanjima, ali mi ne ulivaju previše poverenja. Ako koristite neki i provereno je pouzdan, razmotrio bih svakako.
 
TPFanControl.
Koristim ga vec 4-5god na nekoliko razlicitih Thinkpadova, ukljucujuci i 2.5 god na X1E2. Sljaka kao leptir.
Ima dve verzije, za single i dual fan masine.
Imas tri rezima rada, preko embedded BIOS kontrolera, Smart profil koji sam konfigurises detaljno i manuelni override skale 1-7, kada hoces da ih bustujes sam.
 
kakva su iskustva sa domaće dobavljiivim baterijama za tinkpede? Kaby-R i drugari sve češće dopipkavaju 300 EUR i sa tom cenom se ne isplati gledati ništa slabije. jedini problem je što su to 3+ godine stare baterije. moja iskustva sa Apple, Dell i hp zamenskim baterijama po oglasima je katastrofa na kub pa kibicujem kakva je situacija ovde, gracias.
 
Iskreno baterije za thinkpadove narucivao samo spolja. Doduse samo za T440p,T500/T520 i X1 Carbon 2018 tako da uzmi to sa rezervom.
Odavde osim ako nije OEM level baterija ne bih uzimao.
 
Poz svim fanovima Thinkpad-a. Uzeh t540p koji ima lep ekran sem uglova gledanja. Primetio sam i to da se u gornjem delu u sredini pojavljuje linija koja trepne, horizontalno. To je bukvalno prvi red piksela. Nema pravila, nema je uvek, ali me plaši da nije neki kvar ili je samo dovoljno da se provere kablovi. Ima li neko iskustva s tim? Mogu da mu pošaljem snimak sutra, uhvatio sma kako to izgleda.
 
Pozdrav narode,

Bacio sam oko na T480...

  • Ima li kakva preporuka gde gledati (KP?), na sta obratiti paznju prilikom provere ovog konkretnog modela (ceste boljke ili ostecenja)..
  • Koji tip ekrana se ugradjuje i da li konkretno treba izbegavati odredjeni
 
Poslednja izmena:
Nabavljen je T480 po lepoj ceni medjutim izgleda da je punjac zamenski.. Kinez pretpostavljam. Cak nije ni tih ili da ravnomerno zuji vec se cuje tiho krckanja iz njega.





Posto se danas sve zivo besno kopira koji je savet kako na KP prepoznati da li je punjac original Lenovo?

Npr. ovaj kosta oko 40eur i jedina slika je ovo:

 
Poslednja izmena:
Malo sam sa sobom ali nekome moze da koristi :)

Elem, na kraju ce biti Xiaomi 65w dual GaN charger kod Mi Srbija.
Ispunjava sve karakteristike, ima nekakvu garanciju i kosta 30 eura.

  • USB-C : 5V/3A,9V/3A, 11V/5A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, 65W Max
  • Paket sadrži kabl za prenos podataka Xiaomi Type-C do Type-C, ugrađeni E-Marker čip, podržava struju do 5A, za brže punjenje. Dužina kabla od 1,5m zadovoljava potrebe punjenja u različitim scenarijima.
  • Zastita:
      • Overvoltage protection
      • Input overcurrent protection
      • Output overcurrent protection
      • Short-circuit protection
      • Overheat protection
      • Low electromagnetic interference
      • Low ripple
 
Sto se tice OEM Lenovo punjaca, u praksi tesko, u teoriji se gleda sticker i indeks vati na samom punjacu, amperaza etc.
Pogledao bih i kontektor (koji je za T480, onaj proprietary Lenovo), morao bi imati male mesingane/bronzane plocice s unutrasnje strane konektora koje kineske kopije cesto imaju manjeg kvaliteta.
Lakse je za novije generacije jer imaju type-c punjenje iz fabrike, 2018te se i dalje koristio lenovo konektor.
 
Odgovorih i Septimusu na pm, mislim da su ovi novi GaN punjači od 45-65W prava stvar koja je em portabilnija em znate da je original i koštaju manje od OEM punjača.
Naravno, sve dok pričamo o relativno malim potrošačima tj modelima sa U procesorima i bez neke jače grafike.
Za 135W ili 170W modele ipak nisu zamena, mada mogu i taj laptop da dopune dok se ne radi na njemu što je opet zgodnije nego tegliti ciglu od 2kg i šumu kablova sa sobom svuda.

Edit. Plus ima i adaptera za Lenovo sa type-C na custom četvrtasti (s njega dalje može i adapter na okrugli) konektor za starije modele, tako da nema nikakve potrebe više vući sa sobom klasične ove brick punjače.
Jedino eventualno zbog dužine kabla imaju smisla jer može da se razvuče na 2-3m do utičnice, ali ima već i solidnih 2-3m type-C kablova sa PD koji to rešavaju.
 
Da li neko zna koje su normalne temperature za x230 i uopsteno za thinkpad seriju laptopova.thinkpad serija je dosta sabijena uglavnom sto se tice komponenti pa zbog ocekujem neke malo vece radne temperature procesora,ali dokle je normalno da bude?
 
Koji procesor imas u X230?
 
To je 35W dual-core, ne bi trebalo i idle da ti ide preko 40-50 a u full loadu preko 70-75 ukoliko je pasta adekvatna i nema obstrukcije od prasine.
 
Znaci mojih 85 stepeni je malo puno za full load...
 
Znaci mojih 85 stepeni je malo puno za full load...
oko 80 t530 mi ide kad je full load x230t sam imao prodao ga ali bila nova termalna nije isao vise od 75 kad je full load i5-3320m kao i ovaj t530.
 
Znaci mojih 85 stepeni je malo puno za full load...
Gicko je ispravno napisao, temperature koje je on pominjao su ocekivane. 85 je vec malo previse. Izmena paste i ciscenje termalnog sistema ce znaciti.
 
Napatih se da povezem Xiaomi 34 da radi na 144Hz, cekao sam DisplayPort na Type-C adapter jedno nedelju dana ali stigao jutros.
Dobra stvar je da je native support na X1E solidan, sustinski cim sam zamenio HDMI na Type-C sa DP na Type-C, izbacio je 100/120/144Hz opcije.
I GTX1650 ne vene toliko koliko sam mislio jerbo ima dosta piksela.

photo_2022-12-24_14-48-00.jpg
 
Dali je ludost uzeti thinkpad p50? Mislim da je 6ta gen. 16gb ram. Cena bi bila 300 eura.
Za tu sumu je i thinkpad t470, ali ne znam spec.
Znam da bilo koji, dobice max ram, i novo ssd, mozda backlit tastaturu.
 
Pitanje za iskusnije forumaše...
Imam 2 računara, jedan je desktop iz Emmija sa ryzen3 2200g i 16 gb rama povezan na Philips 24, drugi je laptop thinkpad T440s sa i5 4300u, prikačen na tv 55. Ovo drugo mnogo dobro radi, kupio sam i originalni Lenovo dock za njega. Sada bih i klasičan desktop zamenio sa nekim sličnim laptopom, ali jačim. Kada kažem jačim mislim prvenstveno na cpu, ne mora display bogzna kakav, ne mora hdd jer imam NAS u mreži, ne mora svetleća tastatura i sl. Ali mora da podržava dock po mogućstvu isti koji sada imam na t440s. I obavezno mora da mu strujni priključak bude usbc, sada to nije slučaj. Šta bih od polovnih (ili novih stvari) trebalo da gledam?
 
Dali je ludost uzeti thinkpad p50? Mislim da je 6ta gen. 16gb ram. Cena bi bila 300 eura.
Za tu sumu je i thinkpad t470, ali ne znam spec.
Znam da bilo koji, dobice max ram, i novo ssd, mozda backlit tastaturu.
Ja imam i p50 i p53. Radi odlično još uvek. Jedino sto je to masivan laptop, jednom mi ispao na sto i razbio sto😂
 
Dali je ludost uzeti thinkpad p50? Mislim da je 6ta gen. 16gb ram. Cena bi bila 300 eura.
Za tu sumu je i thinkpad t470, ali ne znam spec.
Znam da bilo koji, dobice max ram, i novo ssd, mozda backlit tastaturu.
P50 je mobilna radna stanica, svojevremeno bio jedna od najjacih 15.6" radnih stanica, od procesora i7 su isli 6700HQ i 6820HQ, drugi ima 8Mb kesa, prvi ima 6Mb.
Odlicna masina i dalje, malo poveca nije bas mobile friendly ali ako ce ti stajati stacionirana, nikakav problem.
300e je odlicna cena, koja konfiguracija?
 
P50 je mobilna radna stanica, svojevremeno bio jedna od najjacih 15.6" radnih stanica, od procesora i7 su isli 6700HQ i 6820HQ, drugi ima 8Mb kesa, prvi ima 6Mb.
Odlicna masina i dalje, malo poveca nije bas mobile friendly ali ako ce ti stajati stacionirana, nikakav problem.
300e je odlicna cena, koja konfiguracija?
i7 -6820 HQ
16gb ram ( tu ide max 64)
512 ssd ( ali tu bi islo novo)
Nvidia quadro m2000m
Ali je cena porasla, trazi sada 400 eura, jer je bio profi serija laptop, itd...
Dao mi drugu cenu za t470 jer ima 8gb ram i i5-6300U, za 200 eura.
Treba mi mobilnost, a kako ti kazes, p50 nije za to. Razmislit cu, mozda uleti neki drugi model, ali zelim thinkpad...
 
Gledaj T480 (non s) ili T580 ako ti treba 15.6" form factor vs 14.0".
 
Ako nekome treba originalni punjač za Thinkpad 65W, poslaću za Srbiju prvom prilikom, imam oko 10 komada.
 
Može li se promeniti cpu na T440s sa i5 4300u na neki jači?
 
Tjah... a vidim po spec ni i7 koji ide u njega nije nešto jači.
 
Nazad
Vrh Dno