Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

Posle njih ti FullHD IPS dođe kao najbolji na svetu, progledaš :)
 
Mislim da ne mozes pogresiti s time.
Samo ne gledaj 7th gen procesore, za T480 8350U ili 8550U su dve najbolje opcije po meni. 8250U je malo anemican.

Alternativno, postojo i X280 (ako je 12.5" vs 14.0" opcija) ali on nema bas nikakvu mogucnost nadogradnje.
 
12" mi je ipak premalo, 14" je taman, najbolji odnos veličine ekrana i portabilnosti.
 
Bacite pogled i na L480/L490. Mislim da su nijanse u pitanju u odnosu na T480. Ako vam je bitna prenosivost, pogledajte L380/L390 Yoga. Supruga trenutno koristi L390 Yoga i odlican je. Lagan, baterija odlicna, a prednost ekran osetljiv na dodir koji se okrece za 360 stepeni.

Inace, thinkpad sam koristio poslednjih 10-12 god. Imao sam T420, L450, L480, L13 Yoga, L490 i promenim brend. Iako mi 99% vremena laptop na docku, povezan sa 2 monitora, bezicni mis i tastatura, svaki put kad uzmem da kucam na samom laptopu, dodje mi da ga razbijem. Gresim u kucanju, navikao sam na tastere iznad touch pada, sad ih nemam, pa pritiskam space... Svaki put kad radim na samom laptopu, dodjem u iskusenje da ga prodam i uzmem opet neki thinkpad. Dzabe 4k ekran bez ivica, aluminijum, rgb tastatura, kad su tastatura i touchpad na thinkpadovima ubedljivo najbolji za koriscenje.
 
Cene za bilo sta novije, X1 Nano, X1 Carbon 9th/10th, X1 Extreme 4th/5th, T15 2nd, T15p/T15g su otisle kompletno dodjavola.
Postaju polako Le Apple.:ROFLMAO:

Hteo sam da izvitlam neku 13cu/14cu, treba mi jos jedan, za nijansu manji laptop, ali izgleda da cu i ja gledati neki T480 polovan i gg.
 
Pa koliko ja znam Thinkpadovi od T serije pa navise nikada nisu ni bili nesto puno jeftiniji od Apple laptopova. Samo su slabije drzali cenu, sto se verovetno sada promenilo
 
Ranije su bili solidno jeftiniji, reda kategorije nekoliko stotina evra.
Pogotovu u periodu od 2018te-2020te, tj. pre nego sto je koroncina uletela klizeci.

Nisu bili "jeftini" ali nije ni bilo stanje kao sada da ispod 2000evra ne mozes naci Ultrabook ili bilo sta sto nije mobilna radna stanica. :censored:

Mozda i bolje sacuvati para nesto.
 
Par sugestija:
  1. Da li je tvoj T480 s dGPU ili iGPU? Ako je bez onog MX150 djubreta, cak mozda i nije losa prica ubaciti 4K panel:
    iako je 4K poprilicno overkill po meni na 14" dijagonali
  2. Druga opcija neki FullHD IPS s barem 400, 500 nits-a (meni licno 2nd best opcija)
  3. Fabricki 2K: 14.0" (355mm) WQHD (2560x1440), anti-glare, LED backlight, WVA,300 nits, 16:9 aspect ratio, 700:1 contrast ratio, 72% gamut,
    170° viewing angle

Steta sto kinezi ne prave 12.5"-14.0" panele u 120/144Hz, najkraca dijagonala sa 144Hz da sam ja video je 15.6".
To bi bila po meni najbolja opcija iskreno.
 
iGPU. Videh da hvale ovaj display:
US $105.00 | Original New 14.0" extactly model N140HCG-GQ2 IPS FHD 72%NTSC 30pin eDP Laptop Matrix Matte Replacement LCD LED Screen Panel
Bez dGPU sustinski jedini veci potrosac je displej. Zato sam jedino i pomenuo 4k ekran kao alternativu.
Ok je prica ovo sto si linkovao, i prodavac ima solidne ocene takodje.
Sa 1080p IPSom nema greske.
 
Koje su prednosti i mane T i X1 carbon serije?
Planiram da uzmem neki polovan t480 ili x1 carbon. Treba mi kad putujem da imam spremnu masinu da odradim neke, uglavnom nezahtevne stvari, surf i mozda malo nekog programiranja.

Gledam iskljucivo 8th gen cpu zbog 4 core/8 thread.

  • Zanima me da li je robustnost x1 slicna kao kod T serije?
  • Hladjenje tj zagrevanje, imali razlike?
  • Kvalitet ekrana kod koga je bolji? FullHd samo gledam. Eventualno bih prikljucio nekad extreni fhg monitor
  • Upgradebilnost? Planiram da ubacim jos rama i eventualno veci ssd.
  • Gpu iskljucivo i integrusa.
  • Sim slot za net je plus mada mogu i bez nje preko hotspota na telefonu.
  • Baterija kako se porede?

Dakle performanse nisu prioritet vec ovo gore i prenosivost.

Sta bi bila bolja opcija za moje potrebe? Iskustva ljudi koji su koristili x1 carbon me posebno zanimaju.
 
X1 Carbon je dosta tanji od non-S modela koji su imali 2 ram slota za proširivanje, na X1 nema menjanja memorije, to ti je što ti je, zalemljeno je na ploču. SSD može da se zameni kod oba, Carbon prima samo M.2 dok u T480 možeš i SATA 2.5" da ubaciš.

Robusnost je OK i na X1, čak i na ovim novijim, mada treba uzeti u obzir da su prilično tanki. Samim tim je hlađenje ograničenih mogućnosti u odnosu na debeljuškaste, non S, T modele, svakako mora biti bolje na T480 jer ima više mesta i za hladnjak i za ventilator.

SIM slot nisam nešto preterano koristio, ali to više ide na dušu Windowsu 10 koji je svako malo ubijao i reinstalirao drajver koliko do toga da nije zgodna stvarčica. Ako ga i nemaš u startu, uglavnom može da se ubaci, ali treba proveriti da li imaš pripremu tj da li su izvedene antene za njega i mora tačno određeni WWAN modul za određenu generaciju da se nabavi. Korisno je ako treba da razgovaraš dok si na internetu, razgovori često ubiju internet sa telefona kao hotspota, sa WWAN nemaš te brige.

Baterije manje više zavise i šta planiraš da radiš, ukoliko su u dobrom stanju, nezahtevne stvari će gurati nekoliko sati, opet, za očekivati je da na X1 kraće traje jer je fizički manji i ima manji kapacitet (da se ne gađamo sad brojkama, to se lako izgugla).

Kao neko ko je prešao sa T470s na X1 Carbon Gen9, mogu da kažem da nisam primetio previše nekih benefita. OK, mlađa i lepša mašinica, lakši je nekih pola kile (1.2 prema 1.7), ali nije nešto kritično, dimenzije su im tu negde. Procesor jeste dosta jači, doduše, TigerLake je problematičan za ohladiti, ali na Gen6 ne bi trebalo da imaš taj problem. Ekrane ne mogu da poredim jer su različiti skroz.

Sve u svemu, ako im je cena slična, a imaš dovoljno RAM u startu, idi slobodno na X1 Carbon jer je kompaktniji i lakši pošto nisu performanse prioritet već portabilnost. Mada nije ni to nešto drastično, doduše, starije serije su u pitanju, današnje nove T mašine i sa i bez S su dovoljno kompaktne i neproširive isto kao i Carbon pa po meni nema neke drastične razlike. Ja svoj uzeh samo jer je jedini bio odmah dostupan i nisam mogao da čekam isporuku T modela.
 
Prednost X1 serije je portabilnost.
T serija je uglavnom bila rezervisana za polu ili full radne stanice, tipa T440p, T15, T14 etc.

Iskreno, od ta dva ja bih uzeo T480 - ali to je za mene use case, jer mi je T480 mozda najomiljeniji moderan Thinkpad i poslednji skoro potpuno modularan model.
Imao sam dva X1 Carbona, Gen 2 (s onim bogaljskim touch bar-om) i Gen 4 ili 5 (sa 7th gen procesorima) i trenutno imam X1 Extreme Gen 2 kao daily.

Ako ti X1 14" i T480 imaju maltene iste konfiguracije i neces nesto mnogo upgradeovati ili menjati posle (osim SSD-a na X1) slobodno uzmi njega.

Sto se tice ovih konkretnih pitanja:
  • Zanima me da li je robustnost x1 slicna kao kod T serije?
    • ista, barem do 2020te iz mog iskustva
  • Hladjenje tj zagrevanje, imali razlike?
    • ako je isti procesor po vatazi, jako slicna, mozda za nijansu bolja na T480
  • Kvalitet ekrana kod koga je bolji? FullHd samo gledam. Eventualno bih prikljucio nekad extreni fhg monitor
    • isti tip panela ide na oba, pogotovu ako su iz slicne generacije
  • Upgradebilnost? Planiram da ubacim jos rama i eventualno veci ssd.
    • T480 je tu alfa i omega; na modernim X1 mozes samo SSD da menjas
  • Gpu iskljucivo i integrusa.
    • samo integrusa, MX150/MX250 su tesko djubre
  • Sim slot za net je plus mada mogu i bez nje preko hotspota na telefonu.
    • iskreno nisam koristio ali sam probao u X1 Gen 4 ili 5 i radilo je OK sa 4G karticom
  • Baterija kako se porede?
    • T480 opet alfa i omega, poslednji Smart Bridge model, imas nezavisnu internu i eksternu bateriju
    • na X1 ako uzmes 4K ekran, odmah racunaj 20-25% manju autonomiju, ako je 1080 bice ti ok ali svakako krace nego T480
 
T440/540 trackpad dizajn. Hello darkness my old friend. :D
 
Vreme za kvartalni servis na X1E, perks zivota sa zenom i macorom od 7 kila te i rada od kuce:
 
Hello
Dali lenovo t470 i5 6th gen je dobar za autocad 2d, a kasnije solidworks. Namenjemo za fakultet, obicne projekt u 2d, a mozda kasnije solidworks.
Ima nekoliko komada, 150 eura. Kupit cu 32gb ram i ssd.
 
To je odlicna cena, T470 u Srbiji nema ispod 280e. Mocice da posluzi za osnovne stvari i sa 16GB RAM-a bi radio odlicno.
 
To je odlicna cena, T470 u Srbiji nema ispod 280e. Mocice da posluzi za osnovne stvari i sa 16GB RAM-a bi radio odlicno.
A dali je problem to sto nema gpu? Jer je laptop samo za autocad/solid i forum, nishta vishe. A ram bih lako nadgradio na maksimum.
 
Za 2D u autocadu moze da posluzi, za 3D u solidu treba graficka, za to je dobar npr. legion 5 pro.
 
Koji thinkpad pazariti do 500-550 EUR?
Minimum quad core i 1080p, 16gb rama i pozeljno prazan 2280 m2 slot, imam gen4 1tb ssd visak, pa da ga ubacim ako moze. Kacio bi se dodatni monitor na njega uz dock stanicu.
Vidim da ima t495s za 550eur sa ryzen 7 3700u, ne znam kako su se pokazali thinkpadovi sa ryzen procesorima.
 
Off the top of my head, T14s Gen 1 je izmedju 550 i 600, imas jos od opcija T480 i tipa T490/T490s.
Ako ti je bitna mogucnost upgrade-a, SSD ces sigurno moci da ubacis ili zamenis. Ali za ram (osim za T480) mislim da si zavaran s tim sto stigne.

Fora je sto ti mobilni Ryzeni 3000 su svi 4c/8t cini mi se? I idu s onim anemicnim Gen 1 Vega integrusama. Mislim da ti je neki i5/i7 8th gen bolja prica (isto 4c/8t) manje ce se grejati i duze ce ti drzati baterija. Licno ne bih uzimao mobilnog Ryzena ispod 6 jezgara jer su to svi noviji (barem za mobile izvedbe) i samim tim manji proizvodni proces, nize temperature, bolja baterija i performanse.

Zavisi za sta ti treba sto bi rekli u nas. :D
 
3700u je odlican procesor,ja ga imam u nekom asus laptopu i jako je dobar. PRoblem kod asusa je losnjikavo hladjenje,tako da je lenovo sigurno odlican izbor.
 
Zavisi za sta ti treba sto bi rekli u nas. :D
Generalno multimedija i malo programiranja, host sql servera, nista zahtevno.
Zapravo mislim da bi T480/s sa 8350u (mislim da sam ovde negde u temi procitao da 8250u ima neke probleme?) odlicno legao za sve ovo, moram da istrazim jos u vezi 2280 podrske
 
Po meni, T480 bi ti bio idealan za to. Mozes naci neku dobru osnovu, cak i sa pristojnim hardverom i featurima (neki imaju i backlit tastaturu, 4G sim slot, etc.) za izmedju 300-350, do 400evra. Oni mogu da se specuju sa 1080p IPS panelima, neki i idu iz fabrike, dok vecina ima onu TN djubrad.
T480 isto ima sve promenljivo (osim procesora, on je zalemljen) te i 3 total storage slota, jedan m.2 mini, jedan 2.5" i jedan nvme. 2 slota za ram, power bridge (interna 24wh + eksterna baterija, mozes hot swappujes).
8250u iako je 4c/8t je brda anemican, na dosta mesta sam video po redditu da ljudi nisu zadovoljni. 8350u best bet ili 8550u ako nema i5ce.
Za development generalno - odlicna masina.
 
Nazad
Vrh Dno