Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

=Hvala na savetu, u pravu si potpuno ali ovo uzima firma, ide nov model, taj je u ponudi. U varijante procesora mi ne igraju. Sada vozim P50 i7-6700 i to je okej ali mislim da je njegov TDP manji od i9-11950H a sasija ista. Nista van Thinkpad-ova necu ni da gledam. Videcu, moram uskoro da presecem. Iskreno, da se daju 400K za laptop i da onda da je undervoltujem ili menjam paste da bi bila tisa, ne pada mi napamet. To je bilo kad sam bio klinac i crtao konektore po Duronima grafitnom da otkljucam mnozilac :D
Izasla je nova generacija thinkpadova sa 12-om generacijom intela, Intel kaze da je i9 jaci i od ryzen-a i od m1 max.
 
Video sam, hvala za info. Nije mi potrebno da bude bas najjaci CPU u trenutku u laptopu, bitnije mi je da su sredili potrosnju/hladjenje a po ovome sto citam po netu, nesto ne vidim neki napredak. Cekam neki test dobar.
 
Video sam, hvala za info. Nije mi potrebno da bude bas najjaci CPU u trenutku u laptopu, bitnije mi je da su sredili potrosnju/hladjenje a po ovome sto citam po netu, nesto ne vidim neki napredak. Cekam neki test dobar.
Sigurno će biti bolja potrošnja i hlađenje, sad su počeli da stavljaju apsurdno jake procesore u vrlo tanke mašine, što znači da su ili a) totalno "prsli" ili b) stvarno napravili respektabilan iskorak po tom pitanju.
 
Ja bih najradije jedan Ryzen 9 6980HS od 35W u 15" X1 sasiji, kontam da bi mi i bila dovoljna RDNA2 grafika za ove metuzaleme koje ja igram.

Dal je neko imao iskustva s T495 serijom mozda? Ove 14ce u koje su stavljali Ryzen 3000 procesore.
 
Pozdrav drustvo, imam problem sa mojim ThinkPad T460, naime nasumicno mi se desi da touchpad prestane da radi, ne funkcionise ni touch deo niti dugmad za levi i desni klik, takodje ni cuveni ThinkPad crveni TrackPoint. Racunar za to vreme radi normalno, tastatura radi normalno takodje. Ovaj prestanak rada nekada traje par sekundi, nekada minut nakon cega se nastavlja normalan rad. Ukoliko za vreme dok je touchpad u prekidu rada, sleepujem racunar i opet ga ukljucim, touchpad momentalno nastavlja da radi normalno. Takodje uglavnom kada se jednom desi prekid, u preostalom vremenu rada, do gasenja ili sleepovanja vise se nece ponavljati prekidi u radu.

Na osnovu svega ovog sam zakljucio da je problem softverske prirode a ne hardverski problem sa touchpadom.
Svi driveri su vise puta brisani, instalirani ispocetka, Windows 10 takodje sveze preinstaliran. BIOS update-ovan na poslednju verziju.

Imate li ideju sta bi mogao biti problem, ponestalo mi je ideja sta jos probati?
 
Pozdrav drustvo, imam problem sa mojim ThinkPad T460, naime nasumicno mi se desi da touchpad prestane da radi, ne funkcionise ni touch deo niti dugmad za levi i desni klik, takodje ni cuveni ThinkPad crveni TrackPoint. Racunar za to vreme radi normalno, tastatura radi normalno takodje. Ovaj prestanak rada nekada traje par sekundi, nekada minut nakon cega se nastavlja normalan rad. Ukoliko za vreme dok je touchpad u prekidu rada, sleepujem racunar i opet ga ukljucim, touchpad momentalno nastavlja da radi normalno. Takodje uglavnom kada se jednom desi prekid, u preostalom vremenu rada, do gasenja ili sleepovanja vise se nece ponavljati prekidi u radu.

Na osnovu svega ovog sam zakljucio da je problem softverske prirode a ne hardverski problem sa touchpadom.
Svi driveri su vise puta brisani, instalirani ispocetka, Windows 10 takodje sveze preinstaliran. BIOS update-ovan na poslednju verziju.

Imate li ideju sta bi mogao biti problem, ponestalo mi je ideja sta jos probati?

Definitivno driver.
Sada, pitanje je da li je do verzije ili konflikt sa nekim drugim driver-om (najcesce neki drugi input device tipa tastatura ili audio).

Procitaj ovih par tema:


Ova prva cini mi se da ima koristan info.
 
Nazalost nemam uopste stavku Intel(R) Serial IO 12C host Controller, samim tim konkretno ni ovaj 9DE9..
 
  • SYNAPTIC POINTIG DEVICE DRIVER: 19.3.4.228
  • MACHINE TYPE: Type 20FM
Evo detalja, prosto mi je neverovatno da je problem prisutan i pored nekoliko pokusaja reinstaliranja svih drivera, cak i samo operativnog sistema. Probao sam cak i Win 11 da instaliram (koji nije supported za T460), ali je i tamo bio prisutan problem. Probao sam cak i ranije verzije Win10, ali problem je tu.
Znaci dovoljno je da samo uradim sleep uredjaja na sekund i nakon sto ga "probudim" touchpad nastavlja da radi normalno.
 
Probaj Snappy driver program za pronalaženje i instalaciju drivera. Ja sam ga isprobao na nekim konfiguracijma gdje sam imao problema sa driverima i zadovoljan sam. Ko zna, možda i kod tebe urodi plodom.
 
Probao sam sada da rucno instaliram driver u compatibility rezimu za Win 7. Jako je zeznuto jer nemas odmah stvarni feedback, nekad mozes da radis 2h pre nego sto se desi da zabaguje.
 
Samo da se zapljunem. Srećni korisnik ThinkPad X230. Ubacio sam 8GB RAM-a, 250 GB SSD i ostavio 320 GB hard za podatke. Meni bolje od toga ne treba a i za Office poslove ne vidim uopšte svrhu za prelazak na novije. Tastatura me oduševljava. Imam i HP neki kupljen prošle godine, poklon od firme. Ne palim ga uopšte jer me tastatura užasno nervira. Tasteri su manji nego na ThinkPad-u i ne mogu da se naviknem na kucanje na njemu. Neko vreme samo koristio službeni X260 ali me je nervirao veliki touch pad koji sam slučajno kačio korenom šake prilikom kucanja. Na ovom mom je sve idealno :)
 
Samo da se zapljunem. Srećni korisnik ThinkPad X230. Ubacio sam 8GB RAM-a, 250 GB SSD i ostavio 320 GB hard za podatke. Meni bolje od toga ne treba a i za Office poslove ne vidim uopšte svrhu za prelazak na novije. Tastatura me oduševljava. Imam i HP neki kupljen prošle godine, poklon od firme. Ne palim ga uopšte jer me tastatura užasno nervira. Tasteri su manji nego na ThinkPad-u i ne mogu da se naviknem na kucanje na njemu. Neko vreme samo koristio službeni X260 ali me je nervirao veliki touch pad koji sam slučajno kačio korenom šake prilikom kucanja. Na ovom mom je sve idealno :)
Po meni je baš X230 najbolji iz te X serije i po kvalitetu izrade u odnosu na kasnije modele.
 
Maxovan X230 sa 7row tastaturom sa X220 je fina spravica indeed.
 
Koji je T4xx najbolja kupovina da potraje par godina uz laganu/povremenu upotrebu a da nije pretezak da se nosi sa sobom? Recimo Best Buy ima refurbished T460/i5-6300U/8GB/180SSD za $360. Na oglasima moze da se nadje T460p/i5-6440HQ/16GB/256SSD za $350, T450 za $250, T470p za $500,... Trazim najbolju kombinaciju ulozeno-dobijeno :)
 
Ako ti je bitna portabilnost, gledaj (s) modele. Bio je skoro ovde na prodaju jedan t460s dosta povoljno. Mada je po mom mišljenju t450s još bolji. Tastatura neprevaziđena, 2 baterije od kojih je jedna hot-swappable i može da se uzme i ona veća po potrebi, izrada poput tenka, ekran takođe sasvim solidan. Imam i jedan i drugi i nekako uvek više volim kada uzmem t450s iako je nešto deblji i teži.
 
T440p mi je omiljen. Maltene sve može da mu se nadogradi i plus može da primi do 3 skladišna uređaja.
 
tastatura ne moze da se meri sa Thinkpadom nikada.
Nijedna tastatura ne može da se poredi sa tim tastaturama, pa čak ni današnje Thinkpad. One i dalje jesu bolje od ostalih na tržištu ali više nije to to. Ta tastatura i trackpad sa današnjih mekova bi činili ultimativni prenosni setup za nekoga dosta piše u pokretu.
 
Iskreno, potpuno ima smisla da laptop bude što lakši, ima smisla da budu i što manji bezeli pa da se to iskoristi za ekran. Ali ne mogu da ukapiram koji je tačno benefit od što tanjeg laptopa? U kom to scenariju 5mm pravi razliku u ergonomiji ili mestu u torbi? A zahvaljujući tome, hlađenje može biti znatno bolje, tastatura, pa čak i baterija (pod uslovom da ne dodaje drastično na težini. Takođe i mogućnost lakšeg servisiranja. Mislim da je razlog čisto estetski i moda koju je pokrenuo Apple. Sada se nadam da će i ostali ponovo da ih prate, pošto su se ovi malo opametili sa najnovijim laptopovima.
 
T440p ili T480.

T480 je dosta laksi, portabilniji, ima podjednak nivo funkcionalnisti i mogucnosti za upgrade (osim socketed procesora); doduse, bilo koji 8th gen procesor za T480 radi posao, jedina razlika izmedju i5-8250U i i7-8550U je samo u L2 kesu.
Ima Power Bridge opciju (2 baterije, hot swappable, poslednji Thinkpad koji je to imao), 2 slota za ram, 2-3 slota za storage, zamenljiva WWAN kartica, IPS ekran isto zamenljiv, etc.

Too long didn't read - ako si na bas budzetu, T440p.
Ako mozes malo da se protegnes + bi zeleo nesto za nijansu modernije - T480.


Korisno stivo:

 
Poslednja izmena:
Ako ti je bitna portabilnost, gledaj (s) modele. Bio je skoro ovde na prodaju jedan t460s dosta povoljno. Mada je po mom mišljenju t450s još bolji. Tastatura neprevaziđena, 2 baterije od kojih je jedna hot-swappable i može da se uzme i ona veća po potrebi, izrada poput tenka, ekran takođe sasvim solidan. Imam i jedan i drugi i nekako uvek više volim kada uzmem t450s iako je nešto deblji i teži.
Gledam sad po oglasima, T450s je oko 240-250 evra, dok T460s ima već od 270-280...
Zar ipak T460s nije bila kupovina s obzirom da razlika u novcu nije velika, ako ništa ono zbog ekrana, ja sam imao oba i čini mi se da ne displej na T460s bio primetno bolji, svaki T460s ima IPS ekran?
Imso sam i T440p, odličan laptop, ali i tu mi ekran nije bio ništa naročito (1600x900)?
 
Mislim da T460s dolazi samo sa IPS ekranima. U dve rezolucije, 1920x1080 i 2560x1440.
Dok T460 non s ima čak i sa 1366x768, 1600x900...
Molim vas ljudi ne gledajte tu TN djubrad ako za zdravlje znate. :d
 
Nazad
Vrh Dno