Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

Komp je na docku. Podesio sam na 80% max punjenja. Ovo je nešto sw. Iskljucio sma komp sa docka ali i daje mi svetli da prima punjenje...
 

Prilozi

  • BCB2CF46-BED3-44E3-A112-A6A2D33CB49C.jpeg
    BCB2CF46-BED3-44E3-A112-A6A2D33CB49C.jpeg
    520.3 KB · Pregleda: 29
Hmmm, probaj obrisi drivere za bateriju pa ubaci opet?
 
da odgovorim, posle nekoliko deinstaliranj napred nazad, nekog novog bios update kao i par resetovnaja pokazuje normalan procenat baterije, normalan wear i ostlao... Ali i dalje su u principu gremlini u pitanju.
 
Novi P1 i X1 Extreme, 4th gen dobijaju 16" 16:10 ekran, vapor chamber i RTXace:

 
ThinkPad P52, sa diskretnom Nvidia Quadro P1000 i integrisanom Intel 630 -> da li je moguce povezati 3x full HD monitor, sa ugasenim ekranom laptopa, preko usb-c tj thunderbolta? Cim povezem treci monitor na red, ogranici mu rezoluciju na nesto tipa 1600x900 i ne daje opciju za vecu rezoluciju. Ako upalim ekran laptopa, on moze da radi na full hd. Jel postoji neko ogranicenje za display port u smislu ukupnog broja pixela i tome slicno? Imam dva thunderbolt porta, na oba se isto ponasa.
Setup je sledeci: usb-c na Dell 2419HC, sa njega display port na Dell 2419HC, sa njega display port na Dell 2419H.
 
Novi P1 i X1 Extreme, 4th gen dobijaju 16" 16:10 ekran, vapor chamber i RTXace:

Dzabe sta god da dobiju ako ne rese hladjenje i ventilatore. Mislim na Extreme.

Cuju se i izduvavaju kao da ce da polete svakog momenta.
 
Kontam da je upravo taj vapor chamber dodat (doduse samo za RTX3060+ modele), doduse vapor chamber modeli imaju samo jedan nVME slot sto je bas djura.
Slazem se, i moj Gen2 Extreme se cuje kao MiG pri poletanju s tim sto makar moze da se undervoltuje i ohladi za razliku od 10th/11th gen Intela.
 
Evo ja uzeh 11gen, doduše, sa ovom debljinom kućišta nije ni čudo da mu je boost ~3GHz posle par minuta. :LOL:

Nisam još stigao da istražim TDP podešavanja i da se poigram sa naponima pošto nisam imao ni potrebe nešto, a i nije previše bučan vent, samo kapiram da su temperature u nebesima...
 
Kontam da je upravo taj vapor chamber dodat (doduse samo za RTX3060+ modele), doduse vapor chamber modeli imaju samo jedan nVME slot sto je bas djura.
Slazem se, i moj Gen2 Extreme se cuje kao MiG pri poletanju s tim sto makar moze da se undervoltuje i ohladi za razliku od 10th/11th gen Intela.
U firmu su 11th gen inteli :(

Doduse, ja jos uvek nisam dobio primerak posto je nestasica, ali iskreno bolje sto nisam po onome sta kazu kolege koje jesu. Toliko se cuje da smeta tokom poziva na teamsu.
 
Moze se donekle modulirati i optimizovati preko TP FanControl softvera (postoji i verzija za modele s 2 ventilatora, ranije je bilo samo sa jednim) i uz unervolt i repaste je to normalno posle, u okvirima ocekivanog.
Problem je je kod mene 9750H pa uv nije zakljucan.
Jer s ovim gore uradjenim, cak i kada bustuje, ventilatori ga ohlade ili stabilizuju temperaturu nakon cega obore rpm.
 
Drugari, kakvi su P15 sa I9-11950H. Jel su bucni? Puno bi mi znacilo ako neko ima iskustva.
 
Potraži iskustva po netu da li funkcioniše undervolt na 11gen H seriji, to će ti u mnogome reći i kakva je buka. Ako bude radilo, moći ćeš da ih doteraš koliko toliko u neke normalne temp a samim tim i buka neće biti kao na stock podešavanjima.

Ove TigerLake U quadove su osakatili ukidanjem kontrole napona pa svi imaju muke sa throtlovanjem...
 
Drugari, kakvi su P15 sa I9-11950H. Jel su bucni? Puno bi mi znacilo ako neko ima iskustva.
10th i 11th gen na Thinkpadovima generalno imaju zakljucan volt mod u biosu (X1E gen 3 i 4 su zakljucani, brda novih T14 i P serije s stim procesorima);
Meni bi veca briga bila throttlovanje te i9ke, cak i u sasiji P15ce jer je to 8c/16t ako se ne varam.
Planiras li da ga uzmes ili si ga vec uzeo?
 
Koliko sam ja prekopao, 10th gen ima kontrolu napona, samo na TigerLake su isključili uz neke najave da je opet dostupna na H seriji, zato rekoh treba proveriti, nisam to istraživao detaljno.

Za ove U mogu da potvrdim da nemaju nikakav pristup naponu, samo preko PL1 i PL2 može da se dotera koliko toliko da ne gura procesoru max napon, mada je to više do užasnih Lenovo BIOSa na TigerLake Carbon i Yoga modelima, za ostale serije kažu da imaju normalno ponašanje. Pretpostavljam da je i P serija tu onda OK, uz undervolt to može sasvim lepo da se namesti onda.
 
Ma sa U-level procesorima mozes da se slikas. :d
Sad me zaintrigiralo ovo sto si napisao za 10th gen, moram da proucim.
Koliko ja znam 9th gen je poslednja s potpuno otvorenim volt kontrolom.
 
10th i 11th gen na Thinkpadovima generalno imaju zakljucan volt mod u biosu (X1E gen 3 i 4 su zakljucani, brda novih T14 i P serije s stim procesorima);
Meni bi veca briga bila throttlovanje te i9ke, cak i u sasiji P15ce jer je to 8c/16t ako se ne varam.
Planiras li da ga uzmes ili si ga vec uzeo?
Nisam jos uzeo, ali imam u ponudi taj model. Dosta ljudi po netu se zali na buku kod hladjenja kad se malo potera cpu. Meni treba za development. Nema igranja, ali ne bi da sedim uz turbinu, smeta mi buka kad radim.
 
Nisam jos uzeo, ali imam u ponudi taj model. Dosta ljudi po netu se zali na buku kod hladjenja kad se malo potera cpu. Meni treba za development. Nema igranja, ali ne bi da sedim uz turbinu, smeta mi buka kad radim.
Pretpostavio sam da uzimas za dev (ili neki video editing/produkciju), takodje radim u razvoju, thinkpad iz potpisa mi je daily driver, mislim da ti jace od 6c/12t ne treba za kompajliranje generalno (meni za Python/C++ i ranije Javu), samo barem 32Gb rama i nvme ssd.
Moj ti je savet cak da nadjes neki stariji model s tipa 8th/9th gen hexacore-om jer ces moci da ih undervoltujes i sustainujes boost duze (pogodno za kompajliranje).
Tipa P1 2nd gen ili taj P15 samo s starijim procesorom generaciju ili dve.

Sto se buke tice, da se razumemo i moj X1E se cuje solidno kada se odvrnu ventilatori ali nije nepodnosljivo.
 
Hvala na savetu, u pravu si potpuno ali ovo uzima firma, ide nov model, taj je u ponudi. U varijante procesora mi ne igraju. Sada vozim P50 i7-6700 i to je okej ali mislim da je njegov TDP manji od i9-11950H a sasija ista. Nista van Thinkpad-ova necu ni da gledam. Videcu, moram uskoro da presecem. Iskreno, da se daju 400K za laptop i da onda da je undervoltujem ili menjam paste da bi bila tisa, ne pada mi napamet. To je bilo kad sam bio klinac i crtao konektore po Duronima grafitnom da otkljucam mnozilac :D
 
Onda lagano, ako uzima firma vid' nesto 15" sto je relativno portabilno zbog nosenja (ako ka undockujes relativno cesto).
Ili neku radnu stanicu s sto vise bakra i prostora za hladjenje. :d
 
Ma sa U-level procesorima mozes da se slikas. :d
Sad me zaintrigiralo ovo sto si napisao za 10th gen, moram da proucim.
Koliko ja znam 9th gen je poslednja s potpuno otvorenim volt kontrolom.
Izgleda da ga ja koristim kako je Lenovo predvideo jer nisam primetio probleme koje je gomila ljuda prijavila i otkačili su ih pričom da thin&light mašine nisu za sustained load. 🤣 Valjda nećemo nikad pustiti ni zip nekog većeg fajla, ne mora baš Cinebench ili compile nečeg ogromnog da se vidi da su ovi TigerLake vurune neviđene.

Tek, kad me je zaintrigirala priča da probam, vidim zaista žestok throttle i temperature koje su u nebesima posle par sekundi 100% opterećenja... samo PL1 i 2 states preko ThrottleStop i max turbo limit pomažu da se ograniči divljanje napona. 1135 je često bolji od 1165 i 1185 jer radi bez kočnica, dok su ovima svirnuli napone da bi nagurali kao max klokove kako je Intel predvideo, a onda unakazili BIOS da to nekako drži pod kontrolom sa ultra tankim hlađenjem. :(

Kolega koji uzima novu mašinu, na više mesta sam video preporuke da HP Elitebook ima bolje rešene TigerLake modele, pa i Dell, dok je Lenovo žestoko zakazao.
Recimo, BIOSi koji koliko toliko regulišu ovaj problem su na flagship modelima Carbon i Yoga izašli TEK u junu/julu posle višemesečne pljuvačine po internetu da nije normalno da obore takt procesora na 0,4GHz... ljudi vraćali, dobijali isto, menjali im hlađenje... BIOS je krš i to je to. Navodno je bolje na T i P serijama jer imaju više mesta za veće hlađenje, ali... bolje neka pretrese malo iskustva pre odluke (ako može da odabere neki drugi brend pošto ipak firma kupuje).
 
Ti skatljivi biosi su jedan od ako ne i glavni razlog sto sam ostao na X1E2 a nisam upgradeovao na Gen 3/4.
 
Danas sam spakovao burazeru trackpad s T450 (s dedicated left/right/scroll dugmicima) na njegov T440p.
Vrhunski upgrade ali koja agonija poskidati dva tuceta srafova i skinuti lid.
Mislim da nisu imali grdji mehanizam za skidanje tastature od ovog na T440p.
 
@mad_skillz Neki korisnici vole trackpoint i dedicated dugmice na trackpadu - iskreno meni nikad nije legao.

Taj trackpad mod ima 2 problema koliko se secam - windows nesto zeza sa drajverima (windows update valjda pregazi postojeci drajver) i drugi problem je sto ti dedicated tasteri mogu da pritisnu ekran i da dovedu do loma.

Inace je t440p tenk i najbolji modovi su ugradnja full hd panela (na KP nasao new old stock AUO B140HAN01.3) i i7-4712MQ ili 4702MQ procesora.
 
Mislim da je u njegovom slucaju zapravo kvalitet samog trackpad-a ili clunkpad-a.
Nije ni da se meni svidja, manjak dugmica bi mi bio dosta manji problem da je sam trackpad boljeg kvaliteta, isto kao i njemu.

Dosta sam citao na tu temu, ima Synaptics i Alps; za prvi rade ok standardni T450 drajveri, samo mora manuelno da se uklone stari i dodaju novi.
Resili smo oko samog ekrana dodavanjem malih samolepljivih nozica (na poklopcu koji drzi i ekran), kao one sto se stavljaju na namestaj.

Trenutno ima i7-4710MQ unutra, za sada je zadovoljan.
Nasao sam i neki 4910MQ na KP ali za to bih prvo da nadjem onaj dual pipe heatsink s modela sa GT730 resoom, inace ne znam dal bi ga ohladio bas najlakse.

Trazio i te fullhd panele (neuspesno) i eng layout backlit tastaturu, trenutno ima ger layout a engleske s osvetljenjem su bas retke u pm.
 
@mad_skillz
Overi ovaj link: https://octoperf.com/blog/2018/11/07/thinkpad-t440p-buyers-guide/#buying-a-unit
Ima dosta korisnih stvari.

Ispravka - ja sam uzeo B140HAN01.1 - to je full glossy panel, izasao me je 80 EUR NOS (new old stock).

4702MQ ili 4712MQ su 37W TDP procesori pa se manje greju od ostalih MQ serija (koje su 47W a i preko 50W).
Za MQ takodje neka uzme i punjac od 90W ili 135W (ja sam presao sa i5-4200M pa sam i punjac uzimao).

Hladnjak sa dedicated grafike trazim i ja jer mi je ovaj trenutni jako bucan (ventilator se bas dernja) - to je prva serija Toshibe koja je poznata po tome.

Fin upgrade je da nadjete Intel 7260NGW sa Lenovo FRU 04X6007 ako vec nemate .ac- to je direktan upgrade na .ac za wifi a izbegava se whitelist zezancija i otkljucavanje bios-a.
Tastatura backlight - to kod nas tesko a da je ENG layout i da je backlight :)
 
Da da 135W obavezno.
Stigla mu skoro ona i extended baterija, dal je 96Wh ili sta nisam siguran, oznaka je 57++ valjda.

Mislim da je 4710MQ 47W, pogledacu 4712MQ ako naleti negde.

On sada ima ger backlit, moze se naci eng layout ali bez osvetljenja sto je smor.


Dobra je i prica naci T480 pa njega upgradeovati, mislim da ce mu to biti sledeca masina.
 
Vrhunske su to masine, samo su i oni poslednjih godinu-dve poceli bas da favorizuju portabilnost i manjak tezine ispred modularnosti i portova. Supply and demand, eh.
Ovo je baterija u pitanju:
1641408825411.png

Kod nas ovo naci je prakticno nemoguce.

Za eng layout backlit tastaturu je part number: 04X0169

@OA5599

Skontah da imam isti URL koji si poslao bookmarkovan vec dve godine fazon. :D
 

Prilozi

  • 1641408797458.png
    1641408797458.png
    544.2 KB · Pregleda: 6
  • 1641408873559.png
    1641408873559.png
    544.2 KB · Pregleda: 5
@mad_skillz Da to je ta 57++,
ja sam uzeo polovan T440P ali je domaći - ima SRP raspored za tastaturu.
Bio je u nekoj NGO, mažen i pažen :D

Dobio sam dve 57+ baterije u dobrom stanju, realno oko 2-3 sata može da izvuče jedna :D

Za FRU gledam BOM, zakačio sam ga u prilogu.
Ima više backlight tastatura za t440p nego je problem što kod nas obično imaju DE, SWISS tastature koje su polovne, ili pak nove ENG ali bez backlight-a.

Za heatsink modove takođe baci pogled i na:

IMG_7885.JPG
IMG_7886.JPG

Ovo je sa novim panelom:

IMG_7919.JPG
IMG_7918.JPG
 

Prilozi

  • BOM t440p_frubom_20160614.pdf
    108.6 KB · Pregleda: 2
Nazad
Vrh Dno