Šta je novo?

ThinkPad centralna tema

gile23

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruke
1,388
Poena
210
Pozdrav,

Pošto nekoliko članova foruma već duži vremenski period razmenjuje iskustva preko privatnih poruka o ThinkPad računarima novijih generacija, član dule0911 je dao dobru ideju da se otvori jedna centralna tema za ThinkPad laptopove koje verujem može biti interesantna profesionalnom delu publike ovog foruma.

Cilj teme je da postojeći korisnici lakše razmene svoja iskustva, ali i da novim korisnicima prenesu iz prve ruke sve potrebne informacije koje će im pomoći u procesu kupovine ovih računara. Zbog svoje izuzetno visoke cene i ograničene dostupnosti ovog hardvera na našem tržištu, testovi ThinkPad-ova se retko nalaze na domaćim websajtovima, dok inostrani websajtovi nude ograničene informacije o realnim radnim uslovima, što je svima nama važno pri kupovini računara od 1.5k+ evra.


Pošto sam započeo temu, evo prvi ću i probiti led.

Privatni laptop: Lenovo W540 - i7 4700MQ + Quadro K1100M + 16 GB DDR3 (4GB+4GB+8GB) + 1080p display + 500GB SSD 850EVO (ubačeno naknadno)
Službeni laptop: Lenovo P50 - i7 6820HQ + Quadro M1000M + 32 GB DDR3 (16GB + 16GB) + 1080p display + 500 GB SATA3 M2 (fabrički) + 1TB 5400 RPM hard

Svakodnevno pristupam i ThinkPad-ovima od W541 do P52, tako da ako nekoga nešto više zanima i o tim računarima, otvoren sam za pitanja. Koga zanima ponašanje ovih računara sa 3D CAD softverima, otvoren sam takođe za ta pitanja.

Nadam se da se moderatori slažu sa ovom temom.
 
I ja imam T430, uzeo ga polovnog prosle godine, baterija radi 2-3 sata, i5-3320, 8GB, 250GB SSD, ima DVD. Ja prezadovoljan i ako ne radim nista zahtevno, tastatura me odusevljava. Kad budem resio da menjam isto uzimam Thinkpad.
 
Meni ce u maju stici P52 pa cu tada napisati vise utisaka... Porucio sam ga sa i7-8850H, 2x16gb ddr4 ram, quadro p1000, full hd ekran, 1TB m.2 SSD, ostalo manje vise standardno za p52. Planiram po kupovini da dodam jos jedan isti m.2 disk radi malo vise sigurnosti (raid 1), sem toga mislim da ce mi dobro posluziti u trenutnoj konfiguraciji za nekoliko godina. Zbog namene kompa (privatno + posao) planiram i nabavku dock-a. Malo me nervira sto su toliko skupi sada za P seriju, ali sta je tu je, prezivecu.
Privatno koristim T530, konfu ne znam napamet jer mi sad nije pri ruci, i5 sa 8gb rama i integrusom, 1tb hdd, toliko znam napamet :)

@panther_
Zanimljiv upgrade za t430, imas predstavu koliko ce izaci? Sa vise rama, i7 i ssd, mogao bih T530 da osposobim zeni za posao, jedino sto me zeza integrusa u toj prici, jer koristi autocad.
 
Note da je FullHD na W i P seriji tezak trash.
3k i 4K su stvarno ogroman upgrade, ne racunajuci cak rezoluciju.
 
@panther_
Zanimljiv upgrade za t430, imas predstavu koliko ce izaci? Sa vise rama, i7 i ssd, mogao bih T530 da osposobim zeni za posao, jedino sto me zeza integrusa u toj prici, jer koristi autocad.

Teško ih je naći, to je jedini problem, ali viđao sam 45w modele da idu oko 50eur.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Licno koristin X270 (pre njega T450), iskreno preslo mi je preko ruku mnogo ThinkPad serija i mozda ali mozda 10% (ako i toliko) da je neki imao nekakav problem.
Moje licno misljenje :
Masina koja je napravljena da radi 24h/365dana, zadivljujuce je to sto oni i dalje na zvanicnom sajtu Lenovo poseduju drajvere cak i za novije modele OS Windows XP (o win7 i da nepisem). Sam rad na njima (meni je za klasiku) perfektan, tastature precizne, tachpad kako na kojoj serije ali u 90% maksimalno precizan, kucista su svoja prica a hladjenje koje poseduju imam osecaj kao da je Hirurski precizno odradjen.
Mislim da su Top serija i neprikosnoveni u svojim klasama u poredjenju sa nekim drugim Uredjajima raznih proizvodjaca. Jedini koji im pariraju su Fujitsu biznis serija, ali je ThinkPad sam No1.
 
Meni je jedino krivo sto moze 3K/4K ekran, quad/hex-core CPU, a BEZ discrete GPUa.
P52s je recimo bas prijatno laganiji, nema dGPU (ili barem ima opcija bez), ali nema ni quadcore CPU :(
 
Mene je to isto nerviralo za neke kombinacije, sto za jaci procesor mora i jaca graficka koja mi ne treba, na p52 nema ni opcije bez diskretne graficke.
Kakav je 3/4k sto se potrosnje baterije tice? Mozda gresim ali tu bi 1080p trebalo da bude stedljiviji.
Licno mi to nije neki faktor pri kupovini. Za tih 10% sto cu ga koristiti bez dodatnog monitora mi je svejedno kakve su boje, kontrast i osvetljenje uvek smanjujem. Posto svakodnevno mi taj ekran koristi vise kao pomocni monitor. S druge strane razlika u ceni nije mala, plus sto je glossy sto mi se ne svidja (bar na p52 je 4k glossy).
 
Taj glosdy nije toliko glossy.
Ne znam za bateriju.
 
Evo sta sve T490 ima u ponudi od displeja:

HD TN antiglare (1920 x 1080, 250 nit)
FHD IPS (1920 x 1080, 250 nit)
FHD IPS Touchscreen (1920 x 1080. 300 nit)
FHD IPS with PrivacyGuard (1920 x 1080, 400 nit)
FHD IPS Low Power (1920 x 1080, 400 nit)
WQHD IPS with Dolby Vision® (2560 x 1440, 500 nit, 100% Adobe color gamut)

T590 nema ovako sirok izbor:

FHD IPS (1920 x 1080, 250 nit)
FHD IPS Touchscreen (1920 x 1080, 250 nit)
4K IPS with Dolby Vison® (3840 x 2160, 500 nit)


Na kraju, vidi se da su ovi 4K displeji dosta svetliji, a i racunar ce sigurno trositi vise resursa za 4K rezoluciju u odnosu na Full HD.
 
Jeste vise piksela, ali su i manji :)

Steta sto jos nema OLED.
 
p50 koristim već tri godine. Vidim da je alfaunits opljunuo fhd display. Meni je veoma dobar. Mada moram da priznam da je na dnevnom svetlu veoma slabo osvetljenje.
Konfiguracija je sledeća - i76820hq, 32 GB rama, m2000m, uz neki samsung ssd koji je došao sa njim, dodao sam 850 evo i 970 evo.
Radim uglavnom GIS i ortofoto na njemu. Valjalo bi da ima jaču grafičku, ali i sa ovom se snalazi. Uglavnom dobra mašina koja ne pravi probleme.
 
^maltene identican P50 imam, samo nema 2 SSDa, sestra ga koristi za CAD/Max :) To si ubacio jedan kao M.2., a drugi je SATA?
Aj taman javite kako ste dodavali SSDove u W54x i P5x, cisto da znamo da li ima i nekih atipicnih konfiguracija koje rade.
Mene licno najvise zanima na W54x, sem SATA + SATA Caddy (umesto optical) + 2240 m.2. na onom module konektoru da li moze nesto? I koji ste uspesno na taj m.2. 2240 prikacili (mozda ne mogu veci).

Sto se ekrana tice, mozda boje nisu lose, ali bled je ekran previse. Ne mogu da se setim da li na P50 je gori od W540 bas ili obratno, ali oba su bas losa. Na P52s je maaaalkice bolji, ali je i mnogo tamniji.
Dobra stvar je sto se ekran lako zameni kome smeta, ali ako mozete da birate, idite na 3/4K. Za polovne barem je razlika smesna.


Docking station: tipican Lenovov dock station za W54x/P50 je mogao mnogo bolje da se uradi, ali ima naravno poslovnu korist. Lose je sto on skroz preuzme leve USB slotove (tako povezuje svoje, ne povezuje ih kroz dock konektor!), pa se dobije samo +2 USB slota (ja ih na VAIO F1 koristim 8 kroz hubove!).
Punjenje - dok je na docku, ne mogu da proverim trenutno, ali cini mi se da ne moze da se koristi drugi punjac (tj. moze da se puni samo preko dock konektora, ako je pokvaren ili nije prikljucen punjac na dock, ne moze da se puni laptop preko svog konektora za punjenje). Tako nesto. Cisto da znate, mozda nekada se zacudite/zabrinete kada uzmete dock.

Ko jos nije instalirao Windows, na W54x postoje dva porta koja mogu biti USB2.0 u BIOS-u. Mnogo je lakse instalirati Windows tako, ne mora integracija USB3 drivera ili copy na flesku.
Na P5x ne moze :( Ujedno to znaci da neki hardver koji baguje na USB3.0 nece raditi na tom racunaru, cak i sa externim 2.0 hubom :( Recimo EMU 0202 zvucna.
 
Poslednja izmena:
Razmisljam o kupovini polovnog Lenovo ThinkPada preko KP oglasa pa jel moze par saveta u vezi toga?
Recimo da kupujem od prodavca sa >1000 pozitivnih ocena i 0 negativnih, sta bih jos dodatno trebalo da proverim na licu mesta?
Da li je ocekivano da uz laptop dobijem original Windows 10 DVD i jos neke dodatke? Da li da pitam prodavca za poreklo masine? Voleo bih da izbegnem kradenu robu sto zbog moralnih sto zbog pravnih i prakticnih razloga (eventualnog softvera za zastitu koji bi mogao biti aktiviran na takvim masinama koji bi prijavljivao negde nekom aktivnost na racunaru i sl... nisam upucen u to da li takve zastite postoje na thinkpadu).

Posto bih gledao da uzmem neku noviju masinu (do 1-2 godine starosti, nesto iz T4xx ili T5xx serije) da li ThinkPad laptopovi imaju neku internacionalnu garanciju koju mogu da ostvarim u Srbiji bez racuna (slicno kao sto za apple uredjaje moze da se ostvari u iStyle)? Na oglasima pisu tipa "Lenovo garancija do 2.2021" ali ne znam kako to funkcionise u Srbiji, koja firma je ovlasceni servis itd...

Do sad sam imao iskustva samo sa HP Probook serijom i uvek sam kupovao novo tako da nisam neki iskusan hardveras. Sa trenutnim probook-om sam zadovoljan ali je vec star 4 godine i vreme je za promenu. Treba mi pouzdana masina za rad (programiranje) a igrice ne igram.
 
Poslednja izmena:
Ja tražim nešto do 250-300 eur.
Tu može da se nađe 440-540, pa i 450 serija, možda čak i neki 430m, naravno za 200eur, ako mislite da je konkurentan.
Nešto gledam P varijantu kao jaču, ali S ima bolji Ips ekran, koji uzeti?

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Evo i ja da se prijavim.

Thinkpad P50
i7 6820HQ
16GB
256 ssd m2 neki intel sto je dosao sa njim
640GB 3.5" koji sam ja naknadno ubacio
M1000M
4k

Evo detaljne specifikacije ako nekog zanima.

Inace, kupio sam ga preko KP novog sa 2 godine garancije (od 3 moguce) za 1300 eura. U tom trenutku sam bio ubedjen da sam prosao jako jeftino, ali mi sad deluje da je to neka realna cena.

Imam dock station, kupio sam ga isto na KP novog, bez punjaca, ali opet me sluzi.

Takodje kupio sam pogresan onaj kit za 3.5" hdd, meni je trebao levi, a ja sam kupio desni na ebay, pa ako nekom treba neka se javi, evo i kako izgleda http://prntscr.com/nj9cvr :)
 
Meni dock stigao pre laptopa, danas preuzet :) 40AN0230EU, uzeh jacu verziju iako mi je za P52 dovoljno 170w, neka se nadje i ovaj od 230w za slucaj da nekad uleti neki P72 :)
Kako ce se pokazati - videcemo. Ne svidja mi se ni po pitanju koriscenja jer ide na kabl (nije vise odozdo kao sto imam na T530), takodje cena je veca u odnosu na ranije dock-ove (nesto ispod 300e me izasao).

@zholinho
Cek, 3.5 ili 2.5 hdd? Moram da proverim koji taj kablic ide za P52 (u njega ide samo 2.5 hdd), mozda bih uzeo da imam u rezervi posto mi stize bez HDDa, za slucaj da odlucim da ga ubacim. Mada ce u pocetku biti pod garancijom, ali nema veze, neka stoji.
 
Ah, 2.5" sam mislio.
Sto se grancije tice, ja sam zvao ovlasceni servis (PIN) da pitam da li mogu da mi ubace dodatni hard disk, da ne bih izgubio garanciju, rekli su mi da to mogu sam da uradim da se ne gubi garancija.
Proveri za kablic, ima kao leva i desna strana, ja sam prvi put promasio stranu :)
 
Jel ima negde kod nas da se kupi sticker za touchpad? t430 model.
 
Evo mog iskustva sa tri Think Pad-a T serije koja sam imao do sada.

T430 - i5 3320M (2C/4T, 2.6/3.3Ghz, 3M), 8GB, 128GB SATA SSD
Laptop rabljen 5,5 godina kao službeni sa 128GB SSD-m kao jedinim diskom sa sve BitLocker-om. Pouzdanost bez greške. Ispadao par puta i nista se nije lomilo. Tastatura preudobna za kucanje. Touchpad dosta male površine što me je i nateralo da se naviknem na Trackpoint koga koristim i dan danas pre nego touchpad jer ne moram da pomeram ruke sa tastature. Konstrukcija je baš čvrsta. Često sam ga nosio otvorenog držeći ga za izbočinu na vrhu ekrana. Najveća mana je ekran relativno lošeg kvaliteta, slabog kontrasta i uglova gledanja. U pitanju je HD+ verzija (1400x900). Koristi se i danas u kućnim uslovima.

T440 - i5 4300U (2C/4T, 1.9/2.9GHz, 3M), 8GB, 128GB SATA SSD
Konstruktivno računar dosta drugačiji od prethodnog. Tanak, lagan, bez optičkog uređaja, sa mnogo većim touchpad-om. Upravo je taj touchpad, po meni, najveća mana jer nema fizičke klik tastere, već su oni dodirne zone pri vrhu touchpad-a, a čitav touchpad se pomera na dole kad se klikne. Užasno rešenje. Srećom, Trackpoint je odličan, kao i ostatak tastature. Ekran je sličnih specifikacija kao na T430, za nijansu bolji, ali ipak loš. Srećom, ovaj put je interno povezan na eDP interfejs, pa sam kupio zamenski AU Optronics-ov fHD IPS ekran od Kineza koji je prelep za gledanje. Laptop praktično nečujan kad radi, ventilator ubrzava samo kad se CPU radi nešto ozbiljnije. Kupljen polovan, koristim ga kao kućni računar već dve-tri godine.

T480 - i7 8550U (4C/8T, 1.8/4.0GHz, 8M), 16GB, 256GB NVMe SSD, MX150
Novi službeni, koristim ga par meseci. Konstrukcijski vrlo sličan sa T440. Srećom, vraćeni su fizički tasteri na touchpad tako da je sada on, uz gestove sa više prstiju, konačno upotrebljiv. Tastatura i Trackpoint i dalje na visini zadatka. Primetno bučniji računar od prethodna dva. U kancelarijskom radu se ne oseti razlika i7 u odnosu na i5. Isto važi i za NVMe SSD. Razlika se vidi kad se igrate sa VM-ovima koje ovaj računar vrti kao od šale. Ovaj računar je fabrički došao sa fHD IPS ekranom koji je na izgled isti kao i aftermarket Kinez koga sam ugradio u T440 - odličan. Ugrađena nVidia diskretna grafička mi je potpuni višak. Nadam se da ne troši previše struje dok je softverski isključena. Ne pali se nikad tokom office rada. Chrome, YouTube i MPC-HC uvek rade na Intel integrušu.

Tri ThinkPad-a T serije, tri različita priključka za napajanje, a svi 20V 3,25A...:wall: Srećom, ovaj poslednji je USB-C uz standardni PD protokol što bi i svaki laptop trebalo da usvoji.

Pitajte ako vas šta zanima
 
Poslednja izmena:
Imam dilemu, koji odabrati
T530, T440P,T540P, sa losijim ekranom i jacim procesorom ili
T440S,T450S, sa boljim ekranom i slabijim procesorom.
Ima li tu nekih nijansi koje mogu da prevagnu, namena programiranje, Php, C#...?
 
Imam dilemu, koji odabrati
T530, T440P,T540P, sa losijim ekranom i jacim procesorom ili
T440S,T450S, sa boljim ekranom i slabijim procesorom.
Ima li tu nekih nijansi koje mogu da prevagnu, namena programiranje, Php, C#...?

T450S odlican izbor, neces osetiti razliku izmedju tih modela u radu ali ces osetiti razliku u ekranu sto je po meni vaznija stavka (sacuvati vid ako je moguce).
 
Pozdrav svima na forumu. Koristim t430, i jako dobro služi ali bih ga mijenjao. Najviše zbog ekrana i touchpada a i potežak je za 14".
Da li neko ima iskustva sa E i L serijom? Kakva im je tastatura, touchpad, jesu li mnogo lošiji od T serije?
 
Da se i ja prijavim :) Sveze kupljen T440p - 4800MQ, 16GB, Samsung 240GB SSD i, najvaznije, full HD ekran i tastatura sa US rasporedom. Baterija u dobrom stanju. Uzet za 250e na kp, cini mi se da sam dobro prosao.

Potpuno sam zaboravio koliko je Thinkpad tastatura fenomenalna… Jos samo da ubacim T450 touchpad umesto ovog nesrecnog i bice pesma.
 
Odlično si prošao. Taj CPU se prodaje za 100e, a on se opasno približava procesorima sa 4 fizička jezgra koji su ,, juče" izašli. Neka te dobro služi [emoji106]

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
+1, 4xxxM? quad core CPUs su imali ogroman takt, koji su samo neki 7xxx/8xxx gen (a ni to nisam siguran za 4940MX) prebacili. Za vecinu stvari u sustini cak i brzi od novije generacije.
Odlican deal, jedino bi licno sigurno isao na drugi ekran, jer iz iskustva znam da je FUllHD na ThinkPadovima slab/uzasan, ali nekome ne smeta nimalo.

U zdravlje!
 
+1, 4xxxM? quad core CPUs su imali ogroman takt, koji su samo neki 7xxx/8xxx gen (a ni to nisam siguran za 4940MX) prebacili. Za vecinu stvari u sustini cak i brzi od novije generacije.
Odlican deal, jedino bi licno sigurno isao na drugi ekran, jer iz iskustva znam da je FUllHD na ThinkPadovima slab/uzasan, ali nekome ne smeta nimalo.

U zdravlje!

Mašina leti, krcka lagano sve što treba. Ventilator je malo bučniji za moj standard. Verovatno bi ga trebalo očistiti i usput staviti novu pastu, možda pomogne. Ekran je sasvim ok, radi posao. Svakako će više biti prikačen za monitor. Više bih voleo da je laptop bez GT730M. Ni čemu ne služi, a troši struju.
 
Nazad
Vrh Dno