Šta je novo?

laptop za manje od 30k?

registrovan

Poštovan
Učlanjen(a)
28.03.2014
Poruke
71
Poena
60
ima li neko iskustva s ovim ultrajeftinim laptopovima?
meni je potreban laptop koji je lagan, izdržljive baterije, za surf, ali i da gledam serije
ništa više


recimo prestigio od 23k
https://www.winwin.rs/laptop-i-tabl...3350-4gb-32gb-intel-hd-minecraft-8634214.html

ili asus E406MA od 30k
https://www.winwin.rs/laptop-i-tabl...00-4gb-64gb-intel-uhd-office-365-8640681.html

ovaj asusov je u svemu bolji OSIM u kvalitetu ekrana, većoj rezoluciji, sigurnoj mogućnosti dodavanja većeg ssd, kao i u kvalitetu kućišta, jer je prestigio od metala
i naravno asus je skuplji za sedam hiljada od prestiđija a taman toliko otprilike košta i nov ssd
 
Ne bih preporučio nikome bilo koji nov laptop za taj novac...
Ima kolega sličan kao prestigio, neki nJoy, malo malo pa se pregreje i zakuca...
Po mom mišljenju, ako ti je važna funkcionalnost a ne izgled, za taj novac ti je mnogo bolji izbor neki polovan thinkpad T430/T440 sa oglasa.

edit: mislio sam, polovan laptop + novi SSD. Iz iskustva, nov laptop za manje od 400 evra ne može da posluži mnogo više od telefona.
edit2: sad vidim, imaš u temi ispod "Socijalni laptop" već sve rečeno...
 
Poslednja izmena:
ima li neko iskustva s ovim ultrajeftinim laptopovima?
meni je potreban laptop koji je lagan, izdržljive baterije, za surf, ali i da gledam serije
ništa više


recimo prestigio od 23k
https://www.winwin.rs/laptop-i-tabl...3350-4gb-32gb-intel-hd-minecraft-8634214.html

ili asus E406MA od 30k
https://www.winwin.rs/laptop-i-tabl...00-4gb-64gb-intel-uhd-office-365-8640681.html

ovaj asusov je u svemu bolji OSIM u kvalitetu ekrana, većoj rezoluciji, sigurnoj mogućnosti dodavanja većeg ssd, kao i u kvalitetu kućišta, jer je prestigio od metala
i naravno asus je skuplji za sedam hiljada od prestiđija a taman toliko otprilike košta i nov ssd

Pre dve nedelje sam kupio taj Prestigio 141S, po istoj ceni od 22.900.
Ukratko - za te pare sam vrlo zadovoljan, korektno radi i zadovoljava upravo one prohteve koje sam imao.

A sad nadugačko, od početka. Isprva nisam ni obraćao pažnju na laptopove ovako slabih karakteristika. Kupovao sam svoj prvi laptop (sa 39 godina života), do tada sam koristio samo desktop, a za gejming PS4, za van kuće telefon i tablet. A imamo i neki ženin laptop, koji sam povremeno koristio i ja. Potreba za ličnim laptopom se pojavila zbog posla, ali su i tu zahtevi bili veoma skromni - da stabilno radi web browser sa otvorenim jednim-dva taba i to je to.

Prvo, postavio sam sebi kao osnovu da tražim laptop sa IPS ekranom - ubijaju me oni užasni uglovi gledanja kod skoro svih laptopova sa TN panelima, kao i loše boje (bar kod onih iz nižih klasa laptopova, koje uglavnom i kupujemo).
Drugo, da bude full HD. Nervira me da na preko 15 inča razvlače rezoluciju koja je odavno prevaziđena i na telefonima.
Treće je SSD ili neki drugi ne-HDD (čitaj: eMMC), radim na desktopu već 7-8 godina sa SSD-om i ne bih ni zamislio kompjuter bez njega.
Četvrto - da bude što manji/tanji/lakši. Ipak je to prenosni uređaj.
Na početku sam razmatrao neki HP Pavilion od cca 60 hiljada, imao je sve što mi treba (a i SSD+HDD, 8 GB RAM, Ryzen, itd), ali mi je to bilo malo preskupo. Kasnije sam gledao neki Lenovo 330s (jer je S verzija sa IPS panelima, bez S je TN i to prilično loš, koliko sam video), od 14 inča je bio oko 40 hiljada, ali dok sam se dvoumio oko njega, izgubio se iz ponuda naših prodavaca.

I onda naletim na ovaj Prestigio. Vidim cenu (smešnu), vidim specifikacije (pre svega mislim na ekran) i počne da me golica radoznalost. Nisam se usudio odmah da ga kupim jer sam mislio da je procesor ipak preslab, a i premali sistemski drajv (a i diskutabilni proizvođač). Ali otprilike u to vreme moja majka dobije za posao (knjigovođa) neki Lenovo 320 od cca 30 hiljada, sa istim Celeronom N3350, i ja sam ga malo isprobavao. Video sam da prilično uspešno radi sve ono što meni treba - net, multimedija, office. (Ali je na tom laptopu ekran očaj.)
Da nisam lično testirao, verovatno nikad ne bih kupio taj procesor.

I tako, rešim da rizikujem (mada i nije neki rizik kad se pogleda cena) i kupim Prestigio (čitaj: kineski no-name sa logoom belorusko-kiparske firme), za cenu od 195 evra kad se preračuna.
Kao što rekoh, veoma sam zadovoljan. Ali napominjem - ako neko traži primarni kućni računar, ili mašinu za ozbiljniji rad, obradu slika, gejming (daleko bilo!), onda im kažem - ne kupujte ovaj laptop! Razočarali biste se.
Ovaj laptop treba da razmatraju samo ljudi kojima su jasni njegovi dometi i limiti i koji tačno znaju za šta bi ga koristili.

Utisci:
Izrada - aluminijum mu stvarno daje fin šmek, ali znajte da se mnogo lakše grebe nego plastika. Kvalitet celokupne izrade deluje veoma zadovoljavajuće.
Dimenzije - super! Baš tanak, elegantan!
Težina - nije najlakši na svetu, pogotovo kad se uzmu u obzir male dimenzije, ali to je verovatno zbog baterije ne tako malog kapaciteta. Naravno da nije ni težak, ali kad ga vidiš tankog, pomisliš da je k'o pero, a nije baš.
Ekran - oštar, full HD, odlični uglovi gledanja! Prava rezolucija za 14 inča. Blago je glossy, nije mat. Pozadinsko svetlo malo probija, primeti se samo kad je tamna slika, posebno u tamnoj prostoriji. Meni ne smeta mnogo. Boje su mu bile čudne za moj ukus isprva, nekako kao Warm opcija na televizorima, ali ne samo da su bile žućkaste nego i nekako neprirodne. U velikoj meri sam ovo sredio kalibracijom (direktno iz Win10) gde sam malo smanjio nivo crvene i malo više smanjio nivo zelene. Znatno bolje izgleda i sad sam prezadovoljan ekranom.
Baterija - Nikako da ga testiram u cugu, ali Ok je. Reklo bi se nekih 4-5 sati mešovite upotrebe.
Sistem - originalni Win10 Pro, radi vrlo pristojno.
Storidž - nakon svih apdejtova Windowsa, ali i nakon deinstalacije MS Office-a, ostaje oko 13 GB praznog mesta na C: drajvu. Prvo sam hteo da odmah kupim M.2 SSD (u tim dimenzijama nalazio samo 240 GB za oko 4500 dinara) i da na njega kloniram sistem, ali kad već idem na budžet varijantu - nek je skroz socijalna! Uzeo sam samo Micro SD karticu od 64 GB (1200 din), prepoznata je lagano kao D: drajv i na nju sam instalirao LibreOffice. Šljaka sve.
Kamera - niti probao, niti me zanima, niti mi treba. Verovatno ću da je prelepim. ;)
Wi-Fi - odličan, ne gubi konekciju, stabilan signal.
Zvuk - pristojan za ovako malu šasiju. Bolji nego kod Lenova B590 od moje žene. Ne vide se zvučnici na Prestigiju, tj. otvor za njih.
Generalni utisci u radu - veoma pozitivni. Procesor štucne prilikom otvaranja novih programa, tu se oseti mala kubikaža motora. Nije baš responzitivan. Ali kad pokrene, radi jako dobro.
Malo mesta na "diskovima" ali mi više i ne treba (za moje potrebe). Bukvalno ne planiram nijednu sliku, film niti šta slično da skladištim na ovom računaru (možda tek kad idem negde gde nema neta). Koristim ga čisto kao netbook i prezadovoljan sam. Gledam EON televiziju, slušam Deezer, pustim neki YT klip (zaboravite na 4k, to ne ide), otkucam nešto u ofisu. Sve radi.

To je to. Odlična mala mašina za smešne pare. (Kolika će mu biti trajnost, to je već druga priča. Garanciju ima.)
Ali uštedeh dosta novca za budući desktop (čeka se novi Ryzen).
Pitaj ako ima još nešto.
 
Poslednja izmena:
hvala puno @star-duster tačno me je to sve zanimalo
mislim da ću prestigio kupiti na kraju jer mi prosto odgovara po svemu (a naračito trenutnom budžetu)

jedino što bih ja možda priključio i monitor neki veći za gledanje multimedije
vidim da ima hdmi konektor pa pretpostavljam da bi to moglo?

ne sviđa mi se ideja kupovine polovnog laptopa...
 
Nema na čemu. Samo sam podelio svoje utiske.
Laptop ima Micro HDMI, tako da bi ti bio potreban adapter Micro HDMI na običan HDMI, ili takav kabl sa jedne strane micro a sa druge pune veličine. I naravno da bi onda mogao da ga povežeš na TV ili monitor. Ako ti monitor nema HDMI priključak, i tu ima rešenja, postoje adapteri za HDMI na DVI, pa čak i na analogni VGA. Adapteri su zakon!

EDIT: Ah, da! Zaboravih da navedem još jednu osobenost ovog laptopa, jednu koja mi se mnogo sviđa - nečujan je!
Skroz čudan osećaj, uključuješ laptop i on se pali k'o telefon - nema ventilatora, nema krčanja hard diska. Tišina. :)
 
Poslednja izmena:
Zaobidji Prestigio i slične..idi na KP nadji ko se bavi tim, i naruči za iste pare za klasu bolji od krševa, dobićeš ga sa računom i ako su šverceri u pitanju. Ako si zabrinut za garanciju i eventualnu reklamaciju, uzmi neki Asus čija garancija iz inostranstva važi i u našim servisima
 
@registrovan - Jesi li kupio nešto? Napisao si u drugoj temi da si naručio Prestigio, pa evo još nekih saveta/zapažanja kojih sam se setio u međuvremenu.
1) Izgleda da mu je čitač mikro sd kartica veoma spor. Juče sam po prvi put malo više koristio Libreoffice (instaliran na kartici) i vidim da se sporo otvara, vrlo sporo snima fajlove itd. Zato sam izmerio brzinu kartice i dosta su loši rezultati. Ista ta kartica je na desktop računaru takođe prilično spora, ali pokazuje otprilike duplo brže rezultate nego na laptopu. Dakle, razmišljaj o SSD M.2 varijanti za proširenje prostora, SD kartica nije neko rešenje (radi i sa njom, ali sporo). Ali pazi, ne može svaki M.2 SSD da se ubaci! Mora da bude sa oznakom 2242, kraći su od običnih. I vidim da ih većina naših firmi vodi kao da ih trenutno nema na stanju.
2) Dok se rade apdejtovi (a biće ih mnogo na početku), laptop će biti na 100% zauzeća procesora. I naravno radiće usporeno. Ali kad se završe nadogradnje, radiće prilično bolje.
 
Čovek je napisao da ne želi polovan laptop.

Što se tiče snage, performansi, verujem da jeste bolje uzeti polovan Thinkpad nego neki nov no-name. Kome treba da obavlja bilo kakav ozbiljan posao na laptopu, a ima da potroši 200 evra, situacija je jasna.
Ali nije baš sve samo u peformansama. Neko želi prvenstveno da laptop bude lak, tanak, prenosiv, atraktivnog dizajna, zatim da ekran bude npr. IPS i full hd rezolucije (jer mu je najbitnije da prikaz bude dobar dok, recimo, gleda serije) itd.
Ovi preporučeni polovni se ne uklapaju u te kriterijume, iako su realno jači.

Ili jednostavno neko prvenstveno želi da mu laptop bude nekorišćen i to bude presudno.
 
@registrovan - Jesi li kupio nešto? Napisao si u drugoj temi da si naručio Prestigio, pa evo još nekih saveta/zapažanja kojih sam se setio u međuvremenu.
1) Izgleda da mu je čitač mikro sd kartica veoma spor. Juče sam po prvi put malo više koristio Libreoffice (instaliran na kartici) i vidim da se sporo otvara, vrlo sporo snima fajlove itd. Zato sam izmerio brzinu kartice i dosta su loši rezultati. Ista ta kartica je na desktop računaru takođe prilično spora, ali pokazuje otprilike duplo brže rezultate nego na laptopu. Dakle, razmišljaj o SSD M.2 varijanti za proširenje prostora, SD kartica nije neko rešenje (radi i sa njom, ali sporo). Ali pazi, ne može svaki M.2 SSD da se ubaci! Mora da bude sa oznakom 2242, kraći su od običnih. I vidim da ih većina naših firmi vodi kao da ih trenutno nema na stanju.
2) Dok se rade apdejtovi (a biće ih mnogo na početku), laptop će biti na 100% zauzeća procesora. I naravno radiće usporeno. Ali kad se završe nadogradnje, radiće prilično bolje.
danas sam ga tek dobio jer juče bex nije radio

sasvim sam zadovoljan laptopićem a oduševljen sam windows 10kom koliko mi dobro radi
samo maaalčice sam čačkao i ispalo je baš baš ok
a prestiđio sa svojih 4gb ddr3 memorije i 32gb mmca je brži od mog starog laptopa :D

dakle za 23k sam dobio windows netbook ako se tako može reći
ionako sve radim u klaudu pa mi je ovo sasvim ok rešenje

međutim nisam zadovoljan kvalitetom izrade
ugiba se tastatura i ekran malo probija zbog čega sam mislio čak i da vratim
ali sam seo da nameštam window i svidelo mi se *mjau**mjau**mjau* i šta sad... :wall:

kad mi ponestane prostora naručujem sigurno m.2 2242

i tako... realno ovaj laptopić vredi više
 
Poslednja izmena:
Za probijanje osvetljenja ekrana sam već pisao, čini mi se. Kod mene se primećuje samo na tamnim scenama. Ne smeta mi mnogo. Bio sam spreman na takve kompromise, s obzirom na cenu i klasu uređaja.
A što se tiče ugibanja tastature, to nisam primetio kod mene. Na šta tačno misliš? Kako se ugiba? Krivi se dok kucaš?

@djalf - Jeste 32 GB malo (a nema ni toliko nego realno je particija od 28 GB), ali funkcioniše nekako, evo nakon odrađenih apdejtova imam oko 13 GB slobodno. Ali svakako planiram da ubacim SSD i da kloniram sistemsku particiju na njega. Imaću onda dovoljno mesta, a i trebalo bi da se još više ubrza mašina, pravi M.2 SSD mora biti brži od EMMC-a.
 
To savijanje ima i na modelima od 60000 tako da je to manje vise normalno. Dizajn je los, ima lufta nekog ispod i obicno tastatura nije usrafljena kao kod nekih starijih modela.
Za mesto, pa ok ako imas 13GB slobodno nego sto ce vremenom Win dok se updateuje da puni Winsxs folder koji se tesko prazni pa ce biti sve manje mesta, provereno. Ako vam nije neophodno da se updateuje, StopWinUpdates 2.5 i ugasite ga. Ako zatreba istim programom se vraca.
 
Iskljuci hibernaciju i backup ako ih ne koristis, eto dodatnog prostora.
 
Čovek je napisao da ne želi polovan laptop.

Što se tiče snage, performansi, verujem da jeste bolje uzeti polovan Thinkpad nego neki nov no-name. Kome treba da obavlja bilo kakav ozbiljan posao na laptopu, a ima da potroši 200 evra, situacija je jasna.
Ali nije baš sve samo u peformansama. Neko želi prvenstveno da laptop bude lak, tanak, prenosiv, atraktivnog dizajna, zatim da ekran bude npr. IPS i full hd rezolucije (jer mu je najbitnije da prikaz bude dobar dok, recimo, gleda serije) itd.
Ovi preporučeni polovni se ne uklapaju u te kriterijume, iako su realno jači.

Ili jednostavno neko prvenstveno želi da mu laptop bude nekorišćen i to bude presudno.

Ma sve je ok, ja sam samo dao svoje misljenje. Ako nije problem ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koji je bolji izbor od ova dva laptopa ( oba su polovna i ista im je cena 18.000) sa tim da Lenovo ima garanciju još 1 godinu.. Pomagajteeee
 
Šta da uzmem, šta je bolje za iste pare..polovno je i jedno i drugo, sa tim što Lenovo ima još 1 god garanciju..a na HP je baterija prsla skroz.
Mada to mi nije bitno toliko koliko mi je bitno šta je bolje..

- HP -

PROCESOR: AMD Quad-Core A10 5750M APU with Radeon HD 8650 Graphics (2.5 GHz, 2 MB cache)
ČIPSET: AMD A76M FCH
MEMORIJA: 8 GB 1600 MHz DDR3L
GRAFIKA: AMD Radeon HD 8570M
HDD: 750 GB
MONITOR: 15.6" Nisam siguran za rezoluciju, znam da je touch screen

-LENOVO-

Lenovo V130-15 IGM
Model name: 81HL
CPU: Intel N4000 1.1Gh
RAM: 4GB
HDD: 500 GB
LAN: 100/1000M
Display: 15.6" HD TN
Battery: 2CELLOs
Windows 10 Home
 
Pozdrav,
Iskreno,u laptopove se i ne razumem. Nikada ih nisam koristio.
Sada planiram da kupim neki do 200 evra. Uglavnom da ga koristim za surf,kao i za gledanje filmova i serija online,kao i na HBO GO . Ponekad bih pogledao i nešto uživo koristeći EON preko browsera.
Čitajući postove,vidim da dosta članova predlaže Lenovo T430 ili T440,kao i X230 modele.
Mogu li se takvi modeli naći za 200 evra?
Naravno,gledao bih da ubacim neki SSD. Ne treba mi neki vekikog kapaciteta. Da li da gledam i radnu memoriju da bude bar 8 gb? Valjda bi onda i moglo da se nađe sa manjim SSD i 8 gb rama bar za nekih 220 evra.
 
Nazad
Vrh Dno