Šta je novo?

Nintendo Game Boy danas proslavlja trideseti rođendan

Sale83

Slavan
Učlanjen(a)
26.05.2012
Poruke
2,731
Poena
415
21.04.1989-21.04.2019 cheers

Konzola o kojoj smo svi kao klinci rođeni osamdesetih, maštali, kukali i preklinjali roditelje da nam kupe, stari dobri Gejmboj danas slavi 30. rođendan i zaslužuje posebnu temu bas na ovaj dan.

Game Boy
by Aleksandar Maleš, on Flickr

Bilo je prenosnih konzola i pre njega, bilo je čak i hardverski jačih(sega game gear), ali samo je popularna cigla opstala i postala veeeeeeliki hit te 1989. godine...koju godinu kasnije, tačnije 6, stiže i kod nas. Beosoft je bio zadužen za promociju i prodaju kod nas, čitaj dranje, s obzirom da je koštao kod njih 100 tadašnjih maraka, iako je konzola već dobrih 5 godina bila na tržistu, a i u to vreme već imala spremnog naslednika, pocket verziju.

Evo kako su to naši reklamirali nekada


Izašlo je preko 1000 igrica za njega kao i pregršt dodataka, od osvetljenja, preko lupe, dodatnih zvučnika, radija, kamere, malog štampača kao i mašine za šivenje.Da, dobro ste pročitali, Game Boy šivaća mašina.:D
U međuvremenu je doživeo i renesansu, razni modovi, ubacivanje osvetljenja u ekran, dodatni tasteri, punjive baterije, a uspešno se koristi i u muzici, čak ima i svoj poseban pravac.



Game Boy
by Aleksandar Maleš, on Flickr

Iako je imao jako inferioran ekran čak i za ono vreme, zelekaste boje, jedva vidljiv, 4AA baterije, glomazan, brzo je postao ikona, ne samo kod klinaca i tinejdzera, već i kod odraslih.
Tajna je bila u jako zaraznim igrama. Sa te 4 baterije, imali ste 30 sati fore da prođete omiljenu vam igricu koja se nalazila na kertridžu, koji se ubacivao u konzolu(koncept koji je i danas živ, pogotovo kod danas aktuelnog naslednika)
Doživeo je mnoge varijacije(pocket, pocket light, color, advance, advance sp, micro), različite kombinacije boja(Play Loud serije), ali ipak je prepoznazljiva ostala upravo ona prva verzja koja je ugledala svetlost dana pre tačno 30 godina.
Prve igrice predstavljene uz Gejmboj bile su čuvene Super Mario Land, u Japanu, dok je u ostatku sveta dolazio sa čuvenim Tetrisom, tako da su te dve igre ubedljivo najpoznatiji kombo koji se vezuje za Gejboj....kasnije im se pridružuje Zelda a potom i Pokemoni.

Do danas je Gejmboj ostao kao jedna od najprodavanijih konzola ikada.

Za kraj, prva reklama.


Srećan 30. rođendan!!!
 
Budi secanja.. :) Bas bih voleo da kupim jedan da imam kao uspomenu..
 
Jel ima negde da se kupi sada nov ili ocuvan? Vidim na KP neke ponude, ali reko da nisu "fake"...
 
Nov ili ocuvan, ebay, ili s vremena na vreme izadje normalan oglas i kod nas. Eventualno buvljak, nekad naleti.

Izbezobrazili su se neki prodavci, nabili su cene, prodaju s ostecenim ekranom,bez poklopca ili maske za ekran ili pokvarene, za 2000-3000 dinara...misim zato i stoje ti oglasi godinama.. Pre par godina sam uzeo bekap ciglu za 500 kinti, savrsen skoro, malo samo pozuteo, ocistio, sad mi zao da modujem.[emoji3]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno