Šta je novo?

Zauzeće prostora

Web projekti tako da ima puno sitnih fajlova. Skriveni nisu posto sam prakticno cijeli direktorij sa projektima samo kopirao na ssd kao backup.

Ukupno za disk pise da je zauzeto 150GB a ova direktorij 145GB (na macbooku je on 16GB). A kad provjerim zauzece svakog projekta onda kad idem na getinfo dobijem dobru vrijednost a preko terminala du -sh neke sulude. Al ukupno zauzece je u oba slucaja isto i iznosi 145GB.
 
Ако се добро сећам, кластер на exFAT је 128к што значи да сваки фајл који је мањи од тога заузима 128к. Па и већи, опет узму нових 128к па ако је фајл 130к, он ће да заузме 256к. Форматирај SSD као NTFS па онда пробај.
Можеш и да провериш у properties, обично пише да хх фајлова од толико гигабајта заузима онолико гигабајта.
 
Da, ima smisla samo onda pravo puno gubim jer je razlika 100x veca. A ntfs mi nece raditi na macbooku kako vidim za cross "platform" bi trebao ici ovaj exfat?
 
Nebi bilo lose da uzmes nesto poput Paragon za pisanje u ntfs-u na Mac-u.
No kako god,izvagaj pa odluci.
 
Ако се добро сећам, кластер на exFAT је 128к што значи да сваки фајл који је мањи од тога заузима 128к. Па и већи, опет узму нових 128к па ако је фајл 130к, он ће да заузме 256к. Форматирај SSD као NTFS па онда пробај.
Можеш и да провериш у properties, обично пише да хх фајлова од толико гигабајта заузима онолико гигабајта.

Znači, u proseku, svaki fajl zauzima 64k više nego što bi trebalo ako se pretpostavi ravnomerna raspodela... Kako god, za 100GB više bi trebalo da ima cirka milion i po fajlova...:shock:
 
То је једино што ми је пало на памет, ако нема скривених фајлова. Лако ће да изброји колико фајлова има и да ли је слично и са NTFS. А можда се овде нешто и превиђа.
 
Da li mogu da kloniram ssd iz laptop na ssd koji je veci i stavicu ga u externi rack?

Nervira me mala kolicina slobodne memorije (sistemska particija je od 70gb), pa hocu da ga kloniram, ali da napravim vecu sistemsku particiju, ako je to izvodljivo.

Procitao sam ovih par stranica i nisam siguran koliko realno prostora mogu da oslobodim na toj particiji, a imam jedan ssd od 240gb, pa bih onda sve to klonirao i zamenio diskove...
 
Poslednja izmena:
Da li mogu da kloniram ssd iz laptop na ssd koji je veci i stavicu ga u externi rack?

Nervira me mala kolicina slobodne memorije (sistemska particija je od 70gb), pa hocu da ga kloniram, ali da napravim vecu sistemsku particiju, ako je to izvodljivo.

Procitao sam ovih par stranica i nisam siguran koliko realno prostora mogu da oslobodim na toj particiji, a imam jedan ssd od 240gb, pa bih onda sve to klonirao i zamenio diskove...
Pa sa manjeg na veći uvek može samo mi ostatak nije nešto jasan šta nameravaš-
 
Pa, imam Hyperx od 120 gb, koji je podeljen na dve particije + jedna recovery.
Ta sistemska je od 70 gb i malo mi je prostora zbog cache-a raznih aplikacija itd., pa sam resio da uzmem veci sdd i da na njega napravim klon ovog manjeg.
Muci me samo to da li ce mi onda ostati sistemska od 70 gb ili mogu da je povecma na naki nacin?
 
To zavisi od alata sa sa kojim budeš radio. Matori Ghost je imao tu opciju pa verujem da i noviji alati umeju to da urade.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Malo po malo pa opet isto...,)
MiniTool Partition Wizard............alat sa kojim mozes da se igras u svim tebi potrebnim pravcima;)
 
Probacu, pa javim.

Da li sa njim mogu da odradim i kloniranje?
 
Da, mozes da odradis migraciju OS-a na drugi SSD ili HDD.
Imas i AOMEI Backupper i sa njim mozes da cloniras ceo disk ili pojedinacno particije.
 

Prilozi

  • sshot-2019-07-02-[1].png
    sshot-2019-07-02-[1].png
    30.1 KB · Pregleda: 27
  • sshot-2019-07-02-[2].png
    sshot-2019-07-02-[2].png
    245.4 KB · Pregleda: 27
Nazad
Vrh Dno