Šta je novo?

MacBook Air mid 2012 radi jako sporo

_/Neo\_

Čuven
Učlanjen(a)
27.01.2002
Poruke
3,929
Poena
710
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 8900k
Matična ploča
MSI Z370 SLI+
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz gSkill TridentZ
GPU
Sapphire RX580
Storage
Samsung 970EVO (500gb) + WD750 2tb
Zvuk
Sound Blaster Audigy FX
PSU
Corsair RM650i
Kućište
Cooler Master 690 1st gen
Monitor
Dell U2422H + HL P24 G5
Miš & tastatura
Logiteck Wave (K350) + MX Master 2s
Laptop
Dell Inspiron 15
Mobilni telefon
Nokia 7.2 + Motorola Edge 40 Pro
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav ljudi, imam jedan problem sa drugarovim mac-om...U pitanju je MacBook Air iz 2012-te godine, model A1466 sa i7 cpu, 8gb rama i sada ima 128gb ssd.

Prvi put se susrećem sa Mac-om pa mi je potrebna mala pomoć. Drugar mi se obratio da mu je crko hdd na mac-u i da je pošto često ide preko, kupio tamo mac m.2 disk koji je baš za ovu seriju, pošto nisam imao mac, podigao sam vm Mojave, skinuo instalaciju, napravio bootabilni usb i krenuo u instaliranje...čim sam pokrenuo instalaciju primetio sam da je jako spor, tj da između svakog mog pomeranja miša prođe par sekundi dok ne odreaguje...reko aj starija je mašina, skinem high sierru, opet napravim pokrenem instalaciju i radi mnogo bolje, ali i dalje je taj lag tu, no i ja sam uporan pa sam na kraju došao do operativnog OS-a, ali...lap je i dalje spor, bukvalno i samo pomeranje miša laguje, kad kliknem posle 3 sec krene da vrti onu "dugu" i onda posle 3-5 sec odreaguje.

Kada uđem u Activity monitor, CPU usage je uvek 100%, od toga je system uvek preko 90%, a u Processima nema ništa da ga opterećuje (tj da se vidi)

Šta bi moglo da mu bude?
 
Poslednja izmena:
M2 diskovi nisu kompatibilni sa Apple računarima tako da je prvo pitanje koji disk je ugrađen. Drugo, izvadi disk i proveri da li je računar i dalje usporen. Treće, instaliraj sistem preko interneta recovery particije.
 
Pa ovaj ima slot za m.2 i na njemu je nalepnica macbook air 2012, lik je zato i kupio taj disk...

Ako izvadim disk kako ću videti da li je usporen kad ima samo taj disk?

Treće, kako? :) Disk sam ubacio u moj pc pošto je ovaj lik probao da instalira windows na toj mašini (***ten) i onda sam morao da brišem onu recovery particiju jer nisam mogao da pokrenem instalaciju
 

Prilozi

  • IMG_20190405_232254.jpg
    IMG_20190405_232254.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 108
Poslednja izmena:
Nema. To je adapter na koji je povezan disk rekao bih. Ali ga izvadi u svakom slučaju i proveri kako se ponaša računar.
Takođe, problem može da bude i sa firmware-om. Koja verzija sistema je bila na računaru pre kvara?
Koji je kvar bio uopšte? Kako ste došli do zaključka da je disk?
 
U N(j)emačkoj su mu rekli da je do diska (barem je on meni tako rekao) i prodali mu to
 
Sad mi je rekao da je laptop uzeo na "rasprodaji", da su laptop koristili u nekom lancu prodavnica i da ga je kupio bez diska...tako da...ovo sad postaje druga tema :D

Istakao sam sad disk, da pokrenem instalaciju ponovo, i kad držim options taster (alt) izbaci mi prilikom boot-ovanja da li hoću da instaliram mac ili da dignem windows...wtf...

Sad kad sam vratio disk i pokrenuo instalaciju sa USB-a ide MNOGO sporije
 
Poslednja izmena:
Ako nemas nijedan drugi originalni hard, povezi bilo koji eksterni usb hard, i instaliraj macOS na njega. Kada pokrenes Recovery, prvo formatiraj (Erase) taj usb hard, pa ce se onda taj hard pojaviti kao izbor za instalaciju. Ako nakon toga nemas taj lag, onda je problem ocigledno da taj sdd sa adapterom nije dobar.
 
Jel može to na USB? imam jedan od 32gb kapiram da je dosta za instalaciju :)
 
Moze ako je usb hard drive (mehanicki ili ssd svejedno), ne usb flash.

Edit.
Tehnicki mozda moze i na flash, ali to nisam probao, i ne preporucujem ti jer bi verovatno bilo previse sporo, i na kraju taj flash mozes da bacis, zbog prevelikog broja upisa podataka.
 
Poslednja izmena:
Probao sam na externi ssd, preko usb3, instalirao, ali opet mi je cpu usage uvek 100% i opet je usporen, ali ono šta sam primetio je da je samo pokretanje instalacije dosta brže, ali opet kažem unutar osx-a je sve usporeno, isto kao i kada instaliram na interni m.2
 
A izvadio si m2 disk prilikom instalacije na eksterni disk?
 
Da da, izvadio m.2 i u externu fioku ubacio klasičan ssd.

Sad sam pokušao opet na taj m.2 i dobio ovakvu poruku posle sat vremena instaliranja.

Jel moguće da vmware i virtuelna mašina naprave lošu instalaciju?
Skinem sa store-a high sierru i preko terminala napravim bootabilni ubs
 

Prilozi

  • IMG_20190410_103603.jpg
    IMG_20190410_103603.jpg
    973.2 KB · Pregleda: 87
To znači da taj računar nije imao na sebi high sierra sistem ili Mojave kada je prodat. Prvo bi morao da ubaciš originalni Apple disk, instaliraš novu verziju sistem koji takođe update-uje firmware. Nakon toga vratiš m2, pa opet instaliraš taj isti sistem.

Svaki sledeći put, ako Samsung ne izbaci firmware update, mora da se stavi originalni disk i diže nova verzija, pa se vraća disk drugog proizvođača i opet instalacija.
 
Znači morao bih da nađem neki originalni disk da bi to radilo? A jel može u mac-a da se ubaci iz drugog mac-a disk i da se tako firmware update-uje?
 
Mora da prođe proces instalacije sistema.
 
Pa prvi put mi je pa je izazov
 
Nazad
Vrh Dno