Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Upravo tako. Stavise misljenja sam i da je 499$ msrp bruka dobea cena, ako stvarno ponudi sve to sto se najavljuje.
 
Po trenutnoj ceni od $299 za PS4 defintivno se ne prodaje u minusu, tačnije PS4 se prodavao u minusu samo prvih par meseci nakon izlaska.

Ako PS5 stvarno bude imao 13TF, 1TB SSD, 24GB "ultra fast" RAM-a...očekujem prodajnu cenu od $499 koja bi pravila minus do oko $100 za Sony (mada bi to lako nadoknadili sa PS plus-om).

Meni je tu jedino upitno GPU sekcija, odnosno sta i da li AMD moze da ponudi tih 13TF, jer godinama kaskaju za Nvdiom pa mi je malo nerealno da odjednom izbace tako nesto.
Kao i SSD - ako se ugura 1tb "jeftinije opcije" (licno osim Crucial-a i Samsunga, manje poverenja imam u ostatak ponude na trzistu) nece nikako dobro da se odrazi na perfomanse i pouzdanost istog, a ne bi me cudilo da to i urade.
Zbog krajnje cene 2tb SSHD deluje realnija opcija (ali tu trenutno Seagate nudi one njihove Firecuda koje imaju poprilicno veliki procenat rikavanja, 2tb sam hteo kao data particiju da ubacim u lap i odustao)
 
Najavljen je SSD kao nova generacija NVMe tehnologije, koja će koristiti PCIe 4.0, tako da SSHD otpada ... QLC će najverovatnije biti u pitanju kao Flash memorija, to je sada toliko spustilo cenu da itekako ima smisla. Još će i Sony imati popust na količinu, sigurno ih neće dobijati po consumer cenama.

Takođe, zar Vega 64 nije na papiru imala skoro 15TF kad se računaju one neke floating point 16/32 performanse. Samo što to u Windows okruženju nije baš bilo iskoristivo. Za Navi cure informacije na sve strane, papirni launch je vrlo blizu, vidi se da će biti nekog interesantnog pomaka na bolje.
 
Poslednja izmena:
To je kao kad kupujes nov auto... Uzbudjen si dok ga ne kupis.. Presrecan kada ga uzmes... i posle mesec dana cemo se opet raspravljati koliko trosi, da li stuca na uzbrdici, i ko je kupio bolje felne.....bice to sve ok, uzivajte :)
 
Što se mene tiče neka skinu koji TFLOPs i ne mora load speed od 0,8s, slobodno može i duplo sporije od toga, samo da uštedu na tome prebace na što kvalitetnije i tiše hlađenje.
 
Sto se mene tice neka dodaju koji TFLOPS a loading vreme ne moraju toliko ekstremno da skracuju, i najbedniji SSD bi bio preporod, ne mora ova next gen varijanta. :)
 
Ja vec vidim kako ce mesec dana posle izlaska neki da kace zaledjene flase sa primesama ventilatora kao u stara vremena :D Sto vise next gena, to bolje... za svaki slucaj, da ne kukamo posle.
 
Bolje da stave dovoljno prostora (makar i klasičan SSD tipa 1TB), nego ultrabrz NVMe od 250/500GB.
 
Sony kaze PS5 zadnja konzola, posle prelaze na streaming.. :D
 
Tamo neke 2026-e/2027-e što da ne. Mnoštvo toga će se do tada izmeniti...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Sony kaze PS5 zadnja konzola, posle prelaze na streaming.. :D
I dalje će biti opcije za igrače, tako da opušteno i za PS6. ;)

Jer uvek će postojati poprilično veliko tržište koje želi svoj medijum trajno da ima, bilo digitalno ili fizički, pa tako da tu opciju sigurno neće ugasiti.

Jedan od najvećih razloga zašto je XB1 propao u startu je to što je MS zamislio da konzola mora da ima vezu sa internetom. Kupci su rekli svoje i posle su od toga odustali, ali je već bilo kasno.
 
strimovace se to na tvu, bice app sigurno... meni je to logican potez posle dogovoar sa ms...
 
Pa opet ce ti trebati neka kutija kao ovi chrome kastovi, androud i eos tv-ovi u sl.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
da mora biti svakako neki uređaj koji će primati komande sa gamepada nazad na cloud servis i vraćati gameplay feedback nazad do igrača.
 
Sta ce ti kutija? :)

Instaliras app direktno na tv-u preko prodavnice, verovatno ce cak biti i posebno dugme na daljincu a app preinstalirana i vozi... Televizori su vec sada u stanju da transcoduju 4K HDR x265 sa dolby atmos zvukom npr, samo treba dodati da se salje odziv i to je to... do sledece generacije ce TV biti prava zver, opticka mreza bukvalno svuda sasvim je to realno :)
 
Prosto, nije svaki tv smart, niti ce Soni da osakati uslovom potencijalnog igraca da mora da ima tv sa smart opcijom, a i kako se taj smart ponasa nakon 4-5 godina, mislim na smart opcije? Cisto sumnjam da proizvodjaci tv-a, 5 godina azuriraju taj os. Sigurno se Soni nece zezati sa takvim stvarima i da dovede u situaciju korisnika koji je platio servis/ps6 ili kako ce se vec zvati, da ne moze da ga igra, jer nesto zakucava, sece i sl.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Cekaj ti stvarno mislis da ce za 6 godina postojati TV koji nije smart? :d

Pri tome ja imam smart TV star 6,5 godina i apsolutno radi isto kao prvog dana, doduse ni tad nije bio sampion brzine pogotovo u poredjenju sa novim TV ali gde je bilo 7 godina i sta ce tek biti za 6,7 godina...

Sony ce to da resi tako sto neces moci da instaliras app na TV koji ne zadovoljava standarde i to je to... :)
 
Ja ne znam otkud vama ideja da će Sony prestati da pravi hardver? Oni masovno zarađuju na prodaji konzola i opreme za isti, i taj segment neće ugasiti nipošto.

To što će biti streaming opcije, neće značiti da će ona biti i apsolutno jedina.
 
Ja ne znam otkud vama ideja da će Sony prestati da pravi hardver? Oni masovno zarađuju na prodaji konzola i opreme za isti, i taj segment neće ugasiti nipošto.

To što će biti streaming opcije, neće značiti da će ona biti i apsolutno jedina.

+1


Cekaj ti stvarno mislis da ce za 6 godina postojati TV koji nije smart? :d

Pri tome ja imam smart TV star 6,5 godina i apsolutno radi isto kao prvog dana, doduse ni tad nije bio sampion brzine pogotovo u poredjenju sa novim TV ali gde je bilo 7 godina i sta ce tek biti za 6,7 godina...

Sony ce to da resi tako sto neces moci da instaliras app na TV koji ne zadovoljava standarde i to je to... :)

Naravno da ce postojati.

To se tako ne radi, ps mozes da igras na bilo kom tv-u bilo gde i cilj i jeste da SVAKOME omogucis da moze da igra, a ne da jos mora da ide da kupuje i dodatno tv, pored konzole.

A i sto se brzine tice, vidis da svi jurimo taj ssd...zamisli posle 7 godina ssd-na ps5, predjes na tako neki ps6 servis , i jer ti je jos tv "mator" krene sporo da ucitava igru i sl...momentalno mogu da ugase brend posle toga.[emoji3]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
To se tako ne radi, ps mozes da igras na bilo kom tv-u bilo gde i cilj i jeste da SVAKOME omogucis da moze da igra, a ne da jos mora da ide da kupuje i dodatno tv, pored konzole.

A i sto se brzine tice, vidis da svi jurimo taj ssd...zamisli posle 7 godina ssd-na ps5, predjes na tako neki ps6 servis , i jer ti je jos tv "mator" krene sporo da ucitava igru i sl...momentalno mogu da ugase brend posle toga.[emoji3]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Upravo je to i poenta streaming-a, da je svakome dostupno bez ulaganja u hw i igre. Da ti je dovoljan uređaj koji recimo može da pokrene netflix/yt, a za 5-7 godina ne verujem da će biti uređaja koji to nisu u stanju, i ~20$ na kartici za mesec dana pretplate.

To će čak i onim manje zagriženim gejmerima, deci, roditeljima, itd... biti lakše da svare nego inicijalno ulaganje od 400$ plus igre, plus psn+/xlive pretplata.

Danas je infrastruktura daleko od konfonrnog igranja preko streaming servisa, pogotovo za nas koji smo udaljeni stotinama km od najbliže farme, ali infrastruktura će rasti i cloud je svakako budućnost svega.
 
Poslednja izmena:
+1

Naravno da ce postojati.

To se tako ne radi, ps mozes da igras na bilo kom tv-u bilo gde i cilj i jeste da SVAKOME omogucis da moze da igra, a ne da jos mora da ide da kupuje i dodatno tv, pored konzole.

A i sto se brzine tice, vidis da svi jurimo taj ssd...zamisli posle 7 godina ssd-na ps5, predjes na tako neki ps6 servis , i jer ti je jos tv "mator" krene sporo da ucitava igru i sl...momentalno mogu da ugase brend posle toga.[emoji3]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Mislim da ne kapiras kako funkcionise streaming igara... nema tu ucitavanja na TV-u, TV samo obradjuje video singal koji dobija od servera, prakticno kao da pusta film... ako moze da ga pusti sada moci ce i za 10 godina, nista se tu ne menja...

Ovde je bas i poenta kao sto rece rAMA da ne moras nista da kupujes ali ne kapiras izgleda pa je suludo da se vrtimo u krug... :)
 
Pa kapiram da je poput onog sto su google prezentovali...ali..i to sto su predstavili bi islo preko necega poput chromecasta, koji koristis, imao smart tv ili ne...plasticno receno, kutijica.[emoji3] Plus, i dzojstik je vrsta hardvera, tako da nije samo strim.

Mislim, razumem ja vas, ali kapirate da nema ceo svet smart uredjaje, super brzine, negde se ps4 i dalje igra na buljasima.A Soni itekako gleda i na najnovije uredjaje a i na one igrace pliceg dzepa.
Plus takav tip strima je i dalje eksperiment..zamisli par miliona igraca na po nekoliko igara, Soniju bi trebao mega budzet da obezbedi hardver koji bi podrzao sve to. Tek kad prodje generacija dve, da se pokaze uspesno, moze se ocekivati da predju samo na strim igara.

Sve je to i dalje daleko, prvo mi da se dokopamo ps5, lako cemo za ps6, kad dodje vreme.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Do tada ce biti neki satelitski super brz net fazon koji ce biti dostupan i u pustinji [emoji6]

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Svakako je veoma veoma zahtevno i potrebno mnogo procesorske moći da se negde tamo na nekom serveru ili klasteru serveru pokrene i igra milion i više instanci raznih igara u bar full hd rezoluciji na high podešavanjima, i sve to strimovati nazad do korisnika.
Koliko samo korisnika ima jedan Steam, pa dodajte na to PS i XBOX igrače.

Bilo je već nekoliko pokušaja do sada među prvima OnLive servis, pa nije zaživeo. Ali dobro, ako sada ovi industrijski "teškaši" stanu iza ovih projekata svašta možemo da očekujemo.
Na primer jedan Blizzard tvrdi da ga mnogo košta održavanje servera za WoW MMO npr. Gde se praktično podaci samo drži na serveru, igra se izvršava kod korisnika, e sada zamislite da se sve izvršava na serveru!
 
Naravno da sve to kosta, od samog rendera igre u nekom datacentru do velikog kapaciteta mreze koja treba da isporuci veliki bitrate. Glavni i osvnovni problem koji ce uvek postojati je udaljenost od data centra, stabilnost mreze lokalnih i upstream providera. Gejming na daljinu je daleko od bilo kakvog audio/video servisa jer je ovo interaktivni servis i svaka i najmanja nestabilnost ce uticati na samo iskustvo igranja, i za single player a pogotovo za multi player igre.

Verovatno ce kao sto je i do sad naci neke svoje kupce ali daleko da ce ovo biti bilo kakav mainstream i za konzolnu generaciju posle nadolazece.
 
Apsulutno nisam ekspert niti sam itijevac pa kazem iz nekog ugla logike.

Sve je to biznis i igra velikih brojeva. Znaju oni priblizno kad ce biti isplatljivije da hardver bude kod njih a ne kod korisnika a naravno da racunamo da to bude apsolutno funkcionalno bez ikakvih problema.

Kako vreme prolazi i tehnologija napreduje samo ce im prognoze biti preciznije i datum "smrti" fizicke konzole poznatiji.

Ne ulazim u to sta jeste izvodljivo sta nije, dal ce biti svi smart TV ili ce vec dotle biti neki hibridni televizori koji ce moci i mnogo vise od strima. Uvek ce trebati neki interfejs za interakciju tipa gamepada palica ili rukavica... o ekranu gde ce se sadrzaj konzumirati ne moramo ni da pricamo vec svi imamo preko 5 uredjaja na kojima mozemo da gledamo hbo, netflix, yt...

Kad bude profitabilnije da imaju farmu za striming budite sigurni da ce konzola oticu u legendu. Po mom skromnom misljenu 10-15 godina maksimum.

Pritom 99% ce poslednja konzola da li PS5 ili mozda PS6 biti 50/50 da moze da tera sa svojim hardwerom a i da moze da strimeju ili neka kombinacija. Neki prelaz da se korisnici privole na "new way"
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno