Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Pa SSD od 2TB nema teorije da stave, ali hybrid drive lagano.. Sad pitanje je kakav je SSD u pitanju, 1Tb je must jer igre su kako je krenulo po 100gb+ i vise.. Tako da to jedino moze da digne cenu, sve u svemu I Like It!
Ovaj SSD-a koji Sony namerava da stavi i implementira sa softverom je posebna vrsta i koštaće više nego klasični za kompjutere. Moguće da će biti nekog vida hibrida, ali daleko bolje povezanog nego što je to slučaj sa današnjim.
 
Otkud to? Mene ljudi ovde kada je pro najavljen ubedjivali da ce sve raditi odlicno.
 
Znam Mare, zato i kazem da samo to moze da mu digne cenu.. Mada kad pogledamo testove za ssd vs hibrid drive za PS4, nema razlike toliko u brzini, samo SSD je bio skuplji... Tako da i 2TB hibrid da bude, bice ok, jer ce drasticno da sredi loading times, plus ako bude neki custom, win win.. Uostalom sta god, bice bolje nego obican drive...
 
Upravo, da se pocastim za rodjendan. :d
 
Pa ne, mislim ovo zaista da uzmes day 1 i da se ne kajes. Nisam ispratio kako li ce posle ici Slimovi, PROovi i sta ja znam... ali ako prva verzija dostize 4k 60fps, bukvalno nema potrebe za menjanjem nikakvim. Bar u mom slucaju posto 8k cu da priustim nekad 2029 :D

Bumo videli sto bi rekli kroati.

Mare se zajebava, ali zaista, eto fine prilike da se izdvaja po jedna kafa dnevno samo i eto sonya day 1.
 
Pa zaista, ili na mesečnom nivou da se odvoji od zarade i koga interesuje neće imati problema oko kupovine na izlasku.

Inače Cerni je dao štur odgovor da veruje u "privlačnu" cenu za narednu konzolu:

Naturally, Cerny was coy about saying too much about the topic, but he did tease the system will launch with an "appealing" price tag. "I believe that we will be able to release it at an SRP [suggested retail price] that will be appealing to gamers in light of its advanced feature set," he said.
 
Čak i da dođe do 600$, ne verujem da će prodaja ići lošije. Ako bude nudila ovako potentan hw, za duži niz godina...svi bismo mi odavde išli na day2. Sorry ako neko ne bi... Mobilna industrija je otišla dođavola, cene prenaduvane, a opet mnogi pazare i posle po godine menjaju. Otuda, ne bi me čudilo da i ova grana industrije učini nešto slično, podigne za 50-100$, ali uz hw mnogo ispred svog vremena...
 
Nemojte da projektujete cene na osnovu cene sadasnjih komponenti. Kada se prave dugorocni ugovori sa zakupom enormnih kolicina wafera, sto za APU (ili ako budu odovjeni CPU i GPU) sto za SSD-ove, to su skroz druge cene u pitanju.
I inace, Sony za proizvodnju APU-a pravi dil sa fabom, a ne sa AMD-om. AMD dobija naknadu (bilo fiksan fee bilo royalty po primerku), ali ne rade oni proizvodnju cipova (niti su ih radili cak i kad su imali fab). Jedini koji je ikad prekrsio ovaj sistem je bio MS sa prvim Xboxom i taj dogovor sa Nvidijom ih je skupo kostao. :)
 
Ne znam, videcemo, ali tek nakon E3, tad ce Xbox da kaze sta ima, pa ce Sony verovatno.. Po leaku, ovo je bio Q2 2019 small reveal tako da.. :D
 
biće apu sigurno. shared memory pool za cpu i gpu je ono što hardverski stavlja ps i xbox ispred svakog pc-ja.
pa kad zveknu dvajes i kusur giga , što HBM, što gddr6... biće veselja
 
Poslednja izmena:
biće apu sigurno. shared memory pool za cpu i gpu je ono što hardverski stavlja ps i xbox ispred svakog pc-ja.
pa kad zveknu dvajes i kusur giga , što HBM, što gddr6... biće veselja

Ja ne bih bio tako siguran. Novi nodovi postaju mnogo skuplji a monolitni čipovi nisu dobro sa stanovistva yielda.
Ne kazem da sigurno neće biti APU ali mislim da nije sigurno kao sto je to bio slučaj sa PS4.
 
Ovaj SSD-a koji Sony namerava da stavi i implementira sa softverom je posebna vrsta i koštaće više nego klasični za kompjutere. Moguće da će biti nekog vida hibrida, ali daleko bolje povezanog nego što je to slučaj sa današnjim.
Verovatno je u pitanju PCIe 4.0 SSD, koji će do 2020. biti standard i na PC.

Ako bude neko custom rešenje to neće biti dobro za korisnike, jer u slučaju potrebe da se zameni disk moraće da se kešira cena koju je Sony zamislio za zamenski disk, ili ona uopšte neće biti moguća, a to mi ne miriše na dobro.

Još jedno goruće pitanje je kakva će biti ta bc podrška, da li će ići na emulaciju PS4/Pro performansi, odnosno da li će igre raditi identično kao na staroj konzoli, što zahteva najmanje posla za njih.
Ili će moći da iskoristi performanse nove konzole, što znači da bi morali da krenu u projekat poput onoga što radi MS, gde je potrebno da oni patchuju stare naslove da ne bi bilo problema sa kompatibionošću i da bi se iskoristio novi hw.

Nije to tako jednostavno kao sa prelaskom sa PS4 na Pro, jer je tu bio isti cpu u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Vise izvora je vec pisalo po netu da ce biti tu oko 500 dolara/evra(cuveno $499), al videcemo kad izadju zvanicno.Ne verujem da ce prelaziti tu cifru.


Nema tu nikakvog preslikavanja industrije mobilnih telefona, telefon je "jack of all trades, master of none", tamo je prosecan kupac obicna ovca(nazalost je postalo tako), mozes da mu podvalis sta hoces, od "gejmerskog" telefona za 1000e sa 2 krstene igre koje nikad niko ne odigra, 123 kamerice na ledjima i opet sve sto okace na mreze mutno i zrnasto, sve losije kapacitete baterija(al brzo punjenje eeeeej), useke u ekranu(jer sto da gledam video u pravougaoniku, lepse je deformisano), izbacene ulaze za sluske, ip899 zastite od vetra(jer do tada nisi mogao da koristis telefon), "premium" materijale(koje cigosi kupe kao sekundarne sirovine po kontejnerima) i sl, pa izbaci noviji model za 5 meseci, ovde kupac tacno zna sta hoce od necega sto ima samo jednu funkciju i to funkciju u kojoj je bogotac-da konzola pokrene AAA naslov koji si cekao i da to radi narednih 6-7 godina(uz revizije i pro modele)

Mislim ciljna grupa ljudi nije ista.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
^
Upravo. Steta je sto su ljudi kao korisnici dozvolili da cena telefona ode pod nebo zadnjih godina. Zanimljivo rast cena iz godine u godinu se desio samo kod telefona.
Ispadne ljudi ne zale pare za nov telefon svake godine (1000+$) a za druge stvari (tehniku) su teski na novcanicima jer ko ti vidi sta koristis kuci. Telefon je stalno u rukama sa nama pa su svi sujetni valjda. I svi se utrkuju ko ce da kupi skuplji..........a to je sve sto i imaju od uredjaja.
 
Poslednja izmena:
Pa ne zanima svakog gaming, a mobilni telefon je postao must have stvarcica danas.
Nazalost jos uvek vecina ljudi na mob gleda kao na neku vrstu statusnog simbola (posebno na ovim nasim prostorima), ali i to ce se ubrzo promeniti. Ali da ne idemo u off vise. [emoji4]
Zna li se neki priblizan datum objave nove konzole? Sledeca godina?
 
Pa kao mart ili novembar... Ja ovako nestrpljiv bih voleo mart naravno, ali realniji je novembar.

Istorija kaže da su sve dosada konzole lansirali krajem godine ako se ne varam...

Moraš gledati s poslovne strane, oni žele da to vani bude u vreme praznika kada je 'hot new thing', a to baš i nije u mrtvom martu, iako i dalje postoji mogućnost da se to dogodi, ali moraš gledati kako je pitanje proizvodnje isto tako važno, pošto moraju naštampati barem dva ili tri miliona primeraka za lansirni dan - što nije baš tako brzo kako se čini. Treba vremena za to.
 
Ako izadje u martu, to ce jedini razlog biti da pojacaju finansije za taj kvartal, koliko sam ja procitao.. Iako bih voleo sto bre, realno ocekujem na jesen sledece godine.. Ako izbace u martu za Japan, jos bolje, taman da vidimo sta sve moze i da li ima nekih mana.. A opet mozda ce da zavisi i od samog Xboxa.. Sta ako bude bolji, losiji, razlicita cena, igre koje ce MS da plasira, sve ima uticaja..
 
Japan više ne kupuje konzole, nije nikakav faktor.
 
Koliko ja znam, upravo japan najvise i kupuje. I to ne samo ps.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nah, Japan kupuje handheld konzole.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Japan zna sta vredi! :D
 
U japanu su ludaci, po prostoriji, po konzola za svakog clana porodice, sony, nintendo, xbox, i one njihove sto ne izvoze i samo oni pikaju.[emoji16][emoji16]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Bilo nekad... Odavno nije za konzole o kojima ovde pričamo, samo handheld I mobile gaming.
 
Verovatno je u pitanju PCIe 4.0 SSD, koji će do 2020. biti standard i na PC.

Ako bude neko custom rešenje to neće biti dobro za korisnike, jer u slučaju potrebe da se zameni disk moraće da se kešira cena koju je Sony zamislio za zamenski disk, ili ona uopšte neće biti moguća, a to mi ne miriše na dobro.

Da, ili 4.0 ili možda čak da idu i ispred standarda na 5.0 kao što su uradili sa RAM memorijom u PS4. U svakom slučaju ne vidim da postaju zatvoreni sistem i da idu na štetu korisnika, jer su se već jednom tako opekli sa svojim karticama za PS Vitu.

Za BC je najavljeno da će naslovi sa PS4 dobiti boost na novoj konzoli. S obzirom da je ista arhitektura, dovoljno je da otključaju framerate.

U japanu su ludaci, po prostoriji, po konzola za svakog clana porodice, sony, nintendo, xbox, i one njihove sto ne izvoze i samo oni pikaju.[emoji16][emoji16]

Izgleda da tih ludaka za konzole ima malo, jer od 91,6 miliona prodatih PS4 primeraka, tek oko 7,5 miliona je otišlo u ruke Japanaca. Switch je na oko 6,9 miliona, a Xbox na nekih 103 hiljada.

Japan je broj jedan što se tiče mobilnog i četvrti je u svetu u PC gejmingu.
 
Japan je nekad bio avangarda celog ovog biznisa. Prvi su masovno usvajali prvo home konzole pa onda i portable. Ali vreme njihovog svetskog uticaja je proslo. Bitna država zbog timova koji tamo prave igre ali sa stanovistva prodaje daleko su od toga da se zbog njih proizvodi prvo lansiraju.
Uostalom, zašto bi Sony plasirao prve konzole tamo kad će imati 50x bolju prodaju od MS-a makar lansirao dve godine kasnije?
 
Nazad
Vrh Dno