Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Pa eto, pričamo o 30 ili 60 fps-a i kakva ko ima zapažanja i iskustva, a to je "glavna" dilema u vezi PS 5 verzije. :)

Igre se pominju tek da bi bile povezane sa fps pojmom.

Ja verovatno neću menjati PS 4 pro koji imam od decembra 2018. Taman da prođe 1-2 godine i sumiram utiske drugih vezano za novu verziju PS.
 
Glavnu ulogu igra, verujem za vecinu koja imaju slim/pro, hoce li biti backwards compatibility (makar sa ps4 generacijom), u tom slucaju licno bih uzeo u toku prve godine, dok ne "izlece" prve serije od decijih boljki (ako ih bude bilo). Ovi sa debeljucama verovatno cekaju d1... :)

Ako ne bude, cekam reviziju i neko slim/pro izdanje. The backlog is strong in this one... :)
 
Poslednja izmena:
Uh, bilo bi lepo da bude backwards compatibility i sa PS4 i sa PS3, ali da to odradi valjano.
I onda taman da mi jedna konzola skuplja prasinu.
Ovako je dve skupljaju :d
Eh igracka mladosti... :)
 
60 FPS ce sigurno biti zastupljeniji.
1) Konzole ce imati vise ciste snage i bice lakse da izguraju rendering u 60 FPS. Da, teoeretski, uvek moze da se optimizuje igra za vise GFX-a, ali ako pogledate prelaz iz PS360->PS4/XBone, mnogo vise igara radi sa stabilnijim frame rateom, bez obzira na rezoluciju.
2) Fundamentalni problem sa ovom generacijom u vidu Jaguara ce biti resen CPU-om koji je ko zna koliko jaci.
3) HDMI 2.1 donosi VRR, koji resava probelem sa judderom, stuterom i slicnim stvarima koje se asociraju sa FPS-om koji nije zakljucen. Tako da ce developeri moci lakse da prihvate da im igre fluktuiraju izmedju 45 i 60 FPS (npr), s obzirom da nece biti problema koji se obicno asociraju sa ovim.
 
Navodni leak PS5 spec-a, objavljen od strane notebookcheck-a.
Što bi rekle komšije - mašala...
 
Daj Yojinbo, filtriraj izvore malo :D
 
Previse ga pumpaju, strah me da se ne razocaraju na kraju. :D
 
Bolje da postoji jedna ovakva tema nego da se bez veze, kao do nedavno, u ostale tri PS4 teme piskaraju ovakve stvari.

A lepo u naslovu pise i glasine. ;)
 
Poslednja izmena:
Dobra je tema, samo da održimo kvalitet na nivou :D
 
Dobra je tema, samo da održimo kvalitet na nivou :D

Da ne ubacujemo Xbox glasine? :p
Poenta je bila da je za Xbox realniji spec (za obe konzole) u cenovno cenovni rangu koji se tempira (499$).
Noteboocheck je ok sto se testova tiče, mada izgleda da su i oni podlegli hajpu oko glasina za spec.
Jedino što je svuda isto da se ipak tempira spec koji će moći da gura 4k60fps-a
 
Ovde nisu oni izvor, samo prenose. Očigledno je neki random čovek u pitanju.
 
Ne znam sta je oko 8K upscalinga "wow". Upscaling bilinearnim ili bilo kojim drugim filterom je trivijalna stvar za konzolu koja ce imati >8TF procesorske snage.
 
Sony ima bolje hardversko rešenje od takvih filtera,nema razloga da idu na to. A nema razloga ni da se pominje 8k.
 
Zar nemaju dobro softversko rešenje za upscaling? Igrom slučaju gledam neke BR plejere od Sonija I model od 90e ima 4k upscale (s6700, pritom hvale ) dok PS4 pro samo fhd reprodukuje..

Btw za NBcheck, zato i rekoh da su podlegli hajpu i objavljuju "leak"
 
To sa videom nema veze sa PS4 rešenjem, totalno druga stvar je u pitanju.

Kompletan checkerboard rendering i rekonstrukcija se radi hardverski, developeri nemaju posla oko toga.

Zato meni uvek netačno tj. previše banalizovano zvuči kad neko kaže da igre na PS4 pro uglavnom rade na 1440p, pa i oni brojači piksela, digital foundry.

A upravo je suprotno, ljudi smislili dobro i pametno rešenje baš da ne bi bilo prostog scalinga na koji smo do tada navikli i imali ružan i mutan prikaz.

1440p je samo rezolucija za checkerboard rendering i osnova za rekonstrukciju, a onda se kroz proprietary rešenje od toga kreira pravi 4k output. To nije kao native 4K, naravno, ali reci da je 1440p je pogrešno.

Dobiješ 4k output, ali dobijen na pametniji i jeftiniji način od native renderinga.

Prost scaling bi bio blind guess za nedostajuće piksele, a ovo bi više mogli da nazovemo "educated guess" koji je pritom tako podešen da daje što oštriji prikaz u okviru mogućeg.

I rezultat to pokazuje, daje oštrije i bolje rešenje od svih sličnih pokušaja, pa i od ovog nvidia DLSS rešenja koje očigledno lošije radi za sada.

Znači, to nije "1440p", jer onda ne bi bilo potrebe za celom ovom pričom, već bi imali 1440p output koji tv posle razvuče.

Ovo je posebno rešenje kojim su ljudi uglavnom zadovoljni, po meni vrhunski odrađeno za cenu I trenutak u kom je ps4 pro izašao.

Takve stvari će biti još bitnije u budućnosti, a ja se nadam da će priča o rezoluciji konačno da ispadne iz fokusa i da će više da se bace na frame rate i sve drugo što je stvarno bitno.

A brojači piksela će opet verovatno da izbroje svoje pod lupom i da nam saopšte svoje rezultate i da kažu da "ni ps5 nije doneo pravi 4k u ovoj igri...." itd itd.

Taj pristup sa uvećavanjem 3x i brojanjem, a ne gledanjem kako sve deluje u praksi ljudskom oku je malo amaterski, ali njima odgovara da tako rade jer "good enough" rešenja obesmišljavaju njihov posao.

Oni broje isto koji god tip scalinga da je u pitanju, a to je pogrešno, jer ljudsko oko nije kompjuter i baš treba ceniti kad neko nađe pametno rešenje da ga zavara.

U tom smislu sam protivnik native renderinga i u next genu, ostavio bih slobodu, pa nek radi ko kako hoće. Mada će sa novim hardverom biti mesta za napredak na svim poljima vrlo lako.

Meni lično native 4k 60 fps deluje kao bacanje resursa na konzolama. Za 60 fps bih se rado borio, a za native rezoluciju me boli uvo, odlično mi izgleda I ovo danas, a biće samo bolje.
 
Poslednja izmena:
Najbolja stvar je sto CBR automatski izgleda bolje sa većim FPS-om jer su manje razlike izmedju frejmova i više “informacija” može da se rekonstruiše. Tako da faktički povećanjem FPS-a sa 30 na 60 se dobija i bolji kvalitet slike.

Slažem se da je native 4K bacanje resursa. 4K CBR već izgleda nerealno dobro a izgledaće samo bolje sa 60 FPS-a.
 
WOOOT?!!! AH PS MASTER RACE! :D
 
Opa :)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ukratko:

- Mark Cerny is once again the Lead System Architect
- 8 core AMD 7nm Zen 2 based on third generation Ryzen
- Ray-tracing support with custom AMD Navi GPU
- Custom AMD unit for 3D Audio, also aided by ray-tracing, a big upgrade
- Extremely fast high-end custom SSD storage faster than any solution currently available for PC
- Technically supports 8K but Cerny demoed Spider-Man load speed improvements (15s -> 0.8s) on a 4K screen
- New Virtual Reality platform strongly hinted at but also supports current PSVR (meaning millions of VR users 'day one')
- Death Stranding might be a cross-gen title (speculation in article based on Cerny reply)
- Physical Media
- Backwards Compatible with at least PS4
- Four years in development so far
- 2020

This is all official information! Straight from Mark Cerny. Key aspects were demoed to Wired on next-gen hardware.
 
Drago mi je da ce biti Ryzen trece generacije, sto je super, za SSD takodje, bio je red, GPU izgleda zver, i normalno BC sa PS4 sto je super.

Ocekujem ove godine prestavljanje, preorder na prolece a prodaju na jesen sledece godine.
 
Boga mi day 1 indeed.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kad vec kupujete, moze i meni jedan. :p
 
Kontam da će biti 500$€. Nema šanse da će biti jeftinije od toga.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno