Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Po meni sjajna tehnicka prezentacija i konacno malo bolji fokus na zvuk koji se godinama zapostavlja i meni licno je veoma bitan deo iskustva. Sto se tice teoretske TF snage, to verovatno nece ni mnogo da znaci gledajuci poboljsanja na nivou I/O koja su stvarno ogroman skok u odnosu na prethodnu generaciju a i deluju highend za danasnji/buduci hardware. Samim tim sto je rekao da ce PS5 igre biti dizajnirane oko toga (ekskluzive) mozemo da ocekujemo poprilican vizuelni/audio skok pa cak i odnosu na konkurenciju koja teoretski ima veci broj gpu TF-a ali ce se drzati odredjene kompatibilnosti sa starim hardwerom bar neko vreme u pocetku.
 
Meni je samo zaparalo usi da su se oni za ove custom chipove, tj resenja, dogovorili sa AMD-om da mogu to da koriste i na PC-jevima.....
Tako da su mozda suptilno hteli da kazu da nije sve kako izgleda, plus pominjanje PS3 u vise navrata.....
 
PS5 ima ~1.5TF manje of XBSX, ali sam iz prezentacije razumeo da ima dedicated audio čip, što će samim tim rasteretiti CPU i time će ta razlika u performansama biti još manja.

Brzina SSD-a je duplo veća na PS5. A njegova utilizacija u igrama je odlično objašnjena u prezentaciji. Ako to developeri pravilno iskoriste u igrama, mislim da će PS5 imati primetno bolje performanse od XBSX. Ali videćemo, jer jedno je teorija, a drugo praksa.

Backwards compatibility, vrlo važna stavka, je potvrđena.

Da vidimo još izgled konzole, pa da krenemo da štedimo novac za next-gen konzolu. :)
 
Mene brine kapacitet, 850gb je smesno, sve bolje igre su 100gb +, a da se uzme dodatni nvme samsung evo na primer, dodatnih 100-200e zavisno od kapaciteta...
 
Microsoft ima 30% više fizičkog grafičkog hardvera, uz niži clock. S obzirom kako je konzola složena, sigurno neće imati problem s hladnim lemom ("blue light of death"?).
Što se tiče brzine SSD-a, teško da se radi o nečem revolucionarnom. Sve ima svoje prednosti i mane. Pitanje šta se žrtvuje.
Sama prezentacija im je bila dosadna s puno fillera i malo "mesa".
 
Poslednja izmena:
Kontam da ce razlika u hardveru tek za 3-5 godina nakon izlaska konzola da ima iole nekog znacaja.
 
Prodavace custom PCIe ssd-ove (naglasio Cerny da su spremili bay za iste) ili ce moci da se nakaci eksterni HDD za PS4 igre (PS5 igre se preporucuju na SSD-u) tako da me kapacitet i ne brine previse. Nece ni to biti problem osim cene, cenim 100-150e za komad.
Meni isto deluje interesantno custom resenje za audio i kako ce finalna izvedba delovati. Isto mi je kao i Corvusu palo na pamet da ce i to dodatno rasteretiti CPU/GPU (spomenu nesto za dodatni boost resursa sa CPU->GPU), ali i da verovatno nisu hteli da placaju licencu za Dolby.
Pritom malo para usi poprilican broj "custom" resenja, nadam se da ne bude opet frke za devove kao sa PS3-jkom - da im ne treba "malo" vremena dok ne savladaju platformu.

Po svemu sudeci 1440p 60fps (tzv "performance mode") ne bi trebao biti problem vec standard, sudeci po specu. Kada se podvuce crta verovatno identicne perfomanse ce biti Xbox-om, a na kraju dana katalog igara ce odluciti. Ako se ne varam za bc je Cerny spomenuo "almost all titles" - sto znaci verovatno "svi" popularniji, ne svi iz PS4 ere...
Ostaje da se vidi sta su uradili sa hladjenjem i dzojsticima, kada se odluce da i to pokazu.


@DR
Za 3-5 godina ce izbaciti refresh verzije tako da nece igrati veliku ulogu osim za 4k gaming. Sony i ovako ima odlicnu upscaling tehnologiju tako da ce 1440p60fps biti za sada odlicno.
Launch verzija PS5 kao dalibu samar ce leci za jos jedno obrtanje naslova koji su stucali na PS4rci...
 
Poslednja izmena:
"Almost all top 100 game titles" su već sada kompatibilni, prema njihovim testiranjima. Ostatak će ili ispeglati developeri tih igara ili će Sony. Ne očekujem nikakve probleme na ovom polju.
 
Ako ne bude problema sa hw-om na startu, onda manje-vise ostaje trenutno stanje "snaga". Plus ako je ovo sto se suska za Konami - Soni, da planiraju da otkupe Silent Hill i MGS fransize i ustupe Kojima Productions-u...
MS ne verujem da ce moci da ponudi bolje ekskluzive, makar ne 2-3 godine od izlaska nove generacije.
 
nekoliko (mozda glupih) pitanja vezano za backwards compatibility posto ne razumem zasto je toliki hype oko toga:
koliko je on uopste bitan igracima? (verovatno dosta cim se cimaju da rade to)
koliko ljudi kojima je ps5 prva konzola ima zelju da igra nesto sa ps4?
koliko njih kojima ps5 nije prva konzola ima zelju da igra nesto sa ps4?
da li BC znaci da ako pokrenem na ps5 igru koja je pravljena za ps4 ona izgleda kao da je pravljena za ps5 ili izgleda isto kao na ps4?

hvala
 
BC nije tu samo da bi se igrali svi naslovi s prethodnih konzola, vec da imas i neki katalog tok ne izadju next-gen naslovi.
Zamisli, izbace konzolu i onda imas jedno 10 igara, i cim ih predjes, imas problem malog kataloga.

Naravno, BC je odlican ako nisi imao proslu konzolu. Ja sam obrnuo bas veliki deo igara koje nisam igrao na xbox 360 na ovom.
Sto dovodi da bi bilo zaniljivo da pazarim PS5 i odigram sve bitne naslove s PS4 + imam novu konzolu....

edit:
i jos jedna zanimljiva stvar - MS je napravio takav BC da ako imas svoj originalni disk, a igra je BC, samo je ubacis i on skine igru, sa patchevima ako postoje za tvoju konzolu.
Znaci, nema kupovine, nema remaster, tvoja igra je tvoja igra.
 
Poslednja izmena:
Mislim da PS5 nece imati problem zbog razlike u TF-sima, vec zbog dosta manjeg broja CU-a.

Za Ray Tracing se vec zna iz Nvidinih 2xxx grafickih kartica da je broj CU direktno vezan za RT performanse.

Ako se uporedi 52 CU sa 36 CU, odmah moze da se vidi da ce RT na XBOX-u biti bar 20-30% brzi, odnosno bice viseg kvaliteta.

Verovatno kao Low i High RT settings na PC-u.

Tu moze da se napravi velika razlika u izgledu igara, mnogo vise od razlike u rezoluciji zbog TF-sa.
 
Sto opet dovodi do onoga sto je DeRadicci napisao - bice vidno tek za 3-5 godine kada implementacija/podrska iste u igrama bude veca, odnosno PS5/XbX igre budu u punom jeku. A tada ce vec izaci novi refresh modeli, koji ce nadam se moci da guraju 4k60fps-a sa dosta boljom implementacijom RTX-a...

Situacija je takva da MS jedino sto ima je da se busa u grudi sa boljim spec-om, Sony uzima drugaciji pristup i adresira druge stvari sa dosta vecim vizionarskim pristupom rekao bih.
 
Poslednja izmena:
Uvek Xbox uzme bod za hw, Sony za igre i jasno je ko tu uvek gore prođe [emoji6]
 
To je daleko, ne ocekujem da ce konzole nadolazece generacije moci ista da urade u 8K osim da prikazu sliku eventualno.
 
Poslednja izmena:
Background mozda u 8k ce moci XD
Ma nek nam daju i 1440p u 60 frejma i ja cu biti i vise nego zadovoljan.
Ovako gledajuci ovo je veliki napredak u spec.u odnosu na sadasnju generaciju
 
Uzecu PS5 samo zbog The last of us 2, a da ne brojim druge ekskluzive.
To je poenta čitave priče, i ako bude Sony imao istu ili nizu cijenu Xbox nema tu što da traži.
Kad pogledam Xbox jedina igra koja je po mom ukusu je Forza i to je to. To je problem Xboxa i ja bih volio da imaju više ekskluzivna, i onda bi Sony morao više da se potrudi oko hardvera. Do tada može da radi sta hoće.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Jedina razlika koju ce neko primetiti kod ove dve konzole (a vezano za specifikacije) je kad digital foundry bude uvelicao sliku za 800x i prikaze nesto cistiji predeo van fokusa koji niko ziv ne moze da primeti tokom igranja, niti ljudsko oko registruje taj draw distance.

PS4 je sa nepuna 2 teraflopsa prikazao Horizon Zero Dawn kao jednu od najlepsih igara i dan danas, ne verujem da bi je se i 2020. postidela, ne znam cemu tolike sumnje sada za 10.5 TF-a itd... Da stvar bude smesnija, niko i nema pravo objasnjenje i sliku za tu snagu dok je ne vidi na delu u nekoj igri.

Uostalom, kome treba brutalna gaming masina bez mane, ne znam koliko je konzola od 400 500 dolara pravi izbor?
Mana mora biti u takvom omeru snaga cena-kvalitet, a te mane su zanemarive.
 
Situacija je takva da MS jedino sto ima je da se busa u grudi sa boljim spec-om, Sony uzima drugaciji pristup i adresira druge stvari sa dosta vecim vizionarskim pristupom rekao bih.

Nije jedino to.
Meni je jako bitno sto cu moci da igram igre sa svih xbox konzola, sto ce raditi upscale igara iz prosle generacije i sto ce sve igre imati HDR podrsku.
Kada na to dodam i gamepass koji mi je samo ove godine ustedeo velike pare...mozda ipak na kraju i uzmem konzolu.
 
@shin
Xbox i dalje vidim vise kao "jeftiniju" zamenu za PC, dok je nabavka za PS5 vise zbog dobrih ekskluziva. Xbox je u tom nekom limbu izmedju konzola i zamene za desk, a neko ko moze da priusti oba, xbox je mozda i suvisan...
Ja sam se igrao i sa idejom da pazarim XoX kada mu cena padne na oko ~200e, bas zbog GP-a i bc-a za neke igre, ali kada sam sastavio listu ekskluziva koje bih odigrao odustao sam trenutno od te ideje.
Za te potrebe sklopicu najverovatnije ITX masinu i nakacicu na TV i monitor, uz PS5 (koji ce moci da pogura 1440p60fps-a, i moju casual rutinu igranja i zanrova koje igram) sigurno ce biti dovoljno za naredne 3-5 godine...
 
@shin
Xbox i dalje vidim vise kao "jeftiniju" zamenu za PC, dok je nabavka za PS5 vise zbog dobrih ekskluziva.

Tako i ja razmisljam. Doduse, ja volim igre sa prvog xboxa i xbox 360.
Koga to ne zanima, novi xbox ce uzeti samo kao jeftinu zamenu za pc.
Ja sam XoX uzeo, koristio nekoliko meseci i dao bratu. Sada obojica koristimo isti gamepass nalog, a ukusi su nam totalno razliciti.
Tako da meni cak i pc + xbox varijanta odgovara :).

koliko je to tacno igara vrednih pomena, i da ih nema na drugoj platformi?

Vrednih pomena? To je subjektivna stvar. Za tebe mozda nista, za mene je taj broj veci.
 
Poslednja izmena:
Sto opet dovodi do onoga sto je DeRadicci napisao - bice vidno tek za 3-5 godine kada implementacija/podrska iste u igrama bude veca, odnosno PS5/XbX igre budu u punom jeku. A tada ce vec izaci novi refresh modeli, koji ce nadam se moci da guraju 4k60fps-a sa dosta boljom implementacijom RTX-a...

Situacija je takva da MS jedino sto ima je da se busa u grudi sa boljim spec-om, Sony uzima drugaciji pristup i adresira druge stvari sa dosta vecim vizionarskim pristupom rekao bih.


Nisam siguran da ce se igre sa Ray tracing-om pojaviti tek za 3-5 godina, vec ce biti standard od pocetka na novim konzolama. Pa vec sada sve nove igre za PC podrzavaju RT.
Obzirom na veliku razliku u broju CU, moze da se desi da PS5 nece moci ni da pokrene Path tracing koji je je vec sada izbacen kao demo za novi Xbox. Ne bih voleo da se to desi jer i ja imam Ps4 i veliku bazu igara, pa mi se ne menja konzola, ali ako igre na Xboxu budu izgledale mnogo bolje, razmisli cu.
Po meni nisu ij dovoljne samo ekskluzive da bi PS5 bio neprikosnoven, sta cemo sa stotinama igara koje ce biti na obe konzole (CoD, Battlefield, Fifa, Pes,, NBA 2k, GTA6, RDR3......) i sta ako one budu izgledale mnogo bolje na Xboxu?
 
IMHO, Microsoft je bio dosta konkretniji u onom što je pokazao ... RT i ostalo. U svakom slučaju, sad mogu napraviti i Lite verziju konzole ... da isprate PS5. Makar ako pucaju na RT, upscale starih igara i ostalo, onda bolje ne.
 
Poslednja izmena:
Xbox Series X gura igre u 4k 60, nzm sto spominjete da ce PS5 onda da gura manje od toga (1440p)..?

Mene vuce da uzmem i X i PS5, ali kako planiram da obnovim komp, xbox ce mi biti nepotreban uz postojecu Steam kolekciju, plus Pass ako uplatim..bice tona igara koje kao i do sada necu da upalim. :D

Tako da opet se svodi na isto PC i PS5 najbolja kombinacija. Malo me odvraca sto Sony vec polako popusta sa ekskluzivama, izlaze i na PC, nema vise tu zar, osim za par naslova..
 
Xbox Series X gura igre u 4k 60, nzm sto spominjete da ce PS5 onda da gura manje od toga (1440p)..?

Mene vuce da uzmem i X i PS5, ali kako planiram da obnovim komp, xbox ce mi biti nepotreban uz postojecu Steam kolekciju, plus Pass ako uplatim..bice tona igara koje kao i do sada necu da upalim. :D

Tako da opet se svodi na isto PC i PS5 najbolja kombinacija. Malo me odvraca sto Sony vec polako popusta sa ekskluzivama, izlaze i na PC, nema vise tu zar, osim za par naslova..

nije stvar u rezoluciji, to ce biti zanemarljivo i neprimetno (osim kada se uveca 100 puta), problem za PS5 moze da bude sto mozda nece moci da prikaze full RT, vec samo low varijantu i tu moze da se napravi ozbiljna razlika u kvalitetu prikaza.

Pogledaj recimo Battelfield 5 sa high i low varijantom RT - razlika u kvalitetu grafike nije bas zanemarljiva
 
Nazad
Vrh Dno