Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Koje god specifikacije bile za PS5, on ce biti kod mene Day1 kao i prethodne masine.....

+1

Sta god bilo unutra, znas da ce raditi 6-7 godina, i da ce sve izbacene igre moci da se igraju, ostalo je potpuno nebitno za konzole. Cim pocnes da razmisljas da li je 60fps ili je palo na 46, na kojoj frekvenciji radi, koliko decibela buke ima, koja grafa je unutra, hoce li imati novu generaciju rama i sl, tebi vise igre nisu ni bitne.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
+1

Sta god bilo unutra, znas da ce raditi 6-7 godina, i da ce sve izbacene igre moci da se igraju, ostalo je potpuno nebitno za konzole. Cim pocnes da razmisljas da li je 60fps ili je palo na 46, na kojoj frekvenciji radi, koliko decibela buke ima, koja grafa je unutra, hoce li imati novu generaciju rama i sl, tebi vise igre nisu ni bitne.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Poenta cele price.
 
Već treća ili četvrta generacija konzola koja se prati ovde, a način razmišljanja vam je uglavnom isti. Čudi me da bar malo ne pomeriite to u smeru koji je logičan za ove uređaje. PC je posebna priča, ne znam stvarno odakle vam ideje o 700e ili bilo čemu sličnom posle svega što se dešavalo.

Plafon do kog može da se ide je 499 i to kao nešto za šta se očekuju čak i ozbiljne osude. 399 je safe varijanta, 499 može da bude "rizična" posle ovako uspešne generacije za Sony.

Što se hardvera tiče, biće svakako najviše što može da se ugura za razumnu cenu, verovatno i malo više od toga.

Ryzen je suštinska promena, po meni i variable refresh rate. Mislim da će biti mnogo više 60 fps igara, iako svi pričaju onu dežurnu priču da je to samo odluka developera. Jeste, ali sa Ryzenom će im biti mnogo lakše da postignu šta god da odluče. A mislim i da će cela industrija da krene u tom smeru, i Phil Spencer je komentarisao da se očekuje takvo poboljšanje kad je xbox u pitanju.

A fokusiranje na igre tj. sadržaj ide malo i sa godinama, počne jednostavno da te "boli uvo", mada je ovo i dalje pc hardver forum, tako da će uvek biti priče pre svega iz tehničkog ugla čak i u konzolnom delu.
 
Poslednja izmena:
^
Konacno neko ko shvata sustinu. A ljudi krenuli da se gadjaju sa 700$+ :d
Za te pare bi kupili samo entuzijasti. A priznacete bolje je prodati 100 miliona konzola za 399$ nego 40 miliona za 700$. Kasnije muzes kupce kroz prodaju igara.
Kao sto sam rekao skupo je 700$ i za prosecnog Amerikanca a kamoli Serbina.
 
Već treća ili četvrta generacija konzola koja se prati ovde, a način razmišljanja vam je uglavnom isti. Čudi me da bar malo ne pomeriite to u smeru koji je logičan za ove uređaje. PC je posebna priča, ne znam stvarno odakle vam ideje o 700e ili bilo čemu sličnom posle svega što se dešavalo.

Plafon do kog može da se ide je 499 i to kao nešto za šta se očekuju čak i ozbiljne osude. 399 je safe varijanta, 499 može da bude "rizična" posle ovako uspešne generacije za Sony.

Što se hardvera tiče, biće svakako najviše što može da se ugura za razumnu cenu, verovatno i malo više od toga.

Ryzen je suštinska promena, po meni i variable refresh rate. Mislim da će biti mnogo više 60 fps igara, iako svi pričaju onu dežurnu priču da je to samo odluka developera. Jeste, ali sa Ryzenom će im biti mnogo lakše da postignu šta god da odluče. A mislim i da će cela industrija da krene u tom smeru, i Phil Spencer je komentarisao da se očekuje takvo poboljšanje kad je xbox u pitanju.

A fokusiranje na igre tj. sadržaj ide malo i sa godinama, počne jednostavno da te "boli uvo", mada je ovo i dalje pc hardver forum, tako da će uvek biti priče pre svega iz tehničkog ugla čak i u konzolnom delu.

100% sve tacno.
Ali ljudi ce da nastave da ponavljaju stare mantre da su flopsi vazniji od igara, jer gledaju sve kroz prizmu PC-eva koje zele da imaju. :)
A dizajn konzola je fundametalno drugaciji. I ono sto je donekle vazno jeste cinjenica da su enginei, asseti i ceo development pipeline postao usko grlo. Prosecne PS4 i Xbox igre danas izgledaju super, ali kad upalite Horizon ili God of War u 4K, vidite sta je stvarno moguce sa danasnjim hardverom. Mislim da ova razlika izmedju proseka i top tier igara nikada nije bila vise izrazena, jer sirov snaga ne moze vise sama po sebi da napravi razlike kao u kasnijim godinama proslih konzolnih generacija.
 
+1

Sta god bilo unutra, znas da ce raditi 6-7 godina, i da ce sve izbacene igre moci da se igraju, ostalo je potpuno nebitno za konzole. Cim pocnes da razmisljas da li je 60fps ili je palo na 46, na kojoj frekvenciji radi, koliko decibela buke ima, koja grafa je unutra, hoce li imati novu generaciju rama i sl, tebi vise igre nisu ni bitne.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Poslednja generacija igara (recimo od HZD) ima problema da radi bez stucanja kad nastane metez na ekranu, nekada je vise nerviralo nekada manje.
Cela ova prica oko HW-a ispod haube je nastala oko navodnog curenja informacija od devkit hw-u za sledecu iteraciju konzola i u kojem ce rangu biti - sto ako se ispostavi da je tacno onda zaista "pucaju" na 4k 60fps-a (sto je odlicno). Nadam se da ce to biti u startu postignuto (mada mi je 1440p 60fps sasvim dovoljan) a ne kroz neku pro/slim reviziju down the line...

Slazem se da je ideja da ne moras da razmisljas 6-7 godina da li ce gurati ili ne cela sustina iza kupovine konzole, ali bih dodao da je takodje vazno koliko ce se konzola grejati i biti bucna, posebno ako planiraju potentan hardver. Sigurno da ne bih voleo da dobijemo modele kao kod kolege shin-bojana (neka ti samo pusti klip)...

Jel glatko igranje ide za GoW na 4k, 60 fps ?

Moramo da pitamo Xbox i PC igrace, oh wait...
 
Poslednja izmena:
Meni i dalje nema logike da grafu sa 10 tflops prodaju za 700$, a da ps5 sa istim brojem flopsa bude 500$.
PS4 pro ima flopsa kao grafa od 150$.
 
Ne bih se bunio i da kosta 500-600e ali da vise 30fps ne vidim u zivotu XD..
 
Neki standard je vec godinama u PC gamingu 60fps.
Smesno je da u 2020toj ili 2021.godini izadje revolucionarna konzola sa 30fps gameplay-om...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam dobio odgovor na pitanje.
Jel radi glatko ili ima padova na 30 fps i ispod ?

Btw, ja imam PS4 obican, na FullHD ce mi svakako raditi dobro, kad je budem jednom kupio :)

Radi u 30, nema mnogo padova, ali to bas i nije glatko.
Ako igras sa unlocked fps je nestabilan, ako bude bilo BC na ps5, odigracemo lepo u 60fps.
 
Nije radilo dobro, ali 4k 30fps radilo stabilnije od 1080p i otkljucanog fps-a koji je previse varirao...
Btw čemu off topic ovde kada postoji tema za to? (plus imaš digital foundry testove za 4k vs 1080 na yt)
@Uruk

Upravo u tome i jeste fora da takav GPU sledece godine ide ka nizem "high end" segmentu odnosno pocetkom 2021. je vec srednji segment.
Najvece je pitanje da li AMD moze da izbaci takav "mobile" gpu - trenutno najbolje sto imaju u ponudi je rx vega 64 - koja je neka realnija opcija na kojoj bi mogli da baziraju APU za PS5 (downclock kao rx580), vec sada je oko 400€ u EU, ali je na nivou 1070 sto sigurno nije dovoljno za 4k gaming...

U celoj prici najvecu ulogu igra AMD/Radeon i njihova (ne)mogucnost da izbace konkurentnu graficku iz gornjeg segmenta... Ovo sto sada imaju ne obecava za 4k60fps nikako.

Zaista me ne bi iznenadilo da izbace 2 konzole, jednu za 400$ (sa upscalingom) i drugu "pro" verziju za 4k gaming, mozda kasnije... MS ide najverovatnije u tom pravcu...
 
Poslednja izmena:
Ima još fore. Sad čitam da se planira tek za kraj 2020 ili proleće 2021.
 
Došlo je vreme da "dobra grafika" koju svi očekuju mnogo više zavisi od znanja, talenta i uslova koje ima tim koji radi nego od hardvera. Brute force rezolucije i frame rate-a više nikako nije dovoljan da bi nešto izgledalo dobro, mora neko da zna to da napravi i da potroši mnogo sati (para).

Zbog toga danas neke igre na konzolama izgledaju bolje od svega u industriji, bez obzira na smešan hardver u odnosu na ono što postoji.

The Order, Uncharted, Horizon, Until Dawn, Spiderman, God of War, Detroit, Red Dead... Neću da pominjem buduće igre kao TLOU 2,Death Stranding, Ghosts of Tsushima, takav izgled, animacija i sve ostalo ne može da se desi bilo kakvim brute force pristupom.

Doslo je vreme da se na konzolama dešavaju pomaci u "grafici", takva je industrija. Ray tracing je još jedan primer koji je trenutno smešan (implementacija i cena), a kad dođe u konzole će postati prava stvar za sve developere. Moglo bi drugačije u teoriji, ali je u praksi ovako.

Prvi put je prošla cela generacija bez nekog Crysis-a ili bilo čega sličnog. Ray tracing u jednoj i po igri me uopšte nije impresionirao, verovatno i zbog generic dizajna BF5 I engine-a koji mi se ne sviđa od starta.

U next genu će sve to biti još više izraženo, u tom smislu jeste bitno šta će biti u PS5.

Inače se slažem da moraju ozbiljno da povedu računa o sistemu za hlađenje, valjda onaj patent koji je procurio znači nešto. Previše varijacija postoji i previše ljudi se žali bar na neki problem sa bukom. Da li je to ventilator, high pitched zvuk ili coil whine, previše toga ima. Treba im ozbiljno rešenje, nešto na foru xboxa i da se završi sa tim.

PS4 pro CUH-7216b jeste to doveo do sasvim dobrog nivoa, ali coil whine i dalje postoji na nekim modelima. To doduše nema veze sa hlađenjem.
 
Poslednja izmena:
Sta god da bude, ne znam da l da se zalecem i uzimam po izlasku ili da sacekam da slegne prasina, pola godine, ili godinu, taman i koji valjan naslov da izadje.. :D
 
Nisam dobio odgovor na pitanje.
Jel radi glatko ili ima padova na 30 fps i ispod ?

Btw, ja imam PS4 obican, na FullHD ce mi svakako raditi dobro, kad je budem jednom kupio :)

Ja je igram na 4k, na 55" TV-u, nemam pojma koliko fps-a ima, niti primećujem razliku između 30 i 60.

Prešao sam na nivo posle onog jezera u igri, ventilator se vrti ma max ali mi to ne smeta.

Seckanja u igri nisam primetio niti ih je čini mi se bilo uopšte do sada.

Ograđujem se oko ovoga u vezi 30 i 60 fps-a i ja zaista ne primećujem nikakvu razliku.

Buljio sam u ovaj video da vidim bilo kakvu razliku ali je ja ne vidim:

https://m.youtube.com/watch?v=zquClG3j9so

The Last of Us sam upravo (pre nedelju dana) odigrao na 30 fps-a uz max rezoluciju. Isprobavao sam i 60 fps-a i FHD rezoluciju ali ja tu nikakve razlike nisam primećivao sem da mi je slika bolja kada igram na većoj rezoluciji i 30 fps-a.

Igram sa nekih 2,5 - 3 m razdaljine od TV-a.

Na kraju, da sumiram, meni kai i većini populacije nije bitno da li igra radi na 30 ili 60 fps-a. Bitno je da grafika lepo izgleda. Možda ja ne igram takve igre da je fps bitan ali realno ja opet ni tu ne primećujem razliku.
 
Poslednja izmena:
Slazem se vezano za znanje devova i optimizaciju, posebno kada se pogleda sta su izvlacili na PS4 (i pro verziji) koji ima kantu od CPU-a i grafu iz srednjeg segmenta.
Ako se ne varam sa PS4 su donekle zakasnili, plan je valjda bio ranije da izbace konzolu ali se 3jka previse zadrzala na trzistu i zbog toga je i doslo do relativno zastarelog hw-a u PS4-ci u samom startu?

Sada ako nisu u poziciji da izbace hardverski izuzetno potentnu konzolu onda zaista ne znam kada ce biti.
Kao sto sam spomenuo trziste "mobile" GPU/CPU-a je napredovalo mnogo vise i performanse su skoro tu sa desk varijantama (nego sto je to slucaj bio pre 2013 godine), imaju dominaciju na trzistu (punu zalihu ocekivanih sequel-a iz ove generacije za next gen), iskreno imaju i jos "lufta" da pomere release konzole za pocetak 2021.
Samim tim mogu omoguce sklapanje hardverski "jake" konzole po nekoj pristupacnijoj formuli (sto rece kolega onih idealnih 399/499$). Naravno opet je to forumsko lupetanje, cak i od strane J.Schreier-a, jer samo Sony (+Amd/Radeon) znaju kakav im je roadmap i da li uopste imaju definitivni spec sledece generacije na papiru...

Licno bih voleo da oprostaj od ove generacije bude sledece godine do leta, taman da izbace ekskluzive koje se ocekuju (TloU2, DS, Ghost of Tsushima eventualno jos koji remaster) i onda neka najave PS5 za prolece 2021.


@old bookmaker

Odigraj Uncharted remastered i U4/TLL - ne da je vidljiva razlika, nego se odmah oseti pri prvoj akcionoj sceni. Imas utisak kao da te igra koci, usporava kao da pokusavas sprint pod vodom (ne znam da li mogu bukvalniji primer da dam), ali se kasnije priviknes i bude ok...

RDR2 mi je isto bio jedva podnosljiv, plus je imao ogroman input lag (samo uleti u galop sa konjicem u neku sumu)
 
Poslednja izmena:
@old_bookmaker

Druze ako ne primecujes razliku izmedju 30 i 60fps sa tobom nesto nije u redu ;)
 
@Yojimbo: moguće, nisam imao prilike da igram te igre.

@Snake: moguće je, kao što rekoh ja ne vidim razliku :)
 
Znaci u FHD mogu da očekujem 60fps i povremene padove istog.
Pa dobro, to je sasvim ok.
 
GoW nije 60 fps u FHD, približnije je nekih nestabilnih ~45.

Ja recimo nisam mogao igrati GoW u 30fps modu, itekako mi je smetao input lag, pre svega jer sam igrao na najvećoj dostupnoj težini, a igra zna da bude izazov na njoj na samom početku dok ne napimpuješ Kratosa i svaka milisekunda je bitna. Daleko mi je više smetao taj input lag na 30 fps, od tog vidljivog nestabilnog fps-a u FHD modu.

Takođe je bilo uživanje odigrati TLoU remaster na PS4 Pro, za razliku od onog mučenje na PS3, gde sam igru razvlačio nedeljama, jer nisam mogao da svarim.

Od RDR2 sam definitivno odustao posle par sati igranja i jahanja po naselju, igraću na PC kada izađe kako je to zamišljeno @144Hz, nije mi đavo dao mira, bačenih $40. :d (Osim ako stvarno ne puste BC na PS5...)
 
Poslednja izmena:
RDR2 u 144hz, pa nije to toliki FPS pa moras tako brzo da reagujes.. :D

Moze to i u 60 na max maximum.
 
Ja sam GoW igrao 65-70% igre presao na nestabilnih 45fps, dakle na prioritize performance modu. A onda sam namerno prebacio malo na prioritize resolution, dakle lock 30fps i ono bilo je cupavo prvih dva-tri sata ali ne zbog input laga, doduse igrao sam na pretposlednjoj tezini, vec mi je nekako igrao bila bas flumsy. Ali onda sam se navikao i ta stabilnost bez varijacija i tearinga (ovo posebno) mi postala nesto sasvim prirodno iako je 30fps. I tako zavrsih igru, zaleci sto nisam odmah tako. Ovo kazem kao neko ko je pc igrac ceo zivot.
 
Takođe je bilo uživanje odigrati TLoU remaster na PS4 Pro, za razliku od onog mučenje na PS3, gde sam igru razvlačio nedeljama, jer nisam mogao da svarim.

Ovo kao da sam ja pisao. Drugi prelazak dosta bolji od prvog.
 
Moje navikavanje na PS4 i nizak fps trajalo je veoma kratko. Prva igra koju sam probao na PS4 je RDR2 :)
Valjda je to subjektivno ipak. Nekome ne odgovara uopšte, neko ne može da se navikne, a neko ne primećuje.
 
Može... Ne može... :)
O čemu dalje da pričamo dok ne izadje neki novi "leak" ili zvaničan spec...
 
Nazad
Vrh Dno