Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

sa ovim brojem flopsa cena lako može da ide 700€ +
 
Pre ću uzeti ps5 nego tako skupu grafulju
 
@DeRaddicci
Kasnis kolega nedelju dana, vec smo kacili u drugoj temi.. :p

Yep, 700€ ide lagano, pod uslovom da zaista tempiraju rtx2080 kao minimum koji zele da prebace (1080ti je ~11tflops-a), odnosno 4k 60fps-a. Padace cene za konzolu, tako da za godinu-dve dana nakon izlaska eto je ispod 500€... Mozda je cak bolje sacekati i neku "slim" verziju. ;)

A sto se dzojstika tice nadam se da nece biti kopija Xbox kontrolera i nikakav displej da stavljaju - jer ce to biti sigurno prvi kandidat za rikavanje a cena ce verovatno biti duplo veca nego za sadasnji DS.
Bolje da porade na kvalitetu izrade i taktilnoscu dugmica kao i pecurki nego da dodaju nebitne stvari...
 
Daleko bolje da je cena od 700+, nego da se i dalje igra u trideset fps-a. Ja neke igre jedva preživim. :d

60 fps-a mora biti minimum. Mora Sony pogurati i adaptive sync televizore, odnosno očekujem HDMI sa VRR podrškom.

Backwards compatibility se podrazumeva, i to ne puka emulacija (kao što je bio slućaj sa PS2 naslovima na prvom PS3 fat-u), već na nivou onoga što već radi MS sa svojim programom, odnosno da to makar prate i rezolucija i fps.
 
Poslednja izmena:
Jaaao PS5 pa onda jedan socan Oled/Qled.. mmm aaahhh!!! :-devil-:
 
I ja bih isto zeleo da vidim backwards compatibility, ali time verovatno miniraju svoj PS Now servis na koji jos dosta racunaju... Meni recimo ne bi ni palo na pamet da probam trial za isti da nije GoW trilogije i RDR1...
Bitnije mi je 60fps-a, tiha/hladnija konzola i bolji kontroleri (mehanicki tasteri recimo umesto touch display-a). Backwards compatibility bi samo bio cherry on top.

Za HW mislim da je sada najmanji problem, sa PS5 nece ponoviti pricu PS4 (pro) i da ne moze da gura VR naslove jer mislim da ce se vise fokusirati na njih. Mada opet brine koji GPU AMD moze da ubaci a da se ne usija konzola i pritom bude pandan rtx2080/1080ti. Baza za CPU po svemu sudeci ce biti Ryzen5.
 
Poslednja izmena:
Meni je BC jako bitan, jer sam dosta digitalnih verzija igara kupio.
A rado bih se resio ps4 cim izadje nova konzola.
 
Za PS4 naslove u svakom slucaju (arhitektura je identicna valjda), ali za PS3/2 pa i PS1 bih radije zeleo neke dobre remastere (a la Uncharted Collection i Crash Bandicoot)
 
+1
Mada čisto sumnjam posle onog Konamijevog ispada sa otkazivanjem Silent Hills.

Ja jedva čekam da vidim šta će da se uradi sa Final Fantasy 7 remake-om, gde sam takođe skeptičan jer imam utisak da će biti ni približno dostojan originalu.

Xenogears je još jedna moja pusta želja za remasterom.
 
Poslednja izmena:
Kako ste dosadni sa tih 700$. Nece konzole nikad vise kostati preko 500$. Sony se opekao sa trojkom kad je launch cena 20gb modela bila 499$ i slabo se prodavala. Xbox One je kostao 499$ i lose se prodavao dok nisu spustili cenu.
PS 5 ce biti 400-500$ bez obzira na specove. Ako bude skuplja bice manja prodaja i tacka. Nije njima ni problem da prodaju ispod cene sto su su i uradili sa cetvorkom jer to kasnije nadoknade kroz prodaju igara. Cilj je prodati sto vise konzola i onda zaradjivati na softveru.
Sad ako neko zeli da kaze "ali ljudi kupuju telefone za 1000+ eura" da ali kroz ugovor na dve godine otplacuju. Prosecnom amerikancu (ciljno trziste) je mnogo da plati 700$ za konzolu i to otpada.
 
Poslednja izmena:
Ako zaista bude spec o kome se suska (CPU Ryzen5, 24gb Ram, 1-2tb SSD ili ssd+hdd, GPU ~11-14 tflops-a/min rtx2080/vega 64?), lagano mogu da zalepe (preko) 500-600$ i ici ce kao alva. + imaju i dobre ekskluzive, za razliku od M$-a i ako jos najave backwards compatibility...
Prvi put su u mogucnosti da izbace konzolu na nivou sa aktuelnijim PC hardverom (odnosno da parira barem godinu unazad) a da pritom isti takav PC kosta min 1k+, odnosno samo kao graficka iz gornjeg segmenta. Sada mogu da ponude "kutiju" koja ce biti jedini gaming sistem i zameni PC i za cross-platform naslove - a da li zaista hoce da izbace to o cemu se suska ostaje da se vidi.

Ne znam koliko je izvodljivo da se hw o kome se suska prodaje za 399/499$ a da pritom tempiraju 4k/60fps pricu - za sta bi onda verovatno isli na slabiji spec ili pak 2 konzole, "lite" i "pro"?
M$-u je ta prica u planu, doduse njima je problem sto nemaju dobre (nikakve) ekskluzive koje mogu da ponude pa ce morati vise ispod crte da idu...

Ako hoce jednu konzolu za VR i za full 4k (60fps-a) za barem naredne 3/4 godine (polovinu ocekivanog EOL-a) dok ne izbace neki refresh model konzole, realno GPU na nivou 1060/1070 ain't gonna cut it...
Baci pogled koliko su PS3 i PS4 kasnili sa izlaskom i samim tim hardverski bili iza tadasnjih PC-a, donekle je i to razlog zasto su prodavane po toj ceni...
 
Poslednja izmena:
To su nerealni specovi. Dok ne dobijemo zvanicnu potvrdu nema smisla pricati. Ionako smo udaljeni najmanje godinu ipo od izlaska konzole.
 
Zar nije 16gb rama ali DDR6? 1TB SSD daj Boze, ali to cisto sumnjam, pre mozda neki hybrid drive, cpu ryzen 5, mada ne znam sta ih sputava da ubace novu seriju Ryzena sto izlazi...gpu baziran na novom amd gpu-u ili od ovih starih ne znam dal ista parira 2080 a da je mid segment jer nikada nisu stavljali high segment gpu-a, cak i Pro nema to.. Moze da se desi da ne ciljaju uopste 2080, pre 2060/2070.

Cena sve zavisi od hardvera, icice oni sigurno u minus sa prodajom same konzole, ali nece sigurno 100$ i vise..
 
To su nerealni specovi. Dok ne dobijemo zvanicnu potvrdu nema smisla pricati. Ionako smo udaljeni najmanje godinu ipo od izlaska konzole.

Pa nije toliko daleko od realnog. Procesor ce biti neki tipa Ryzen 5, samo je pitanje koliko jezgara i threadova. A gpu na bazi Radeon Navi (7nm).

Jedino sto jeste nerealno je 4K 60fps u svim igrama. :) Ipak "next gen" donosi bolju grafiku a ne vise fps brojke.

Svakako bi bilo cool da se implementira poseban izbor igranja u 1080p~1440p 60fps ili 4K 30fps.
 
Poslednja izmena:
Pa ako igre budu u 30 fpsa, onda next gen ispada smesna, to mogu i sada...

60fps je must i 4K kakav god da je, pravi ili fake.
 
Ne mogu i sada - native 4K 30fps za danasnju grafiku tipa GoW, AC Odyssey, RDR2, Metro Exodus. A kamoli za nesto ("next gen") bolje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ali zamisao da jos jedna generacija pored tolikih tehnologija i snage, da gura igrice u 30 fps mi je smesna, jos ako kosta preko 500e, fejlovace.

Xbox X gura igre u 4K 30 fps, tako da nadam se da sledeca generacija obe konzole moze bolje.
 
Da, ali zaboravljaš na balans. Bolja grafika veća zahtevnost. A njima je uvek cilj da izbace neku "eye candy" napucanu igru i time privuku mase gde većinu briga da li igra radi u 30 ili 60fps.
 
To stoji i to je normalno, ali da li ce igre toliko da postanu zahtevne, jer vec niz godina nista nije izaslo da kazemo da lici na next gen, ljudi igraju nove naslove na kompovima starim 5+ godina.. Kazacete Metro, igra je toliko bilo zabagovana i drajvera bez da ti je trebala grafa od 800e+ da bi igrao, ali vise ne. PC spominjem kao primer jer na konzolama igre rade pa rade, i ogranicene su, dok na kompu ima te slobode u detaljima.

Uvek sam za bolju grafiku naravno, ali takodje sam i za opciju da igra moze u 60 fpsa a da bude trenutni (upscale ili taj cekeboard) 4K, ili 30 fps pravih 4K i da ne bude opadanje frejmova. (ako vec nije moguce pravih 4k i stabilnih 60fps)

Nego dzabe polemisemo, da sacekamo neku pravu informaciju.

E3 jedino ispade vredan zbog Cyberpunka i to je to. PS vesti nece skoro...
 
^ Metro radi bolje na konfama iz srednjeg segmenta nego na onim iz high-enda, ironicno (samo za one koji su pukli 800 ojra za grafu) :)
Ali stoji da je napredak igara i pojavljivanja "next gen" manji nego sto je to bio slucaj pre 10ak godina, mozda na prste mozemo da nabrojimo igre koje su pomerale granice u grafickom smislu (a i redefinisale zanr) u poslednjih 5-6 godina... Tu je najveci problem sto Intel i Nvidia nisu imali konkurenciju pa su reciklirali svoj hw i davali "30% bolje performanse" na kasicicu svake godine, do su se AMD/Radeon raspadali... (mada ni sada nije situacija bolja sa Radeonom jer kaskaju 2 generacije, zato i malo brine sta mogu da ponude za konzole osim manjeg proizvodnog procesa)

Stoji da mi ovde naglabamo, ali recimo kada je izasao PS4 treba baciti pogled sta je AMD mogao tada da ponudi i koliko je trziste "mobilnih" (notebook) cipsetova kaskalo u odnosu na poslednje 2 generacije (cini mi se da je ta razlika 10-20% kod Nvidijinih mobile cipsetova vs desk, u korist desk grafi), mada je opet pitanje sta AMD moze i da li moze da ponudi konkurentan GPU...

Jeste realnije da ocekujemo nesto u R5/2060/16gb/1tb ssd rangu sa cenom do 500$ (sudeci po istoriji prethodnih konzola), ali opet ako zaista idu ka onom spec-u koji je Schreier sugerisao - why the F not, pa makar i po vecoj ceni? Mislim da mogucnost za to postoji, 2080 (i alternative) ce sledece godine vec biti izmedju mid i high tier grafi, za 2+ godine kada budu PS igre krenule sa stancovanjem to ce vec biti neki mid tier...
Suludo je da nisu u stanju da izbace next gen konzolu koja ne moze da izgura makar min 1440p 60fps, kada Xbox gura 4k60fps-a bez checkerboardinga, odnosno da ne pucaju 4k60fps-a...
Pritom zaboravljamo da su konzole zatvoren sistem i optimizacija je mnoooogo bolja nego kod PC-a - realno sadasnje konzole su kante ako se gleda PC alternativa, a kako izgledaju GoW, HZD, Spajdi, RDR2... (<- enter random Xbox exclusive here... :p)
 
Poslednja izmena:
A od kad je Sony potpisao ugovor sa AMD-om, pa mora njihove procesore i graficke karte da gura ?
Nikad Intel/Nvidia nije bila u njima ?
 
Pa jeftinije je, pogotovo u APU izvedbi.

PS3 je imao nvidia gpu.
 
Sa PS4, pogotovo sa PS4 Pro, najveći problem je bio u samom procesoru. Da je taj deo bio adekvatan, PS4 Pro bi bez problema gurao 1080p/60fps za većinu naslova.
 
Ja i dalje ne kapiram one koji imaju PS4/PRO a nisu zadovoljni.....
Kao i sa zenom/kolima/gradom/zemljom.... Zamenis to za nesto sto mislis da je bolje....
Koje god specifikacije bile za PS5, on ce biti kod mene Day1 kao i prethodne masine.....
 
Ja nisam zadovoljan pre svega jer je kvalitet izrade los.
Pro konzola bi trebalo da bude jaca, ali daleko je to od recimo Switcha i prve verzije xboxa.
PS5 cu uzeti day 1, samo ako konzola bude imala BC.
 
Tesko da je mogla da bude jaca kada se pojavila 2016 za 399$ dolara i pri tom je bila mainstream uvod u rezolucije iznad 1080p, tj. 4k i malo ispod njega. Mogli su oni da je nabudze jos i stave cenu od 500-600 i vise dolara ali je pitanje kako bi takav marketing bio docekan (uz $599 meme) i kako bi isla dalja prodaja.

Vec se ovde potezala prica o trenutom stanju mobilnog trzista koje je uspelo da se izbori sa kupcima i probije magicnu granicu od 1k dolara/evra sa takozvanim premijum hardverom, a slicnu pricu je krenula i nvidia da gura na PC-u pa se bas i nisu nesto proslavili jer ciljna grupacija kupaca svakako nije ista. Sto se mene tice, rado bih dao vise za kvalitetniju/brzu konzolu ali opet sve zavisi os Sonija i MS-a da li zele da se usude na takav potez.

Ono sto je meni najbitnije u novoj generaciji su njihovi interni timovi i sta vec kuvaju i cede suvu drenovinu iz hardwera, dakle bitnije mi je sta ce da prikazu nego sta se nalazi u samoj kutiji.
 
Nazad
Vrh Dno