Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Iskreno, po meni su 4 stvari najbitnije za pocetni uspeh PS5:

- cena - pokazano u praksi vise puta da je to prvi i najveci uslov uspeha kad imas 2 slicna proizvoda
- izbor igara na launchu - tu BC moze da igra vaznu ulogu, ali i cena starih naslova
- biblioteka igara - ako imas digitalnu PS biblioteku, sigurno neces sve to napustiti i krenuti od nule na drugom sistemu - tu je opet bitan BC
- navika ljudi i marketing oko toga - mora se udariti na tu posvecenost brendu, da se neguju redovni klijenti. Po meni, nema niceg goreg od razocaranog, a vec postojeceg kupca. To je bas unistilo Xbox ONe.

Sve ostalo je manje vise bitno.
Da se ne zavaravamo, niko nece da kupi konzolu jer ima "napredni 3D audio" ili nekoliko TF ili neznamsta.

Ne kazem da nema tih ljudi, ali to je manjina.

Iskreno, voleo bih kad bi mogao da zamenim moj Xbox za PS4 i odigram sve te bitne naslove za neke pristojne pare, a da kupim SeX i nastavim da bustujem biblioteku koju imam.

Sto se tice PS5, Sony vise treba da se plasi Series S (Lockhart) modela, ako to bude jeftino, s ukljucenim nekim Game Pass bundleom, moze povuci dobar deo ljudi tamo...

My 0.02$
 
- izbor igara na launchu - tu BC moze da igra vaznu ulogu, ali i cena starih naslova
- biblioteka igara - ako imas digitalnu PS biblioteku, sigurno neces sve to napustiti i krenuti od nule na drugom sistemu - tu je opet bitan BC
- navika ljudi i marketing oko toga - mora se udariti na tu posvecenost brendu, da se neguju redovni klijenti. Po meni, nema niceg goreg od razocaranog, a vec postojeceg kupca.

Slažem se. Upravo (između ostalog) iz ovih razloga je Sony u prednosti. Daleko veći broj korisnika (109M v 47M) u trenutnoj generaciji konzola ima Sony. Kao što su rekli BC će podržavati preko 4000 naslova, tako da jedino cenom mogu (po meni) da zaseru motku. Videćemo u krajnjem slučaju, samo da se ovo s***e oko korone smiri i reši.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Iskreno, mislim da ce korona mozda da ih i spasi.
Imaju vise vremena da ispoliraju sistem, ne sme da se desi da npr. hladjenje bude jadno, to bi ih bas usralo.
Dosta im zavisi od hladjenja, zbog frekvencija, boosta i super brzog SSDa
 
Hocu nove igre, sta mi znaci da dam 500e da igram ono sto vec mogu da igram na Pro-u... I taj BC da li cu ikada da iskoristim na PS5, uglavnom SP igre koje predjem, i igre koje uzmem Platinum vise nikada ne planiram da upalim.. Jedino bi mi znacio ako omoguce PS3 igre, pa onda da prosirim biblioteku i odigram neke starije naslove, inace ovako nije mi potreban.
 
Zamisli sad ljude kao sto sam ja, koji nisu imali PS4.
Isto tako, koliko igara ce da izadje na launchu, sta ce biti cross-gen?
Zato mislim da je BC jako bitan...
 
Dobro to stoji za nove korisnike, ali novom korisniku jeftinije da uzme Pro ili Slim i da igra PS4 naslove nego da placa punu cenu za PS5.

BC jeste dobra stvar, ali meni ne igra neku ulogu. A sto se tice launch igara, PS5 nece imati ni jednu, moze da punudi vec ocekivane kao sto su Last of Us 2 u remaster rezimu, CP77 i Ghost, a to ako predjem na PS4 sto je vrlo verovatno, sumnjam da cu da odigram na PS5, mozda CP77 ako ne uzmem na Steamu. Ocekujem 2021 vise igara, Horizon 2, GT itd.
 
BC je ok jer drži vrednost lične biblioteke, prema kojem nisi vezan da čuvaš sve stare uređaje kako bi ih igrao. Uz to može da te zakrpi do nečeg novog. Samo, ironija je što su doveli do toga da se njima zamera loša BC implementacija, a pre MS-a sa PS1 igrama na PS2 su krenuli da rade. Čak i sam streaming gaming koji sada guraju kao ne znam šta, Sony je uvideo budućnost u tome daleko pre svih i kupio Gaikai servis godinu pre izlaska današnje generacije i na kojem je kasnije nastao PS Now. Dakle imali su vremensku prednost i opet lošije uradili. Tj. nisu prosto hteli.

Jer i pored svih propusta i nedostatka u odnosu na konkurenciju, samo je 41 milion korisnika odabralo to, naspram 109m. Što znači da je jasna stvar. Ljudi gledaju u budućnost i daleko manje ih zanimaju stare igre. Polazim i od sebe, jedine igre koje su mi falile na PS4-ci su prva tri Splinter Cell dela i Blacklist koje volim da odigram s vremena na vreme. A sad zamislite od tih 109m i 41m, koliko procenta se seti tih igara koje su izašle gde većina klinaca nije ni čula za njih. Zato Sony tako malo pažnje daje na BC. MS sa druge strane mora da ulaže u to nudeći opciju više i odlično su savladali virtuelizaciju tako da im sada ide glatko, ali zbog toga ispaštaju druge stvari.

Dakle lepo je imati kao opciju, ali i ne da je krucijalno. Od obaveza i "odraslog života" ne stižem da igram ni nove normalnim tempom, a kamoli sve one koje sam prelazio već x puta.
 
Dobro to stoji za nove korisnike, ali novom korisniku jeftinije da uzme Pro ili Slim i da igra PS4 naslove nego da placa punu cenu za PS5.

BC jeste dobra stvar, ali meni ne igra neku ulogu. A sto se tice launch igara, PS5 nece imati ni jednu, moze da punudi vec ocekivane kao sto su Last of Us 2 u remaster rezimu, CP77 i Ghost, a to ako predjem na PS4 sto je vrlo verovatno, sumnjam da cu da odigram na PS5, mozda CP77 ako ne uzmem na Steamu. Ocekujem 2021 vise igara, Horizon 2, GT itd.

Kako ti znas da PS5 nece imati nista?
 
Ako ovako ostane i MS i Sony ce profitirati kao nikad do sada. Ne mislim samo na PS5, mislim i trenutno na PS4 koji se nenormalno kupuje a da ne govorim o dodacima kao sto su PS Move, kamere itd kojih jedva ima.
 
Kako ti znas da PS5 nece imati nista?

Za ekskluzive ne znam, ali sam se dugo nadao da ce GTA 6 da se potrefi sa izlaskom PS5 (xbox).
Sada, bez ikakvih naznaka, nisam bas siguran, iako je daleko kraj godine. To bi me obradovalo vise od bilo koje ekskluzive u datom momentu.
 
Meni kao starom korisniku, da kazem jos od ere PS1 ne igra ama bas nikakvu ulogu BC. Sve sto sam hteo da odigram odigrao sam, i prodao.. da sad skladistim neku kolekciju cemu to.. vremena se nema kao sto neko kaze, bitnije su mi nove igre i da bude malo vise nekih novih IP a ne samo da muzu Uncharted, God of War...
Isto tako i cena, dal je to 50e ili 100e, ni to mi nije presudno...
 
Upravo to, a i ljudi uglavnom prodaju svoju staru konzolu sa gomilom igra i to im olaksa skupljanje love za novu konzolu.
 
Meni je cela biblioteka digitalna i sve vise ljudi ide u tom pravcu (bar koje ja poznajem), te je BC izuzetno vazan.
 
Meni je cela biblioteka digitalna i sve vise ljudi ide u tom pravcu (bar koje ja poznajem), te je BC izuzetno vazan.

Ok skupljaj igre i budi hrcak sta da ti kazem... :D
Ja upravo obrnuto radim, kupim novu igru u preorderu, predjem i na njoj da izgubim 1000din prihvatljivo je, kupim drugu i tako dalje... pricam za digitalne, ne pamtim kad sam disk ubacio u konzolu
 
Uvek ima par naslova kod BC-a koje bih rado da obrnem, ali kada razmislim radije bih neki remake nego OG - prevashodno mislim na ME trilogju, TW1 i TW2, GTA4,Crysis i tako jos neke koje sam propustio (RDR1, MGS...), sve ukupno to je mozda na prstima obe sake da se nabroje... Mada i da ne izbace u nekoj kvalitetnoj remake varijanti nije frka, uvek mogu da ih obrcem na PC-u (barem oni koji su bili dostupni)

+edit
Naravno pricam o starijim naslovima ali sumnjam da bih obrnuo PS3 naslov sada i da ima bc jer kada vidim kako rade kvalitetne remake/remaster verzije OG mi se ne igra.
Iz PS4 ere bi bilo pozeljno da izbace tih 100-150 "jacih" naslova jer neki bas nisu najsrecnije radili.

Neke igre mi se sigurno nece mrdati sa SSD-a, kao sada na PS5, jer nemam problema da ih obrcem jos koji put ( GTA, GoW, U1-4+tll, TLoU...)
 
Poslednja izmena:
To da, za kvalitetan remake sam uvek.
 
Ja imam tonu igara na nalogu, nije da sam ih skupljao, kupovao povremeno sta mi se igralo, mrzelo me je cimanje sa sherom za svaku igru. Prija sama ideja BC ali nije presudno, zadržacu i ps4 kod klinca u sobi kao sto sam i ps3, 2 i 1.Trojku palim povremeno a 1 i 2 nisam godinama.
PS je već tradicija bar nama koji smo od početka PS ere.
Možda ce se kupiti jednog dana i neka X varijanta da se obrne ceo Halo i Gears serijal.


Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Jako zanimljiv novi Sony patent za UI funkcionalnost: https://pdfaiw.uspto.gov/.aiw?PageNum=0&docid=20200086217

Ukratko, vezano je za pristup delovima igre bez samog ulaska u njoj. Tipa Battlefield, Call of Duty, FIFA, šta god... imaće mogućnost da im se dodeli više opcija da pri pokretanju igre direktno se odabere koji segment nje se želi, pa tako već sa početnog ekrana PS5 interfejsa može da se uđe u matchmaking i time skrati proces učitavanja svega. Takođe važi i za single player naslove gde se bira recimo level ili save pozicija i direktno pristupa tome.

Bilo bi idealno i da ostanu pri ideji da igrač može da odabere koji će deo igre biti instaliran (tipa SP ili MP). S obzirom na količinu prostora.
 
MS je najavio "instant pause and resume" za do pet istovremeno pokrenutih igara. Ima li ovde priče i o tome?

Rest mode je definitivno najveća stvar koju je donela prethodna generacija. Svako unapređenje je samo plus :)
 
Sve to lepo zvuci ali realno da li cu stvarno da multitaskujem i igram 5 igara ili cak i 2 igre odjednom... uglavnom i najverovatnije ce da se svede kao i do sad da sacuvam i izadjem i budem siguran da je save bar negde zavrsio u cloudu za svaki slucaj ako bilo sta lokalno zastane ili ima problem.
 
Jutros u listingu jedne prodavnice izasla cena od samo 400 evra... videcemo dal ce tako i biti ili je to bio samo placeholder.
 
Izašla je i cena na jednom danskom sajtu od 1050$ [emoji16]

Naravno, 99.9% placeholder

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Bice oko 500$ US, 500e EU, kod nas preko madjara oko 550 ce ispasti (prvih par meseci)
 
Bio je leak da je proizvodnja (februar mesec) kosta oko 450$ po jedinici, ako je to tacno..... Ravno 500e kod madjara bi bila dobra cena.
 
Znaci kod nas oko 70k.
Jel se seća neko koliko je bio PS4 kod nas, na početku?
 
Bio je skoro 500€ (evro je bio oko 115 dinara).
 
To kod nas je manje bitno :d
Ali svakako ce zacepiti cenu.
 
Nazad
Vrh Dno