Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

ja sam prvo pomislio na ps1

...
malo konzervativniji dizajn
 
Znaci ipak potvrdjen hardware ray tracing ali ono sto je meni mnogo bitnije je haptic feedback za novi controler koji ako pametno implementiraju u igrama moze da pruzi totalno drugacije iskustvo. Doduse, u vremenu xim emulatora i ostalih kb+m to dominate bonus zajebancija ovo mozda dodje i nebitna stvar...
 
Meni se bas svidjaju informacije oko novog controllera, nisam ocekivao takve promene a zvuce jako dobro.

Cekamo dalje da vidimo slike kako izgleda, ali po meni ovo sve obecava jednu dobru generaciju sa mnogo promena.
 
Mene plaši da neće koštati ispod 100 $/€.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nadam se da ce ps5 biti dovoljno "hardware-ski jak" za godine ispred nas, da ne bude opet neki mid-gen upgrade-a kao sa ps4 ( ps4 pro ), i da ce biti dobro reseno hladjenje, tj tih u radu,
 
Ja sam gotovo siguran da će da bude pro za par godina...i to za manje vremena nego što je trebalo 4 pro da se pojavi od redovne 4.

Gesendet von meinem SM-N970F mit Tapatalk
 
Sve sami stručnjaci :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Znaci ipak potvrdjen hardware ray tracing ali ono sto je meni mnogo bitnije je haptic feedback za novi controler koji ako pametno implementiraju u igrama moze da pruzi totalno drugacije iskustvo. Doduse, u vremenu xim emulatora i ostalih kb+m to dominate bonus zajebancija ovo mozda dodje i nebitna stvar...
Isto sam pomislio. Još kad neki developer zna šta radi po tom pitanju, može da bude stvarno dobro. Bungie recimo pravi neverovatan osećaj samo sa vibracijom, a tek kad dođe ovo...

Posebno je interesantan feedback pri pomeranju samih stickova.

A ovo drugo mislim da je nebitno, te gluposti koristi premali broj ljudi da bi bio problem.
 
@Ivan

Pa dobro ako je tebi bolje da u Until Dawn imas napucanu grafiku a igra pritom radi u 15fps oke, ako ste tako navikli i ne smeta vam ok [emoji14]
Evo pre neki dan presao Killzone Shadow Fall po 2x i sad igram COD WW2 , KZ radi u 30-35 fps dok je Cod 60 fps, ko ne oseti razliku i ne vidi taj je lud covek, dupe i oko u fluidnosti i svemu. Moze i moraju i konzolaske igre da rade u 60fps... Ne znam samo kako vam ono nije mucenje u 30fps igrati voznju ili neki fps... Zato sam se uhvatio frejmova jer vise dosta mi je da se igre vuku ko prebijena baba
Dobro poređenje. Probao sam Killzone Shadow Fall u nadi da su ispravili manjak fps sa Killzone na 2 i 3 ali ipak nisu. Pokrenem Battlefield koji meni vizuelno izgleda bolje od Shadow Fall, konzola ne oseća igru.

Voleo bih da PS5 donese veći FPS i bolje kontrolere. Nešto nalik na C40 ali sa još boljim dizajnom. Bilo bi lepo kada bi i SSD postao standard u gaming svetu
 
SSD najavljuju na sva usta, jedino kapacitet može biti problem.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Ja sam gotovo siguran da će da bude pro za par godina...i to za manje vremena nego što je trebalo 4 pro da se pojavi od redovne 4.

Gesendet von meinem SM-N970F mit Tapatalk

Moguce, samo ako izbace konzolu sa hw-om koji je kanta, tj drasticno kaska za pc trzistem kao PS4 onomad. Ja ocekujem makar 30-40% bolje performanse od trenutnog Xbox OX-a, sto nadam se sa trenutnim hw-om je apsolutno moguce i dovoljno je da konacno vidimo igre u 1080p 60fps i stabilnih 4k 30fps-a (ili okljucan fps - famozni performance i resolution mod). U tom slucaju mislim da neki refresh ne bi bio potreban za jos 3-4 godine, taman i da se napakuje par ekskluziva.

Opet, mislim da je bitnije da adresiraju hladjenje/bucnost i da izbace malo kvalitetnije kontrolere (makar i aftermarket "elite" verzije) ne bi bile na odmet... :D

SSD mi je samo cherry on top, ali cini mi se da je i tu 2tb neophodno (ili makar da ponude 1tb i 2tb verzije)

I da, bc za PS4 je obaveza inace ostajem na Pro verziji do nekog refresha PS5-ice...
 
Poslednja izmena:
Moguce, samo ako izbace konzolu sa hw-om koji je kanta, tj drasticno kaska za pc trzistem kao PS4 onomad. Ja ocekujem makar 30-40% bolje performanse od trenutnog Xbox OX-a, sto nadam se sa trenutnim hw-om je apsolutno moguce i dovoljno je da konacno vidimo igre u 1080p 60fps i stabilnih 4k 30fps-a (ili okljucan fps - famozni performance i resolution mod). U tom slucaju mislim da neki refresh ne bi bio potreban za jos 3-4 godine, taman i da se napakuje par ekskluziva.

Opet, mislim da je bitnije da adresiraju hladjenje/bucnost i da izbace malo kvalitetnije kontrolere (makar i aftermarket "elite" verzije) ne bi bile na odmet... :D

SSD mi je samo cherry on top, ali cini mi se da je i tu 2tb neophodno (ili makar da ponude 1tb i 2tb verzije)

I da, bc za PS4 je obaveza inace ostajem na Pro verziji do nekog refresha PS5-ice...

Pa nije PS4 kaskao za pc trzistem. U vreme kad je izasao 2013 to je bio PC srednje/vise-srednje klase.
Drugo je sto bi ti hteo da je bio u rangu hi end PC-a al to nije realno
 
Meni se cini da izlazi PRO kada i regularna verzija PS5. Mislim da sam negde procitao, da po primeru PS4 i PS4 PRO su shvatili da uvek ima igraca koje zele jacu masinu i da ce je biti odmah. Kada nadjem tekst bacicu link, mozda je samo glasina.
 
Za Xbox je bilo price, za PS nije.
 
Moguce, samo ako izbace konzolu sa hw-om koji je kanta, tj drasticno kaska za pc trzistem kao PS4 onomad. Ja ocekujem makar 30-40% bolje performanse od trenutnog Xbox OX-a, sto nadam se sa trenutnim hw-om je apsolutno moguce i dovoljno je da konacno vidimo igre u 1080p 60fps i stabilnih 4k 30fps-a (ili okljucan fps - famozni performance i resolution mod). U tom slucaju mislim da neki refresh ne bi bio potreban za jos 3-4 godine, taman i da se napakuje par ekskluziva.

Opet, mislim da je bitnije da adresiraju hladjenje/bucnost i da izbace malo kvalitetnije kontrolere (makar i aftermarket "elite" verzije) ne bi bile na odmet... :D

SSD mi je samo cherry on top, ali cini mi se da je i tu 2tb neophodno (ili makar da ponude 1tb i 2tb verzije)

I da, bc za PS4 je obaveza inace ostajem na Pro verziji do nekog refresha PS5-ice...
Kakvu god da izbace nema šanse da će dobro da radi sa 8k televizorima, a nema šanse da me ubedi neko da za narednih ~8 godina ljudi neće prelaziti na pomenutu rez.

Gesendet von meinem SM-N970F mit Tapatalk
 
Isto sam pomislio. Još kad neki developer zna šta radi po tom pitanju, može da bude stvarno dobro. Bungie recimo pravi neverovatan osećaj samo sa vibracijom, a tek kad dođe ovo...

Posebno je interesantan feedback pri pomeranju samih stickova.

A ovo drugo mislim da je nebitno, te gluposti koristi premali broj ljudi da bi bio problem.

Zapravo i nije tako, sto je najgore u vecini shooter multiplayer igara mozes videti gomilu ljudi koji koriste K+M emulacije, naravno uz vec native podrsku za K+M. Nije da ne mogu da igram zbog toga ali je nesto sto svakako primetim i vec je postalo uobicajeno.

Meni se iskreno svidja taj pristup sto boljem feedbacku i licno bih se bas obradovao kad bi izasao redizajnirani VR Aim za PSVR2 koji bi imao slicne mogucnosti - jednostavno totalno drugacije i veoma zadovoljavajuce iskustvo. Steta sto je to apsolutna kontra nekoj drugoj gejming filozofiji gde je samo bitno da si "prvi" i da imas sto vise in game itema, poena ili cime te vec igra nagradjuje i to je cela ideja iza K+M emulacije i gomile scripting cheatova koji su prisutni poslednjih par godina.

Svakako nadam se da ce bar first party studiji da iskoriste te prednosti za svoje igre koje realno i najvise ocekujem uz PS5 najavu.
 
Kakvu god da izbace nema šanse da će dobro da radi sa 8k televizorima, a nema šanse da me ubedi neko da za narednih ~8 godina ljudi neće prelaziti na pomenutu rez.

Gesendet von meinem SM-N970F mit Tapatalk
Neće raditi ni jedna igra u 8K, pogotovo u 60fps.
To ni u ludilu.
Ni ps4 pro ne moze 4K 60fps. Može 4K upscale do 30fps i to je to, ništa manje, ništa više.
Kad laici kažu: "može ps4 u 4k bajo", probije me jeza.
Mislim da su rekli da ps5 podržava 8k rezoluciju( video verovatno), verovatno UI, youtube, netflix itd će moći da se gleda u 8k.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
 
Porediti PS4 i PC je kao porediti iPhone i Android. PS ne mora da bude jak hardverski kao i PC iz prostog razloga jer se hardver ne menja kod PS, a to znači da imaju više vremena za optimizaciju neke igre i samim tim da iskoriste što bolje hardver koji imaju. Sa PCjem to nije slučaj, izađe nova komponenta i dosta stvari se menja.
 
a tek nintendo switch što je moćna mašina... kao pola premium mobilnog, pa radi i prodaje se u 2019.
i to po ceni veoma sličnoj kao daleko hw moćniji ps4.
najvažnije je osmisliti ekosistem.

što se 8k filmova tiče, tek treba skenovi negativa za to da se ponovo odrade.
ko će to da primeti sa "non-augmented" očima... je tek druga priča.
 
Poslednja izmena:
Ne bi bilo lose da stave i Srbiju zemlju podrzanu za placanje igara, servisa, pretplate... dojadi ona prica sa vaucerima, dopunama, azijskim nalozima i sta ti ja znam...
 
Poslednja izmena:
Cekamo da Bench prestane da prati Sony zbog toga :)
 
Nije mi jasno kako neko moze da kaze da SSD nije veliki upgrade... svakako trebalo je mnogo pre, ali u ovoj izvedbi sa gotovo potpuno ukinutim cekanjima za ucitavanje je brutalno dobra i bitna stvar... :)
 
SSD je ogroman upgrade, smanjuje čekanje na minimum. Video sam punu moć SSDa na laptopu, butuje sistem za par sekundi. Bilo bi fino kada bi PS5 to postavio kao standard
 
Svaki PC user je video punu moc SSD-a jos pre 4-5 godina (entuzijasti) a u skorije vreme gotovo svako moze da priusti.
 
Svaki PC user je video punu moc SSD-a jos pre 4-5 godina (entuzijasti) a u skorije vreme gotovo svako moze da priusti.
Ali ovo nije isto, prvo što je ili pci-x 4.0 ili neko custom rešenje (brže od sve ga na pc-u u trenutku one najave), a drugo što na to može da se računa, za razliku od pc-a. Svaki developer može na to da se osloni.

To menja game dizajn iz korena, nema više skrivenih loading screenova, nepotrebnih dodatnih "putovanja" itd.

Veliki broj pc-a nema ssd, a posebno ne ovako utegnut sistem, samim tim ne može da se podrazumeva za razvoj i do sada je služio "samo" za brže učitavanje.

Biće mnogo bolje za sve zbog ovoga.

Isti primer je i ray tracing. Jedno je što nešto postoji na malom procentu grafičkih, a drugo je kad svaki sistem to ima.
 
Bravo, lepo objasnjeno :)

doduse videcemo koliko ce ray tracing stvarno znaciti pogotovo na pocetku...
 
Pa kod ekskluziva može sve odmah (baš da se pokaže sve), a multiplatform naslovi ce verovatno umerenije u početku, ali mnogo više nego sad, što je dobro i za pc gaming.

Mnogo je bitno i što cpu ovog puta neće biti par redova veličine daleko od najboljeg što postoji, suštinski je to to, za neki ogroman iskorak bi morao da imaš cpu od 1000e u odnosu na zen koji će ovde biti.

To je isto mnogo dobro za celu industriju, jer cpu određuje kog tipa ćemo igre moći da dobijemo, pravi napredak u suštinskom smislu.

Ja očekujem i mnogo više 60 fps igara. Neka cpu limited 30 fps igra na konzolama uopšte neće biti lako da se duplira na pc-u. Videćemo, ja očekujem high frame rate fokus na pc-u, a mnogo masovnije 60 fps igre na konzolama jer će im biti lakše da to postignu nego ikada. Uz sve dynamic resolution tehnike i ostale slične stvari.

A mislim i da je ta tema došla na red na neki način, da ne može baš da se kaže kao do sad - kako developeri odluče. Viša su očekivanja. Plus dobijamo variable refresh rate podršku, pa će sv eto delovati mnogo bolje. Mogu da ciljaju koji hoće frame rate, 45 npr.

Jedna od boljih generacija nas čeka, mislim da ce i oni koji se lože na tehnikalije ovog puta i te kako imati sts da vide od pametnih rešenja.

Closed system garantuje da se sve to koristi na mnogo drugačiji način, bukvalno svaka igra može da se oslanja na sve ovo, neka indie glupost može da računa na ray tracing i taj custom ssd. Game changer, bukvalno. Umesto samo u nekim igrama koje to zagrebu sad, imaćemo to u svim igrama.

Sve ce biti lakše kad stignu neki dobri demoi da to vidimo...
 
Poslednja izmena:
Kad je stari hardver izvukao onakvu grafiku i optimizaciju na Horizon Zero Dawn, mislim da briga za ovaj nadolazeci nije opravdana.
Bice to sve dobro, ne sumnjam.

Za FPS sam odavno pisao da mi je cudno da konzole ne probaju da ciljaju na neku sredinu izmedju 30 i 60 fps. Ogranicenje na samo 30 ili samo 60 ih dobrano kolje i sputava u tim kombinacijama gde 4k iskljucuje 60fps i obrnuto.
4k i 45fps kao standard? Gde da potpisem? Samo iz razloga sto od 4k i 60fps kao standard nema nista.
 
Nazad
Vrh Dno