Šta je novo?

INFO: Wear Leveling Count-Wear Range Delta

Ma znaci NVMe, ne bi postojao da ne vredi. Ja kad budem radio upgrade racunara idem na NVMe za sistem sigurno, bar Kingston A1000 od 240GB i da uzmem jedan klasican SATA SSD od 250-500GB i da izbacim traktor zvani HDD iz racunara skroz. Nego cekam Ryzen novi da vidim cene.
 
Pa razlika je u cache-u, Samsung ga ima dok Kingston nema, tu je razlika.
To nije do SATA vs. NVMe onda :)
Mislim... dzaba vam pricam, ajde da pricam o grafickim ili necem o cemu predstavu nemam, ali pricam o necemu na cemu sam i fizicki radio (file system za SSDove).
Bottom line: NVMe je tu za fancy zaradu. Imate cak i dosta NVMeova koji su sporiji u random od dobrog broja SATA SSDova. A to je mnogo bitnije nego sto moze 3GB/s da cita.

Sve sto vidite da je NVMe brzi je:
- placebo
- vasa greska
- kopiranje
Pick at least one.
 
Pa hajde već jednom da vidimo to brže SATA od tih sporih NVMe.
Evo, dobro izraubovan 960 evo, 250GB sa windowsima na njemu i bootovcan sa njega. Znači dok windowsi rade normalno.
Samsung 960 evo.JPG
Zanemari sekvencionalnu brzinu.
 
Ne savetujem ja ni jedan ni drugi ali nema šanse da SATA ili x2 ima bolju propusnu moć od NVMe/PCIe x4 pa prema tome ne može ni biti brži ni u jednom segmentu. Prema tvom rezonovanju, nijedan slučaj boljih performansi nije vredan para.
Osim toga, cene su se prilično približile sa tendencijom skorog izravnjanja.
 
Ne savetujem ja ni jedan ni drugi ali nema šanse da SATA ili x2 ima bolju propusnu moć od NVMe/PCIe x4
Naravno da nece imati vecu propusnu moc, ko je to rekao?

pa prema tome ne može ni biti brži ni u jednom segmentu.
Vidi attachment :) Najbrzi SATA SSD nece biti brzi od najbrzeg NVMe SSDa ni u cemu, ali neki SATA SSDovi jesu brzi od nekih NVMe SSDova u dosta toga.

Prema tvom rezonovanju, nijedan slučaj boljih performansi nije vredan para.
Ne, po meni NVMe jos uvek ne vredi, jer samo za sekvencijalne performanse je brzi (sem ako ne uzmes Optane ili neki slican extremno skuplji NVMe u kom slucaju treba uzeti u obzir cenu mnogo pre performansi).
Ne vredi, jer skoro nista ne moze da iskoristi sekvencijalne performanse, osim obicnog kopiranja sa tog NVMe na taj/drugi NVMe, ili eventualno restore VM snapshota. Kopiranje neces stalno raditi, a obzirom na manje prostora, verovatno neces nikada raditi pa ni primetiti.
Osim toga, cene su se prilično približile sa tendencijom skorog izravnjanja.
Hmm, nesto se cenovnici ne slazu sa tobom (sem ako ne mislis na 128-256GB, gde se trenutno slazem, mala razlika za cimanje):
https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=252_2000
Koji je najjeftiniji 2TB NVMe SSD sa TLC/MLC NANDom, kao ovi SATA 2TB SSDovi?
https://geizhals.eu/?cat=hdssd&xf=2...2D-NAND+MLC~4851_3D-NAND+MLC~4851_3D-NAND+TLC
208 vs 263 EUR nije slicna cena bas.


Ima negde slika Samsung SSDa iz nekog novijeg laptopa sto sam postavio, sa i bez BitLockera. Evo u attachmentu taj SSD sa BitLockerom, i obican SATA SSD u starijem laptopu.
Ovaj NVMe iz novijeg radi duplo brze samo QD1 bez BitLockera (nije moj laptop, ne smem da ga disablujem). Znaci i QD1 je brzi na SATA SSDu, i QD32.
QD8T8/Seq. su naravno na strani NVMe-a jer je to sekvencijalni transfer, posto je svega 16GB range.

Razlika sa i bez BitLockera za NVMe SSD je samo u QD1, ostali su identicni. SATA SSD je takodje pod BitlOckerom!
 

Prilozi

  • 20190502_183944.jpg
    20190502_183944.jpg
    1 MB · Pregleda: 26
  • 20190502_184437.jpg
    20190502_184437.jpg
    1,014.2 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
To se ne podudara sa 960 evo, sve je bar duplo brže od recimo 860 evo-a pod istim uslovima a 860 evo jke jedan od najbržih SATA. Malo je teže poredddddddddditi na laptopovima, tu nisu baš najbrži controleri.
U svakom slučaju, malo smo prezauzely ovaj thread, ako je nekom do daljeg upoređivanja, možda je bolje da otvori novi thread. Bilo bi lepo videti neka druga iskustva.
 
Pa nisu svi NVMe isti, a ako poredis Optane ili 960 Pro nema smisla, jer su cene u outu.
A ni 960 EVO nije uopste porediv sa cenom SATA SSDova:
https://geizhals.eu/?cat=hdssd&asd=on&asuch=SSD 960 Evo
Najjeftiniji po GB je 1TB, 300e, za sta se moze kupiti 2TB SATA + 100e ostane.

Ovo na slici je 840 Evo ili 850 Evo, ne verujem da se neki drugi Samsung OEM koristi u MacBooku.
 
Kakav je to sajt geizhals? Koliko su dostupni uredjaji po tim cenama koje sajt izlistava? Da li stvarno moze da se nabavi po njima ili je kao kod nas ITSvet, gde najcesce najjeftinije ponude uopste nisu dostupne u firmama koje ih reklamiraju?
 
Garant nije skroz up to date,i vidjao sam retko greske, ali 99% mogu da porucim najjeftiniji item

To znaci Nemcima, nama ne, jer neki od njih ne vracaju VAT, pa su skuplji sajtovi isplativiji.
 
Pa Geizhals :D Cela EU, ali nemacki.su 99% najjeftiniji.
 
Nesto kontam, posto je Hrvatska u EU, kapiram da bi moglo da se sa tog sajta naruci nesto i da stigne na adresu u HR bez ikakve carine? To bi mi odgovaralo posto cesto prolazim kroz HR, a i mogu naci nekog tamo gde ce da mi stizu posiljke.
 
Može. Znam neke ljude koji to redovno rade. Samo ne šalju svi van Austrije/Nemačke, pa pogledaj šta se nudi kao opcija slanja pre plaćanja.
 
Poslednja izmena:
To je i meni palo na pamet, pa sam potrazio na netu i nasao ovaj sajt: https://www.mailboxde.com
Napravis virtuelnu adresu u Nemackoj i oni prosledjuju ka Hrvatskoj. Za male pakete poput SSD cena njihove usluge + postarina (opcija preko Ceske poste) izadje oko 5 evra.
 
Odosmo previse u off, ovo treba u Best Buy temi.
 
GIGABYTE SSD GP-GSTFS31240GNTD 240GB

ScreenShot00307.png ScreenShot00308.png
 
Poslednja izmena:
Samsung 850 EVO 240 GB

Power on Hours: 11322 h
Total Host Writes: 10228 GB
WLC: 29

Zbog WLC vrednosti Hard Disk Sentinel mi ocenjuje "Health" sa 98%.
 
Nazad
Vrh Dno