Šta je novo?

INFO: Wear Leveling Count-Wear Range Delta

Kod mene na laptopu su oba konektora sata 3. Takodje i butovanje radi na oba.
Mada, sto rece alfa, ne verujem da bi se golim okom dala primetiti razlika izmedju sata 3 i sata 2. Vecina ovih jeftinih ssd-ova (tipa Kingston a400) i ne radi brze nego sto sata 2 podrzava :d
 
Poslednja izmena:
I ti šerife sad... :)

Radi sve to jeftino kako treba, tj. iskorišćava i sata 3 brzine.

znam da nisi šerif, ali blizu.
 
Poslednja izmena:
Na sata dvojci ne bi prešao 240-250mb maks. Tako da, znači sata 3. A ovo za ssd u sata 2 ili sata 3 slotu, to jeste. Može se primetiti, ali 99% korisnika neće uspeti (jer ono što rade na računaru čak i sata 2 odlično odrađuje).
 
Poslednja izmena:
Treba da napravimo jedan placebo test, ko izgubi placa ssd od 8tb?:)
 
Evo i mog, 7 godina starog 830. Koristi se i dalje u HTPC-u kao sistemski, pagefile i Chrome, Plex i ACDSee cache. Relativno malo sati rada.

Sluzbeni koji je 6 godina arčen kao jedini 128GB disk u laptopu je, nažalost, OEM, pa nema dosta SMART podataka...
 

Prilozi

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    91.6 KB · Pregleda: 46
Evo i ja da se ubacim. :) Ovde izgleda nema toliko trošenih SSD-ova kao ovaj. :smash: Kupljen pre nekih 7 god. i nije mažen nimalo, a radi i dalje odlično.
Capture Samsung 830.JPG
 
Taj kao i da nije prestao sa radom, sa 58k radnih sati :) 6.667 godina kaze Calculator :D
 
Ono sto mi je zanimljivo da svima koji su okacili rezultate ovde health status je 100%, jedino kod mene je 95%, a vecina ih je radila vise od mog SSD-a :)
 
Evo ga još jedan mučenik u najavi. :D Za Patriot nema podataka u CDI o količini upisa, ali kad se "RAW Values" stavi na "10 [DEC]" onda se dobije količina u GB.

Capture Patriot Blast.JPG
 
Evo ga još jedan mučenik u najavi. :D Za Patriot nema podataka u CDI o količini upisa, ali kad se "RAW Values" stavi na "10 [DEC]" onda se dobije količina u GB.

Svi vi koji koristite ovaj program, zamolio bih vas da postavite postavke "RAW VALUES" kao Dulenator i Zeha !!!

Ono sto mi je zanimljivo da svima koji su okacili rezultate ovde health status je 100%, jedino kod mene je 95%, a vecina ih je radila vise od mog SSD-a :)

To je zato sto ova verzija programa ne ide bas u "sitna crevca" pa u ovom slucaju "healt status" ima puku osnovnu informacionu osnovu.
Dole ispod cu priloziti screen shot programa DriveDX za Mac.Pa ces uvidjeti razliku.

Treba da napravimo jedan placebo test, ko izgubi placa ssd od 8tb?:)

Sta predlazes?

WLC na mom lapu.

 
Poslednja izmena:
Evo i mog, 7 godina starog 830. Koristi se i dalje u HTPC-u kao sistemski, pagefile i Chrome, Plex i ACDSee cache. Relativno malo sati rada.

Sluzbeni koji je 6 godina arčen kao jedini 128GB disk u laptopu je, nažalost, OEM, pa nema dosta SMART podataka...

Nije tacno, imas gomilu informacija.
Budi ljubazan pa odradi ""RAW Values" stavi na "10 [DEC]" onda se dobije količina u GB".

Predpostavljam da je Win u pitanju?
I koji je Samsung u pitanju: Evo ili Pro?

Evo i ja da se ubacim. :) Ovde izgleda nema toliko trošenih SSD-ova kao ovaj. :smash: Kupljen pre nekih 7 god. i nije mažen nimalo, a radi i dalje odlično.
Pogledajte prilog 269152

I ti imas WLC na ovom screen shot-u, da li bi odradio i ovdje ""RAW Values" stavi na "10 [DEC]" onda se dobije količina u GB"?
Posto vidim da u nekim redovima ima informacija u hex obliku.
Takodje koji model je u pitanju?
I koji Os?
 
Poslednja izmena:
Stavimo u 15 istih masina 5 SATA 2, 5 SATA 3 SSDa i 5 NVMe SSDa.
Ko primeti tacno razliku, bez greske, dobija SSD od 8TB.
Ko pogresi - placa SSD od 8TB :)

Bez bilo cega gde se moze direktno videti sequential speed, tipa kopiranje :)
 
Poslednja izmena:
Moj problem sa torentima, pogotovo novijim materijalom (filmovi i serije naravno) je sto poskidam 3-4-5 a nekad i vise verzija okacenih na net pa izaberem sta mi se najvise svidi (prema velicini i kvalitetu slike i zvuka (ponekad)), tako da se uvisestruci ono sto skinem u odnosu na ono sto sacuvam za gledanje... da ne pominjem sta ja sve jos uvek nisam dogledao jer ne stizem...

Imamo ISTO iskustvo!!!
:D

Tako je, NAS definitivno nije resenje za moj slucaj jer su mi filmovi potrebni lokalno zbog ceste promene lokacije.

Pa u tvom slucaju bi bilo najbolje da kuci napunis ext.ssd filmovima i da to polako cirkas kad nisi doma(pripazi se saudijske arabije i erotike da nebi prosao kao crnogorac u vicu kad je ustinuo neku hanumu za dupe).

1.Vama je mozda bolje resenje neki extra jeftin, a ogroman flash (sa OK sekv. a nebitnim random brzinama), jak memory buffer u Torrent klijentu i cao. Inace, jace buffere za torrent klijente predlazem i za SSD.....

2.Razmisljam matematicki, kroz 5 godina se taj SSD i ne isplati prodavati, pa da li ima 5 ili 500TB nece igrati veliku ulogu :)

3.E ko uzima QLC NAND SSD vec, nismo jos imali prilike da vidimo koliko u proseku mogu da izdrze, ali ako je procena zivota naspram TLC/MLCa tacna, na njima bi trebalo da se pripazi.


4.@Guz, kako si izjavio ono za OEM diskove, nisam jos siguran da li si sakrastican :p
Imam dva OEM Samsunga - cak ih CDI cita kao Samsunge, jedan SATA, jedan NVMe, nista pametno ne mogu na njima da vidim sem total bytes written cini mi se (Ili host writes, jedan od ta dva, mrzi me da idem po te laptopove)

1.Pod cime podrazumjevas "jak bufer" za torrent?

2.Tu se apsulutno slazem!!!
Bolje pokloniti nekome od rodbine.

3.Tu svakako trebamo jos iskustva da nabijemo.Treba vidjeti koji ce rezultat "ruje" da nabiju sa njihovim przenjem?!
Mada realno(drzim fige)mislim da ce lagano ici do jednog petabajta. Meni, koji ce da sluzi kao media biblioteka je sasvim beznacajno.

4. Ne, nije u pitanju sarkazam. Jednostavno nisam toliko informisan. Kad neko kaze da kupuje OEM, tu ja prvoshodno mislim na ssd bez kablova,srafova i one metalne plocice za fiksiranje. Potpuno mi je LUDA pomisao da je moguce isto tako u prodaju pustiti ssd sa malo ili bez imalo smart funkcija(WTF).
Ja zapravo jos uvijek ne znam sta posrijedi? U pogledu Drive DX-a, program cesto dobija update-e u pogledu podrske svih nadolazecih ssd-ova.

Zato bih volio, da vi koji ste na Win-u probate i druge programe za ocitavanje ssd-a?!
Pa uporedite rezultate.
 
Stavimo u 15 istih masina 5 SATA 2, 5 SATA 3 SSDa i 5 NVMe SSDa.
Ko primeti tacno razliku, bez greske, dobija SSD od 8TB.
Ko pogresi - placa SSD od 8TB :)

Bez bilo cega gde se moze direktno videti sequential speed, tipa kopiranje :)

:) hahaha to je za nas (vecinu) obicne smrtnike "cijepanje atoma" :type:
 
^pod OEM SSDova se smatraju SSDovi pravljeni i poslati OEMovima. Njih i neces naci u slobodnoj prodaji, jedino eBay i sl., izvuceni iz laptopova.
U sustini to i treba da znaci OEM, ne bi smeo da se nadje u slobodnoj prodaji.
Ono sto neki misle pod OEM je "bulk" pakovanje (naspram Full, gde ima i glupih knjizica :d)
 
Mushkin Trictor koji skuplja prasinu.
 
Stavimo u 15 istih masina 5 SATA 2, 5 SATA 3 SSDa i 5 NVMe SSDa.
Ko primeti tacno razliku, bez greske, dobija SSD od 8TB.
Ko pogresi - placa SSD od 8TB :)

Bez bilo cega gde se moze direktno videti sequential speed, tipa kopiranje :)
Jedna mašina, dva W10, jedan na 960 evo i jedan na Kingston A400 i oseća se razlika itekako.
 
Ja u istom kompu imam A400 i Samsung (da li 860 ili koja mu je oznaka vec - onaj model sto je bio best buy pre 3-4-5 godina) i nikad nisam osetio razliku u radu :) Oba su na SATA 3.
 
Jedna mašina, dva W10, jedan na 960 evo i jedan na Kingston A400 i oseća se razlika itekako.
Ja imam SATA2 u Nehalem laptopu i NVMe u i7-7xxx gen laptopu. Osim za kopiranje i restore VMova (za sta sam p**deo tokom aprila :D) ne primetim razliku stvarno nimalo.
Cak ima slucajeva, benchmark, gde je NVMe sporiji, tipa ako se ukljuci BitLocker.
 
Ja u istom kompu imam A400 i Samsung (da li 860 ili koja mu je oznaka vec - onaj model sto je bio best buy pre 3-4-5 godina) i nikad nisam osetio razliku u radu :) Oba su na SATA 3.
Zato što su oba skoro istih performansi, NVMe je delko brži u svim segmentima.
 
^ajde ponesi 7-8 laptopa, i jedan obican NVMe (cisto da nije Optane :)), da vidimo ko ce dobiti 8TB.
 
^ajde ponesi 7-8 laptopa, i jedan obican NVMe (cisto da nije Optane :)), da vidimo ko ce dobiti 8TB.
Da imam para za 7-8 laptopa, nebi mi ni trebao 8TB disk na poklon. Jedini laptop koji imam je prošlovekovna Toshiba sa 5200 Rpm HDD-om i XP-om. Većina nebi primetili razliku između HDD-a i SSD-a.
 
To nije do SATA vs. NVMe onda :)
 
Pa kako si onda ovo primetio? Bez kopiranja.
Pa lepo. startujem jedne windows i vidim koliko se brzo diže system i i otvaraju programi, koliko brzo otvara i piše .cab, zip i ostale arhive ili velike projekte. Sve što se normalno radi.
Vidi se i po zauzeću diskova, kopiram nešto sa 960 evo na A400, zauzeće Samsunga 15% a A400 100%, isto kao na HDD i ako je neki baš velikki file kao recimo Reflect-ov full disk backup, taj disk je neupotrebjiv dok se ne završi. To su 40-50GB operacije pa se oduži. Da su sve to NVMe diskovi to bi trajalo nekoliko sekundi.
Kopiranje sa i na HDD nema veze, tu je samo brzina HDD-a u pitanju a nije baš ni važno, ako kopiram nešto veliko, pustim da radi u pozadini stim što je HDD tada neupotrbljiv a na NVMe još uvek može da se radi.
Znači, sve se vidi golim okom samo zavisi šta se radi.
PS. Evo još jedan primer, pre neki dan bio veliki update za W10, skinuo sam ISO i instalirao ne jednom id drugo, W10 dignut na NVMe instalirao dok sam kafu skuvao a za onaj na A400 sam otišao na ručak. Na neki lapovima sa HDD to uzme dva sata.
 
Nazad
Vrh Dno