Šta je novo?

Pomoć: i5 2500k + MSI Z68A-G43 i nerešiva misterija overkloka

Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
2,111
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel 13600K
Matična ploča
DeepCool AK620 White
RAM
64 GB Kingston Fury Renegade DDR4 3600 Mhz
GPU
Gigabyte GeForce 3060Ti Gaming OC 8GB
Storage
KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 2 TB, Seagate Firecuda 530 M.2 SSD 2 TBCrucial® MX100 SSD 512 GB, Western Digital, Western Digital Caviar Green WD20EARX 2 TB
PSU
CHIEFTEC CTG-650C 650W A80 series Full
Monitor
Dell 24"
Mobilni telefon
Samsung A52S
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav! Nedavno mi je crkla ploča za i5 2500k, i pošto mi se ne daju 400 evra da menjam i procesor i memorija i ploču, uzeo sam polovnu ploču, ovu iz naziva topica. Jasno mi je da to nije bogzna kakva ploča (recimo, nema ručno podešavanje voltaže), ali za nivo overkloka koji meni treba je više nego dovoljna (4-4.2 Ghz). Problem, je međutim što overklok ne radi! Kad podesim taj automatski overklok koji MSI ploče imaju, u BIOS-u je uredno prijavljeno da procesor radi na 4.2 Ghz. Međutim, kad odem u Windows, CPU Temp i CPU Z pokazuju da procesor radi na 3.3 Ghz, čak i kad ga opteretim igrama ili renderingom. To mi je jasno i po temperaturama procesora jer one nikad ne prelaze 55 stepeni pod punim opterećenjem. Na prošloj ploči procesor je radio na 4Ghz i na nekih 72 stepena recimo. Kad ručno podesim overklok, tipa na 3.9, 4.0 Ghz i slično, opet se dešava isto - sve aplikacije u Windows pokazuju da on i dalje radi na 3.3GHz. Imate li bilo kakvu ideju šta da probam? Gasio sam EIST i sve te druge gluposti naravno, do toga nije.

Čovek od koga sam kupio procesor se trenutno ne javlja, a kad sam bio kod njega, pokazao mi je da je bez problema overklokovao procesor na 3.9Ghz, a posle i kako radi na defaultu. Znači, očigledno je nešto do čačkanja u BIOS-u a ja više nemam nikakvu ideju šta da radim. Na netu slabo šta mogu da nađem osim da bi taj automatski overklok na 4.2 Ghz morao da radi, kao što meni ne radi. Evo i CPU-Z ako nekome znači.
 

Prilozi

  • asfa.jpg
    asfa.jpg
    35.1 KB · Pregleda: 62
Jel zadnji bios, jesi resetovao bios?
 
CMOS Clear, ili prespajanje na JUMPER, vadjenje baterije i memorije.
 
CMOS Clear, ili prespajanje na JUMPER, vadjenje baterije i memorije.

Ja sam totalni amater za to :/ Koje su šanse da je to problem? Moram da vidim sa majstorom u servisu koji mi je ugrađivao ploču da li je on to već radio.
 
Drugari, da javim - dovoljno je bilo odraditi load optimized system defaults i posle toga sam bez problema uradio OC na 4.2 Ghz. Nije bilo potrebe ni za reinstalacijom Windowsa ni petljanjem sa džamperom.
 
Verovatno je bios nesto zabagovao, bitno je da si resio na najlaski moguci nacin.
 
Nazad
Vrh Dno