Šta je novo?

Problem sa WD Elements 2tb

Sgt. Major

Slavan
Učlanjen(a)
31.08.2013
Poruke
2,541
Poena
495
Oko tri i po godine koristim eksterni WD Elements od 2tb, nikad nisam imao ni najmanji problem. Otprilike dvaput mesečno proverim stanje CrystalDiskom, svaki put je stajalo Good, bez grešaka i problema. Pre desetak dana mi je u foobaru jedna pesma prekidala na tačno određenom momentu, a isto se dešavalo sa tom pesmom i u drugim plejerima, ali sam je skinuo ponovo sa drugog linka i sve je bilo okej. Večeras pustim epizodu serije i opet prekida na jednom momentu i u MPC-HC plejeru i u BS-u, pa se setim da pogledam CrystalDisk, kad tamo:

8jT1z9A.png


Koliko je ozbiljno? Da odmah uzimam novi i kopiram sve sa ovog ili mu ima spasa?
 
Prebaciti u decimalni oblik ocutavanja, ja recimo ne umem prevesti ono 0000C sta znaci...

Untitled.png
 
Current Pending Sector Count je broj sektora za koje je postojao problem prilikom čitanja. Može da bude do samog diska, a može biti i neki spoljni problem sa USB-om i sl.

Bekapuj podatke s diska, uradi full format i posle toga test surface sa nekim hdd alatom, nakon toga proveri - ako i dalje imaš pending sektore ili se pojave realocirani sektor - hdd je spreman za zamenu.

Ako posle toga nestanu, nastavi da ka koristiš, samo proveravaj s vremena na vreme da li su se pojavili ponovo.
 
Upravo bekapujem. Tu i tamo neki fajl ne može da se kopira na bekap disk, a primetio sam da je reč o fajlovima koji su uskladišteni u poslednjih mesec dana.
 
Prebaci sta moze pa odradi Wipe disk sa MiniTool Partition Wizardom, izaberi prvu opciju upis nula. Kad to zavrsi pusti Victoria HDD alat i vidi da li ima lose ili spore sektore. Ako ima spore to moze da prodje uz oprez, a ako ima lose, na primer u odredjenom delu hard diska, prvih 10-100GB, sa MiniTool napravi tih losih 100GB da se ne koriste, bez formata a ostalo napravi klasicno NTFS i koristi.
 
Pustio sam wipe partition/disk. Posle deset minuta je prebacio sa 0 na 1%. Je l' to uvek ide tom brzinom?
 
Pa sa obzirom da je 2TB da kazemo da jeste, to ide sporo i sve sto je veci hard disk duze traje. Jesi ga vezao preko USB 3.0? I to znaci da radi brze. Neka ore, sto se kaze, on sad upisom nula vraca stanje namagnetisanja na fabricko i moze dosta da pomogne. Meni u 50% slucajeva oporavi hard disk koji je imao lose sektore i moze da traje jos, neki i godinama. 2017 mi DVR sa kamerama pistao za hard disk od 1TB, stoji u garazi i tamo je leti pakao jer je juzna strana. Imao lose sektore. Odradio ovo i evo ga i sad radi a hard disk je inace u funkciji od 11.2011.-te. Javi rezultat.
 
Evo šta kaže Victoria:

oK1g0sy.png



Kako da znam koliko da odsečem kao deo koji se neće koristiti? Rekao bih da ih ima malo, ali, kao što rekoh, probleme sam imao samo sa fajlovima koji su iskopirani ili skinuti na taj disk u poslednjih mesec dana, pa ne znam da li to znači nešto ili ne i da li utiče na veličinu odsečenog dela.
 
Poslednja izmena:
I da, MiniTool Partizion Wizard mi uopšte ne nudi split partition za taj disk, već samo delete, format, wipe i još nekoliko opcija. Kad kliknem na drugi disk, dobijem sve opcije - extend, merge, split, copy itd itd, kojih nema za disk na koji se odnosi ova tema.

Ili si mislio da prvo formatiram ceo disk, onda ga podelim na dve particije i opet odradim wipe one na kojoj će biti loši sektori?
 
Poslednja izmena:
Kako malo kad imas 1327, to ti je plavo Err x? Na slici se vidi da ima losih sektora na 936GB, moras da vratis log ranije i da vidis da li pocinje od nekog odredjenog dela. Ali ako je ovako nakon upisa nula on je samo za kantu, po meni.
 
Aha, mislio sam da je to malo u poređenju sa ukupnim brojem. Prvi put za 16 godina sa računarima mi se dešava ovako nešto, pa nemam iskustva.

Evo ga početak loga:

JnsCdoz.png
 
Ako je ovo nakon upisa nula onda moze da se koristi za NE BITNE stvari tipa muzika, filmovi i ono sto imas backup na drugom mestu (hard, cloud). Ovde vidimo da prvi losi sektori krecu na polovini diska to jest na 933-cem gigabajtu i ima ih (po predhodnoj slici) do 936GB. Mozes da napravis jednu particiju od 930GB, uvek manje da ne bude bas do tog loseg dela na 933GB i da tih 930GB koristis. Onda sledecu pravis od 10GB, stavi da bude EXT4 format. I na kraju preostali prostor napravi NTFS klasicno. Na ovaj nacin ces izolovati tih 3-4GB koji su losi, stavili smo namerno vise da ima lufta a Windows nece gledati tu EXT4 particiju jer ne cita Linux particije. Rezultat, imaces dve particije po 900+ GB pa ga puni i vidi kako se ponasa.
 
Super, hvala. Koristiću ga za filmove, serije i igre, pa dokle poživi, ostalo je bekapovano, a uzeću i još jedan disk.

Hvala još jednom, puno si mi pomogao!
 
Nema na cemu. Uskoro cu da odradim ovo kao tutorijal da admini stave u sticky da samo linkujem metod. Inace bas danas jedan od 500GB sam radio bas ovo, od 77-81GB los, ostalo kao strela. Odsekao i sad podigao sistem, radi extra za sad. Victoria je mnogo mocan alat!
 
Ja sam upravo formatirao te tri particije, na srednju od oko 10gb pomoću MiniTool-a primenio opciju hide partition da je ne vidim u Total Commanderu i File Exploreru i sad je odlično. Pretpostavljam da mora tako da ostane, ne mogu sad da merdžujem ove dve velike koje bi trebalo da su zdrave?
 
.... ... Onda sledecu pravis od 10GB, stavi da bude EXT4 format. I na kraju preostali prostor napravi NTFS klasicno. Na ovaj nacin ces izolovati tih 3-4GB koji su losi, stavili smo namerno vise da ima lufta a Windows nece gledati tu EXT4 particiju jer ne cita Linux particije. Rezultat, imaces dve particije po 900+ GB pa ga puni i vidi kako se ponasa.

Kakav genijalan hack !!! ,)

.... ne mogu sad da merdžujem ove dve velike koje bi trebalo da su zdrave?

Pa sta ti logika kaze(nemoras biti wheezkid) ?
 
Logika je da ne može, naravno, ali moje je da pitam da li eventualno softver može da odradi nešto tako da se obe vide kao jedna, a na onima koji znaju je da mi odgovore, ako hoće. :)
 
Pravo da ti kazem, sad sam i ja zaintrigiran ! :)
 
Ne moze jer su odvojene fizicki onom od 10GB koja je losa. Bar ja ne znam za nacin a ne bih ni probao jer moze da ugrozi podatke.
Kako se ponasa za sad? Meni ovaj radi ok sistem, Windows kuka na hard disk jer je Smart okinut pa sam mu to iskljucio da ne smara. Lepo se instalirao i ok radi za sad.
 
Zasad sve okej, sinoć sam gledao nešto sa njega i nije bilo problema. Windows nije ništa dojavio.

Kako ti pratiš rad tog diska?
 
Pa koristi se sistem, klasika. On ako ne koristi los deo nece da se buni i usporava. Naravno uvek postoji sansa da se pojave novi losi sektori na drugim mestima i ako je to slucaj onda je za reciklazu ;)
 
Aha, jasno. Meni nije sistem na njemu, tako da ću jedino moći da primetim ako bude problema sa nekim fajlom, pa će u tom slučaju da leti u kantu.
 
Aha, jasno. Meni nije sistem na njemu, tako da ću jedino moći da primetim ako bude problema sa nekim fajlom, pa će u tom slučaju da leti u kantu.

Pa nemora samo tako, mozes jedanput u dvije sedmice ili u mjesec dana da napravis pretragu za losim sektorima.
 
To svakako, nego sam mislio da djalf ima neki poseban metod za praćenje koji ne uzima 12+ sati kao Victoria. :)
 
Na zalost, brza i pouzdana metoda ne postoji. HDD Sentinel ce da ti kaze ono sto znas i sam, ako je upisano u SMART onaj deo koji je los koji si odvojio, tebi je nebitan. Mozda da stoji ukljucen pa da te upozori ako se u toku rada pojave novi. Crystal Disk Info isto moze da radi. Ali ostaje savet, nista bitno na njemu da se ne drzi.
 
Nazad
Vrh Dno