Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

Lepota. Videlo se na prethodnoj slici po ručki da je Project. Jel’ se razmatra neka MC možda? Maestro V2 je najskuplja MM na tržištu (ako se nije nešto promenilo poslednjih par godina) i ulazi u cenovni rang nekih lepih MC glava.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ne, ne planiram MC, realno nepotrebno obzirom da ova glava svira u rangu MC bez problema. Ali dodatni razlog je svakako i RIA zvana Leben EQ30.
U toj kombinaciji nema sanse da razmisljam o bilo kom MCu. Project gramofon, a pre svega njihova legendarna rucka, je dovoljno pristojan da se nosi sa takvim phonom i glavom :)
 
Ozbiljna masinerija, nema sta ;)

Sta je ostatak sistema?
 
Tacno je da sto sistem ima vecu rezoluciju i transparentnost, to se vise uoci uticaj pojedinacnih komponenti, ali i dalje je taj uticaj razlicitog udela koji zavisi od konkretnog sistema i njegovih komponenti.

Moje iskustvo kaze da Devialet oseca promene svih komponenti, ali da ima prilicno kvalitetno izvedeno napajanje, pa nije bas toliko osetljiv na izvor struje i samim tim nije opravdano ulaganje nekih ogromnih suma na taj aspekt. Reference XL je cirka 3k evra - a meni nije dovoljan samo jedan komad.

Da, jesam pazario Ultra zvucnicki koji je jos skuplji, ali mi treba samo jedan par i on je jednostavno toliko dobro "legao" u sistem, da jednostavno nisam mogao da ga ne uzmem. Pomoglo (ili odmoglo - kako se uzme :) ) mi je dosta to sto sam imao na uporednom testu jos nekoliko kablova slicne klase i cenovne kategorije.

Da dodam i da sam imao predrasude vezane za Transparent jer ga u mojoj okolini mnogi ne vole.

Sto se tice GigaWatt letve - pa ona i jeste filter i to prilicno dobar pasivan filter sa paralelno izvedenom zastitom i vrlo bitnom karakteristikom - pored benefita dobrog filtera, ni malo ne gusi dinamiku, za razliku od gomile drugih filtera/kondicionera - ukljucujuci i one osetno skuplje.
http://www.gigawatt.eu/produkt/gigawatt-pf-2-evo/

Provereno radi posao. Ono sto je recimo jedan dobar pokazatelj da filter radi posao je taj da se ne menja zvuk u zavisnosti od doba dana, da li radi ova nasa bedna industrija ili ne radi i da li rade hiljade switcher-skih napajanja u mrezi ili ne. Zvuk je istog kvaliteta u sred podneva i uvece.

Nisam do nje dosao tek tako slucajno, naravno. Imao sam preporuku za nju.

Review-ovi starijeg modela od kog su dosta napredovali i nazalost usput i poskupeli.
http://www.6moons.com/audioreviews/gigawatt4/1.html
https://www.monoandstereo.com/2012/06/gigawatt-pf-2-lc-2-mkii-test-review.html

Slika starije verzije:
open.jpg


Sto se tice strujnih kablova - naravno da ni to nije bilo napamet i bez probe. GigaWatt letva se najbolje slaze sa svojim kablom - mada imaju i skuplje u ponudi. Sinergija Devialet-a i AudioQuest-a je evidentna (nisu slucajno svi kablovi koji dolaze uz Devialet upravo AudioQuest - bili su ranije Crystal Cable), a razlika izmedju jacih modela i nesto slabijih se na Devielet-u ne oseti previse, kao sto sam vec napisao. Cak i ne bih rekao da bolji (skuplji) kablovi bolje zvuce kad se predje neka granica - vec malo drugacije. NRG-Z3 im je stvarno sweet spot u ponudi. Postoji jos jedno dodatno ogranicenje - da bi mogao da se stavi poklopac za kablove, IEC konektor mora da bude manjeg tipa, sto znacajno suzava izbor - ako se zeli poklopac, koji pomaze i kod hladjenja zbog velike disipacione povrsine, tako da nije samo estetika u pitanju.

Furutech je najjaca uticnica koja uopste postoji u ponudi. FT-SWS NCF. Stvarno je ozbiljno napravljena. Kontakt uticnice i konektora je savrsen.

Dodatno, Hi-Fi je na odvojenom osiguracu.

Sto se mene tice, na temu struje - puna kapa :)
Rekao bih sa prilicnom sigurnoscu da nije slaba karika koja gusi potencijal sistema, a struja nije nesto sto treba da poboljsa sistem - vec da mu omoguci da pokaze pun potencijal.

Gle, teorija je jedno praksa je nešto drugo. Transparent su vrhunski kablovi namenjenji hi-endu i vrlo neutralnim sistemima, njihovi kablovi spadaju u top 3-4. Nas narod tradicionalno ima predrasude po svim aspektima, a hi-fi po prirodi plodno polje za predrasude. Većina ljudi koji “ne vole” transparent ih nikad nije ni probala (čitaj skupo pa udara po kompleksima) ili je imala sistem kojem je trebao ekvilajzer, a ne kabl. Ne mogu ja da ti pričam gde ćeš da trosis pare pa ako si rešio da ti je to sto si kupio dosta, onda je to to. Ipak, ja ne bih teoretisao oko toga već uzeo na probu pa uporedio, možda se potvrdi da si u pravu, a možda ipak ima smisla bez obzira na svu teoriju. Naravno, ako si stukao budžet u komponente i jednostavno ne želiš više da ulazes u kablove i to je razumljivo i ok. Btw, Ultra gen 5 je vrhunski kabl. [emoji106]


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ne, ne planiram MC, realno nepotrebno obzirom da ova glava svira u rangu MC bez problema. Ali dodatni razlog je svakako i RIA zvana Leben EQ30.
U toj kombinaciji nema sanse da razmisljam o bilo kom MCu. Project gramofon, a pre svega njihova legendarna rucka, je dovoljno pristojan da se nosi sa takvim phonom i glavom :)

Ma glava je najbolja MM glava tu nema greske. Imao sam V1 pa tačno znam šta je u pitanju. Ipak, MC otvara nove dimenzije, a imaš dovoljno dobar gramofon i ručku da to mogu da pruže. No, ako si stavio tačku sa MM preampom, onda ok, to je to. [emoji106]


Sent from my iPad using Tapatalk
 
I ja se slazem sa Delijom, ne treba vise od toga. Imao bih razne amandmane na ostatak kombinacije, ali svakako takva vrsta diskusije bi po defaultu odmah nepotrebno zastranila.
HI FI je proklet sport i pre svega dramaticno individualan. Time je sve receno. :)

Ja recimo ne palim stalno ceo sistem, za neobavezno slusanje uz rad (jer prakticno vec godinu dana radim od kuce) trosim ovo malo cudo :)
tkIyG0a.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazire li se to Acoustic Zen Adagio u pozadini? :p
To + Hydra 8 + Rotel RSX-1057 - provaljen si ;)


Sad mozes lepo ko covek da okacis slike sistema.
 
Poslednja izmena:
Hahahaha, zato sam i ostavio gore....ali setup je sad dosta drugaciji :)

Evo obzirom da drugi ne znaju jedna slicica zvucnika :)
H1xiY4C.jpg
 
Poslednja izmena:
Opasno dobri zvucnici ;)

I lepi, bogami.
 
Delija svaka cast na sistemu. Kad sam pogledao koliko to sve kosta, shvatih da je ovaj hi-fi ozbiljna pretnja za novcanik. To prelepo i izgleda, a mogu misliti kako zvuci.. Milina je samo i gledati :). lepo skockano. Jedino mi ta tv komoda bode oci.. nije simetricna kao i ostatak :)
 
Gramofon cu da pazarim kad i Mercedes - znaci nikad :D

Jel si slusao novi Confidence?


BTW, daj koju sliku sistema - sto ste se svi stisli? :trust:
Na stranim forumima sve prsti od slika i predstavljanja sistema, opisa i slicno.

Nisam slusao Confidence 50. Imao sam priliku da ga vidim u Cikagu ali nisu bili prikljuceni. Na prvi pogled sam bio zapanjen visinom. Metar i po zvucnik visok a sirok 20 i neki cm. Deluje kao toranj.
A sto se tice prikazivanja sistema meni je to po malo patkometrija. Imam dva integralca, jedan cevas, jedan tranzistorac, povremeno im zamenim mesta da ne bi bilo dosadno. Tu je i CD plejer, jedan kaset dek, par zvucnika i kablovi. U Bgd je malo drugacija postavka, vise uredjaja. Sve je u daleko skromnijem novcanom iznosu u odnosu na tvoj sistem.
 
Apsolutno. Razgovarao sam par puta sa njim, hteo sam da uzmem Crescendo mk2 od njega ali me je odgovorio. Rece mi da su oni za bas velike sobe i da je Adagio vise nego dovoljan za sobe do 30-35 kvadrata.
 
Nisam slusao Confidence 50. Imao sam priliku da ga vidim u Cikagu ali nisu bili prikljuceni. Na prvi pogled sam bio zapanjen visinom. Metar i po zvucnik visok a sirok 20 i neki cm. Deluje kao toranj.
A sto se tice prikazivanja sistema meni je to po malo patkometrija. Imam dva integralca, jedan cevas, jedan tranzistorac, povremeno im zamenim mesta da ne bi bilo dosadno. Tu je i CD plejer, jedan kaset dek, par zvucnika i kablovi. U Bgd je malo drugacija postavka, vise uredjaja. Sve je u daleko skromnijem novcanom iznosu u odnosu na tvoj sistem.

Drugaciji voicing ima novi Confidence u odnosu na ono sto verovatno ocekujes od Dynaudio zvucnika. Imaju otvoreniji zvuk koji je i dalje "smooth", ali uz osetno veci nivo dinamike, rezolucije, transparencije, "vazduha".


Patkometrija... Hmmm...

Citat dela post-a sa Hi-Fi foruma iz teme o mom sistemu:
Najiskrenije, i ja nisam ni malo bio entuzijastican oko predstavljanja najnovije postavke. Nisam i dalje, al' kad sam vec poceo pricu - red je i da je zavrsim, da ne ostane na pola puta. A prilicno sam siguran da je sada prica zavrsena na duze staze.
Iliti, nekad je predstavljanje i diskusija oko Hi-Fi sistema, HT sistema, auta, motora, brodova... bila savrseno normalna i u ovoj nasoj nedodjiji. Ocigledno je prestalo da bude, zato sto se sve gleda nekako "iskrivljeno". Ebi ga, to samo ovde moze da bude patkometrija. Na stranim foruma niko nikome ne zaviruje u novcanik i ljude zanimaju neke sasvim druge stvari. Ja licno volim da vidim sisteme drugih ljubitelja dobrog zvuka, da cujem komentare njihovih vlasnika i jos vise da cujem razlicite sisteme. Zanimljivi su mi i skromni i manje skromni sistemi - zanimljiv mi je razlog zasto je nako bas tako sklopio sistem, sta je slusao, sta su mu reperi, sta bi za njega bio savrsen sistem da nema ogranicenja resursa... Tako sam godinama i gradio i svoj sistem, a i "trenirao" i svoj sluh, a i svoj ukus - iskustvom. Ucio sam od ljudi od kojih ima sta da se nauci. Preko ovog hobija sam upoznao i ne mali broj ekstra ljudi sa kojima sam nastavio da se druzim. To sam radio i kad sam imao 100 puta jefitniji sistem i 50 puta jeftiniji auto. Radio sam i mnogo vise nego sada - jer sam imao vise vremena.

Nekad je na Hi-Fi forumu gomila ljudi predstavljala svoj sistem, diskutovalo se "nasiroko i nadugacko", a sada ako mesecno imamo vise od dva sistema - to je nesto. Stare teme o sistemima se ne update-uju skoro uopste. Na stranim Hi-Fi / HT forumima, facebook grupama - sve prsti. Uzivaju ljudi. Opusteni su.

Nezdrava smo sredina jako. JAKO. Pricam sa starijim kolegom sa posla oko izbora automobila - i on covek nece da pazari BMW 5 zato sto to kod nas voze lopovi i mafijasi. A moze lagano da priusti i jaci auto i treba mu realno jer dosta vremena provodi na autoputu sa familijom. Otisli smo u totalni offside kao drustvo. Totalni.
 
Poslednja izmena:
Žao mi je kolege, ali da se ovde zaustavimo. Sociologija, a pogotovo politika ma koliko interesantne su teme za neke druge forume.

Da ne kukamo sto nema zdravih komentara na temu hi-fi nego da se vratimo tome, krenulo je lepo, nastavimo u istom smeru.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Žao mi je kolege, ali da se ovde zaustavimo. Sociologija, a pogotovo politika ma koliko interesantne su teme za neke druge forume.

Da ne kukamo sto nema zdravih komentara na temu hi-fi nego da se vratimo tome, krenulo je lepo, nastavimo u istom smeru.


Sent from my iPad using Tapatalk

100% se slazem.
 
@leksa
Pa kad smo lepo poceli, mogao bi recimo i ti da okacis koju sliku sistema, da das koji komentar.
Za poslednjih 10 godina si sigurno bar malo upgrade-ovao sistem sa Moon-a i Focus-a. Sta, kako, zasto - to je ono sto je zanimljivo.
Niko te ne tuce po usima, ali kad vec godinama pratis i moderises temu koja se zove "Ko sta ima od Hi-Fi komponenti", red je i da das svoj doprinos ;)

Aca isto tako je stari hifi-ista - sigurno ima zanimljiv i sistem i sigurno je i drugima zanimljivo da citaju o tome.

Idijanac isto tako - i to za kaznu jer je kao mlad i neiskusan clan foruma pre 10+ godina reklamirao na forumu svoju firmu - i to onako ispod zita, sa "preporukama drugara" :p Forum sve pamti :D
 
Da, bio je to divan eksperiment. Ali kako to obicno biva zivot krene u drugom pravcu i ovoga puta dobro je da je bilo tako. Ljubav prema HI FI-ju i muzici je srecom ostala i jaca je nego ikad :)
 
Verujem jako korisno zivotno iskustvo cheers
 
@leksa
Pa kad smo lepo poceli, mogao bi recimo i ti da okacis koju sliku sistema, da das koji komentar.
Za poslednjih 10 godina si sigurno bar malo upgrade-ovao sistem sa Moon-a i Focus-a. Sta, kako, zasto - to je ono sto je zanimljivo.
Niko te ne tuce po usima, ali kad vec godinama pratis i moderises temu koja se zove "Ko sta ima od Hi-Fi komponenti", red je i da das svoj doprinos ;)

Daleko od toga da sam stidljiv, ali ja nemam sistem već malo više od dve godine. Focusi otišli u budžet za kola pre dve i po godine, godinu dana kasnije moon otišao u budžet za stan, tj učešće. Priblizava se vreme da se uzme nešto sto će bar da služi za slušanje muzike ako ne bas i potpuno uživanje u svim slojevima i detaljima snimaka. No kako svaki prostor nosi svoje izazove tako i trenutni limitira na pozicioniranje zvučnika uz zid. Razmišljanja su krenula u pravcu moderne aktive sa dsp-om, iako nisam veliki ljubitelj digitalne amplifikacije to mi se čini najracionalnije. Videćemo, ima vremena da se razmotre razne opcije.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
@leksa
Pa kad smo lepo poceli, mogao bi recimo i ti da okacis koju sliku sistema, da das koji komentar.
Za poslednjih 10 godina si sigurno bar malo upgrade-ovao sistem sa Moon-a i Focus-a. Sta, kako, zasto - to je ono sto je zanimljivo.
Niko te ne tuce po usima, ali kad vec godinama pratis i moderises temu koja se zove "Ko sta ima od Hi-Fi komponenti", red je i da das svoj doprinos ;)

Aca isto tako je stari hifi-ista - sigurno ima zanimljiv i sistem i sigurno je i drugima zanimljivo da citaju o tome.

Idijanac isto tako - i to za kaznu jer je kao mlad i neiskusan clan foruma pre 10+ godina reklamirao na forumu svoju firmu - i to onako ispod zita, sa "preporukama drugara" :p Forum sve pamti :D

Meni se nekako cini da si ti najradoznaliji. :d Evo da ti ispunim zelju.

NKbmMgY.jpg


To je neka postavka sa cevasem.


eBo0Akv.jpg


Ovo je postavka sa tranzistorcem plus dek koji je nekad tu, nekad ga sklonim. Zvucnici cu nekad malo napred, nekad malo nazad blize zidu posto mi je prilicno nezgodna soba. Sa leve strane su mi stepenice, a sa desne jedna ostava tako da nemam previse mesta da se sirim a da ne ulazim u raspravu sa zenom. :D
 
Daleko od toga da sam stidljiv, ali ja nemam sistem već malo više od dve godine. Focusi otišli u budžet za kola pre dve i po godine, godinu dana kasnije moon otišao u budžet za stan, tj učešće. Priblizava se vreme da se uzme nešto sto će bar da služi za slušanje muzike ako ne bas i potpuno uživanje u svim slojevima i detaljima snimaka. No kako svaki prostor nosi svoje izazove tako i trenutni limitira na pozicioniranje zvučnika uz zid. Razmišljanja su krenula u pravcu moderne aktive sa dsp-om, iako nisam veliki ljubitelj digitalne amplifikacije to mi se čini najracionalnije. Videćemo, ima vremena da se razmotre razne opcije.


Sent from my iPad using Tapatalk

Apsolutno opravdano.

Ima smisla aktiva sa DSP-jem samo tako, ako je bitna blizina zidova. Opcije poput kompenzacije udaljenosti od zida, podesavanja tweeter-a plus/minus koji dB da kompenzuje blizinu bocnih zidova i uopste akustika prostorije (u zavisnosti da li je puna svim i svacim ili nije) i slicne stvari mogu da budu jako korisne.

Jedino, cak i najmanje varijante koje to podrzavaju i imaju dobar zvuk nisu jeftine. Prvo sto mi pada na pamet je KEF LS50 Wireless II. To je resenje "kljuc u ruke" - u kompletu ide i streamer (i UPnP i podrska za Roon i Airplay i bukvalno sve sto ti padne na pamet). Jos uvek nisam slusao Meta varijantu LS50 - ali svuda citam samo hvalospeve. LS50 je fina kutija. Ne bas toliko dobra koliko je hvale na sva zvona jer ima evidentna ogranicenja vezana za efikasnost i glasnocu, kao i odziv sa donje strane, ali aktivna varijanta u manjoj sobi, ako se ne trazi glasno slusanje i makro-dinamika moze da bude odlicna. Recimo za jazz, blues, akustiku, vokalnu muziku, neku finiju elektroniku.

Sve vise ima tih varijanti, tako da ce kvalitet rasti, a cene padati.
 
Meni se nekako cini da si ti najradoznaliji. :d Evo da ti ispunim zelju.

To je neka postavka sa cevasem.

Ovo je postavka sa tranzistorcem plus dek koji je nekad tu, nekad ga sklonim. Zvucnici cu nekad malo napred, nekad malo nazad blize zidu posto mi je prilicno nezgodna soba. Sa leve strane su mi stepenice, a sa desne jedna ostava tako da nemam previse mesta da se sirim a da ne ulazim u raspravu sa zenom. :D
Vidis, da nisam video tvoj sistem ne bih ni znao da VPI pravi nesto drugo osim gramofona. Vec sam pametniji :)

Isto tako, kako bi ljudi videli Nakamichi CR-7A, na iole novijoj fotografiji? Respect. To vredi cuvati, a da vise nikad ne stavis kasetu u njega.

Inace, pored ekstra komponenti i zanimljiv koncept. Jos par ljudi znam koji imaju vise kombinacija u sistemu i menjaju s vremena na vreme. Kazu da tako efikasno resavaju problem "crva" iliti zelju za promenom u sistemu.

Ja se nesto razmisljam oko B sistema, ako (kad) me zena i klinac isteraju iz dnevne sobe :) i upravo u prethodnom post-u pomenuta aktiva sa DSP-jem i integrisanim streamer-om mi pada na pamet. I to bih gledao da mogu jednostavno da donesem u dnevnu sobu i da slusam u recimo nekoj kvazi near-field varijanti, da razbijem monotoniju.
 
Poslednja izmena:
Nazire li se to Acoustic Zen Adagio u pozadini? :p
To + Hydra 8 + Rotel RSX-1057 - provaljen si ;)


Sad mozes lepo ko covek da okacis slike sistema.

Vidite šta znači iskusto i oštro oko :) Svaka čast.
 
Apsolutno opravdano.

Ima smisla aktiva sa DSP-jem samo tako, ako je bitna blizina zidova. Opcije poput kompenzacije udaljenosti od zida, podesavanja tweeter-a plus/minus koji dB da kompenzuje blizinu bocnih zidova i uopste akustika prostorije (u zavisnosti da li je puna svim i svacim ili nije) i slicne stvari mogu da budu jako korisne.

Jedino, cak i najmanje varijante koje to podrzavaju i imaju dobar zvuk nisu jeftine. Prvo sto mi pada na pamet je KEF LS50 Wireless II. To je resenje "kljuc u ruke" - u kompletu ide i streamer (i UPnP i podrska za Roon i Airplay i bukvalno sve sto ti padne na pamet). Jos uvek nisam slusao Meta varijantu LS50 - ali svuda citam samo hvalospeve. LS50 je fina kutija. Ne bas toliko dobra koliko je hvale na sva zvona jer ima evidentna ogranicenja vezana za efikasnost i glasnocu, kao i odziv sa donje strane, ali aktivna varijanta u manjoj sobi, ako se ne trazi glasno slusanje i makro-dinamika moze da bude odlicna. Recimo za jazz, blues, akustiku, vokalnu muziku, neku finiju elektroniku.

Sve vise ima tih varijanti, tako da ce kvalitet rasti, a cene padati.

Mislim da su skoro svi izbacili neka svoja rešenja počev od Dalija i Klipscha. Imam Kef u vidu jedino sto nisam imao prilike da ga čujem, a nisam pristalica kupovine audio komponenti na slepo. Poslušao sam do sada neko Canton rešenje ranga 1800 EUR i naravno više varijanti Xeo koji je već dugo na tržištu. Kad sam pomenuo digitalnu amplifikaciju smetnuo sam s uma da je Elac sa Andrew Jones-om izbacio varijantu sa analognom amplifikacijom. To bi bilo takođe interesantno čuti samo nisam siguran da li to rešenje ima neki DSP i kako to funkcioniše.
Na kraju, možda prelomim i na neko second hand konvencionalno rešenje. Sve u svemu, novi prostor nova glavobolja.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Odavno nisam na Hifi Forumu i to sa debelim razlogom. Tamo se necu ni vracati.
Ali OK, cisto da bih dokazao da Acoustic Zen rules, izvolte:)

PS: Mali beli drugar je tu samo preko zime :)

E8BBcyl.jpg
 
Poslednja izmena:
Cenim da ima nekih pola metra do zadnjeg zida, sto deluje dosta za kutije sa portom napred. Jesi probao da ih gurneš nazad bliže zidu i kakav je efekat?

Izvini postala mi je profesionalna deformacija zbog mog prostora da gledam samo kutije sa portom napred bilo TL ili bas refleks i da gledam šta radi kad se gurne skroz do zida. Tako da cenim bilo kakvu povratnu informaciju.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Steta. Razbezalo se dosta dobre ekipe sa Hi-Fi foruma.

Extra i sistem i soba! ;)
Jel to neka custom made polica ili...?

Mozda ti i Aca da zamenite zvucnike - kod tebe bi crveni legli samo tako :)
 
Cenim da ima nekih pola metra do zadnjeg zida, sto deluje dosta za kutije sa portom napred. Jesi probao da ih gurneš nazad bliže zidu i kakav je efekat?

Izvini postala mi je profesionalna deformacija zbog mog prostora da gledam samo kutije sa portom napred bilo TL ili bas refleks i da gledam šta radi kad se gurne skroz do zida. Tako da cenim bilo kakvu povratnu informaciju.


Sent from my iPad using Tapatalk

Sve sam probao i nasao jedinu pravu poziciju. Egzaktno 61 cm od zida. Moja soba je cca 25 m2. I naravno paneli pozadi rade takodje mali deo dampovanja, ako mogu tako da se izrazim.
U svakom slucaju zvuk bez greske i wide stage kako sam zeleo. Vise od toga mi ne treba.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno