Šta je novo?

i5-2400, RX 470 i LC Power 500 uzrok kresa?

r1stv

Poštovan
Učlanjen(a)
03.03.2014
Poruke
58
Poena
60
Spojio sam ove komponente, u pitanju je asusova rog strix oc verzija graficke
I posle duzeg koriscenja drajver kresuje, crn ekran, komp se iskljucuje pa ukljucuje
Ne daj boze igricu da ukljucim, odmah ponovo prvo drajver kres pa gasenje kompa
Pretpostavljam da je psu uzrok?

Jel bi pomoglo undervoltovanje ili da ni ne pokusavam da pokrenem ovaj sistem?
 
Ako imaš problem kad nisi u igrici, ne mora biti napajanje, jer onda ne troši puno struje.

Koji OS imaš? Ažuriraj OS i drajvere. Probaj sveži Winodws, skini pomoću alatake sa ms sajta

Drajver krešuje?

Da li dobiješ poruku? Da li piše nešto o tome u Event Viewer-u. Vidi da li Whochrashed/Analyze pokaže nešto?

Proveri da li je grafa dobro legla, izvadi i vrati, proveri power konektor od grafe, da li je dobro legao, izvadi i vrati memoriju.
 
Poslednja izmena:
Windows 10, bas sam ga juce podigao, mogu da probam opet ali je svez
Drajver je poslednji - 19.3.3, jedino da probam neki stariji

Event Viewer daje ovo za svaki taj kres:
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

Sve povadio, pa vratio, savrseno lezi u slotovima

Probacu whocrashed, pa cu dodati rezultate

Inace sam je sad i undervoltovao, evo podesavanja

clock speed sa 1250 mhz na 1150
mV sa 1150 na 960

memory speed sa 1650 na 1550
mV sa 1000 na 960

Power Limit na -20

Ista je situacija

Samo je prestalo da kresuje van igrice, to mi se sinoc samo jednom desilo, evo celo jutro koristim racunar i nije bilo problema dok surfujem po netu
Ali cim ukljucim nesto, jedva dodjem do loading screena i kad treba da pocne igra ode sve - za svaku je tako uglavnom
Jedino je podneo euro truck simulator 2 jedno 5 minuta igranja

Da dodam i da napajanje skici, citao sam na netu o tome - coil whine
Kad sam imao gtx 1050 nije se cuo taj zvuk, a i menja se u zavisnosti od loada graficke
 
Poslednja izmena:
Moj PC e isto krenuo to da mi radi, znaci katastrofa je bila, svako ima drugacije misljenje, sta da se menja i radi, i na kraju je sve u djubre otislo, bila je stara konf.
 
Ahahah nemoj u djubre molim te, mora da postoji resenje

Whocrashed kaze
No valid crash dumps have been found on your computer

Evo sa undervoltom mogu da surfujem po netu i radim tako neke osnovne stvari, bez undervolta ne mogu ni to, isprobao sam
Ali od igrica nista
 
Poslednja izmena:
i onda krenes, mozda je lose napajanje, pa onda nije to, mozda je grafa, mozda je ploca, naravno ubijes se sa drajverima, i na kraju taman mislis nesto si popravio kad ono crash opet :) sve sam to prosao. i odustao na kraju nije bilo isplativo. :D
 
Krenes polako i poskidas sve sa računara. Ako imaš da od nekoga pozajmis komponente još bolje. Probas dugo napajanje, jedan štap ram memorije, dugu grafiku..itd. Vidiš da li će nešto da pomogne. Ako su u poslednje vreme nešto menjao ili dirao kreni prvo od toga, jer možda nije dobro namešteno.

Sent from my Moto Z (2) using Tapatalk
 
Napajanje ili graficka, to si i sam zakljucio.
Mnogo manja verovatnoca da je nesto drugo.

Stavi neko drugo napajanje pa probaj.

Eventualno da probas graficku na nekoj drugoj ploci, moguce neka nekompatibilnost sa maticnom plocom.
Jesi li stavio poslednji bios na ploci ?
 
Ako reaguje na undervolt ili napajanje ili grafa.
 
Poslednja izmena:
Poslednji je bios i na karti i na ploci

Probacu kod druga karticu, on ima neko dosta novije i jace napajanje, tako cu biti siguran


Evo recimo jos jedna stvar koju sam primetio, sa Wattmana ukljucim ctrl+shift+o, i onda vidim GPU PWR
Nikad nisam imao graficku koja je prelazila 40W na tom svojstvu (mislim da to nije ukupna potrosnja, vec samo cipseta ili tako nesto)

Kada downclockujem memoriju od graficke sa 1650MHz na 1300MHz i uz to smanjim mV sa 1000 na 820
Ukljucim MSI Kombustor za stress test i jedva prelazi 50W, peak je na 53W

I onda vratim klok memorije na default, takodje i napon
To skoci na 70-80W i vrlo brzo crash

Zato sumnjam pre svega na napajanje, a i nadam se u sebi jer je jeftinija varijanta

Nista, probam graficku kod druga pa cu napisati sta sam uradio
 
Poslednja izmena:
Bios na kartici mislis fabricki ?

Ne daju AMD/Nvidia update biosa za graficke na njihovim sajtovima :d
 
Skinuo sam bios sa
Kod:
techpowerup.com
Tamo ima par verzija, ne znam da li ima na AMD sajtu? Mislim da su ovi legit
 
LC Power je jedno obicno djubre koje jedva ceka da crkne i da (ako nemas srece) povuce sa sobom ostale komponente. Najpametnije ti je da uzmes to napajanje i da odneses do prvog kontejnera, i ucinis sebi uslugu, kao i sakupljacima sekundarnih sirovina koji ce za njega dobiti 50 dinara.
Bez zezanja, nemoj da koristis to 'napajanje', imas za 30-40 evra mnogo bolja resenja.
 
Bios se skida sa sa Asus sajta , ne sa Techpowerup ili AMD, i postoji tamo i noviji od Techpowerup, kako vidim.

Inače prvo proveri sa drugim napajanjem, pa onda čačkaj bios. Inače bios grafe se ne dira dok sve radio kako treba, kao ni ploče.
 
Poslednja izmena:
Asusov bios (tj. ta neka alatka) kaže there is no need to update vbios
Evo čekam druga da se probudi pa da probam, mislim da sam probao sve što sam mogao a da je na softverski način
 
Da sumiram stvari

Još malo sam čačkao i sad mi sve funkcioniše kako treba

Napisaću po stavkama sve što sam uradio:
Flash BIOSa grafičke preko ATIFlash sa techpowerup i odatle i verzija biosa sa najskorijim datumom (Iako mislim da je bolje bilo da sam išao preko ASUS sajta)
Flash BIOSa matične ploče
Ponovo podigao sistem
Instalirao pretposlednji drajver (kasnije sam shvatio da uz poslednji piše optional)

Ne znam šta je sve od ovoga uticalo na stabilizaciju računara, ali mislim da je ovo što sam prvo trebao da proverim i što je najjednostavnije - pretposlednji drajver, odnosno stable build

Svakako ću promeniti napajanje pošto ovo ispušta zastrašujuće zvuke kad kartica povuče 95W+, a i odradilo je svoje od 2013. do sad, kakvi su utisci kod drugih, čudi me da i dalje radi

Izvinjavam se za dupli post, hteo sam da izdvojim ovo pošto je rešena stvar
 
Poslednja izmena:
Storm ti je dao najbolji odgovor.
To napajanje je krš, mislim da mu realna cena ispod 1000 kinti.
Ta napajanja su pravljena samo za office varijante, a i to je diskutabilno.
Promeni to što pre, da se ne hvataš za glavu bezveze.
 
To napajanje uopste nije krs, mom burazeru radi besprekorno vec evo sedma godina isto 95w procesor Athlon x4 860k i ista karta ,jedina realna mana LC power napajanjima su kratki kablovi
 
sa q9650(95w) i gtx660(140w) sprljio ga za 2godine i po godine. :smash:
 
nema opasnije komponente u kompu od napajanja, po ostale komponente i čak život. Ne igrajte se sa napajanjem. Jedina komponenta koja može da uništi ostatak za manje od sekunde.
 
@Marko_ Imenjace ta karta trosi skoro duplo vise od 470 plus ako si OC ;p
 
@Marko_ Imenjace ta karta trosi skoro duplo vise od 470 plus ako si OC ;p

ne znam otkud ti ta informacija kad je tdp razlika 20w a i aktuelna potrosnja po testovima isto toliko oko 20w vise na gtx660.
 
Nazad
Vrh Dno