Šta je novo?

Kupovina cpu i mb

Fygaroo

Poštovan
Učlanjen(a)
14.07.2018
Poruke
691
Poena
80
Pozz hteo bih da uzmem nov cpu ,mb i ram. Trenutno imam fx 6300 i presao bi na ryzen pa mi treba savet za cpu mb i ram ( 8 gb) . Budzet mi je plafon 340e.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav, izvinite sto upadam u temu, vidim da je starija pa se nadam da je nisam highjack-ovao.

Iako si izasli novi Ryzen procesori, zbog manjeg budzeta ~300e, odlucio sam se za Ryzen 2600 (eventualno sam pikirao Ryzen 3600, ali mi ne deluje da je ~15% performansi vredno 100e u ovom mrsavom budzetu).
Trenutne cene na KP su

Ryzen 2600 - 130e

CORSAIR 16GB Vengeance LPX DDR4 3000MHz CL16 KIT - 90e

Ali Tomahawk ploce nema na lageru nigde. Mozda se pojavi, mozda ne, dobavljaci ne znaju.
Neka alternativa koju mi je jedan ljubazno otkucao je:

ASROCK Fatal1ty B450 Gaming K4 - 80e
ASROCK B450 Pro4 - 80e
GIGABYTE B450 AORUS ELITE - 100 (ali stize tek za dve nedelje)
ASUS PRIME B450-PLUS - 87e
GIGABYTE B450 AORUS PRO - 104e
MSI B450-A Pro - 86e

Koju plocu da izaberem u datim okolnostima? Da li da jurim drugu memoriju koja je kompatibilnija.

Jedino sto u postojecem racunaru cu prebaciti je napajanje i graficku RX 560.
Racunar cu koristi za posao, tako da mi treba stabilna masina, verovatno je necu OC jer nisam ni upoznat kako se to radi iskreno. Kuciste koje imam je ogromno tako da svaka ploca staje.
Najvise cu koristi Photoshop/Lightroom i programe za montiranje videa, tako da mi je 16gb zaista potrebno.

Svaki savet je dobro dosao, hvala Vam unapred.
 
Poslednja izmena:
Ma za takvu rabotu bilo koja kombinacija, gledaj samo koja ti ploča odgovara po tome šta ima na sebi a da ti treba najviše. Tip i broj USB-a, SATA portova itd.
 
Skupio sam nesto novca i sada je budzet oko 120k ,

Cpu ryzen 5 2600x - 25k
Gpu Radeon RX 5700 Sapphire 8GB - 48k
SSD 480GB Kingston A400 - 6.6k
Monitor 23.6" Philips 243V5LHSB - 13k
Ram 2x 8GB 2666MHz CL16 Kingston HyperX Fury Black - 10k
MB Gigabyte AM4 B450M DS3H - 9k
Psu CHIEFTEC napajanje GPS-700A8 700W Smart series 700W - 8.5k
Kuciste Antec GX330 white Window - 6k

Treba mi vase misljenje da li je ok uzimati 5700 i da li sta zameniti od ostalih komponenti. OC ne planiram.



Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uzmi obican r5 2600 i ram basr 3000Mhz, pa za tu razliku uzmi SSD Samsung 860evo 500gb i neko drugo napajanje. FSP ili Seasonic ako ima, garancija im je 5god a i pouzdanija su. Nije Chieftec kao sto je bio, a i garanicaj mu je samo 2god cini mi se. I mozda neki malo bolji monitor, ako neko ima nesto konkretno da predozi.
 
Koja socijalna ploča za uz Ryzen 2600?
Dobro, ne baš sasvim socijalna (preskačem A320), nego neka od najjeftinijih B450 ploča.

Nešto od ovih:
GIGABYTE B450M S2H
ASUS PRIME B450M-K
ASROCK B450M-HDV (sa ili bez R4.0)

Video sam koje ploče se ovde preporučuju, čitao sam ovu i slične teme,uvažavam savete, ali mi to ide preko budžeta. Zato pitam koju od ovih od 60-ak evra?
Ne planiram overklokovanje, sve ostaje na def.
 
Asrocka, bez R4. Ako ne gresim to je verzija koja ima hladnjak na VRM-ovima, a R4 nema. Dakle tu sa hladnjakom trazis.

edit: Uzimas kod madjara? Zato sto vidim da ima ova Gigabyte B450M S2H u emiju za 7000din, sto je dobra cena, Asrock je osetno skuplji kod nas. Mozda bih ipak pre uzeo S2H kod nas zbog 3god domace garancije.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru i na savetu.

Da, planiram sa oglasa da kupim. A to sa cenom S2H (ovde i preko) sam primetio i imao istu dilemu.
Ali ako je ova Asrock generalno bolja ploča, uzeću ipak nju, sa oglasa. Neobično je da se za nju cena kod nas i u Mađarskoj dosta razlikuje, a za onu Gigabyte je skoro ista.
Dobro je i što si mi razjasnio razliku između R4 i ne-R4 varijante HDV.
 
Pazi, u principu je to ista klasa, ne bi tu trebalo da bude neke vece razlike. Da su cena i uslovi isti uzeo bih ASrock samo zato sto sam video na par sajtova da su ga proglasili kao za best dirt cheap plocu za Ryzen, bez nekog konkretnog objasnjenja zasto.

Medjutim posto je situacija takva kakva je, sigurno bih pre Gigabyte sa garancijom nego Asrock od madjara. Prvo ploce se najvise kvare, a i ASRock ima istoriju problema na B350 matx plocama, sto moze nesto da znaci a i ne mora, plus ako budes prodavao to u roku od 3god da ipak imas domacu garanciju, dize cenu i lakse se proda.
 
Poslednja izmena:
OK, hvala ti. Prošetaću se do navedene domaće radnje, da prodavci provere da li ovu ploču stvarno imaju negde na lageru (znamo da kod domaćih firmi stanje koje vidimo na sajtu ponekad ne odgovara stanju u stvarnosti).
Ako imaju, onda verovatno tamo uzimam ploču, a CPU i RAM iz oglasa.

Edit: Imaju, naručio sam ploču. Samo još jedna sitna dilema - HyperX Fury na 2666 ili Corsair Vengeance na 3000. Potonji skuplji desetak evra, da li vredi? Znam da vredi za one (vas) koji će da cede maksimum, ali da li ima smisla za moju konfiguraciju? Ne planiram oc, igranja će biti malo, postao sam light user.

Inače, apgrejdujem prastari sistem - Xeon E5440 i 4 GB DDR2 na 800 MHz, tako da će svaka nova varijanta da mi bude ogroman napredak. Zato se pitam mogu li uopšte da primetim razliku kod ovog novog RAMa. Neću da osiromašim za deset evra razlike, ali ne volim da kupujem nešto što ne bih iskoristio (overkill).
 
Da se javim da sam kupio Gigabyte B450M S2H (u pravo vreme jer je sada skočila na 7.900 u istoj radnji, ja platio 7.000), a preko oglasa Ryzen 2600 i 2x8 Corsair Vengeance LPX 3000 (ipak nju).

Sve radi stvarno odlično. Očekivao sam veliki skok performansi prilikom zahtevnih radnji (igre itd.), ali fascinantno mi je koliko je i svakodnevni rad primetno bolji (browsing, office, multimedija). Sve skače iz mesta i juri sasvim glatko.
 
Ja sam uzeo ryzen 5 3600 sa tomahawk b450max i ram hyper 2x8gb na 3.4k mhz, graficku nisam menjao ostala je rx 480 ali kakva je razlika kada se uporedi sa mojim starim fx 6300 to leti, metro exodus radi skoro na max sve i imam oko 40 fps dok sa 6300 nisam mogao da predjem 25fps na nekim mestima a grafika je bila srozana na low, assassins creed novi radi sve na max oko 40fps a cpu usage na obe igre oko 35% . Ove igre je bilo mucno igrati sa starim cpu.

Cpu ne prelazi 4ghz ali to je zbog biosa koji planiram da flesujem tek kada sve to ispeglaju jer cujem da je nova verzija nestabilna .

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Smanji podešavanja u tim igrama da izvučeš 60+ fps...razliku između max i "skoro max" nećeš ni primetiti ali 60fps se oseti...
Fps ide od 40 do 60 nisam se najbolje izrazio ne pada ispod 40 fps , inace volim stabilan fps pa smanjujem dok ne dostignem ali sa fx 6300 je bilo nemoguce igrati.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno