Šta je novo?

Travel kompakt

Ragnarok

Slavan
Učlanjen(a)
14.12.2007
Poruke
4,595
Poena
440
Drugari, nisam upucen u fotoaparate ali mi treba kompaktan fotoaparat koji cu koristiti na putovanjima prvenstveno. Bitno je da je kompaktan i da ima dobar automatik mod, dok ne budem naucio sta i kako sa manuelnim podesavanjima.
Video sam da svi hvale Sony RX100 VI. Da li ima jos nesto sto bih trebalo da pogledam? Video sam da Panasonic ima neke opcije za oko $600-$800. Da li je Sony vredan razlike u ceni?
Ne planiram da menjam ovaj aparat narednih 5 godina, tako da mi je kvalitet izrade vrlo vazan.
 
Sta je to sto si video od panasonica?

Inace, sony i dalje prodaje sve modele, od rx100 I do VI, pa vidi koji ti se uklapa sa cenom. Svi su dobri za amatersko fotkanje. (Mislim da je I jedino nema pokretni ekran)
 
Nisu to tako mali i lagani aparati. Pogledaj Sony A5100, mislim da ti se uklapa u budžet i dimenzije, a ima dosta veći senzor i izmenljive objektive.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Sony rx100 je svakako mnogo manji od bilo kog milca, i moze da stane u dzep. Milc, osim sa nekim 'palacinka' objektivom, tesko da staje u dzep.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Imao i A5100/A6000 i RX100 IV i RX100 je solidno manji. Pritom 16-50 kit palačnika koja dolazi uz aparate nije ni prineti ugrađenom objektivu u RX-u.

Side by side sam poredio i RX100 IV i pored manjeg senzora ima bolji IQ od A5100 sa 16-50.

Naravno, kada staviš na njega Sigmu 16mm 1.4 ili tako nešto, onda su Alphe daleko bolje, al' onda ne možeš staviti u džep.

Što se samog RX100 tiće, pogledaj RX100 VA, jeftiniji je od VI, svetliji objektiv i ima ugrađen ND filter. Vi ima veći raspon za objektiv i touchscreen, ali za lowlight ili vrlo svetle scene VA je bolji.
 
Hvala svima na odgovorima!
Panasonic ima ZS200/TZ200 seriju koja je u istoj kategoriji ali je jeftinija od Sonya.
@mighty78 Kako bi ocenio RX100 VI vs. RX100 VA?
 
Ja lično razmišljam da sada uzmem VA kao zamenu za IV koji sam prodao - VI mi nešto nije insteresantan iz razloga koje sam naveo.

Mada imaš dosta kompakta u tom cenovnom razredu, pitanje šta želiš.

Ako ti ne treba zoom možeš i da gledaš Ricoh GR III ili tako nešto, tu kvalitet slike sigurno nije kompromitovan veličinom, mada meni lično on ne bi odgovarao za jedini aparat na putovanju.
 
Poslednja izmena:
Inače par godina unazad na putovanja sam nosio ranac sa A6000, nekoliko objektiva, blic, triger, stativ u kolima, ND i CPL filteri ...

Prošle godine poneo na letovanje samo RX100, rez. bateriju i USB punjač i Yi lite kamericu. Ceo set zauzeo isto prostora kao Sigma 16mm otprilike. Veliko olakšanje, pritom aparat uvek uz mene, ne razmišljam o tome da li će na plaži neko da mi makne ranac, obije auto ...

I dalje volim da imam ozbiljan aparat kad mi zatreba, ali nekad je stvarno cimanje vući svu potrebnu opremu za DSLR/MILC.
 
Inače par godina unazad na putovanja sam nosio ranac sa A6000, nekoliko objektiva, blic, triger, stativ u kolima, ND i CPL filteri ...

Prošle godine poneo na letovanje samo RX100, rez. bateriju i USB punjač i Yi lite kamericu. Ceo set zauzeo isto prostora kao Sigma 16mm otprilike. Veliko olakšanje, pritom aparat uvek uz mene, ne razmišljam o tome da li će na plaži neko da mi makne ranac, obije auto ...

I dalje volim da imam ozbiljan aparat kad mi zatreba, ali nekad je stvarno cimanje vući svu potrebnu opremu za DSLR/MILC.

Tako i ja razmisljam. Dosta cesto putujem i ranac mi je obicno pun raznim stvarima, DSLR mi izgleda kao previse ne samo tezak vec rogobatan. Zato mi je RX100 zapao na oko.
Hvala na savetima, pogledacu VA i VI, mada koliko sam citao za sad, blizi sam VI nego VA. Ali ako jos neko ima savete/zapazanja...
 
Nazad
Vrh Dno