Šta je novo?

Koji 27" IPS monitor

Ako namena nije gaming, razmisli i o VA monitoru.
 
Full hd generalno nije za 27 inča, suviše su krupni pikseli kada se koristi monitor sa standardne razdaljine. Nekom ne smeta uopšte, nekom smeta pa se navikne i više mu ne smeta, meni lično ne paše pa ću morati na sledeću veću rezoluciju kada budem prelazio na 27 inča.
 
1080p tek počinje da bude problem na 32" monitorima mada meni i tu fino izgleda. 27" i 1080p je stvoreno jedno za drugo.
Nemoj da napraviš grešku kao ja i da uzmeš 24", pa da se kaješ...
 
Poslednja izmena:
To je baš retkost da nekome 32 inča full hd izbliza gledan bude upotrebljiv, i na 27 je prilično zrnasta slika.Treba da pogleda, jeste da ako online naruči može da vrati i pazari drugo, ali najbolje je da prethodno pogleda uživo i poštedi se eventualnog vraćanja.
A potom naruči online pa može da vrati ako bude imao viška probijanja svetlosti mrtve piksele i slično..
 
Trenutno je best buy https://www.gigatron.rs/monitori/dell_led_27_se2717h_ips_full_hd-88535 dok im traje akcija i zalihe, bez razmisljanja za te novce. Jedina mana po meni je nedostatak DP (znaci nema Adaptive sync,samo freesync) ali posto nije gaming u pitanju, nece ti praviti problem. I ako narucis online, imas 14 dana da vratis ako ti se ne svidja.
 
Poručio sam u Gigatronu DELL 27" SE2717H. Trebalo bi da stigne u utorak.

E sad, ja sam još uvek na CRT monitoru, i blage veze nemam sa ovim tankim monitorima. Mrtvi pixel mi je jasno šta znači, ali ovde na forumu sam pročitao i probijanje i još neke druge izraze za nedostatke koje mogu da se zadese kod tih monitora. Pošto sam monitor naručio online, i imam mogućnost da ga vratim ukoliko nešto ne valja, da li neko može da mi objasni na šta tačno da obratim pažnju i kako da uočim te eventualne nedostatke (npr. primeri tih nedostataka na youtube). Ili neki link ka nekoj test slici pomoću koje ću moći da uočim te nedostatke (lupam sad, ali npr. da bude jednobojna slika da lakše vidim mrtav pixel, ili tamna slika da vidim to probijanje (pretpostvljam da se to vidi na tamnoj slici), i sl.). Svaki savet je dobrodošao da mogu u tih prvih par dana videti da li je monitor ok ili nije... Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Neka doda i uzme u legalnoj radnji za 230e. Dodaj na tih 210 još 10 na poštarinu, na kraju ispadne isto. Još može da vrati ako mu se bilo šta ne svidi ili ima mrtvaka.
 
Kao što rekoh, poručio sam online monitor iz Gigatrona Dell SE2717H, bio je na akciji po 16999 din. Stigao je u utorak, i evo već par dana ga koristim i navikavam se na njega jer mi je to prvi tft monitor, do sad sam imao crt monitor od 19". Generalno sam zadovoljan, imam dioptriju +1.25 (ali retko koristim naočare) pa pikselizaciju ne primećujem pogotovo zato što su mi navike da monitor gledam sa razdaljine oko 1m (pošto najveći deo vremena komp koristim za surf, onda se zavalim u stolicu, često i vrtim levo desno i tako čitam sadržaj sa monitora).

E sad, pošto zaista nemam pojma o ovim monitorima, odnosno o njihovim manama, slikao sam telefonom sliku sa monitora pa ako neko može da mi kaže da li je to ok panel ili je za zamenu pošto imam mogućnost da ga vratim zbog online kupovine. Slikao sam uglavnom crn ekran zbog prikaza crne slike i probijanja pozadinskog osvetljenja, pošto nisam znao kako da namestim skroz crnu sliku, slikao sam monitor prilikom podizanja windowsa kad zatamni ekran. Slikao sam i test slike sa nekog programa za kontrolu eizo monitora pa ću i njih postaviti. Osvetljenje na monitoru sam namestio na 60% a kontrast na 55%, tako mi je najprijatnije da gledam.


Prva slika je posle shut down-a kad monitor pokaže poruku da nema signala na ulazu, to je noću pri svetlu sijalice u sobi:



Sledeće dve slike su po dnevnom svetlu, uhvaćen trenutak prilikom podizanja Windowsa kad zatamni ekran:



Onda sam zamračio sobu pa sam takođe lovio telefonom momente tamne slike prilikom podizanja windowsa:



Ponovio sam ovo još jednom, misleći da će možda neke slike telefon bolje uhvatiti:



Ovako kad gledam fotografiju na telefonu probijanje svetla je veće nego kad gledam sam monitor, verovatno je to do same kamerice na telefonu. U uobičajenom korišćenju kompa to ni ne primećujem. Eventualno kad čitam forume, imam utisak da je donja strana ekrana blago tamnija od gornjeg dela. Bio bih zahvalan ako bi neko od iskusnijih korisnika mogao da mi kaže da li je panel ok ili je monitor za zamenu.
 
Poslednja izmena:
Po meni,iskreno ovo je super za IPS. Mozes da dodas jedno svetlo iza monitora ili LED traku (6500K) ukoliko bas koristis monitor u mraku pa ti smeta,mada u praksi (kazem ti kao neko ko takodje ima IPS panel) to nikada neces primetiti. Ima slucajeva kada je probijanje dosta jace, ali ovo tvoje je sasvim ok (opet kazem za tu klasu monitora i cenu koju si platio). Takodje znam koliko slikanje pojacava taj efekat, super si prosao veruj mi!
 
Da li to probijanje svetlosti spada pod garanciju? Imam ips monitor isto i kao da se u poslednje vreme mnogo vise to primeti...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da ne jer tehnički monitor je ispravan. E sad zato je kod nas dobro kad kupiš online imaš pravo da za 14dana vratiš bez obrazloženja. Do tad možeš da odredisš da li ti odgovara ili ne.
 
@ weedman984

Hvala ti mnogo!

I ja sam bio za to da ne vraćam monitor jer sam bio zadovoljan njime, a i ko zna kakav bi bio drugi primerak. Ali najviše mi je trebala potvrda da je monitor ok jer nisam bio siguran da mi možda nije bio poslat primerak koji je neko već prethodno vratio. Kutija je bila zalepljena selotepom preko već jednog selotepa (kao da je neko skalpelom presekao donji selotep pa preko njega zalepio novi), i zaštitne folije po ivicama ekrana i na zadnjoj strani monitora su tankim trakama selotepa spojene. To mi je bilo neobično i utripovao sam da je možda monitor vraćan, a ako ga je neko vratio to je sigurno jer mu panel nije ok. I zato mi je trebala potvrda. Jeste to možda smešno, ali ja sam do sad bio na crt-u i otkud znam...

Povećao sam kontrast i osvetljenje na 100% pa ponovo napravio nekoliko slika. Ne razlikuje se mnogo nego kad je osvetljenje na 60% a kontrast na 55%. Evo postaviću i te slike, iako je možda već preterano...

 
Gledam nesto monitore, otud i na ovoj temi... pa da podelim informaciju ukoliko je jos neko u fazonu..... Dell SE2717H u tehnomaniji moze da se uzme za 19000 (31.03.2019)
 
Poslednja izmena:
@ weedman984

Hvala ti mnogo!

I ja sam bio za to da ne vraćam monitor jer sam bio zadovoljan njime, a i ko zna kakav bi bio drugi primerak. Ali najviše mi je trebala potvrda da je monitor ok jer nisam bio siguran da mi možda nije bio poslat primerak koji je neko već prethodno vratio. Kutija je bila zalepljena selotepom preko već jednog selotepa (kao da je neko skalpelom presekao donji selotep pa preko njega zalepio novi), i zaštitne folije po ivicama ekrana i na zadnjoj strani monitora su tankim trakama selotepa spojene. To mi je bilo neobično i utripovao sam da je možda monitor vraćan, a ako ga je neko vratio to je sigurno jer mu panel nije ok. I zato mi je trebala potvrda. Jeste to možda smešno, ali ja sam do sad bio na crt-u i otkud znam...

Povećao sam kontrast i osvetljenje na 100% pa ponovo napravio nekoliko slika. Ne razlikuje se mnogo nego kad je osvetljenje na 60% a kontrast na 55%. Evo postaviću i te slike, iako je možda već preterano...


Pa pazi to nije nemoguce, mozda ga je neko vec kupio pa vratio jer ne podnosi taj bleed ni malo. a mozda je otvaran kod njih radi vizuelne provere,stvar je da to nikada ne mozes znati... Druze, mnogo gore situacije sam vidjao sa monitorima koji su 300+ evra, tako da za ove pare, bar po meni, super si prosao. A i sam kazes da si zadovoljan, tako da sta reci vise. Rizik imas da ti padne gori monitor ako vracas, plus sto bi ga sad verovatno vise platio jer nema vise te akcije od 17k din koja je bila u G...tronu. Evo kako moj izgleda uslikan mada je mnoooogo gore stanje na slici nego uzivo:
 
Poslednja izmena:
Moj glas ide Lenovu L27q-10 27" 2k IPS za 34k, mislim da je to best buy vec dve godine koliko znam za njega i godinu i po dana kako ga imam. Sad cu da kupim jos jedan za curu jer realno nijedan ne moze ni da mu pridje.

Jedino ako si bas napredni korisnik i trazis maksimum performansi, konekcija i spektar boja onda nije bas za to, ali za klasicnu upotrebu, filmove, office, i po koji PS moze da prodje.
 
Nazad
Vrh Dno