Šta je novo?

Kompjuter ne radi, crkao HDD ili matična?

puzgolac

Slavan
Učlanjen(a)
04.01.2009
Poruke
139
Poena
345
Kompjuter mi je crkao u sred igrice. Kad je trebalo da se učita nova oblast, ekran se zacrneo i ostao takav, pri čemu se muzika čula i dalje. Ctrl+Alt+Del nije dalo nikakav rezultat, tako da sam ga resetovao, ali monitor prijavljuje da nema signala. Kada se komp ugasi i ponovo upali opet je ista situacija. Napajanje radi, ventilatori i LED na kućištu rade, radi kuler na procesoru, vrte se ventilatori na grafičkoj, ali monitor prijavljuje da nema signala. Monitor je sa grafičkom povezan preko DVI, a sa matičnom preko D-SUB i nema signala ni preko jedne veze. Proverio sam monitor na drugom kompu i radi normalno. Kad se uključi komp ne čuju se nikakvi zvuci iz HDD, ali ventilatori na kućištu su dosta bučni, pa možda to ne znači ništa.
Kad uključim komp ne vidi se više slika MSI koja se javljala pre nego što se digne Windows (matična je MSI ZH77A-G43). Koliko sam video na netu, trebalo bi da može da se uđe u BIOS čak i ako je HDD crkao, ali ja to ne mogu - nema nikakve slike, pritiskanje Del tastera kad uključim komp ne daje rezultat. Postoji li neki način da sam vidim u čemu je problem, ili je sledeći korak da probam da priključim HDD na neki drugi komp (nemam opremu za to i nisam to nikad radio)? Hvala!
 
Hard disk nije svakako, morao bi da pokaze post. Za pocetak skini grafu i probaj sa integrusom. Clear CMOS takodje odradi.
 
Sad sam primetio da miš i tastatura više ne svetle kad se komp uključi, što bi trebalo da ukazuje na matičnu, zar ne?
 
Iskljuci naponski kabl i izvadi bateriju na 5-10 minuta da se resetuje BIOS. Ocisti kontakte na RAM modulima kao i na grafici. Probaj bez graficke na integrisanoj ako je imas.
 
Probaću da resetujem BIOS vađenjem baterije, valjda neću da zeznem nešto. Integrisanu grafiku imam, pa ću da vidim da li će se nešto promeniti ako otkačim grafičku, mada sad dok je grafička ubodena u matičnu, nema signala ni preko integirsane kad prebacim kabl. Drugo napajanje nemam, tako da to ne mogu da probam u kućnoj radinosti, ali meni, kao laiku, deluje da je napajanje ok, budući da rade druge komponente, a da ne rade tastatura i miš koji su uključeni u matičnu.
 
Ne moze ni biti signala na integrisanoj kad je graficka ubodena u slot.

Skini sve komponente i konektore sa ploce, procesor moze da ostane.
Onda izvadi bateriju na 10-15 minuta i sve vrati nazad.
 
Hvala svima na savetima i pomoći, kompjuter sada radi, ali samo ako je grafička skinuta.

Ono što sam ja uradio je sledeće:
- usisao i produvao kućište koliko god se moglo
- skinuo RAM i obrisao konektore
- skinuo grafičku i obrisao konektore
- izvadio batreriju iz matične i držao je napolje neko vreme (više od 20 min)
- obrisao CMOS tako što sam kratko spojio 2 iglice na matičnoj označene sa JBAT1, prema uputstvu za upotrebu, a i prema iskustvima ljudi koji su čistili CMOS na ovoj ploči, pošto ona nema taster za brisanje CMOS ni jumper kao neke druge ploče
(sve rađeno sa isključenim naponom, naravno)

Rezultat je bio sledeći: kada sam prvi put uključio kompjuter bez grafičke radio je desetak sekundi, a onda se ugasio, da bi se opet posle desetak sekundi upalio sam od sebe i krenuo da ponavlja ove cikluse dok nisam isključio napajanje. Kada sam ga uključio posle toga, počeo je da radi, prijavio je da je BIOS resetovan i ponudio mi da uđem u podešavanja, što nisam uspeo jer se opet isključio sam od sebe. Kada sam ga uključio sledeći put proradio je normalno, pokrenuo se Windows, prijavio da instalira drajvere, vreme se resetovalo na januar 2009. Ja nisam posle pokušavao da čačkam BIOS jer, koliko se sećam, od kako sam kupio ovaj komp nisam ništa ni dirao u BIOSu, a kompjuter u ovoj varijanti bez grafičke radi za sad normalno.
Kada sam vratio grafičku, ponovila se situacija sa početka problema, kompjuter se uključuje, rade ventialtori i LED, vrti se kuler na procesoru i ventilatori na grafičkoj, ali monitor prijavljuje da nema signala. Takođe, ne uključuju se tastatura ni miš (zbog ovoga sam ranije pomislio da je problem u matičnoj, ali očigledno da nije tako).

Da li ovo znači da je grafička crkla definitivno? Postoji li još nešto što kao laik mogu da probam, ili mora u servis?
 
Proveri grafu u nekom drugom kompu za svaki slucaj, ali je najverovatnije ona. Zato ti i rekoh da probas sa integrusom, obzirom da na z77 svakako moras da je imas.
 
Probaću da proverim grafičku u starom FrankenPC-ju. U njemu je Asus P5QL-E matična. Grafička je MSI Radeon 7950, koliko sam uspeo da nađem na netu trebalo bi da je kompatibilna sa njom. Više se ni ne sećam koji je procesor i RAM u starom kompu, ali valjda će moći da radi.
Kad mi je crkla prethodna grafička, rekli su mi da joj je otišao VRAM i da je to najčešći uzrok kvarova, ali su simptomi tada bili drugačiji. Da li neko ima ideju šta bi ovde mogao da bude kvar i da li se isplati popravljati. Takođe, ako ima neka preporuka za servis, bio bih zahvalan. Ne sećam se kad sam poslednji put nosio neku komponentu na servisiranje.

Inače, ako je grafička crkla, radila je, bez mesec dana, punih 6 godina. Nije rudarila, korišćena za gaming praktično svakodnevno. Gledao sam nešto na netu, ali nema nekih definitivnih mišljenja koliki im je životni vek. Možda ovo i nije loš rezultat.
 
Kad cekne vram grafička obično baci sliku, ali sa linijama ili kockicama. Neke cak ulaze u os. Kada crkne cip, graficka ili ne baci sliku ili pomesa teksture, boje.. Kada graficka ne baca sliku uopste moze sa bude milion stvari, od običnog kondenzatora, pa sve do ko zna cega.

Nema tu mnogo matematike, komponente koje crknu se zamene ako je konplikovana dijagnostika kvara ili ukoliko vlasnik ne poznaje dovoljno materiju.
 
Da li si cistio kontakte na grafici i RAM modulima ili na ploci? Treba ovo prvo. Uzmi obican beli papir za stampanje i protrljaj kontakte na grafici i na RAM-u. Sto vise ostavlja crni trag kao grafitna olovka to su vece sanse da proradi.
 
Čistio sam kontakte na grafičkoj i na RAM modulima, ne na ploči.

Za sada ništa od provere grafičke na drugom kompu, njoj treba 2x6 pin PCIe, a napajanje na starom kompu ima samo jedan 6 pin.
 
Uzmi molex na 6pin adapter.
 
Da mi se nije desilo ovo, ne bih znao da je i molex na 6 pin adapter deficitarna roba. Bio u 3 prodavnice, nigde nema, a kad će biti - ne zna se :trust:
 
Razgrabili majneri. Vidi ako ima 2x sata power na 6 pin Pci-e.

Ili prebaci napajanje sa novog kompa, da isključiš ploču, ako imaš multimer proveri napone. Neku drugu grafu nemaš da probaš?
 
Poslednja izmena:
@djalf Da, komp radi normalno sa integrisanom grafikom.
@Rick multimer nemam. Imam neku grafičku u starom kompu, pojma nemam koja je, ali znam da je prepotopska. Probaću možda da nju prebacim u svoj komp da vidim da li radi, mada vać polako zalazim u oblasti gde se ne osećam sigurno da čačkam i isprobavam, pošto nemam iskustva u tome.

Inače, na kraju sam našao adapter u petoj prodavnici u koju sam ušao - u Gigatronu i, naravno, košta duplo više nego u ovim ostalima, ali ga bar imaju...
Proveriću u toku dana da li grafička radi na drugom kompu
 
Stavio sam grafičku u stari komp i situacija je tamo ista: vrte se ventilatori na grafičkoj, ali nema slike, tako da je, izgleda, definitivno problem u njoj.
 
Ako nisi bacio kutiju od te karte, imao si adapter u njoj verovatno. Ali dobro, sta je tu je.. Nije veliki trosak svakako.
 
'Ladno mi to ne bi nikad palo na pamet :D:D:D A uvek čuvam te kutije kada u njima ima dodatnih kablova i opreme. I sad posle tvoje poruke pogledam u kutiju i - naravno - unutra su dva adaptera :D
 
A da si me slusao od pocetka ustedeo bi i vreme i novac. :D
 
Nazad
Vrh Dno