Šta je novo?

Google Announces Stadia: A Game Streaming Service

Jeste, ali ce klinci lakse platiti lupam 10e mesecno pa da cepaju Fortnite nego da namole matorce da im uzmu komp od minimum 500e.
Svaki veci kanal je preplavljen pitanjima hoce li moci i koliko ce moci moj hw...

Ima veliki potencijal, samo je pitanje kako ce odraditi...
 
Potpuno je jasno da će naši desktop PC računari biti samo obični terminalu, i da će sve ići preko Clouda. Iako su prednosti velike, po meni taj koncept u izvedbi Google može da ima i mnogo više mana (zamislite konstantno bombardovanje reklamama, non stop). Deo tog problema će verovatno rešiti Microsoft i WoS, tako da, to će biti jedna pretplata, druga pretplata obične computing performanse (tu će biti i više paketa, u zavisnosti od potreba) a treća očigledno gaming. Brz internet se podrazumeva.

Kao neko ko je navikao na "narodni" softver i multimediju u neograničenim količinama, za mene takav koncept nema smisla. Da sam na Zapadu, pa i ajde, može HI-FI Tidal, Amazon Prime Video, Netflix... Vrlo brzo se tu radi o 5-6 pretplata i troškovima koji prelaze 100$ mesečno.

Ipak je bolje uložiti u hardver.
 
Zamisli da ponekad igrash neku igricu i ne moras da ulazes u PC zbog toga nego platis "par sati igranja " online a sve da ti radi na nekom ultra ultra 4K u 60FPS ..... Mislim da necje biti flat pretplata, nego da ce biti paketi u broju sati i da ces i dalje morati da imas svoju igricu/svoj nalog....inache ni jedan dev studio ne bi dao da mu se ovako smanje prihodi.
 
Kao neko ko je navikao na "narodni" softver i multimediju u neograničenim količinama, za mene takav koncept nema smisla. Da sam na Zapadu, pa i ajde, može HI-FI Tidal, Amazon Prime Video, Netflix... Vrlo brzo se tu radi o 5-6 pretplata i troškovima koji prelaze 100$ mesečno.

Da sracunamo po trenutnim cenama u Nemackoj:

200/20 net ti je oko 30-40e,gde dobijas i free digitalnu TV.
Amazon Prime je ~7e mesecno, uz koji dobijas gomilu servisa, definitvno jedna od najboljih pretplata koje mozes uzeti.
Netflix Ultra HD paket je 14e, mada ne vidim neku veliku potrebu za Net pored Amazon Video, koji isto ima veliku ponudu, ali neka bude.
Neka bude tu i porodicni Spotify - 15e mesecno.
Neka Google naplati 25e mesecno da igras sta i koliko hoces...

Znaci za 100e mesecno ti imas full servis svega sto nikada neces u potpunosti iskoristiti... a realno 100e mesecno i nije neka para u Nemackoj...

Verujem da ce se i oni voditi ovakvom logikom, jer kada pomnozis to sa par miliona... lepa cifra od koje ce svi profotirati
 
Ideja Sub servisa je da vecina korisnika zaboravi da odjavi :)
Za 1200€ moze i konfa i video i muzika i da sve ostane tvoje :)
 
Ideja Sub servisa je da vecina korisnika zaboravi da odjavi :)
Za 1200€ moze i konfa i video i muzika i da sve ostane tvoje :)

Klasicna greska naseg razmisljanja.
Znam dosta njih koji su tako razmisljali u fazonu "zeznucu ja sistem" pa me posle cimali sa "stigla mi kazna 1200e-2500e-3600e, sta da radim?!". Bilo je slucajeva gde ni to nisu hteli pa legla zabrana ulaska u ger ili eu...
Ko je koga zeznuo...

Licno znam kako da "zeznem" sistem ali to ne radim jer necu da mislim, jednostavno mogu da platim i da ne osetim, ne razmislljam. Jedna greska me moze skupo kostati.
Osim Netflixa sve koristim sto sam naveo. Za premijere ako bas hocu da gledam, pravac bioskop, ovde su makar super, super dozivljaj.

Nemci su jos revnosniji, zato smatram da servis ima veliku sansu.
 
.

Kao neko ko je navikao na "narodni" softver i multimediju u neograničenim količinama, za mene takav koncept nema smisla. Da sam na Zapadu, pa i ajde, može HI-FI Tidal, Amazon Prime Video, Netflix... Vrlo brzo se tu radi o 5-6 pretplata i troškovima koji prelaze 100$ mesečno.

Ipak je bolje uložiti u hardver.

Da citiram samog sebe... Dakle, ovo se odnosi na mene, u Srbiji, I veliki deo trećeg sveta.. Normalne države nemaju ovakve dileme, naravno. Dakle, MENI, je neprihvatljivo da iznajmljujem PC, softver, muziku i filmove.. Isključivo best to buy hardver i narodne, slobodne verzije softvera i muzike.

100e mesecno, u Srbiji, na sve ovo što je praktično, nakon ulaganja u hardver, besplatno nema nikakvog smisla. Mislim, neće nestati ni torenti ni eksterni hardovi, ali svejedno... Servisni princip nema smisla u 70% sveta.

Ali da je koncept dobar? Odličan je.
 
Zamisli da ponekad igrash neku igricu i ne moras da ulazes u PC zbog toga nego platis "par sati igranja " online a sve da ti radi na nekom ultra ultra 4K u 60FPS ..... Mislim da necje biti flat pretplata, nego da ce biti paketi u broju sati i da ces i dalje morati da imas svoju igricu/svoj nalog....inache ni jedan dev studio ne bi dao da mu se ovako smanje prihodi.
Ovo bi uništilo indie produkciju, ali bi oni vodeći procvetali.. Nema hardverskih limita, igra je dostupna svima koji žele a imaju da plate "pretplatu".. Fortnite kao besplatan zarađuje milijarde, zamisli da se još placa 5-10e mesečno?
 
Servisu su cilj usa, eu i azija, sigurno im nije afrika prioritet.
A klinci ce se lakse nagrebati od roditelja i rodbine za pretplatu nego iskamciti neki komp koji ce gurati Fort na 20fps i to je pitanje dokle...
Ako pogledas da moj komp sa i7 iz 4 generacije sa krstenom kartom i svim ostalim nabije cenu od 1000e, gde su novije generacije sa cenama...

Zivi bili pa videli sta ce ispasti od ovoga...

TuturuTu on 6X
 
Klasicna greska naseg razmisljanja.
Znam dosta njih koji su tako razmisljali u fazonu "zeznucu ja sistem" pa me posle cimali sa "stigla mi kazna 1200e-2500e-3600e, sta da radim?!". Bilo je slucajeva gde ni to nisu hteli pa legla zabrana ulaska u ger ili eu...
Ko je koga zeznuo...
Cek malo.. prvo zasto odmah razmisljas u smeru piraterije? Ko ovde ima "gresku naseg razmisljanja"?
Ja, izmedju ostalog, radim i u firmi koja radi gro media distrubition-a u J. Koreji. Tamo je jos i kulturno, ali prva stvar na koju racunaju jeste bas to: "korisnik nece da otkaze kada mu ne treba, mrzece ga", i tako se formiraju cene (U UK je to poznato kao "gym membership", samo sto je GM jos teze otkazati :D). Da ljudi razmisljaju malo vise, ne bi bile ovakve cene servisa.
Pogledaj Netflix i nove cene zbog "deljenja passworda":)

Drugo: zar nismo apsolvirali da u Nemackoj te "kazne" su od strane trolova, i da nemaju snagu na sudu? Ili nisam razumeo o cemu pricas?

Licno znam kako da "zeznem" sistem ali to ne radim jer necu da mislim, jednostavno mogu da platim i da ne osetim, ne razmislljam. Jedna greska me moze skupo kostati.
Na duze staze ce te MNOGO vise kostati ako podrzavas subscription. Mozda ne tebe (ne znam koje si godiste, ali pretpostavljam da si i mladji od mene), ali tvoje klince garantovano.
Neces imati izbora da KUPIS content, vec samo da iznajmljujes. Neces moci da gledas vise puta, vec ce te tako nesto kostati mnogo vise.

I na kraju neces ni moci da biras koji content ces imati, gde.
A u slucaju Google Stadie imaces reklame verovatno, a ne mesecnu pretplatu :)
Nije to neka moja procena ovog puta, niti moje razmisljanje, vec insider info.
 
Sve zavisi od cene i od developera, tj nacina iznajmljivanja SAME igre.... Dosadasnji straming servisi su trazili da sam posedujes legalnu igru, tako da ti servis zamenjuje HW, ali ne daje ti SW.
 
10$ mesečno Stadia Pro.

129$ Founder edition. Me likey.
 
Pretplata ok, kad dodamo dzojstik, 200 dolara, ako to sve radi, gaming pc je proslost.
 
Odgledah ign video i kazu na ce odredjen broj igara biti dostupan kad imate pro pretplatu ali za druge placate punu cenu tj. 60$.............
Ako je tako nek se nose
 
Realno mnogo je nepoznanica oko servisa.

OK, definitivno je poznato da nijedne nama bliske zemlje nema u prvoj turi. Realno ja ne verujem ni da će nas biti ni u drugoj turi. Generalno da bi latenca bila korektna data centar vertovatno mora biti u zemlji gde je i igrač, tako da nam npr. mađarski data centar ništa ne bi značio.

Dobra je fora što se 1080p 60fps usluga ne naplaćuje. Vidim da se dosta ljudi uhvatilo što se 4k naplaćuje a realno koj procenat ljudi danas igra u 4K naslove koji su realno 4K? Ovo nije servis za hard core igrače, narednih 5 godina sigurno nijedan stream servis to neće biti.

Doooosta zavisi od samog Googlea. Ako lepo prave bundlove, popuste i akcije, ljudi će napraviti kolekcije igara po razumnim cenama i to će funkcionisati.

Sa druge strane, ako u Pro pretplati daju AAA naslove a ne Indie, imaće i mesečnih pretplatnika dovoljno. Ne sme se zaboraviti činjenica da su konzole nastale za casual igrače... ovakav stream servis je za novu generaciju casual igrača.

Pogledajmo šta Apple radi sa Arcade. Pretplata, 100 igara i to je to.

Nađite se npr. u ulozi roditelja koji ne želi da se smara sa PCem, konzolama, instalacijama, diskovima i sl. Klinja cvrči da se igra na telefonu, tabletu, televizoru... Prodato.
 
Ovo ce biti smesno, 2.5MB/s protok za 1080p 60fps plus 5.1 zvuk.

Znaci, jedan frejm ima oko 40KB, verovatno i manje, zavisi koji je bitrate zvuka. Sve u svemu premalo za ikakav normalan kvalitet, beskorisno pored "normalnih" konzola za one koji ne zele PC, za PC gejmere jos beskorisnije.

Edit:

Posto je poruka zbog koje sam pisao racunicu obrisana, dodacu u ovu poruku.
Po njihovoj prezentaciji, za 1080p je potrebno 20Mbps za 1080p 60fps+5.1 zvuk.

20Mbps je 2.5MBps, a kada se ~2500KB podeli sa 60 (za svaki frejm) dobija se ~41.5KB. S obzirom u istom strimu ide i 5.1 zvuk koji je standardno oko 600Kbps, dakle 75KBps, podeljeno sa 60 je oko 1.25Kb.

Sve u svemu, dobija se ~40KB po frejmu, sto je smesno.
 
Poslednja izmena:
^video kompresija mi nije jaca strana, ali zasto bi svaki frame imao isti bitrate?? Zar nije to cela poenta kompresije, da ne bude tako, jer postoje slicnosti?
2.5MB/s = 9000MB/h, sto znaci da je skoro kao full BR Rip rate.

Da se vratim na moj fah: UA subscription model! :)
 
Ivane, ne ide bas tako prosto :)
Dosta frejmova je slicno prethodnim, pa se prenosi samo razlika, koriste se razlicite tehnike kompresije, ima cela nauka o tome :)

I valjda se Google dokazao do sada, i treba mu bar dati sansu i videti na sta ce ovo da lici.
Ne mislim da bilo ko od nas treba da se zalece i radi pre order, ali mislim da ne treba ostavljati negativne komentare unapred.

Takodje, ocekujem da ovaj servis tek napreduje tokom godina, ispeglace ga oni.

E sad, kada ce ga pustiti i kod nas, pitanje je.

Svakako su i dalje PC i konzole neprikosnovene. Ovo dodje kao neka alternativa u pokusaju, koja preti da ce vremenom otkinuti parce kolaca.
 
20Mbps za 1080P60+5.1 je dobro. za filmove (striming servisi) je 5.1 zvuk oko 384Kbps max, sumnjam da će ovde biti veći bitrate (verovatno će se koristiti opus).
a sama računica je loša, tj. prvo se treba upoznati sa nekim osnovama u a/v enkodingu (prevazilazi okvire teme).

ovo je za ljude kojima je bitniji sam ugođaj u igri, grivost a ne savršen prikaz sa svim detaljima. bitno je da ne secka, nema razlivanja i kvadratića kao ni krčenja zvuka
 
Poslednja izmena:
@alfaunits

Da, ali je BR 24fps, a ovo je 60.

@momsab @DBraveZ
U pravu ste, nisam to posmatrao iz tog ugla, moracu da proucim tematiku, nije me interesovalo do sada. I dalje smatram da ce kvalitet biti osetno nizi nego na PS4 Pro recimo.
 
Nije BR 24 niti 60 - BR moze sve da pokupi. FullHD @60Fps je cak standard.
Max. data rate je 54Mbps, sto je za UHD 60fps verovatno.

Ako se koristi H265 verovatno na 20Mbps moze biti bolje nego i dosta BR ripova.

Pretpsotavljam da sa H265 nece moci da se igra bilo gde, mislim da sem nekih top flagshipova danas telefoni ne mogu da dekodiraju H265 u FullHD duze od koji minut (S7 ne moze... pregreje se i baterija ode mnooogo brzo i za 480p H265).
Iako se nece igrati na telefonu (nadam se!), sigurno se planira da isti SoC ili barem ogorman broj ARM uredjaja bude primarni target.

Lako ce oni povecati bitrate ako bude internet mogao. Pitanje je primarno jitter/input lag sa tehnicke strane - i kao sto rekoh subcription model sa strane prava ljudi.
 
Ne vidim samo racunicu njihovu sem da navuku masu. Pa HBO kosta vise...a ovde ce neko da im gazi resurse......Jedino ako ne bude google shkola izmedju dva gejma gledacjemo reklame :)
 
Nije BR 24 niti 60 - BR moze sve da pokupi. FullHD @60Fps je cak standard.
Max. data rate je 54Mbps, sto je za UHD 60fps verovatno.

Ako se koristi H265 verovatno na 20Mbps moze biti bolje nego i dosta BR ripova.

Pretpsotavljam da sa H265 nece moci da se igra bilo gde, mislim da sem nekih top flagshipova danas telefoni ne mogu da dekodiraju H265 u FullHD duze od koji minut (S7 ne moze... pregreje se i baterija ode mnooogo brzo i za 480p H265).
Iako se nece igrati na telefonu (nadam se!), sigurno se planira da isti SoC ili barem ogorman broj ARM uredjaja bude primarni target.

Lako ce oni povecati bitrate ako bude internet mogao. Pitanje je primarno jitter/input lag sa tehnicke strane - i kao sto rekoh subcription model sa strane prava ljudi.

Apple A9 (2015) reprodukuje 1080p@60 HEVC softverskim dekodiranjem, potrosnja baterije nije veca od npr. neke iOS igre.

Bitrate od 20mbit za tu rezoluciju i framerate generalno deluje ok. iOS 1080p@60 video snimanje je 23mbit za H264, i 16mbit za HEVC.
 
Apple A9 (2015) reprodukuje 1080p@60 HEVC softverskim dekodiranjem, potrosnja baterije nije veca od npr. neke iOS igre.
Pod pretpostavkom da je tako (ne zanima me ni da proverim :D) proprietary CPUs su nebitni za Stadiu. Oni moraju da rade na jeftinom hardveru, a ne necemo sto ne moze ispod 1000e da se kupi.
 
Nazad
Vrh Dno