Šta je novo?

Google Announces Stadia: A Game Streaming Service

Dusan K

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
3,180
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600, Noctua C14S, 2x Noctua NF-A14
Matična ploča
B550I AORUS PRO AX
RAM
2x16GB Kingston 3600MHz
GPU
Asus TUF 3080 10GB
Storage
Adata SX8200 Pro M.2 512GB, Lexar NM710 2TB, Western Digital Green 2.5 2TB
PSU
Corsair SF750
Kućište
Cooler Master NR200P
Monitor
Philips 65PUS7354
Pristup internetu
  1. Optički internet
Izgleda da će to strimovanje igara da postane stvarno bitna stvar.
Meni se taj koncept nikad nije činio kao da ima šansu ali sve se više ulaže pa ćemo da vidimo gde nas vodi u narednih par godina.
 
Input lag ce biti povecan sigurno, morace debelo da se kompresuju podaci, ne verujem da ce ovo zaziveti (barem ne skoro) za neki "ozbiljan" gaming.

Koncept ima svojih prednosti, ali bice isplativije sklopiti desktop i platiti na rate, dobiti bolje iskustvo i zadrzati hardver, nego placati pretplatu, mada za tehnicki slabo pismene ljude, ovo ce biti dobra stvar.
 
Lag ce samo da se smanjuje kako vreme bude odmicalo, kao i protok. Ovo je ocigledno buducnost, sad ima boljih resenja, ali kapiram da ce za 10-20 godina streaming biti dominantan.
Secam se kako sam se ja osecao kad sam cuo za youtube, kao mnogo je bolje da imas fajlove kod sebe, ne moze kvalitet da bude dobar, i eto ih sad :)
 
Nije za poredjenje YT i streaming gaminga :) YT-u je potreban buffer, tj. prosecan protok, a gamingu nizak ping.

Mada Autodesk vec neko vreme ima streaming radionice, a po okruzenju mi se cini da arhitektama vise smeta lag nego meni, koji se igra online.
Ne verujem da ce to (game streaming) zaziveti skoro iz razloga sto ipak treba jak racunar za decoding, a ne neki tabletic od 100e. Pa zasto onda lepo ne kupiti ceo racunar i tvoj je.
 
Kad se ovo upari sa 5G bice prava stvar.

5G ima ping od oko 1ms i ogroman protok. Proci ce jos neko vreme dok to sve ne zazivi, ali od negde se mora poceti.

Nije stvar samo u kupovini racunara/konzole, vec vise od toga u kupovini igara. Igre kostaju u proseku 50-60 dolara, mroaju da se kupe, downloaduju... vise je to poenta nego usteda na racunaru.
 
Poslednja izmena:
Kako ce 5G da pomogne?:)
Jer ce neko umesto OPTIKE, kojom se u NAJBOLJEM slucaju vezuje 5G, preci na bezicni signal da bi dodao latency? :D
 
Kako treba jak računar za dekoding kad piše da ne treba nikakva HW akceleracija?
 
Moze da pise sta hoce, ali ako ne izmisle nesto epohalno, vec treba vise od tabletica za jake rezolucije.
 
Onaj promo video im je bio neverovatno cringe worthy.... kakav crni low input lag, pa to jedino da Google izgradi data centar i svoju mrezu do korisnika u svakom gradu. Ovakvih servisa vec ima nekoliko i zna se koji su im nedostaci i kako su svi prosli i kolika im je baza korisnika. To sto ovo Google posebno hajpuje ne znaci da ce mnogo bolje da prodju.
Multiplayer je ubedljivo najvece trziste a ovakav servise tesko da moze da zazivi za tako nesto.
 
Google će ovde imati jednog velikog suparnika - Microsoft. Oni su još pre šest meseci najavili xCloud - platformu za striming Xbox igara kroz Azure infrastrukturu.

https://blogs.microsoft.com/blog/2018/10/08/project-xcloud-gaming-with-you-at-the-center/

"...Project xCloud will have the capability to make game streaming possible on 4G networks and will dynamically scale to push against the outer limits of what’s possible on 5G networks as they roll out globally. Currently, the test experience is running at 10 megabits per second...."

Čini mi se da je MS ovde u znatnoj prednosti, jer imaju sopstvene, veoma jake gejming razvojne studije i brdo ekskluzivnih Xbox igara.

Prva javna testiranja xCloud-a se očekuju ove godine. Plus, očekuje se da MS još jače pogura celu ovu priču na ovogodišnjem Xbox E3 događaju.

Takođe, koliko sam ja upoznat (možda grešim), Azure je mnogo rasprostranjeniji (superiorniji) od Google Cloud Platform-e.
 
Poslednja izmena:
Na 4G mrezi sa 10 megabita... to je svakako posebno iskustvo ali cekanja :d
 
Za ovakav servis bi morao da koristis originale, tako da ne vidim sto bi zemlju Srbiju zanimao ovakav servis, ko da neko od nas ima da placa po 60 evra za originale.
 
@Precise Ovakav servis će 100% funkcionisati na principu mesečne pretplate ("monthly subscription").
 
Poslednja izmena:
sa prosecnom latency od 100ms koliko imaju tier 1 operateri u USA nema tu mogucnosti igranja pa zvali to test ili kako god.. 4G i igranje ne idu u istoj recenici ;)
 
@akki Ja se slažem s tobom. [emoji6] Ni meni baš nije najjasnije kako oni misle ovo da izvedu...

Ali, kad malo bolje razmisliš, ko smo ti i ja (ili bilo ko ovde realno) da o ovome "prosipamo pamet"?! Microsoft i Google su neke od najvećih i najvrednijih IT kompanija na svetu, u kojima rade najinteligentniji ljudi na svetu u ovoj oblasti. Ostavimo njih da "misle" o ovome.... [emoji16]
 
Rekli su da ce imati 7500 servera sirom sveta, dakle mreza ce biti bas gusta.

5g sam pomenuo zato sto ce za mnoge resiti upravo najkriticniji deo veze, jako malo ljudi ima optiku ili ce je imati.

Sve u svemu verovatno planiraju sa obezbede lag od 10-30ms, gde ce onda vise da vam znaci koliki lag vam ima TV (koji ide i preko 100ms zavisno od modela) nego Google servis.

Za igranje u mrezi od kuce, i sada postoji isti ili veci lag.
 
7500 servera - sta je server? Node koji pokriva neki deo sveta, ili masina u rangu neke kucne masine?

Kako nema puno ljudi optiku? Njima sigurno nije cilj da nekome iz mesta sa 2 stanovnika omoguce dobar gameplay, vec da pokupe Juznu Koreju, Poljsku, Rumuniju i Svedsku. A to su bukvalno zemlje gde je (sem mzda Poljske?) optika de facto standard.
 
Ukratko:
- mislim da će servis biti besplatan
- ako neko može da spusti lag na razuman, to su oni, a i fora sa kontrolerom koji direkt šalje na server će pomoći dosta
- vrteće nenormalnu lovu od fanova, reklama, donacija i potpuno novih stvari koje nismo videli drugde
- biće sexa na početku sigurno
- ili će da eksplodira ili da neslavno propadne za 2 godine, nema treće
- pro gameri će prvo da ga hejtuju a kada im omoguće da naplaćuju svoje igranje do suludih razmera, postaće preko noći najveći promoteri
- potrčaće i svi drugi igrači da guraju svoje priče, i oni koji su već počeli i ovi što sad tek počinju da kapiraju šta se dešava

Sve u svemu, kokice ispuckao, pa čekam razvoj situacije na dalje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Već na leto će se znati cene i zvanično, a sigurno će biti pouzdanijih tračeva i ranije.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Spojili su YT i igrice i sharing akcija iz igrica... Ovo je idealno za yt gamere.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Oni ovime žestoko ciljaju da uzmu Twitch-u korisnike i lovu.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Par detalja:
- custom GPU (derivat AMD Pro Vega)
- Linux platforma (AMD GPU i Linux platforma ... driveri ??) - doduše, priča se o GPU virtualizaciji koristeći SR-IOV tako da moguće da je Linux tu samo hypervisor, ne i guest koji troši grafiku.
- custom x86 je Intel
- Jensen priča u GeForce Now kao "otvorenoj platformi" s čak 2 partnera u alijansi :D. Nvidia i otvorena platforma u istoj rečenici ?

Uglavnom, ako to neko može izvesti onda je to Google.
 
Poslednja izmena:
AMD GPU podrška na Linux-u je znatno bolja otkako su otvorili drajvere. mislim da je i CPU od AMD-a zbog postojećeg rešenja za virtuelizaciju (Epyc, MxGPU, Vega) i zbog aktuelnih sigurnosnih problema kod Intel-ovih procesora
 
Neki pišu da je Cascade Lake CPU.

Iz nekog razloga, čini mi se da Intel ne želi da se priča o tome.
 
Vezano ... Nvidia pred koji dan iskeširala 7 milijardi za Mellanox:
https://www.wsj.com/articles/nvidia-to-acquire-mellanox-for-about-7-billion-11552304615
https://wccftech.com/nvidia-reportedly-offers-over-6-billion-for-chip-company-mellanox/

O kompaniji:
http://www.mellanox.com/page/solutions_overview

Znači, kupili su datacenter tehnologiju koja im treba ... ali imaju li vremena izgraditi infrastrukturu koju su Google, Microsoft, Amazon i sl. gradili desetljećima ? Ulog je velik, rizik isto. Možda najveći od osnivanja kompanije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno