Šta je novo?

SSD i CHS geometrija

MT

Čuven
Učlanjen(a)
10.02.2002
Poruke
110
Poena
619
Imam dva Samsug 860 EVO (nisu kupljena istovremeno ali isti FW je na njima) i na oba je instalisan windows 10. Posle par dana windows na jednom nije hteo vise da se podigne i probam da uradim kloniranje i primetim da se razlikuju geometije diskova (znam da nije isto kao kod mehanickih diskova):
1. size: 238475 cyl 32301 heads 240
2. size: 238475 cyl 30401 heads 255 (posto sam slikao ne vidim da procitam broj sektora)
Da li je to normalno ili disk nije ok
 
Poslednja izmena:
Pa jel funkcionisu oba ok.?!
 
Ako su različiti kapaciteti diskova, mislim ako se razlikuju u broju sektora, što nije neuobičajeno kod mehaničkih diskova jer se već pri fabričkom formatiranju mogu pojaviti loši sektori, onda je normalno i da geometrije mogu biti različite. Ali malo je bezveze da pitaš to kad ni na mehaničkim diskova CHS više ne služi ničemu na modernim operativnim sistemima, tu je samo zbog kompatibilnosti.

Idi bre Che, nisam ni gledao kad je postavio pitanje.
 
Poslednja izmena:
:) i ja sam zaboravio na ovu temu. Diskovi bi trebalo da su identicni 250Gb. Prvo sam sumnjao da nesto sa SSD-om nije ok zbog geometrije jer su podaci na njemu se pobrljavili ali vremenom se pokazalo da i na drugom SSD-u i na mehanickom disku podaci ili nestaju ili budu osteceni. Uglavnom se pojave posle check diska. Memorija testirana sata kablovi zamenjeni, windows-i reinstalirani (iako rade stabilno bez zapucavanja) ali povremeno dolazi do ostecenja fajlova i nemam ideju sta moze da bude :( Sentinel kaze da je sve super :)
 
Poslednja izmena:
Sata konektori na ploci, 'ladni lemovi?
Drajveri, ahci ...

nista vise mi ne pada na pamet ...
 
Poslednja izmena:
Ne znam, Racunar je nov (mislim nekoliko meseci star) Software legalan i nema ga previse. Probacu da menjam deo po deo da bih locirao gresku (trenutno zamenio memoriju to mi je bilo najlakse) ali mi je bilo cudno da dva ista diska imaju razlicite CHS parametre
 
Nazad
Vrh Dno