Šta je novo?

Prespore performanse upisa NVME SSD

daja

Slavan
Učlanjen(a)
14.11.2005
Poruke
104
Poena
319
Zdravo,
na laptopu je instaliran SSD Samsung 850 Evo Sata i Transcend nvme ssd disk, prikazano na slici.
Ne mogu nikako popraviti katastrofalne brzine upisa nvme diska koji mi je i sistemski. U pojedinim situacijama to se itekako oseti u realnom radu. Mislim da su i brzine upisa klasičnog hard diska bolje.
Brzine Sata SSD-a su identične deklarisanim 500 MB/s i upis i čitanje.
Menjao sam da mi i Samsung 850 evo bude sistemski i Transcend je imao isti problem. Njegove reklamirane vrednosti treba da budu 1800 MB/s upis i 1500 MB/s čitanje.
Šta da radim ? Bavim se ovim problemom već 3 meseca otkako sam kupio nvme.
Pozdrav
 

Prilozi

  • Ts110s performance.PNG
    Ts110s performance.PNG
    75.5 KB · Pregleda: 191
  • Transcend TS110S nvme.PNG
    Transcend TS110S nvme.PNG
    68.4 KB · Pregleda: 175
Možda su u međuvremenu izbacili neki noviji bios za tvoj laptop za te novije nvme. Proveri, koji je laptop u pitanju?



Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Meni lici na nonaligned particiju. Ako nemas AS SSD (koji mislim da moze odmah da kaze da li je alignment OK ili ne), onda pokreni Command Prompt i kucaj:

diskpart
(pokrenuce Disk Part program)
list disk
(pogledaj koji je broj (###) disk taj NVMe, prepoznaces verovatno samo po kapacitetu. Ako su oba ista, onda sledece komande pokreni za oba)

select disk 0 (gde je 0 redni broj diska koji si prethodno nasao)
list partition

Dobices nesto ovako:
Kod:
DISKPART> list disk

  Disk ###  Status         Size     Free     Dyn  Gpt
  --------  -------------  -------  -------  ---  ---
  Disk 0    Online          894 GB  1024 KB   *
  Disk 1    Online         3726 GB      0 B        *
  Disk 2    Online         3726 GB      0 B        *
  Disk M0   Missing            0 B      0 B   *
  Disk M1   Missing            0 B      0 B   *

DISKPART> select disk 0

Disk 0 is now the selected disk.

DISKPART> list partition

  Partition ###  Type              Size     Offset
  -------------  ----------------  -------  -------
  Partition 1    Dynamic Data       992 KB  [B]  31 KB[/B]
  Partition 2    Dynamic Data       100 MB  [B]1024 KB[/B]
  Partition 3    Dynamic Data       624 GB   [B]101 MB[/B]
  Partition 4    Dynamic Data       269 GB   [B]625 GB
[/B]
DISKPART>

ovo boldovano je bitno - offset. Mora da bude deljiv sa 128KB. Ako nije - do toga je, i moraces da kreiras opet particije na njemu od pocetka.
Primeti da kod mene recimo ima particija sa offset 31KB - to jeste lose, ali to je prva, neka sitna particija za Dynamic Disk, na koju se ne pise. OStale particije imaju 128KB-aligned offset, a to je jako bitno za SSD upise.

Mada ne bi trebao sequential toliko lose da bude. Ali vidi se da je random write bas os (moj najmatoriji SSD ima bolji random write)
 
Skini "AS SSD", pokreni da odradi svoje, snimi ss i okaci sliku ovde. Ako je brojka levo gore, iznad kapaciteta ssd-a, zelene sa OK iza onda je poravnat ssd valjano.
 
Evo izlaza iz CMD-a i AS SSD-a.
 

Prilozi

  • disppart izlazi.PNG
    disppart izlazi.PNG
    24.8 KB · Pregleda: 125
  • as-copy-bench TS512GMTE110S 3.17.2019 10-04-54 PM.png
    as-copy-bench TS512GMTE110S 3.17.2019 10-04-54 PM.png
    21 KB · Pregleda: 137
  • as-copy-bench Samsung SSD 850  3.17.2019 10-00-15 PM.png
    as-copy-bench Samsung SSD 850 3.17.2019 10-00-15 PM.png
    21.3 KB · Pregleda: 125
  • as-ssd-bench TS512GMTE110S 3.17.2019 9-55-57 PM.png
    as-ssd-bench TS512GMTE110S 3.17.2019 9-55-57 PM.png
    32.1 KB · Pregleda: 147
  • as-ssd-bench Samsung SSD 850  3.17.2019 9-58-30 PM.png
    as-ssd-bench Samsung SSD 850 3.17.2019 9-58-30 PM.png
    32.8 KB · Pregleda: 136
Sta si ti radio sa ovim diskovima pa imaju toliko particija :)

Sekvencijalne su ipak OK, ali radnom 4K read/write i threaded 4K write su preslabi. Jsi probao da promenis PCI-e slot? Mozda se trenutni deli sa necim pa zato se primeti u latency testovima kao sto je 4K. A i vidi se da je access time losiji nego na tom Samsungu.

Ako nije do toga, probaj cisto u drugom racunaru, ako radi isto - vrati ga.
 
Kako da promenim PciE slot. Imam samo jedan dodatni ,nvme slot na laptopu.


Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Nikako :) alfaunits verovatno nije video da si u prvom postu napisao da je upitanju laptop.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Probaj u drugom racunaru onda :(
Koji laptop je u pitanju?
 
Lenovo y520
Moracu da nadjem drugi racunar,to ce potrajati

Послато са Mi A1 уз помоћ Тапатока
 
Koji tačno imaš model? Vidim na Lenovo sajtu da jedan od modela ima bios iz februara 2019.god

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Jedno možda glupo pitanje, imam hp elitebook 840 g3 I u njemu imam klasičan micron m.2. Da li bi radio u njemu ovaj Kingston a1000 nvme koji ima valjda koliko sam video b+m key onaj sa dva zareza.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Video sam i ja to, mada od kad je izašao 840 g3 mislim da su izbacili preko 10 bios update-a. Poslednji je iz 2019.god.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Ne znam sta si uradio sa diskom/laptopom, nesto ocigledno ne stima. Evo kako to izgleda kod mene, stim sto ja imam 256GB verziju i nvme mi je na pcie gen. 2. Znaci kod tebe mora da bude mnogo bolje,
scope1.pngscope 2.pngAssd1.pngAssd2.png
 
Gen3 ne znaci za ovaj SSD, posto je to skoro 2GB/s.

Ali ako je to nornalna brzina za njega, vratite se na SATA. SATA SSDovi cesto imaju bolje random performanse od toga i to prilicno.
 
Gen3 ne znaci za ovaj SSD, posto je to skoro 2GB/s.

Ali ako je to nornalna brzina za njega, vratite se na SATA. SATA SSDovi cesto imaju bolje random performanse od toga i to prilicno.

Bas me zanimaju ti sata diskovi koji imaju bolje random brzine, bio bih Vam zahvalan da navedete bar nekoliko, i naravno da mogu da ih kupim u zemlji Srbiji po "normalnoj" ceni
 
Poslednja izmena:
Hvala
pozz
 
Jel probao neko adata xpg x8200 pro, po testovima ludilo brz? Čak je brzi i od čuvenog hp X920. Cena kod madjara oko 62e 256gb.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
https://www.tomshardware.com/reviews/adata-xpg-sx8200-ssd-review,5584-3.html
Svi SSDovi, barem "OK" SSDovi, su tu negde sto se tice random 4K read/write performansi, a to je najbitnije trenutno. QD32 niko ne dotakne u kucnoj upotrebi.
Ja testiram file sisteme na vise VMova u isto vreme i nisam video QD32 ikada, i na SLC diskovima. QD8 - moooozda. Tipican korisnik ce videti QD4 max., i to je neki uzi procenat, QD2 jedini ima neki primetan udeo.

Sekvencijalne se nemaju gde iskoristiti, pogotovu ne na tako malim SSDovima (kopiranje sa tog SSD na taj SSD? :D). Kome treba za obradu video i slicno nece da baca novac na jedan mali NVMe, nego ce uzeti nekoliko SATA i ubaciti u RAID0, dobiti nekoliko puta vise prostora za istu cifru, i performanse koje su recimo bolje od ovog NVMe-a iz OP-a.
Naravno, za sekvencijalne treba 3-4 SATA SSDova.
 
Isti lap top Legion Y520 - i5 7300hq; 1060; 16GB ram-a; A Data SSD XPG SX8200 PRO:


 
Odlično, a jel se dobija nešto u praksi sem manje raspoloživog Ram-a kad se uključi u fabričkioj app ssd-a ono korišćenje ram memorije pa su testovi bolji?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
^^
Nisam siguran da sam pitan nesto jer nisam bas u trendovima oko ssd-a, ali mi deluje da jesam.

Brzine variraju 20% gore dole. Ovo je neki najbolji rezultat koji sam uspeo da ulovim. Program nisam nista podesavao (ako se na mene odnosio komentar iznad :) ) Kako sam ga skinuo tako sam ga pokrenuo. Win 10 sam klonirao sa hdd-a i za sada sve ok radi. Ocekivao sam samo malo vece brzine prilikom pokretanja igara (Far Cry 5 i GTA 5)...
 
Mislim da je ipak pametnije da uradiš novu instalaciju.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Sto mislis da bih trebao? Radi sve ok i sveza je bila instalacija Win-a na hdd-u. Pre oko mesec dana sam ubacio Win.
 
Nazad
Vrh Dno