Šta je novo?

Amiga 2000

Rygar

Poštovan
Učlanjen(a)
14.03.2019
Poruke
42
Poena
50
Nakon Amige 500, CD32, uspeo sam da nekim cudom da nabavim i Amigu 2000. Ova amiga ima zanimljivu pricu da je covek koji mi je doneo od preko video u gomili elektro otpada i da je vukao mesecima po celoj evropi kako bi zavrsila kod mene :) Na donjem delu kucista je bilo gomila korozije ali je zenina tecnost za pranje ringli i sporeta dala izvaredne rezultate kao da rdja nikad nije bila tu. Sledeci korak je naravno bio pregled ploce. Gornji deo je izgledao odlicno. Skinuo sam komplet plocu i kad sam je pogledao od dole i na jednom mestu video rdju, bilo je "nema nista od ovoga". Medjutim to je bila samo neka prljavstina koja se lako skinula i nevidim bukvalno nikakvih ostecenja. Nakon komplet ciscenja sledi prvi izazov. Amiga uopste nije imala napajanje. Krenuo sam u izradi adaptera pomocu kojeg mozemo bilo koje ATX napajanje da nakacimo, spojio napajanje, ukljucio i ... ALELUJA pojavila se ruka sa disketom :)
Osokoljen podvigom, uzeo sam klesta za lim, busilicu, isekao staro napajanje i lepo ga ugradio i pricvrstio tako da sad izgleda bolje od originala.
Na ovom napajanju nisam imao -5V pa sam ga izostavio, a TICK signal sam resio pomeranjem dzampera J300.

E sad problem je tastatura. Srecom imam jednu viska od Amige 500 pa planiram da napravim kabel sa slicnim 8pin konektorom kao na amiginoj tastaturi i da je spojim sa 5 DIN konektorom. Buni me jer sam pronasao seme sa razlicitim pinoutima, evo nekih mislim da uopste nisu dobre:

A500 Konektor:
1. clock
2. data
3.
4. +5V
5.
6. GND
7.
8.

A2000 Konektor (sa leva):
1. clock
2. data
3.
4. GND
5. +5V

Nisam siguran da li je ovo tacno. Zna li neko kako pravilno da spojim zice na 5 DIN konektor? Evo slika ako moze neko da napise koja boja ide na koji pin:

IMG_5059.jpg



Problem je i kako cu koristiti hard reset posto A2000 i A500 ne koriste istu komandu za reset (ctrl-a-a). Postoji li neki nacin da koristim reset na A2000 bez originalne tastature? Citao sam da to moze da se postigne tako sto otkacim Q1 sa kontrolera tastature, ali nemam pojma oko toga, pa ako neko ima resenje to bi bilo super.

Jos jedna stvar me zanima. Na podnozju baterije sam video jednu zelenu tackicu, nije strasno ali znam da baterije mogu da naprave ozbiljnu stetu. da li je mozda bolje da uklonim bateriju da bi sprecio neko curenje u buducnosti, ona ne utice na neke ostale funkcije sem na sat?

Isto me zanima sta mislite o zameni kondezatora, citao sam da kod ovih verzija i nema neke potrebe kao kod npr. CD32 sto ja jos nisam uradio niti znam ko bi to u okolini NS-a mogao. Inace ne koristim preterano ni jednu moju retro masinu, cisto ponekad kad me mine zelja, ali nebi voleo da se zbog nemara nesto nepozeljno dogodi.
 
Resen problem u medjuvremenu , ako nekom bude zatrebala sema redosled je sledeci (sa pocetkom crne sa leva) : crna - CLOCK, kafena DATA, crvena je RESET (to nam netreba), narandzasta +5V i zelena GROUND. Pinout za A2000 je lako pronaci.

Sto se tice reset moda potrebno je zalemiti na U805 pin 14 i spojiti reset taster sa ground. Moze i na Gary pin 5 ista fora.

Baterije sam izvadio i stavio u kutiijicu od filma u slucaju da iscuri nece stici do ploce a na A500 sam je otkinuo i bacio.
 
1) Bateriju ukloni odmah, ona i ovako samo utiče na sat i datum

2) Nema potrebe menjati kondenzatore ako sve radi i deluje ok, to se radi uglavnom na AGA mašinama

3) A2000 Keyboard pinout šema ti je dobra ali za A500 ne valja, evo ti prava, mada ja se iskreno ne bih smarao previše sa tim kada je Lyra III keyboard adapter extra jeftin i ima ga svuda


1 Black - Clock
2 Brown - Data
3 Red - Res (pretpostavljam da je reset)
4 Orange - +5V DC
5 Yellow - Unused
6 Green - Ground
7 Blue - Power LED
8 Violet - Disk LED
 
Poslednja izmena:
Resio sam problem u medjuvremenu posto sam cekao nekoliko dana da se objavi tema (moguce zato sto sam tek registrovan).

Bateriju sam izmestio u plasticni kanister podalje od ploce tako ako procuri nema bojazni da ce napraviti stetu. Ovu sa A500 sam samo pocupao vec je malo krenula da curi ali srecom nije stigla do ploce.

E sad sto se tice tastature ne daje mi se bas 4000-5000 din za taj adapter kad mi vec ova tastatura stoji neupotrebljena. Pre bi sacuvao pare ako neka original naleti. Napravio sam adapter i sada tastatura radi na Amigi 2000. U vezi reseta potrebno je samo ukloniti Q1 tranzistor ali ja imam problem da mi CTRL, ALT i Amiga tasteri nerade. iako membrana izgleda ok multimetrom sam uvideo da je veza na membrani bas za ta 3 tastera prekinuta tako da nista od reseta preko tastature. Ali onda sam pronasao da na GARY i U805 imaju KB_RESET. Spojicu pin 14 na U805 sa masom i ugradicu reset dugme na kucistu, nadam se da necu sprziti nesto :D
 
Resio sam problem u medjuvremenu posto sam cekao nekoliko dana da se objavi tema (moguce zato sto sam tek registrovan).

Bateriju sam izmestio u plasticni kanister podalje od ploce tako ako procuri nema bojazni da ce napraviti stetu. Ovu sa A500 sam samo pocupao vec je malo krenula da curi ali srecom nije stigla do ploce.

E sad sto se tice tastature ne daje mi se bas 4000-5000 din za taj adapter kad mi vec ova tastatura stoji neupotrebljena. Pre bi sacuvao pare ako neka original naleti. Napravio sam adapter i sada tastatura radi na Amigi 2000. U vezi reseta potrebno je samo ukloniti Q1 tranzistor ali ja imam problem da mi CTRL, ALT i Amiga tasteri nerade. iako membrana izgleda ok multimetrom sam uvideo da je veza na membrani bas za ta 3 tastera prekinuta tako da nista od reseta preko tastature. Ali onda sam pronasao da na GARY i U805 imaju KB_RESET. Spojicu pin 14 na U805 sa masom i ugradicu reset dugme na kucistu, nadam se da necu sprziti nesto :D

Mene Lyra adapter izašao 3700 sa sve poštarinom, carinu i pdv ne plaćaš a i ovako se šalje kao preporučeno pismo sa Amiga Store-a odakle je meni stizalo. Ne znam, meni je to extra jeftino s obzirom šta pruža tj. da možeš da mapiraš tastere sam kao i da koristiš bukvalno bilo koju tastaturu. Cool da si rešio problem
 
A uvek možeš i sam napraviti adapter za ps/2 tastaturu. Šema je vrlo jednostavna. Samo trebaš naći nekoga u blizini da ti isprogramira pic mikrokontroler (a i programator za njega je trivijalno napraviti)
Još uvek ima i kod nas da se nabavi stariji pic16f84, mada je skuplji od novijeg pic16f627.
Imaš više ovde
 
Ja sam ranije, mnoooogo ranije, dok sam imao Amigu 2000, sam napravio tastaturu od stare A500. Kako imam slabog iskustva sa bilo kakvim elektronikama, ispada da je to bio veoma prost zahvat.
 
Nazad
Vrh Dno