Šta je novo?

kako proveriti SSD sta mu je

oogabooga

Čuven
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
690
imam maltene nov, star mesec dana SSD Kingston A400 od 480GB.
e sad, mislio sam da me prvo zeza igra koja je na njemu instalirana Metro exodus, jer mi se desavalo da mi se igra ukopa na sekundu dve i nestane zvuk, medjutim, danas primetim da ga je totalcmd jako tesko otvarao foldere na njemu, pa mi tu bilo nesto sumnjivo. imam jos 3 igre na njemu instalirane, probam i njih, i isto se desava, da se igra zamrzne na par sekundi, i onda proradi.
druge igre su mi na drugom SSD, i one najnormalnije rade.
u HWinfo ne vidim nista da mu fali:

ssd1.PNGssd2.PNG

kako ustanoviti jel falican, ili sta mu je, pa posto je pod garancijom, da znam sta da im kazem ako reklamiram?

hvala.
 
Za pocetak, uradi update firmware-a na posljednji.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za početak da li u S.M.A.R.T.-u piše neko upozorenje? Hdtune, kartica Health ili iz Sentiela.

Probaj drugi sata kabel.

Proveri viruse sa MB Antimalware, KAV ...
 
Poslednja izmena:
nista ne prijavljuje smart, a ima slika iz sentinela gore....
sad sam promenio sata slot na ploci i kabl. pa cu videti sta se desava....
 
slot i kabal sam vec promenio, cini mi se da sad ne stuca, ali ispraticu...... a sad cu da poskidam i ove programe....
 
evo screenshot iz crystaldisk info i mark..... e sad jel ima tu sta da ne valja, posto nemam pojma u sta gledam :(

ssd7.PNG
 
evo sad sam ga stavio u sledeci slot za sata na ploci i potpuno novi kabl stavio i evo ocitavanja:

ssd8.PNG
 
Biće da je nešto drugo problem:virusi, Windows, drajveri... Ažuriraj drajvere (desni klik u Device mananger-u/Update driver) za diskove i Sata AHCI controller. Da li si čačkao po podešavanjima ssd-a?
 
Poslednja izmena:
Nije normalno da upis bude brzi od citanja, pogotovo za druge dve stavke koje su mnogo manje od upisa, nesto tu nije u redu, ili SSD ili ploca/drajveri prave neki problem.
Evo rezultata od 120GB:
5EHpi4Cw.png
 
Poslednja izmena:
nisam nista cackao, a drajver kaze da je OK

ssd9.PNGssd10.PNG

a ovo je iscitavanja sa drugog SSD, Transcenda, a kom mi je sistem, quake champs, BF1 i 5, i rade najnormalnije....

ssd ts1.PNG
 
da, ovaj drugi je priblizno slican tvom od 120GB, znaci moguce da je taj Kingston onda falican?
 
Pokreni HW info/Sensors/ Idi Settings period stavi 1000ms. Idi na Logging start. Do problema ili više problema pa prekini.

Pokreni igru do problema, zatim logging stop. Otvori fajl Excelom, selektuj kolonu, Data, Text to Columns, Delimited, čekiraj Comma, Adavanced, decimal separator(.) pa proveri kako se kreću ove stavke u momentu problema:
Capture.JPG
Vidi i druge paramentre u momentu problema, možda našto ukaže.

I MB antimalware i KAV obavezno.

Promeni i naponski kabel.
 
evo ga log fajl zipovan. negde oko 28 minuta pa do 29.30 je zakucala igra
 

Prilozi

  • ssd log.zip
    283 KB · Pregleda: 5
Capturek1.JPG

Jedino ovo nađem, disk je aktivan ali slab protok. Razlozi:
-moguće da otkazuje, ali još nije, sad da li je dovoljno za reklamaciju i kako dokazati, ne znam.

-drajveri/Windows. Probaj drajvere sa AMD sajta za čipset.

-Moguće da su virusi.

-još jednom drugi kabel, drugi naponski, možda kontakt

-jedan bug Windowsa ili virus je bio da je kopresovao fajlove, proveri da li čekirano u properities diska, General kartica, Compress this drive to save disk space, ili kod foldera(Advaced dugme u General tabu), ako jesu ikonice se promene dobiju i dve plave strelice.

-možda nešto drugo, ne znam?
 
Poslednja izmena:
KAV i MALWARE ne nadjose nista
ne kompresuje fajlove
amd chipset 18.10 drajveri instalirani, ali opet, kad pogledam pod driver za amd sata driver i za AHCI, pise da je microsoft corp drajveri?
mada opet, Transcend SSD radi normalno, pa kontam da nije to....

samo da otvorim kuciste pa cu probati drugi naponski kabl

e da, Kingston SSD manager ga ne vidi uopste, tojest, kao vidi ga, ali pise "Device 0 [phy = 0] not available with reason code 2 "
 
Poslednja izmena:
malopre igrao quake dosta dugo, i vidim da nijednom nista nije stucnulo, i reko aj pokrenem mark test, kad gle sad iscitavanja:

ssd11.PNG

po ovome sad radi normalno?????
 
ali opet, drugar mi kaze, koji se malo vise od mene razume, da ga ovo iz smart-a brine, vendor specific i bad block count, sto je kako kaze izrazito rano za mesec i koji dan star hard disk...

ssd12.PNG
 
OK - Always passing - znači da je sve OK sa diskom.

Ako raste vrednost to može da ukaže na problem.

Da li dobro čita, tj daje opis, jer kod Crystal disk info ti piše A9 Vendor Specific?

Šta piše HD tune, kartica Health?

Reinstaliraj Kingstone ssd manager, pa šta piše u Health kartici,

ako ne indentifikuje instaliraj i najnoviji .Net Framework ako nije, ako još radi, nešto tu ne štima sa Windowsom.
 
Poslednja izmena:
instalirao net FM, i dalje kingston manager ga ne vidi iako sam ga reinstalirao, a evo i ovde druge vrednosti:

ssd13.PNGssd14.PNGssd15.PNGssd16.PNG
 
Taj bad block count sigurno ne znači to, već ko zna šta, najbolje koristiti Kingston SSD manager ali pošto ga ne detektuje, ko zna što, probaj prvo taj disk na drugom kompu.

Probaj desni klik Run as admin.

Dal' ti je biosu sigurno podešeno Sata mode na AHCI, jer samo onda može da se koristi ssd manager?
In order to use Kingston® SSD Manager you must have:

  • One or more Kingston® SSDs
  • AHCI mode set in BIOS
  • Administrator privileges in Windows®

Novi bios iz marta 2019, dal' si probao? (napomena: ažurirati iz Biosa, ne iz Windowsa) Ako je pre radilo kako treba verovatno nije bios?

Svež windows, bar na nekom hdd-u da probaš kako se ponaša ovaj ssd.
 
Poslednja izmena:
imam ovde jedan HP elte 8100, bukvalno samo instaliran windows, pa cu probati tamo, a evo sad cu da proverim i u biosu....

nego, ovaj komp stvarno pocinje da mi skace po zivcima, danas, koju god igru da pokrenem, bilo to na kingstonu, ili transcendu, imam neke ultra male mikro trzaje, uopste ne ide onako glatko kako bi trebalo, znaci u svim igrama..... neznam sta se desava, frejmovi ne padaju, ali se ovo bas primeti....
 
eliminisao sam ovo mikro trzanje, raskacio sam LED TV, zaboravio sam da je ostao ukljucen.....
 
evo i bios

ssd17.jpg

verzija biosa je iz decembra 1.40, nisam stavio ovaj najnoviji.....
 
Poslednja izmena:
Vidi sa prvo na tom HP elitte 8100, moguće je Winodws. Ako na njemu lepo radi i ssd manager ga detektuje, uradi svež Windows.

Bios ostavi kao zadnji.
 
Nazad
Vrh Dno