Šta je novo?

Jet Engine kao baza podataka

EduardK

Cenjen
Učlanjen(a)
23.04.2012
Poruke
136
Poena
169
Potrebno je da razvijem aplikaciju (VB.net, C#... o tom po tom) koja će moći da se jednostavno instalira kod korisnika, koji ima instaliran samo Windows. Pretpostavka je da korisnik ima samo elementarno znanje o Windowsu, da je sposoban samo da napravi download setup fajla, pokrene ga i tako instalra aplikaciju. Aplikacija sa druge strane treba da radi sa nekim podacima. Obim tih podataka nije veliki, recimo da bi se godišnje nakupilo 5 do 6 hiljada slogova raspoređenih u 15-tak tabela. Naravno aplikacija omogućava ažuriranje ovih podataka, obradu, izveštaje itd. Želim da izbegnem potrebu da korisnik kod sebe instalira npr. SQL Experes, MySql, PostgreSql ili neki drugi softver za rad sa bazama podataka, jer za to nije sposoban. Poželjno je da se aplikacija ponaša kao npr. Office: instalra se, pokrene se Excel i unose se podaci u radne listove, bez potrebe da se bilo šta dodatno uradi. Razmatram da za čuvanje i obradu podataka koristim Microsoft Jet Database Engine. Eventualno, korisnik bi mogao da preuzme "praznu bazu" (mdb fajl), koja sadrži tabele i ostale objekte baze podataka. Moje pitanje je da li je Jet Engine sastavni deo Windows-a? Kada korisnik instalra Windows ima li sve što je potrebno da aplikacija, koristeći neku od tehnologija za pristup bazi (DAO, OLE-DB, ADO...) radi sa tom bazom? Ako Jet Engine nije dobar izbor za ovakav scenario, imate li neki drugi predlog?
 
Ne znam šta postoji za okruženje koje ti koristiš, ali za Delphi/C++ postoji DBISAM, koji predstavlja kompletan database engine smešten u exe fajlu. Korisnik ne treba ništa da instalira. Samo startuje jedan jedini exe fajl. Uz exe fajl pošalješ i fajl sa bazom, a možeš i da je kreiraš u runtimeu.
 
A SQLite?
 
DAO je baš prastar, prestao sa razvojem još u 1990im.

32bitni Microsoft Data Access Components 2.8 (MDAC) je standardni deo od XP. Nema 64bitne varijante. Radi samo sa JET bazama (*.mdb fajlovi). Odavno prestao razvoj.

MS ACE drajver je free, postoji kao samostalna instalacija ili u sklopu Ofisa. Postoje i 32 i 64 bita, kao i Ofis. Mogu da postoje oba na sistemu, samo hoće da prave neugodnost kada se koriste Ofis programi (stalno se nešto konfiguriše). Aktivno se razvija. Otvara .mdb i .accdb (Access 2007+) fajlove, kao i .xls i. xlsx. Instalacija samostalnog paketa može da se ukombinuje sa instalacijom tvog programa i "silent" svičem da se ni ne primeti da se instalira.

Oba se koriste preko COM. COM komponente mogu da se kombinuju sa .NET, mada se ne preporučuje. Ovde mislim na ADO, ili kako ga sada zovu ADO Classic, i nejmspejs ADODB.

S druge strane, sam .NET ima System.Data.OleDb odeljak koji služi i za korišćenje Access baza. Sve to spada u tzv. ADO.NET. To bi bilo nativno .NET rešenje koje koristi MDAC i ACE. Ako je aplikacija 32bitna i koristi se mdb fajl, onda nema dodatnih instalacija. Za 64bita je ACE drajver i dalje potreban. ADO.NET ne koristi COMovske ADODB komponente Connection i Recordset, već ADO.NET OleDBConnection, Reader, DataSet, DataTable,...
 
Hvala na sugestijama.
@RazbojNick Hvala brate, uštedeo si mi dane traganja po netu i dokumentaciji.
 
Nazad
Vrh Dno