Šta je novo?

Win 10 Non-Paged pool memory leak

MostWanted

Cenjen
Učlanjen(a)
12.07.2013
Poruke
662
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & BeQuiet Pure Rock Slim 2
Matična ploča
Asus B550-PRO
RAM
16GB DDR4 3200MHz Kingston
GPU
MSI Radeon 6700XT 12GB
Storage
1TB nvme SSD Kingston
Zvuk
Tannoy Gold 5
PSU
Fractal ION Gold 750W
Kućište
Cooler Master Silencio S600 + BeQuiet Silent Wings 3 120mm
Monitor
LG UltraGear 27'' 1440p 165Hz
Miš & tastatura
Logitech G Pro tastatura i mis
Imam problem sa memorijom na os-u. Non-Paged pool je 180MB nakon boot-a, ali se vremenom povecava, i nikako smanjuje. Posle par sati koriscenja dodje i do 1GB, a nakon 2 dana je vec na 3GB i onda mi ostaje vrlo malo upotrebljive memorije. Kako se ovo moze resiti?

Probao sam ovo:
sc config NDU start= disabled


Nije pomoglo
 
Ja sam svojevremeno imao situaciju na jednoj mašini da je to uzrokovao network driver, "resetuj" memoriju na najmanje zauzeće pa potom probaj pokrenuti download nekog velikog fajla i prati zauzeće, ako abnormalno brzo skače to je to.
Ali nije jedini uzrok, može biti i drugde, više stvari je u igri.
 
Da li mozes da skines PoolMon? Evo ti link sa mog WIndows Driver Kit-a, posto ne znam da li je negde dostupan van njega (a prevelik je WDK download za file od 20kb):
https://drive.google.com/open?id=12FipWGASoHsCqteIQQ0RNxZBTkUEqRRh
MS app je u pitanju. Kada se pokrene (nadam se i da radi na masini gde nije WDK instaliran, ali ne mogu da probam :D), pokazace koji Tag koliko zauzima i kog je tipa (Paged ili NonPaged). Nadji koji tag najvise zauzima memorije, i onda kome pripada (ako Google ne pronadje javi, naci cu ja).

Po tome se i driver identifikuje. U ssutini ne mora da znaci da je leak :( Gomila drivera je jako lose napisana da koristi alokacije iz "kernel heap-a" (ExAllocatePool samo), i ako se alociara/oslobadja mnogo sitnih lokacija, fragmentuje se memorija, i zauzece ne moze da se sredi.
 
Evo ss iz ovog programa, ne znam sta ovo znaci, moraces da me naucis da koristim ovo. Pritisnuo sam "P" samo, i ovo je highlighted. Capture.PNG

A ovo prvo sam probao, nisam primetio neko povecanje non-paged pool-a tokom skidanja veceg fajla. Jednostavno se povecava sve vreme, sta god da radim, takav utisak imam. I to bas nekih par mb po minutu.
 
Evo na pritisak "B" sta se desava
Capture.PNG
 
Ovde ti je samk 400mb NonPaged poola zauzeto, sto nije puno.
Kada bude ono preko 2, 3gb, tada startuj i pritisni B, to ce sortirati po bajtovima koji se trenutno koriste.
Ili startuj sa PoolMon /b

Examples: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/devtest/poolmon-examples
Za siru primenu. Example 3 je za tebe ako imas vremena, ali ako dodjes do 3gb NPP usagea, dovoljno je poolmon /b i javi tag iz tog reda.
Mozes i /g da dodas. Ako mu je poznat driver, izlistace ga skroz desno.
 
Ovde ti je samk 400mb NonPaged poola zauzeto, sto nije puno.
Kada bude ono preko 2, 3gb, tada startuj i pritisni B, to ce sortirati po bajtovima koji se trenutno koriste.
Ili startuj sa PoolMon /b

Examples: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/devtest/poolmon-examples
Za siru primenu. Example 3 je za tebe ako imas vremena, ali ako dodjes do 3gb NPP usagea, dovoljno je poolmon /b i javi tag iz tog reda.
Mozes i /g da dodas. Ako mu je poznat driver, izlistace ga skroz desno.

Ajde vazi onda, slikam kad se napuni, ovaj ss sam uradio nekih pola sata nakon restarta i nekih mojih pokusaja, pa je "samo" na 400mb.
 
Uh, propustio sam da uradim SS sa 2GB non-paged, uradio sam restart slucajno posle, ali pratim sve vreme, nista se ne menja na prve dve pozicije. Tagovi SI2C i Io vode, preveliki diff imaju oba (i vrlo slican), citao sam malo i skapirao da to znaci da mnogo vise zauzimaju memorije nego sto oslobadjaju, i SI2C je izasao na 1+ GB.
Kako sad mogu da otkrijem sta su ovi SI2C i Io? Ono /g mi nije dalo neke rezultate
 
SI2C - AMD VGA driver.
Io - I/O manager. Ako on previse koristi, sto je nerealno, to znaci da neki drugi driver nesto ne dealocira, pa nije moguce ovako otkriti sta je.

Jedini nacin da se nadje kom driveru pripada neki pool tag (a da nije javno poznat i prikazan u PoolMonu) je da se uradi obican text search u svim .sys driverima na sistemu.
 
Poslednja izmena:
SI2C - AMD VGA driver.
Io - I/O manager. Ako on previse koristi, sto je nerealno, to znaci da neki drugi driver nesto ne dealocira, pa nije moguce ovako otkriti sta je.

Jedini nacin da se nadje kom driveru pripada neki pool tag (a da nije javno poznat i prikazan u PoolMonu) je da se uradi obican text search u svim .sys driverima na sistemu.

Uradio sam search i dobio da je SI2C amd vga driver isto... Sad cu da probam da ga disable skroz u device manager-u i da vidim sta se desava. Inace pojma nemam kako bih resio ovo, posto sam vec probao update/rollback vga drivera pre nego sto je sve ovo pocelo...

Edit: sad mi nista nije jasno... AMD Vga driver je disabled. Grafiku ne vidim da postoji u task manager-u, nemam radeon settings, ali SI2C jos uvek radi i jos uvek konstantno puni memoriju, kako?
 
Poslednja izmena:
Pa ne moze da disablujes driver za graficku, gde bi isao display output :D
Ne znam sta dalje moze, osim da se vrati na neku stariju verziju, ali nemam ni predstavu koja bi to bila :(
Da nemas neki miner ili slicno??


Vidim da si na AMD forumu isto pitao, verovatno ces tamo dobiti bolji odgovor. Nasao sam vrlo vrlo malo rezultata za leak za AMD driver uopste na netu, a i nije realno da je common problem, previse je to koriscen driver da nesto tako prosto moze da se desava.
 
Pa ne moze da disablujes driver za graficku, gde bi isao display output :D
Ne znam sta dalje moze, osim da se vrati na neku stariju verziju, ali nemam ni predstavu koja bi to bila :(
Da nemas neki miner ili slicno??

Vidim da si na AMD forumu isto pitao, verovatno ces tamo dobiti bolji odgovor. Nasao sam vrlo vrlo malo rezultata za leak za AMD driver uopste na netu, a i nije realno da je common problem, previse je to koriscen driver da nesto tako prosto moze da se desava.

Nemoj da me stalkujes bre xD Tamo nema odgovora, a ja resenje ne vidim... Svasta sam probao i citao u medjuvremenu...
Sve beskorisno, ali sam primetio nesto interesantno. Ako pratim bytes za SIC2 u realnom vremenu, potpuno je statican dok ne pomeram kursor (na touchpad-u, nemam eksternih uredjaja). Sve ostalo se azurira, on ostaje statican, ne menja vrednost. Dok pomeram misa, on se menja. Iskljucivanjem AMD IC2 Controllera u regedit-u sam izgubio kursor na ekranu, nista vise od toga. Sta zapravo radi taj IC2 kontroler? Zasto zauzima memoriju samo kada pomeram kursor? Ne mogu uopste da nadjem previse informacija o ovome na netu. Inace, ne mogu da ga disable-ujem u device manager-u (System Devices > AMD IC2 Controller), odmah se sam ponovo instalira. Ovo vec smara previse, al' eto, ako eventualno uspem nekako da resim ovo do veceras, inace cu vratiti racunar u ponedeljak, posto je poprilicno nov. Nema nikakavih miner-a i slicno. Imam ovaj problem nakon sveze instalacije windowsa.
 
IC2 je valjda chipset driver... sto znaci - UR fucked :D

Ni njega nema ranija verzija? Pazi, te kolicine memorije koje zauzima su bas ogromne. I da je igra u pitanju, pa opet ne bi trebalo da driver toliko zauzima NPP.
 
Glupo pitanje... Ako se memorija troši dok pomeraš miša, da li koristiš standardni pointer ili neki drugi?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Mhm lepo, onda odustajem od ovoga za win 10, a vrv i za laptop. Je l mogu da se nadam da ovog problema nece biti ako koristim linux, ili ce biti isto i bezveze gubim vreme da instaliram?
 
Glupo pitanje... Ako se memorija troši dok pomeraš miša, da li koristiš standardni pointer ili neki drugi?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Standardni, samo sam ga stavio da bude "Dark" u windows podesavanjima. Evo vraticu na default, smejacu se ako je do ovoga ali nista ne kosta da probam.

Edit: nikakva promena
 
Poslednja izmena:
Tesko da isti problem i sa drugom verzijom drivera postoji


Linux nije imun na te stvari uopste.
 

Bruka da ovako nesto sme da postoji, mada nista ovo nije u poredjenju sa microsoft forumima, to je prosto neverovatno koliko nekompetentni ljudi odgovaraju na pitanja izfrustriranih korisnika... Instalirao sam inace generic Synaptic drivere, cisto da napravim neku promenu, nista se ne menja... Time obustavljam gubljenje vremena, vraticu ga sutra, ali ce biti smaranje ubedjivati se sa njima i objasnjavati zasto vracam...
 
Probaj prvo neki bas stariji Radeon driver. Nista te nece kostati.
 
Nazad
Vrh Dno