Šta je novo?

Oric Nova 64 napajanje - alternativa?

Rygar

Poštovan
Učlanjen(a)
14.03.2019
Poruke
42
Poena
50
Pozdrav svima!

Zagubio mi se negde originalni adapter za Oric Novu pa mi treba savet koje su mi alternative.

Na internetu sam slabo sta pronasao, neko je naveo karakteristike iz upustva: 7 V DC, Brum 50 mV pri 2,5 A opterecenja.
Na nekom slovenackom forumu sam procitao da na izlazu ide 7V DC, tok 1A.

Da li bi mogao dobiti tih 7V preko ATX napajanja npr. molex konektora ako idem 12+ - 5+, ako to nije bezbedno koji adapter da trazim da kupim i gde bi to mogao naci? Nebi se igrao sa bilo cim da nesto nesprzim :D
 
Поздрав !

Исправљач за Oric Nоvu је врло једноставна ствар, у принципу. Оригинал је био 9V, до 1А, најпростији могући исправљач, нестабилисани. Сваки крштени исправљач 9V, 1A или јачи ће ти завршити посао, без обзира да ли је класичан са трансформатором или електронски. Пази на поларитет, плус је унутра, минус около. Имам таквих исправљача вишка, врло радо ћу ти бесплатно уступити неки ако ти је потребан.
 
+12 je previše, 7-9 je OK. Staro ZX Spectrum napajanje sa obrnutim polaritetom takođe radi posao. Ja sam za jednog Oric-a kupio na buvljaku napajanje za D-Link modem od 7.5V 1A i lepo radi.
 
@petdej, Hvala puno na ponudi, bio bi veoma zahvalan ako bi mi i prodao jedan ako se nesnadjem, ali evo vidim Zarko kaze da moze i adapter od ZX Spectruma kojih imam 4-5 komada ali nazalost samo jedan adapter koji je zatvoren onom forom bez srafa kao da je liven znaci bez lomljenje nema skidanja a nebi da ga bas upropastim. Da li moze npr. da napravim adapter koji bi imao uticnicu i konektor i samo im zamenim zice suprotno ustekam ZX Napajanje u njega, i konektor u Oric Novu?
 
Da li moze npr. da napravim adapter koji bi imao uticnicu i konektor i samo im zamenim zice suprotno ustekam ZX Napajanje u njega, i konektor u Oric Novu?
Da, naravno. Samo proveri unimerom za svaki slučaj kada završiš adapter.
 
E super probacu tako, jos samo da nadjem semu za RGB kabel.
 
Probao sam sa jednim starim Spektrumovim napajanjem na kojem sam obrnuo polove tj. zice i primetio sam da je hladnjak na regulatoru napona 8320 izuzetno topao. Nisam uspeo da nadjem sliku za sada jer sam brze bolje ugasio racunar da se ne pregreva. Neznam sta da radim, ako sam dobro izmerio napone na regulatoru (nisam nasao upustvo koji pin je ground) dobio sam oko 3.5V i 1.2V - nemam pojma kako to da proverim na Oricu. Isto napajanje je pre menjanja polova na spektrumu dalo dobre voltaze sa regulatora napona u Spektrumu 10.09V i 4.96V, bez racunara 12.61V. Nemam pojma sta dalje, da li je moguce da sam nesto sprzio u racunaru i da li je normalno da se toliko hladnjak greje da nemoze da se dotakne? Ako sam u pravu kad se upali trebalo bi da se cuje kuckanje tastera kroz zvucnik, ja nista necujem. U pitanju je ovaj tip napajanja:

Pws0092a.JPG
 
Poslednja izmena:
Ja sam uspešno koristio ZX napajanje dugo vremena na Oric-u dok nisam nabasao na njegovo originalno (ne bih ti ni rekao za to, da nisam i sam radio istu stvar, a ja sam savet svojevremeno dobio od msolajic-a), te ako je napajanje ispravno, od njega samog Oric-u ne bi trebalo ništa da zafali (ako je polaritet namešten za Oric-a). Da ne bih slučajno spržio spektruma, napajanje je imalo veliku "ORIC" nalepnicu na sebi. S druge strane, kroz ruke mi je prošlo više Oric-a koji u startu nisu radili. Klik iz zvučnika bi trebalo da se čuje ako mašina radi (ako ga nema, nešto ne valja, ali šta, to već nisam stručan da kažem). RF modulatori u Oric-u su često veoma loši, pa čak i kada se čuje klik, sliku je jako teško naći na TV-u.
 
Ma znam Zarko, ja sam isto to procitao na jednom stranom sajtu da Oric Atmos (sto je ista stvar) moze da koristii napajanje od ZX-a kad obrnemo polove.
Hmm meni ovo izgleda da nesto nije u redu sa regulatorom napona i da se zato toliko onaj hladnjak greje? Izgleda da Oric nije bio ispravan. Sta si ti uradio sa tim neispravnim Oricima, jesi li uspeo da ih popravis negde?
 
Moracu videti sa njim nakupilo mi se dosta stvari.
Jos jedno pitanje vezano za Oric da ne otvaram novu temu, zna li neko koja je naredba za ucitavanje sa flopija na Oric-u, ne mogu to da iskopam. Treba mi jer se sa prijateljem dogovaram koji sledeci emulator portovati za Xbox Classic. FM Towns i PC88 su gotovi slede Galaksija i najverovatnije Oric pa mi ovaj podatak treba za probu.
 
@Rygar... Можда те је збунило то што се у Oric-u користи 7905 за стабилизацију напона, па је распоред пинова другачији у односу на класичан 7805 који се користи у ZX Spectrum-u. Маса на регулатору је први пин, улаз други, а излаз трећи, али... С обзиром да се, мало необично, користи стабилизатор за негативни напон, плус са исправљача је везан на масу стабилизатора, минус са исправљача на улаз стабилизатора, а излаз је практично -5 V. Разлика је само у томе што није минус маса него плус је да тако кажем заједнички вод. Можда сам мало закомпликовао, надам се да ти је ипак јасно. Улазни напон може бити у широким границама, али остаје проблем загревања... Било би добро да провериш поново напоне и на кратко пробаш на TV-u, да ли даје неку слику, ипак. Остаје понуда за исправљач, наравно, бесплатно. Имам и сам једну Oric Novu 64 која је неисправна, никако немам времена да је погледам. Иначе сам електроничар, тако да ми то није уопште проблем. :)
 
Poslednja izmena:
Ok provericu napone ponovo pa se javljam. Inace da, malo me zbunjuje sve ovo, elektronika mi nije jaca strana :) Npr. nije mi jasno zasto Spectrumov adapter od 9V kad ga ukljucim u struju i proverim multimetrom daje 12V? Da li on u sebi ima neki regulator koji samo pod naponom daje tih 9V koji nam treba ili to zavrsava taj regulator na racunaru?
 
Ok provericu napone ponovo pa se javljam. Inace da, malo me zbunjuje sve ovo, elektronika mi nije jaca strana :) Npr. nije mi jasno zasto Spectrumov adapter od 9V kad ga ukljucim u struju i proverim multimetrom daje 12V? Da li on u sebi ima neki regulator koji samo pod naponom daje tih 9V koji nam treba ili to zavrsava taj regulator na racunaru?
Ja nisam mnogo daleko od tebe što se poznavanja elektronike tiče, no ovo sam pokupio usput... Neregulisana napajanja (kato to za ZX) u sebi obično imaju samo nešto dioda i kondenzatora pored trafoa i kada nisu opterećena daju viši napon. Obično su podešena tako da kada se priključe na ono za šta su namenjena (ZX Spectrum), mašina povuče taman toliko struje da napon padne na ono što piše na kućištu. To je i razlog zašto neregulisana napajanja za jednu mašinu ne bi trebalo koristiti na drugima, ako im potrošnja nije slična (može se dobiti konstantno viši ili niži napon od onog što piše). Oric i ZX imaju, koliko znam, sličnu potrošnju, pa je OK.

Kada nemam napajanje za neku spravu, onda obično gledam da nađem regulisano napajanje koje bi mu odgovaralo (današnja napajanja kod kojih je napon na izlazu uglavnom konstantan; buvljak mi je odličan izvor takvih stvari, s tim da nakon kupovine naravno treba proveriti da li je napon dobar). Imao sam npr. neko PC napajanje čiji je napon meren unimerm bio korektan, ali kada ga prikačim na Amigu, mašina bi se stalno krahirala. Ispalo je da napon u proseku jeste bio dobar (to je ono što prikazuje unimer), ali je previše i brzo oscilovao oko 5V (nije bio dovoljni ispeglan) i to se Amigi nikako nije sviđalo...
 
zzarko tom pc napajanju su verovatno oslabeli elektroliti ,ako je u pitanju bilo staro napajanje.
Adapter od spektruma je bez regulacije i treba da obezbedi oko 9v jednosmerne struje. Unutra su cetiri diode koje formiraju grec i elektrolitski kondenzator koji se koristi da ispegla napon kako ne bi bilo amplitudnih pulseva. Trafo u tom adapteru 220v pretvara u 9v neizmenicne struje. Formula kaze da ce ispravljena struja iz tog adaptera biti na kondenzatoru veca za koren iz 2 puta odnosno 9~v * 1,4=12,6v jednosmerne struje bez opterecenja. Obicno kod malih adaptera (oko2-3A) napon odmah padne na deklarisan napon cim se minimalno optereti 100-200 mA . tako da ne postoji prevelika bojazan od "visokog napona" ovog porekla. Problem su adapteri koji vec imaju stabilisani izlaz od 12 v posto oni to daju konstantno do nazivnog opterecenja.
Kada sam se vec dohvatio objasnjavanja nacina ispravljanja struje pomenucu da postoje i spojevi za udvostrucavanje , utrostrucavanje itd napona. Obicno se koriste samo za bas male potrosace..
Stabilizatori napona tipa 78 ,79 i slicni normalno je da se greju posto "visak" napona savladaju svojim otporom pa sto je veci pad napona na njima to se i vise temperature razvije . sa 9v na 5v pri 500mA to je oko 2w pretvoreno u toplotu. sto nije malo ako to 7905 kolo nema hladnjak. Trebalo bi unimerom proveriti napon na ulazu i izlazu iz kola. Ako izlazi 5v onda je sve u redu sto se tog dela tice. Treba proveriti ako imaintegrisanih kola u podnozjima mozda oksidacija pravi probleme pa nema slike ili racunar ne krece s radom. Vizuelno treba proveriti elektrolite pa ako ima sumnjivih trebalo bi ih proveriti ESR metrom.
 
Dejane, hvala na pojašnjenjima! Moja dosadašnja iskustva sa ZX napajanjima je da neopterećena imaju napon od 12 do 14-15V, kako koje.

Da li je pogrešno da biram regulisana napajanja za sprave za koje nemam originalna? Dosad mi je to davalo dobre rezultate, ali ako tu vidiš nešto što škripi, javi.
 
Sve zavisi kako je motan trafo u doticnom primerku adaptera, a takodje zavisi i od trenutnog napona u mrezi pa nije isto ako je u mrezi 210v i 230v. Inace u adapterima za retro racunare su trafoi motani za napon 220v u medjuvremenu je napon u mrezi podignut na 230 v .
Nemas problem ako uzimas regulisana napajanja sa naponom malo visim od zahtevanog kako bi npr kolo 7805 imalo sta da radi. Ako mu se dovede 5v na njemu ce doci do pada napona tako da ostatak racunara nece imati 5v nego nesto manje. Pitanje je kako ce se to odraziti na stabilnost rada posto to opet zavisi od potrosnje . U konkretnom primeru ako se mesto 5v dovede 7v stabilisanog napona nemas nikakav problem i sve radi u projektovanim granicama . Moze se desiti i da sve radi odlicno sa 5v regulisanog napajanja ,ali ako nesto nije kako treba prvo na to treba posumnjati.
Odlicno resenje je imati neko takozvano labaratorijsko napajanje koje moze pokriti veci spektar napona ili vise napona odjednom.
Za razliku od novih racunara ovi nasi krsevi su poprilicno izdrzljivi. Ziv nisam koliki procenat ce ovih danasnjih biti ispravan za 20-30 godina
 
Hvala ljudi na objasnjenjima, gomilu korisnih stvari sam procitao i donekle skapirao.

Ponovo sam izmerio napone i dobio sledece: masa (prvi pin sa leva) i drugi pin 3.5V, i masa i treci pin 1.3V. Nesto ovde nije u redu, koje vrednosti bi trebao da dobijem?
@Petdej saljem ti PM i vezi ispravljaca.

Kad smo vec i amigu pomenuli ja za CD32 i A2000 koristim ATX napajanje i za sada sve radi odlicno. Jedino za A500 koristim originalno. E sad ja neznam kako istestirati napajanje za Amigu pod naponom da proverim tu oscilaciju napona, kao kod ZX Spectruma za kojeg je lako naci upustvo za to na internetu. Ja sam ih testirao samo na suvo i ATX i A500 i tu sam dobio dobre vrednosti.
 
Za ami9ge postoji dve vrste napajanja . Klasicno sa trafoom i svicer kako kod pc-a. Cak i ono klasicno napajanje sa trafoom je stabilisano elektronskim stabilizatorima. Bar ona koja sam ja otvorio dosada.
To sa AT ili ATX napajanjem je skroz ok samo je moja preporuka da se uzima neko brendirano napajanje. Da nije neki kinez gde je polovina komponenti preskocena zicanim dzamperima.
Ono ranije receno se odnosi na racunare koji unutra imaju npr 7805 kolo za stabilizaciju kome treba na ulazu predvideti 2v visi napon i tako si siguran da ces na izlazu imati 5v.
Koje stabilizator napona je u pitanju
 
Moracu videti sa njim nakupilo mi se dosta stvari.
Jos jedno pitanje vezano za Oric da ne otvaram novu temu, zna li neko koja je naredba za ucitavanje sa flopija na Oric-u, ne mogu to da iskopam. Treba mi jer se sa prijateljem dogovaram koji sledeci emulator portovati za Xbox Classic. FM Towns i PC88 su gotovi slede Galaksija i najverovatnije Oric pa mi ovaj podatak treba za probu.

Ako je u pitanju standardni Microdisc, onda kucaš !LOAD "ime fajla", a direktorijum pre toga izlistaš sa !DIR.
Kao veliki fan Galaksije, moram da te pitam za taj port koji pripremaš za Xbox classic.
Napiši neki detalj o tome, zanima me koji emulator pripremate, kakva je kompatibilnost itd.
Kada sam razmatrao svoje lično rešenje za neke projekte, raspberry pi je prevagnuo samo zbog veličine, ali sam razmišljao i o xbox-u.
Koliko ja znam, svi emulatori za Galaksiju, vuku koren iz onog prvobitnog za DOS Miodraga Jevremovića i napredniju Windows verziju koju je uradio Tomaz, kao i za Galaksiju Plus.
Tu je i verzija za MESS koju koristim na raspberry pi ali ovo je prvi put da čujem, da se priprema emulator i za neku drugu platformu.
 
Hvala na informaciji za Oric. U pitanju je MESS port koji je baziran na izvoru MESS 0.146. Ako se nevaram mess je jedina opensoruce verzija emulatora. Jednostavno radice isto kao sto radi na Windowsu s time da ce imati jednostavniji meni sa save state opcijom. Portovanje emulatora poput Galaksije nebi trebao da predstavlja problem jer se radi o veoma slaboj masini. Problemi se javljaju uglavnom kod malo jacih i komplikovanijih sistema sistema poput FM Towns koji nazalost trenutno radi na 55% brzine i trenutno nije vidljiva opciju za dodatno ubrzanje sem mozda nekih 5% na ustrb kvaliteta zvuka. Neverujem da ce u skorije vreme Oric i Galaksija biti public relaase, ali mozda se i ona pojavi u novoj verziji mess-a sa novim emulatorima poput Casio PV2000, PC-88 i FM Towns koji su trenutno u fazi testiranja.

Ja sam prosle godine nabavio jednu ispravnu komercialnu Galaksiju, iskreno nisam neki fan racunara koliko i price koja stoji iza njega. Kontam Galaksija je ipak nase prvo i najpoznatije cedo pa nebi bilo lose imati je na Xbox-u. Ako bi mogao da uploadujes neku igru za probu u formatu koji koristi MESS bilo bi super. Sto se tice same emulacije nikad nisam koristio raspberry pi, meni Wii, XboxOG zavrsavaju sve poslove, ponekad priskoci u pomoc Xbox360 kada su u pitanju 3DO i neki amiga hdd naslovi.


@dejan_osipaonic
U Oricu na regulatoru stoji oznaka 8320.
 
Poslednja izmena:
Hvala na informaciji za Oric. U pitanju je MESS port koji je baziran na izvoru MESS 0.146. Ako se nevaram mess je jedina opensoruce verzija emulatora. Jednostavno radice isto kao sto radi na Windowsu s time da ce imati jednostavniji meni sa save state opcijom. Portovanje emulatora poput Galaksije nebi trebao da predstavlja problem jer se radi o veoma slaboj masini. Problemi se javljaju uglavnom kod malo jacih i komplikovanijih sistema sistema poput FM Towns koji nazalost trenutno radi na 55% brzine i trenutno nije vidljiva opciju za dodatno ubrzanje sem mozda nekih 5% na ustrb kvaliteta zvuka. Neverujem da ce u skorije vreme Oric i Galaksija biti public relaase, ali mozda se i ona pojavi u novoj verziji mess-a sa novim emulatorima poput Casio PV2000, PC-88 i FM Towns koji su trenutno u fazi testiranja.

Ja sam prosle godine nabavio jednu ispravnu komercialnu Galaksiju, iskreno nisam neki fan racunara koliko i price koja stoji iza njega. Kontam Galaksija je ipak nase prvo i najpoznatije cedo pa nebi bilo lose imati je na Xbox-u. Ako bi mogao da uploadujes neku igru za probu u formatu koji koristi MESS bilo bi super. Sto se tice same emulacije nikad nisam koristio raspberry pi, meni Wii, XboxOG zavrsavaju sve poslove, ponekad priskoci u pomoc Xbox360 kada su u pitanju 3DO i neki amiga hdd naslovi.


@dejan_osipaonic
U Oricu na regulatoru stoji oznaka 8320.

Ja se iskreno nadam da će emulator raditi dobro na xbox-u, jer je mene dobro oznojio dok nisam uspeo prvo da ga kompajliram, a kasnije i da ga pravilno podesim, kako bi uopšte izvukao 100% brzine, pošto je poprilično neoptimizovan i zahtevan.
Tek sa Pi3 (cpu na 1.2 Ghz), radi u punoj brzini, dok sam Pi2 čak morao malo da overklokujem da bi sve radilo kako treba.
Kad već načinjemo tu temu, hteo bih da pomenem i jedan nedostatak koji imaju svi Galaksija emulatori, uključujući i ovaj port za MESS u nadi da će možda tvoja verzija moći to da popravi.
Problem je u tome što emulator ne uzima u obzir brojač za vertikalno pomeranje slike na &2BB0 i flag &2BB1, što mu smanjuje kompatibilnost.
To bi valjalo popraviti u MESS verziji, koja je inače jako dobra ali ja nisam verziran u C programiranje, kao ni čovek koji je pokušao da to popravi u ovom nedovršenom emulatoru pisanom za Pure Basic.
http://www.elitesecurity.org/t487913-PureBasic-Galaksija-emulator
Ako bude kakve šanse da se ovaj nedostatak ispravi i u MESS-u, to bi bilo zaista sjajno.

Što se tiče igara, ovde imaš većinu Galaksijinih programa, preporučujem Galaktički Rat i Jumping Jack, Voje Antonića.
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/Galaksija_list.php
 
Ako se nevaram mess je jedina opensoruce verzija emulatora.
Ovde moram da te demantujem i skrenem pažnju na Oricutron:
https://github.com/pete-gordon/oricutron

Postoje prekompajlirane verzije za AROS, Haiku, Morphos i Amiga OS4, pa verujem da ne bi bio problem da se pokrene negde drugde:
http://www.petergordon.org.uk/oricutron/

Inače, to je preporučeni emulator za Oric Software Development Kit:
http://osdk.defence-force.org/index.php?page=main
 
Da, Oricutron se može bez problema kompajlirati na Raspbian Linux-u i trenutno ga i ja koristim kao default emulator za Pi.
Ipak, moram da kažem iz ličnog iskustva, da Oric emulacija za MESS uopšte nije loša, u nekim segmentima čak iugleda realističnije, jer podržava filtriranje ekrana, koji izgleda baš kao na starim crt televizorima, manje je zahtevan od recimo Galaksijinog ali ima i manje opcija nego Oricutron.
Što se Galaksije za MESS tiče, moja iskustva su sa verzijom 0.164, koja je sigurno zahtevnija od ove 0.146, koju Rygar ima u planu da portuje.
Meni je problem bio, što ni jedna starija verzija od 0.164, nije uspela da se kompajlira na RPi, a realno je pretpostaviti da bi bile manje zahtevne.
To znači da postoji šansa da se Galaksija emulator uspešno pokrene i na xbox-u, mada u ovom momentu ne mogu da procenim razliku u brzini procesora.
 
Prema ovoj shemi https://homepages.uni-regensburg.de/~hep09515/oric1/oric1-1s.gif trebalo bi na ulazu napajanja da je 7905 kolo. Na zajednickom izvodu i s ulazne strane bi ttrbalo da imas 9v na unimeru na preostalom izvodu bi moralo da bude 5v.
trbalo bi proveriti elektrolitski kondenzator na ulazu i samo kolo zameniti ako je s kondenzatorom sve ok.
 
Poslednja izmena:
Da MESS je poznat kao veoma neoptimizovan emulator i prvenstvena svrha mu je koriscenje na modernim PC masinama tako da je kompatibilnost uvek ispred optimizacije. Za base Xbox od 733Mhz i ostale masine to predstavlja problem i zbog toga je potrebna dodatna optimizacija odnosno da se CPU sto vise rastereti od stvari koje bukvalno nesluze nicemu. Covek koji me je i uvukao u xbox emulaciju je pravio cuda i uspeo je da natera neke emulatore da rade u full brzini, a koji se na primer vuku na mojoj starijoj masini od 1.8Ghz.
Zarko nisam se dobro izrazio, mislio sam za Galaksiju da je jedini opensoruce emulator koji ja znam, za Orica znam da postoji vise emulatora i da su opensoruce, doduse za sad ni jedan ne postoji za konzole, sem DSoric za Nintendo DS.
Sto se tice Galaksije moje znanje je tu limitirano, nisam nikada nista pokrenuo na mojoj Galaksiji (koja doduse iako se vide slova, preko monitor porta daje neku cudnu sliku horizontalne linije po celom ekranu), tako kad portovanje Galaksije dodje na red ako je neko voljan i ima Xbox mogu mu poslati betu za testiranje.

@Universe
Verovatno izvor za Galaksiju se vuce jos iz prve verzije, mislim da tu nije bilo nekog updejta za sam emulator, mada nije problem ubaciti neke novine iz novijih verzija u 0.146 koja je osnova za Xbox port

@dejan_osipaonic
Dejane hvala na informacijama, Imam jednog elektronicara u blizini, mislim da nije video Oric u zivotu ali bi mogao to da mi proveri
 
Poslednja izmena:
Nedavno sam nabavio originalno napajanje za Oric. Treba mi pomoc oko pinouta jer nemam onaj kabel sto ide sa napajanja u oric sa onog 5 din konektora pa bi ga napravio. Trazio sam po netu i bas nista nisam nasao.
 
__oric_psu.jpg

Meni treba bas za Oric Novu evo slike, Atmos ima napajanje izjedena dok ovde fali onaj 5pin din kabel koji se ubacuje u napajanje.
 
Nazad
Vrh Dno