Šta je novo?

Server za manju firmu

shhh

Poštovan
Učlanjen(a)
29.08.2017
Poruke
8
Poena
51
Pozdrav, treba da kupim server za manju firmu. Na njemu će biti obični podaci koje bih ja svakodnevno vadio i koristio. Podaci tipa Škoda Octavia 2011 2.0 TDI, znači bez slika, bez velikih fajlova samo suvi podaci. Problem je što će ih biti dosta stavljeno odjednom otprilike 300 000 i mogli bi se vremenom malo povećavati. Da li imate neki predlog koji server da kupim za moje potrebe i da ne bude nešto ludilo skup, hvala svima unapred! :)
 
Pogledaj neki NAS i ubaci u njega 2 WD RED HDD-a.
Cini mi se da bi ti to zavrsilo bolje posao od nekog servera.
 
Tebi ne treba server, dovoljan Ti je i NAS.
 
Uzmi bilo koju malo bolju masinu i ubaci 2 RED-a i eto ti NAS.
 
Samo hoće li taj server imati neki aplikativni sofware ili bazu koju će vrtit ili ti treba samo prostor za podatke. Nas ili neki mrežni disk ti treba za backup ionako. Bilo koja mašina da znaš da je pouzdana može poslužiti kao server, nešto novije u zadnjih par godina da podržava raid intel matrix recimo samo još ubaciš diskove po želji raid 1 ili 5, a ako možeš ubodeš mu ssd za operativni sistem da smanjiš downtime to ono ok za malu firmu.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima, mnogo mi znače. Ja imam komp sa i5 i SSD od 256GB koji mogu da iskoristim kao server samo da ubacim te RED HDD, kupim licencu za Windows i miran sam.

Samo hoće li taj server imati neki aplikativni sofware ili bazu koju će vrtit ili ti treba samo prostor za podatke. Nas ili neki mrežni disk ti treba za backup ionako. Bilo koja mašina da znaš da je pouzdana može poslužiti kao server, nešto novije u zadnjih par godina da podržava raid intel matrix recimo samo još ubaciš diskove po želji raid 1 ili 5, a ako možeš ubodeš mu ssd za operativni sistem da smanjiš downtime to ono ok za malu firmu.
Neće, software će biti na mom laptopu, ja ću samo da uzimam podatke sa tog servera i prikazujem ih i koristim u daljem radu. Jedino što će sem tog držanja podatka i dodavanja novih biti i bekap, pa mislim da je običan komp sasvim dovoljan za takav proces i nema potrebe bacati pare na neke ludačke mašine na početku?
 
Ako ti je lakse u Win-u onda to koristi za server,mada je linux uvek bolji za to.
 
Pa jedini razlog što neću Linux je to što ga nikada nisam koristio, da li je teško podesiti i održavati to ako prvi put probam da uradim? Super stvar je ta što je linux server besplatan koliko ja znam :)
 
Još jedno pitanje, izvinjavam se ako dosađujem. Ako ubacim Linux server tj Ubuntu da li u budućnosti ako budem zaposlio nekog da to održava moram da tražim nekog ko samo Linux radi? Takođe i kad se budu uzimali podaci sa servera da li programer mora da zna Linux da bi mogao to da iskodira?
 
OVo prvo pitanje ti je ko da trazis elektricara koji samo radi sijalice,ne radi bojlere itd itd.
Svaki krsteni admin bi morao iole da zna Linux, barem toliko da podesi osnovne stvari
 
Ja volim Linux ali Ti instaliraj Win 7 - nikako 10. Skini najnoviju verziju sa MS sajta, instaliraj sve zakrpe i isključi apdejt. Podesi deljeni direktorijum i vozi.
 
Koliko računara treba da pristupa tom serveru?
 
Ja volim Linux ali Ti instaliraj Win 7 - nikako 10. Skini najnoviju verziju sa MS sajta, instaliraj sve zakrpe i isključi apdejt. Podesi deljeni direktorijum i vozi.

Ja se izvinjavam, ali ne vidim kako je ovo iole dobra ideja iz barem dva razloga:

- podrška za win 7 prestaje sledeće godine
- apdejtovi zapravo služe nečemu


I meni bi linux bio prvi izbor, ali pošto vidim da pokretač teme nije preterano stručan u tom domenu, mogu da preporučim sledeću kombinaciju (manje više se slaže sa nekim predlozima ovde):

- s obzirom na to da se (verovatno) radi o mission critical komponenti poslovanja firme, uzmi brand mašinu, moja preporuka ti je Dell. (mogu kasnije da potražim koji bi odgovarao)
- sistem na SSD, dva WD Red u RAID1 (idealno bi bilo tri diska u RAID5 ali tu već treba videti koja mašina ima podršku za tri diska unutra i RAID5)
- offsite (cloud) bekap bi bio idealan za slučaj krađe ili nekog drugog "oštećenja"
- najobičniji windows 10 (koji uglavnom stiže uz dell računare), podesiš aktivne sate kada je radno vreme firme, van toga će se windows (tipa u sred noći) resetovati i instalirati apdejtove.
 
Windows 10 za server je uzasan predlog, takva masina jednostavno nije planirana za ozbiljan rad. Ili serverski OS,ili nek stvarno stavi win7 , sambu > 1
 
Hvala svima na odgovorima, evo mali update. Batalili smo Windows i prešli na Linux uz angažovanje dobrog čoveka, takođe serveri će biti Dedicated uz VPN, tako da nam je to nekako najbolja solucija.
 
Ja se izvinjavam, ali ne vidim kako je ovo iole dobra ideja iz barem dva razloga:

- podrška za win 7 prestaje sledeće godine
- apdejtovi zapravo služe nečemu


I meni bi linux bio prvi izbor, ali pošto vidim da pokretač teme nije preterano stručan u tom domenu, mogu da preporučim sledeću kombinaciju (manje više se slaže sa nekim predlozima ovde):

- s obzirom na to da se (verovatno) radi o mission critical komponenti poslovanja firme, uzmi brand mašinu, moja preporuka ti je Dell. (mogu kasnije da potražim koji bi odgovarao)
- sistem na SSD, dva WD Red u RAID1 (idealno bi bilo tri diska u RAID5 ali tu već treba videti koja mašina ima podršku za tri diska unutra i RAID5)
- offsite (cloud) bekap bi bio idealan za slučaj krađe ili nekog drugog "oštećenja"
- najobičniji windows 10 (koji uglavnom stiže uz dell računare), podesiš aktivne sate kada je radno vreme firme, van toga će se windows (tipa u sred noći) resetovati i instalirati apdejtove.


Da li ti znas da bih pre koristio busan XP da imam svoju firmu nego w10?

Trenutno radim kao support. Da ti ne pricam kako je lepo kad lupas glavu zbog M$ update-a......
 
Win 10 support je uvek zanimljiv :D
 
Win 10 support je uvek zanimljiv :D

E da je samo Windows :d. Ima malo i office problema i azurea i troubleshooting IE related issues :smoke:

A tek saradnja sa Bugarima, Rumunima i Indijcima qq (ispadose Indijci najbolji..... :d)


Ala odosmo u offtopic :d
 
Poslednja izmena:
Ovo je dusu dalo za Slackware :)
Generalno, moze i bilo koji drugi distro (CentOS, Debian, Ubuntu server, FreeBSD i sl.).

Sebi sam kod kuce napravio Slackware CLI okruzenje za vise stvari, glavna namena je storage server, a pored toga radi kao dhcp-server preko dnsmasq, samba za share-ovanje za Windows, pristupam mu preko ssh i zasticen je Uncomplicated firewall-om. Koristim ga skoro godinu dana, veoma sam zadovoljan konceptom i stabilnoscu. Odabrao sam njega iz vise razloga, jedan od njih je zato sto je pored BSD-a Unix-like. Trosi ispod 100mb rama :)
 
Ovo je dusu dalo za Slackware :)
Generalno, moze i bilo koji drugi distro (CentOS, Debian, Ubuntu server, FreeBSD i sl.).

Sebi sam kod kuce napravio Slackware CLI okruzenje za vise stvari, glavna namena je storage server, a pored toga radi kao dhcp-server preko dnsmasq, samba za share-ovanje za Windows, pristupam mu preko ssh i zasticen je Uncomplicated firewall-om. Koristim ga skoro godinu dana, veoma sam zadovoljan konceptom i stabilnoscu. Odabrao sam njega iz vise razloga, jedan od njih je zato sto je pored BSD-a Unix-like. Trosi ispod 100mb rama :)

Odlican izbor za firmu.
Linux cija je poslednja stabilna verzija izasla 2016. i koji zauzima sjajno 33. mesto na Distowatchu.
Da ne govorim o fenomenalnom pkgtoolu.
Dusu dalo za linuksase koji pisu mejlove cirilicom.
 
Linux ko linux,tako da nema veze koji koristis.
 
@Filo
Odlican izbor jeste, ali samo za entuzijaste :). Slackware nije za svakog naravno, stvar je izbora, a takodje ne moze da se koristi za sve namene, jednostavno ne moze. Tu je i CentOS sa sirim spektrom mogucnosti, zavisi od potreba i licnog izbora, svako ima pravo na to.

Ne treba gledati samo sta kaze internet, nego probati, testirati...
Stabilna verzija je i danas, zbog mnogih stvari, a to sto zauzima 33. mesto na Distrowatch-u je potpuno nemerodavno, jer moze da ima veze sa drugim stvarima (npr taj pkgtool, sporije konfigurisanje, nekima komplikovano, subjektivno). Sto se tice pkgtool-a, tacno, ne ide sve po automatici, ali zato i jeste stabilan i zato ne mozes tek tako da instaliras brdo stvari koje ti padnu na pamet kao kod ostalih, vec da pazljivo istrazis kako i sta, zatim uradis kako bog zapoveda i po PS-u. Za stabilnost i sigurnost, po meni je ok da se nesto zrtvuje.
Ovo sa cirilicom ima veze sa GUI okruzenjem, ja tako ne zamisljam Linux server.

Prvi put cujem da neko ko je poznavalac hejtuje tako dobro uklaviren sistem kao Slackware, ali dobro, stvar izbora, a mozda i strah od nepoznatog :)
Da ne pricam o tome, koliko nekom moze da bude dobra podloga za ucenje, to je poznato, doduse nije puno vazno za ovu temu.
 
Poslednja izmena:
Nije toliko problem u "hejtovanju" Slackware-a ili ne, ali mora se priznati da je prilično ezoteričan distro. Šta će se desiti za godinu dana kad neko drugi bude preuzeo održavanje?
 
Isto moze da se desi da IBM ugasi Centos.
I sta cemo onda?

Nista, izaberes drugi distro.
 
@Neky, mora se priznati da jeste takav, ali to je samo zato sto je Unix-like, meni licno veoma lezi. Da li znas jos jednu distribuciju, ne racunajuci BSD, koja je Unix-like? Ne postoji, zar to nije nesto jedinstveno, vredno? Zapravo, nije mi jasno zasto ne postoji bar jos neka distribucija koja je Unix-like.

On postoji i opstaje 25god., mislim da se nece desiti da ga neko drugi preuzme, vec ce se tada ili ugasiti potpuno odrzavanje, ili ce ga kupiti neka kompanija, a obzirom da nije na prodaju... Ne znam, ali nadam se da nece doci do gasenja, to bi bilo najgore. Pretrpeo je ranije neke krizne poteskoce, mislim da je bilo ukupno 2 puta, ali nastavili su. Sto kaze ness, bicemo prinudjeni da izaberemo drugu distribuciju, kao i uvek.
 
Void linux je nesto najblize UNixu,barem po meni.
 
Nazad
Vrh Dno