Šta je novo?

Laptop prodavci sa KP? Proverena kupovina ili...?

pecavuk

Slavan
Učlanjen(a)
08.03.2008
Poruke
753
Poena
435
Kratko pitanje -- u fazonu sam da kupim polovan laptop sa KP, i stalno nalećem na likove što prodaju po tipa 100-200 laptopova. Odakle oni nabavljaju sve to, kakva je roba u pitanju? Neke refurbished varijante, kupljeno iz inostranstva (često vidim Nemačke/Austrijske tastature), popravljano? Kolika je sigurnost sa kupovinom takvih laptopova koji nisu možda prošli kroz ruke samo jednog vlasnika?

Budu okej cene (ništa sad neverovatno jeftino), ali baš nisam u fazonu da mi nešto rikne nakon par meseci a da investiram par stotina evra.

Hvala unapred!
 
Mahom svučeno sa reciklaže (uz dil sa radnicima koji tu rade) ili kupljeno po bagateli (firme, otpis, itd). Iz ovoga shvataš da je moguće taj laptop koristila jedna osoba, a možda i njih 10.

Kao i sa svakom polovnom stvari, može da rikne posle par meseci, a može i da radi 20 godina. A ono što rikne su ili adapteri ili grafički čipovi, pa gledaj neke i3-ke/i5-ice sa integrisanom grafikom (manja šansa da "rikne").

Svakako ako je moguće, lična provera/kupovina.
 
Poslednja izmena:
ako rikne graficki cip zar ne radi i dalje laptop?
 
Ne znam baš dal nabavljaju na otpadu, cene su im slične kao na ebayu.

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Verovatno su im glavni izvor firme koje menjaju laptopove na 3-4 godine i otkupljuju ih sve zajedno. Moja cerka je kupila polovni laptop od prodavca sa KP i on mi je rekao da uzima od neke firme iz Svedske. Ima logike, jer recimo i u firmi gde radi moja zena je slican princip s tim sto ovde dozvoljavaju zaposlenima da otkupe svoj laptop po povoljnoj ceni .
 
Ma ista fora kao sa automobilima iz zapadne evrope.

@Marko_

Rikne čip, bye-bye laptop. Posebno jer prava popravka košta, pa bolje uzeti drugi laptop za 150e.
 
Oni što daju 6 meseci garancije i koji su očišćeni, nije toliko loš dil, i ako imaju duži status na KP i dosta pozitivnih.

i koliko verovati takvoj garanciji? Šta će se desiti ako dođe do nekog kvara, šta ako se dotični povuče sa KP od koga ćeš tražiti garanciju ?
 
Pa nikako. Ideš u startu da je polovna roba i svaka garancija je samo plus, ali nemoj je smatrati obaveznom zakonskom.
 
U praksi verovatno nema nikakve garancije kao i za sve drugo kad kupujes polovno. Ocene prodavca su kakav takav garant da bi ti bar pomogao u resavanju problema, ali da ce ti, u slucaju kvara posle par meseci, zameniti za drugi latop mislim da nema sanse
 
Ma ista fora kao sa automobilima iz zapadne evrope.

@Marko_

Rikne čip, bye-bye laptop. Posebno jer prava popravka košta, pa bolje uzeti drugi laptop za 150e.
Ja zato gledam da kupim neintegrisani, pa ako rikne ploča, može da se proda maltene sve ostalo.
Jedino nisam još provalio do kog godišta je najbolje kupiti, kad prestaje pad u ceni.
Gledam tako 5-6godina stare pro modele, cene oko 300-400eur, generaciju noviji su 50% skuplji, a stariji su na oko 200eur i ne pada baš.

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Mahom svučeno sa reciklaže (uz dil sa radnicima koji tu rade) ili kupljeno po bagateli (firme, otpis, itd). Iz ovoga shvataš da je moguće taj laptop koristila jedna osoba, a možda i njih 10.

Kao i sa svakom polovnom stvari, može da rikne posle par meseci, a može i da radi 20 godina. A ono što rikne su ili adapteri ili grafički čipovi, pa gledaj neke i3-ke/i5-ice sa integrisanom grafikom (manja šansa da "rikne").

Svakako ako je moguće, lična provera/kupovina.

Tako sam i kontao. Prevelik mi je to rizik.

Hvala puno svima na odgovorima!
 
Ja sam skoro kupio baš tako polovan laptop. Čovek je takodje imao dosta pozitivnih i bio je u fazonu javi se ako ima nekih problema. Šta znam odavao mi je utisak da nije prevarant. Ja se vidim politikom da ako neko ima 1000 pozitivnih ocena da neće da se slepači za mojih 200e. Tako bih ja radio da sam prodavac. Opet ti laptopovi su pre tipa 3 godine bili top ponuda, a ja da bih kupio sličnu stvar, ali novu morao bih bar 300e da dam. Što se tiče rizika meni se desilo da mi crkne nov laptop pre par godina bukvalno posle par sati rada, pa i dugotrajnost ne mora da znači da će biti manja kod tih polovnih, jer su kao što rekoh u startu bili kvalitetniji. Jedino na šta bih ja obratio pažnju kod tih polovnih je baterija i razumljivih razloga.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ima ih koji u oglasu napišu očišćen, zamenjene termalne paste i sl.... Kolko može da se veruje, jer ako nije, svakako bi trebalo odraditi čišćenje.

Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Moraćeš u tom slučaju baš često da pratiš oglase, i da možda i duže vreme čekaš pravu ponudu od prvog vlasnika.

A kada na istu naletiš, baš brzo da reaguješ.
 
U principu, mozes proci poprilicno bolje i kvalitetnije, nego u danasnjim radnjama i akcijama..
Svaki i3, a da ne pricamo i5, laptop koji je star 4-5-6 godina, od "preko" je bolji od integrisanih smeca, koja su 30-40k din..
E, sad, treba imati nesto iskustva ili nekog ko se razume ili malo guglati, jer postoje modeli, koji su izasli sa problemom, da li sa pregrevanjem, losim ekranom, baterijom,itd
Baterije, zamenske [25-30e], rade solidno, ne kao originali, koji su precenjene, ali im je i cena takva, dok se ekrani ne mogu porediti, sa gore navedenim cenovnim rangom danasnjih laptop-ova.
I kao kod kupovine polovnog automobila, treba biti spreman na pocetno ulaganje [veliki, mali servis,gume zimske,letnje vs baterija, ssd/hdd]
Prilog je HP 250 Gx model, star godinu i nesto, krepala integrusa i fotka izvadjenog hdd [kupljen u Szerbiji]
Repariran hard disk u uredjaju, koji je kostao ~50k din, a koji si kupio kao nov..
pozz
 

Prilozi

  • hp 250.jpg
    hp 250.jpg
    182.6 KB · Pregleda: 252
Ja sam kupio 6-7 komada tih uvoznih laptopova: HP ProBook 3-4, 1 Samsung i 2 Acer-a, svi sa i5/i7 procesorima, 8Gb Ram i random HDD-ovima. Za 2 godine koliko su kod mene Samsungu sam menjao tastaturu, jednom HP-u sam menjao 3.5mm ulaz i svima sam povadio HDD-ove i stavio SSD-ove. Kompovi su placeni u proseku 150-170 eura i za te pare su neuporedivo bolji izbor od ijednog HP G5 255 ili Lenovo IdeaPad 110 koje sam uzimao nove za po 300 eura sa Pentium 4200/i3 6006/A6 7310. U istom tom periodu na 2 nova HP G5 su crkli ventovi, na jednom je crkao SSD i jedan Acer je umro skroz.

Da se ne protumaci pogresno ne kazem da je u 100/100 slucajeva bolje polovno, vec samo da je sve to lutrija... moze kao u mom slucaju biti da ima vise problema sa novim kompovima, a moze biti i obrnuto. Poenta je, kao sto neko napisa gore, ako se odlucis za odredjeni model, dobro ga istrazi na netu, da li mu je adekvatno hladjenje pre svega, jer znam da Dell iz inspiron serije 2. i 3. gen intel, kao i HP PB sa 2XXX i7 procesorima imaju ocajna hladnjenja i da im cesto riknjavaju grafike (pod uslovom da imaju dodatni GPU - uglavnom je to tada bio ATI 4570 ili 5470/5670), pa ako i nisu do sada, racunaj da ce sigurno geknuti ako ih budes uprezao.
 
U principu, mozes proci poprilicno bolje i kvalitetnije, nego u danasnjim radnjama i akcijama..
Svaki i3, a da ne pricamo i5, laptop koji je star 4-5-6 godina, od "preko" je bolji od integrisanih smeca, koja su 30-40k din..
Ovako je razmisljala i moja cerka kad je uzimala polovan laptop. Kupila je Dell latitude ultrabook e7440 i5 sa 8Gb Rama i 256Gb SSD za malo vise od 200EUR, a realno je laptop u odlicnom stanju i baterija drzi preko dva sata. Koristi ga vec par meseci bez problema, ali da li ce izdrzati dve godine (koliko je standardna garancija za nove) to niko ne zna
 
Ako se uzima polovan laptop, pogledati neki od thinkpad T serije. Ovo je serija pravljena za poslovne korisnike pa se nije štedelo prilikom izrade (manja verovatnoća nekog kvara), i uglavnom dolaze sa licenciranim windowsom.
 
Ja sam pre dve godine uzeo polovan Dell Inspiron 17R (iz 2013, procesor 3630QM) za 400-tinjak evra pre dve godine, da čuknem u drvo služi me super.
Uz dodatno ulaganje za SSD -iz iskustva vidim da i dan danas šije laptopove koje uzimamo za firmu cenovnog ranga ~ 1000 evra. Jedino smara DE tastatura.

Jeste,sa uštedom dolazi i rizik, ali je kvalitet laptopova koji se kod nas uvoze, bilo koje cene, neka 4. ili 5. klasa onoga što kinezi proizvedu. Užas.
Svakom ko me pita preporučujem polovne uz napomenu da postoji rizik, ali si uštedeo 60-70% cene ekvivalentnog novog i nemaš pravo na žalbu
 
slicno iskustvo imam i ja, pre godinu ipo uzeo polovan Dell E6540, ista sasija koju sam koristio na poslovnom laptopu, znao sam da mi odgovara i da je kvalitetna masina .. ubacio ssd i prebacio hdd u interni tray. Sve je to ispalo 400 evra, za te pare pravi i5, 1920x1080, 8GB .. da i ja cuknem u to drvo, opet bi slicno uradio ...
 
Ja sam isto tako preko kp uzeo iz uvoza hp 840 g2 sa full hd ekranom, i5 8gb (1 plocica, dodao mu jos 8) i imao je vec ssd od 250gb, i dan danas sljaka ko prvog dana jedino je baterija vrisnula al to je zamenski deo, kad sam upalio masinu ssd je imao tipa 40h rada, prodavac od koga sam ja uzeo dao mi da probam masinu na licu mesta, ja samo pustio cinebench da vidim da ne pregreva i uzeo.
 
Ja sam pre dve godine uzeo polovan Dell Inspiron 17R (iz 2013, procesor 3630QM) za 400-tinjak evra pre dve godine, da čuknem u drvo služi me super.
Uz dodatno ulaganje za SSD -iz iskustva vidim da i dan danas šije laptopove koje uzimamo za firmu cenovnog ranga ~ 1000 evra. Jedino smara DE tastatura.

To je i dalje super laptop,ali nema teoretske sanse da sije nove laptopove od 1000 evra. On sam nije bio 1000e nov. Mozda one od 400-500 evra.

Inace, da se nadovezem na pocetno pitanje otvaraca teme, odakle im toliki laptopovi: uglavnom pokupe ono sto bace zapadnjaci, daju na reciklazu, ili kupe pokvareno pa poprave (sitni kvarovi, tipa hard otisao, ram, eventualno displej, retko ko se zeza sa plocama ali ima i takvih). Takodje, retko, su sa licitacija.
 
Poslednja izmena:
Ja uzeo Dell Latitude E6420/i7-2720QM/8GB/500GB za 200e, dodatno sam ubacio ssd, baterija drzi 2h gledanja filma na internetu
 
Ti modeli iz 2011-2012 njih ima koliko hoces na , taj Dell se jako cesto nalazi na kp oglasima.
 
Polovan Thinkpad sa SSD-om je uvek bolja kupovina od novih masina u donjem cenovnom rangu. Svima iz okruzenja sam to savetovao i skoro niko me nije poslusao, jer vole ljudi novo i garanciju. Epilog je da kukaju na njihove nove masine kako se pregrevaju i kako su spore (sad neka im garancija otvara fajlove i programe na laptopu). Moj "elektronski otpad" i dalje radi super posao za office upotrebu.
Naveo sam thinkpad kao primer jer imam iskustva sa kupovinom 2 komada na KP koji odlicno rade i dalje. Pretpostavljam da je takodje dobra HP Elitebook serija i slicni
 
Sto se tice ThinkPad ili Elitebook lapova polovnih sa KP, koja serija je optimalna za do nekih 300-350e ?



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
imas za ~€250 i5 u T430-T460 ili T530-T560, zavisno jel hoces 14" ili 15.6" ekran, sa sve 8gb rama i 256 SSD. Po meni preko 300€ nema potrebe davati osim ako je 1080p uslov - tada mozda i 350 bude nedovoljno.
T470 i T570 su prethodna generacija pa su i dalje skupi iako nude samo dvojezgarni procesor i modernije konektore.
 
Nazad
Vrh Dno