Šta je novo?

HD kanali i tehnički kvalitet televizije u Srbiji

Lenjin

Cenjen
Učlanjen(a)
24.04.2012
Poruke
143
Poena
170
Zašto je ditribucija HD kanala toliki problem u Srbiji? Na primer Telekom ima odličnu infrastrukturu a u ponudi ima jako malo HD kanala. Slično je i kod drugih distributera, recimo Orion koji isto ima optičku mrežu, nudi 1000/100 internet a opet ima jako slabu ponudu programa u visokoj rezoluciji. Jedini izuzetak po ovom pitanju je SBB a ni oni nisu mnogo odmakli, kako to da se konkurencija ni malo ne trudi da ih stigne.

Šta je sa domaćim emiterima? Oprema koliko god bila skupa nemoguće da je u pitanju neka toliko ozbiljna cifra za televiziju. Ajde i da razumem lokalne špajz televizije ali kako one sa nacionalnom frekvencijom? Zar ratel ili neko drugo regulaciono telo ne može da ih uslovi nekim tehničkim minimumom? Jedino RTS emituje program u HD-u ali je i njima slika nekako loša kada se uporedi sa stranim televizijama, dal to ima veze sa kodiranjem ili ničim drugim nemam pojma ali kao da nešto nije u redu.
 
To je dobro pitanje...ali telekom bas i nema svuda "odlicnu infrastrukturu" zato i kupuje k'o blesav :)
 
Izgleda da je oprema za 'proizvodnju' HDTV slike baš skupa i ne mogu da se dovoljno ugrade domaći uvoznici.
Džaba RTS-u emitovanje HD slike kada ne ulaže u studijsku i prenosnu opremu.
 
To što RTS emituje u HD rezoluciji ne znači da je to stvarno HD signal.

Da bi kanali emitovali HD signal potrebno je da im bude cela produkcija takva a nije niti ima potrebe jer i SD signal može biti jako dobar kada je ostala oprema dobra.

Neće to skoro...


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Понавља се прича, неко је овде писао да ртс на даље и убудуће прихвата само HD рекламе, ваљда су и студио опремили таквом опремом али на филмове а нарочито серије и прилоге не могу да утичу. Мало ко овде може да се сећа преласка са црно беле на колор телевизију, тада се радило слично, ту и тамо нешто у боји, већина црно бело. Па и данас се гледају и црно бели филмови а неки и без звука.
 
Recimo slika iz studija RTS 1 kad je prenos Lige sampiona u fudbalu je blagi uzas.
Kao HD je, a ono nije ni SD kvalitet :)

Strajnic (a i gosti i ceo dekor) izgleda kad da je nesto propatio ozbiljno (mada nije da nije, ko se seca onomad...) :D
 
Pa godinama u nazad kroz studijski program demonstriraju kako tamo ne postoji niko ko je u stanju da odradi osvetljenje studia kako treba. A često i ozvučenje...

Sa prelaskom na HD takve "sitnice" će postati samo upadljivije.
 
Meni Studio B upada u oci,bas im je jadna slika,imam utisak da su im kamere iz sedamdesetih godina proslog veka.
 
Ovo je već kašnjenje na nivou kao kad bi se tek sad uvodila 3G mreža i to samo u BG i NS. Toliko vremena je prošlo od kad (~2007.) polovina Evrope emituje barem "nacionalni servis" kanale u HD (makar 720p) da nije nerealno da i žnj kanal tipa Studio B je već uveliko trebalo da emituje program u HD rezoluciji.
 
Čudno zašto 02 i Prva ne prelaze na HD... Stvarno je bezveze više gledati SD...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Zato sto deru sa cenama ovi iz ETV.
 
Džaba i svi kanali da budu HD ako sadržaj nije HD, mada npr Prva i u SD verzija većina programa izgleda lepše slika nego na RTSu koji je HD.
 
Džaba i svi kanali da budu HD ako sadržaj nije HD, mada npr Prva i u SD verzija većina programa izgleda lepše slika nego na RTSu koji je HD.

Upravo tako.
Prva i o2 u SD imaju bolju sliku nego RTS u HD je samo dobar primer da SD rezolucija ne mora da bude losa sama po sebi.
 
Da, naročito kad ga Pink 'razvodni' da bi upakovao što više kanala na jednu frekvenciju.
 
Meni Studio B upada u oci,bas im je jadna slika,imam utisak da su im kamere iz sedamdesetih godina proslog veka.

Da i ja sam primetio, studio B je definitivno najgori. Teško je suzdržati se i neprokometarisati i sadržaj tj. na šta je spala ova nekada kultna televizija. Tehnički deo ekipe kao da prati ovaj trend u stopu, oni stvarno izgleda koriste kućne VHS kamere kojima su osamdesetih amaterski snimani rođendani\venčanja\krštenja. Tuga...
 
Bukvalno mobilni telefon da uzmu i nataknu ga na neki stativ, bila bi 5 puta bolja slika.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ja ne znam na cemu vi gledate ali O2 i Prva sigurno nemaju bolju sliku od RTS 1 koji jeste HD. Pogledajte Gastronomad emisiju na primer ili SAT, takvu sliku mogu samo da sanjaju sendvicari.
 
Kao sto je neko vec napisao, nije svaki sadrzaj HD na recimo RTS-u.
 
RTS 1 koji jeste HD

Samo povremeno.

Povremeno je VHS.

OZcpWMV.jpg
 
Jos smo mi kao drzava svetlosnim godinama daleko od neke ozbiljne drzave....

Pa pogledajte samo u Nemackoj i Austriji koliko imaju svojih HD kanala , bas mnogo... jos pritom,
maltene svaki grad ima svoj hd kanal , show...

dok kod nas samo rts ima ta svoja 2 hd kanala , ostalo sve SD kvalitet kanali , a u vecini slucajeva cak i nesto jos gore od tog SD kvaliteta! :D
Tuga
 
Ovaj gore primer sto je postavio ewfd154 je slucaj kad kamera iz studija snima 4:3 sliku koju onda oni kropuju da bude 16:9 i sve to razvuku u HD sa sve ovim "oreolom" oko ivica (artifakt kad se primeni sharpen filter). Znaci katastrofa...

Za to vreme, dok ovi nasi na rts-u ne znaju da srede logo i grafiku, twitch strimeri strimuju 1080p preko sugavog obs-a a na youtube-u razni vlogeri imaju prakticno kamere filmskog kvaliteta i svaka *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* danas ima na telefonu makar 720p kameru. Nije ni cudo da TV stanice kod nas propadaju. Zaostali su u vremenu koje je odavno proslo.
 
Stvarno ne znam koliko košta profesionalna oprema, ali znam da goPro kamerica od par stotina dolara daje jako dobru sliku, svetlosnu godinu daleku od onoga što oni bestidno puštaju. Dal je moguće da je ta oprema toliko skupa i to za televiziju ili ovaj javašluk, nebriga, nemar prosto nema nikakvu meru.
Možda su u fazonu ma ko ove gluposti koje mi proizvodimo i gleda. Taj neko i onako ima televizor star bar 50 godina, glasa za koga glasa i ne zna šta je četkica za zube a kamoli HD, njemu bolje i ne treba. Problem je što i taj prosečan gledalac/glasač, kako ga oni zamišljaju, kad mu TV rikne do neporavljivosti, mora da uzme nov i to 4k pošto sudeći po ponudi u prodavnicama i HD već polako odlazi u istoriju. Onda ono što oni prave postaje i tehnički negledljivo, mada možda je i bolje tako. Ali opet šta je sa distributerima stranih kanala, jedino Sbb ima kakvu takvu ponudu HD kanala, nemoguće da svi ostali imaju ovu istu poslovnu politiku.
 
Ja bih baš voleo da vidim tu opremu kojom snimaju, npr taj Studio B, to je kriminal kakva je slika. Bukvalno ostali zarobljeni u osamdesetim godinama prošlog veka. Ne znam koliko košta oprema, al' ono, ne verujem da je nešto astronomski skupo. Na kraju krajeva neka kupe jedan GoPro ili neku sličnu običnu kameru od 500-1000e, rešen posao. :D

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Kada je profesionalni foto aparat par hiljada Eura, mogu misliti koliko koštaju kamere.
Mada je rts mogao to kupiti, ili kredit da podigne da kupi novu tehniku za par miliona eura.
 
Stvarno ne znam koliko košta profesionalna oprema, ali znam da goPro kamerica od par stotina dolara daje jako dobru sliku, svetlosnu godinu daleku od onoga što oni bestidno puštaju. Dal je moguće da je ta oprema toliko skupa i to za televiziju ili ovaj javašluk, nebriga, nemar prosto nema nikakvu meru.
Možda su u fazonu ma ko ove gluposti koje mi proizvodimo i gleda. Taj neko i onako ima televizor star bar 50 godina, glasa za koga glasa i ne zna šta je četkica za zube a kamoli HD, njemu bolje i ne treba. Problem je što i taj prosečan gledalac/glasač, kako ga oni zamišljaju, kad mu TV rikne do neporavljivosti, mora da uzme nov i to 4k pošto sudeći po ponudi u prodavnicama i HD već polako odlazi u istoriju. Onda ono što oni prave postaje i tehnički negledljivo, mada možda je i bolje tako. Ali opet šta je sa distributerima stranih kanala, jedino Sbb ima kakvu takvu ponudu HD kanala, nemoguće da svi ostali imaju ovu istu poslovnu politiku.

Druze Lenjine nije u redu tako o narodu govoriti.
Drug Zeko
 
Druže Zeko ne govorim ja o narodu, daleko bilo, nego prenosim kako mi se čini da neki misle o njemu.

Te igracke koje predlazete nisu za profesionalnu upotrebu, to treba da radi po ceo dan svaki dan, kakav crni GoPro.
Ne predlaže niko igračke nego sam dao banalan primer poređenja kvaliteta slike, u tom smislu jeftina igračka je bar 10 puta bolja od njhove zastarele opreme. Koliko je izdržljiva igračka a koliko njihova oprema stvarno ne znam.
Kažem nisam ekspert i verujem da profi oprema sigurno jeste skupa za mene ili tebe, ali za telezeviziju koja ima nacionalnu frekvenciju na kojoj reklamni sekund ko zna koliko košta i koja se u konkretnom primeru dotira i kroz tzv TV pretplatu to sigurno nije tako strašna investicija.
 
Poslednja izmena:
Pre neko vece gledah na RTS-u seriju Kralj Petar Prvi i za divno cudo u HD-je, jes da malo bilo kockica jer je glupi Kopernikus ali slika same serije super. Reklame su im donekle HD, ostalo uzas, kao kad pustis YT i gledas 360/480.

Oni godinama nisu ulagali u materijal, gledali smo serije stare po 50 godina, po 50-ti put, nemaju para za dva dana lige sampiona odavno, o filmovima da ne pricam, emisije uglavnom vezane za politiku i matorce od 50+, i ja se pitam gde im idu pare od reklama i svega, u dzep ili u napredak, a koliko vidimo oprema dno dna, znaci...
 
Poslednja izmena:
Objektivno, njima je i osoblje problematično. Voditelji, komentatori... A i ta nova "moderna" produkcija serija je polu-amaterizam. Ja ne znam gde su ti režiseri i scenaristi završavali škole... a o mladim glumcima bolje ne počinjati diskusiju.
 
Nazad
Vrh Dno